Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 122
  1. #106
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείδωμα συσκευών συμβαίνει χρόνια σε επίπεδο software (κλειδωμένα bootloader σε κάποια Android και σε όλα τα iPhone), σχετικά με το hardware lock που ίσως κάποτε να κάνουν πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό στην περίπτωση που μπορούσα σαν κάτοχος της συσκευής με κάποιο ψηφιακό κλειδί από το iCloud να το κάνω disable. Έτσι κανένας δεν θα μπορούσε να φυτέψει κάτι στην συσκευή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι και όταν θα ήθελα θα μπορούσα να κάνω και το upgrade χωρίς την Apple.

    Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι πολλές φορές θυμάμαι την πρώτη φορά που έπιασα iphone στα χέρια μου (ένα 3gs), μου πήρε αρκετές ώρες για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να κατεβάσω applications και να τα κάνω install αν αυτά δεν προέρχονται από το store. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums άρχισα να καταλαβαίνω ότι είναι μία συσκευή που δεν μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, δεν μπορώ να κάνω επεμβάσεις στο λειτουργικό σύστημα και εκεί που καράφλιασα ήταν όταν κατάλαβα ότι το σύστημα έχει περισσότερα permission από εμένα και ότι αυτό δεν αλλάζει. Μετά από αυτά είπα στον φίλο που μου είχε δώσει αυτό το 3gs (για να του βάλω games) ότι αυτά τα τηλέφωνα θα αποτύχουν. Τελικά, αν θέλεις να γελά ο θεός μαζί σου κάνε μακροπρόθεσμα σχέδια, έτσι λοιπόν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα με ένα iPhone στα χέρια (5s). Πλέον το κλείδωμα εφαρμογών πέρα από το store φαντάζει κάτι συνηθισμένο, και αυτό είναι που με τρομάζει.

    Από μία διαφορετική ματιά όμως σκέφτομαι ότι ο περισσότερος κόσμος, ο κόσμος που δεν ξέρει τι είναι το forum, δεν έχει ιδέα τι είναι το λειτουργικό σύστημα βλέπει το smartphone ή τον Η/Υ σαν μία κλασσική συσκευή, την βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει την τηλεόραση ή ακόμα και ένα ηλεκτρικό σίδερο. Για αυτούς τους ανθρώπους η τηλεόραση μπορεί να αποθηκεύσει 30 κανάλια και αυτό δεν αλλάζει, είναι οι άνθρωποι που επιστρέφουν στα καταστήματα που αγόρασαν το τηλέφωνο τους γιατί δεν μπορούν να κάνουν ένα gmail ή ένα icloud και θεωρούν ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, θα έδινες ποτέ σε αυτούς ένα pc με root πρόσβαση; Έχω πελάτες που μου ζητάν αλλαγή μπαταρίας στο τηλέφωνο λόγο κάποιου banner που του λέει ότι η μπαταρία τους χάλασε.

    Είναι πολλές οι φορές που σκέφτηκα, αποκλείεται να ψηφίσουν το τάδε, σιγά μην δώσει κάποιος 30% επιπλέον χρήμα για να πάρει motherboard με leds γιατί γράφει gaming, σιγά μην δώσει κάποιος 2000 ευρώ για να πάρει τον iMac 21.5 με core2duo το 2008, μόνο κάποιος τρελός θα έδινε 1200 ευρώ για τηλέφωνο όταν τον μήνα βγάζει 600 ευρώ αλλά τελικά κάθε φορά οι απόψεις μου είναι τουλάχιστον μη-δημοφιλείς.

    Πλέον για ένα είμαι σίγουρος, τούτος ο κόσμος πάει κατά διαόλου, η λογική έχει εκλείψει - αλλοιωθεί, οι άνθρωποι πλέον δεν εντυπωσιάζονται από ιδέες και αξίες αλλά από χρήμα και πολυτέλεια και όποιος μπορεί να δημιουργεί hypes και μόδα κάνει πολλά λεφτά, περισσότερα από προϋπολογισμούς κρατών και τέλος όποιος μπορεί να βγαίνει σε παράθυρα στην τηλεόραση και να κοροϊδεύει ένα λαό ολόκληρο γίνεται πρωθυπουργός.

    Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν το επόμενο macbook είναι 2μμ λεπτότερο, αδιάβροχο, "απαραβίαστο", ακριβότερο αλλά δεν επισκευάζεται;
    +1

    Σκόρπια:
    - θείτσα με iPhone να γράφει σημειώσεις σε χαρτάκια
    - ξάδερφος γνώστης της τεχνολογίας δεν είχε ανοίξει ποτέ το Google Maps για οδήγηση

    Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να έβλεπα πόσα γνωρίζει ο μέσος χρήστης που κρατάει ένα κινητό 600-1200€ για το κινητό του.
    Εκτός δλδ το Viber, Messenger και Facebook, καθώς όσες φορές έχω λαθροκοιτάξει σε οθόνες κινητών στον δρόμο συνήθως έχουν ανοικτά αυτά τα προγράμματα ή παίζουν παιχνιδάκια.

    Άντε να πείς σε όλους αυτούς ότι το MacBook Pro δεν έχει θύρες USB.

    Και όσον αφορά τον άλλο που τα θεωρεί κορυφαία μηχανήματα, κούνα λίγο το κεφάλι σου, κορυφαία μηχανήματα είναι αυτά που σου επιτρέπουν να κάνεις την δουλειά σου η οποία βασικό κριτήριο έχει την διασυνδεσιμότητα, οπότε Thikpad X1 ή Dell XPS13.

  2. #107
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσον αφορά τον άλλο που τα θεωρεί κορυφαία μηχανήματα, κούνα λίγο το κεφάλι σου, κορυφαία μηχανήματα είναι αυτά που σου επιτρέπουν να κάνεις την δουλειά σου η οποία βασικό κριτήριο έχει την διασυνδεσιμότητα, οπότε Thikpad X1 ή Dell XPS13.
    Μάλλον εσύ πρέπει να το κουνήσεις λίγο. Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. Δεν θέλουν όλοι 45 USB ή 8*ΧΕΟΝ για να δουλέψουν. Τα MacBook έχουν κάνει θραύση διότι είναι απίστευτα μικρά με μεγάλη μπαταρία. Ναι έχουν 15.000 ελλείψεις. Αλλά για φορητότητα και μπαταρία είναι μονόδρομος. Ένας Δημοσιογράφος εν κινήσει τι να την κάνει τη συνδεσιμότητα; Ή ένας Designer που πάει στο χώρο του πελάτη. Τι θα συνδέσει πάνω για να δείξει το project που έχει ετοιμάσει; ΟΚ ένας φωτογράφος θα χρειαστεί θύρες για να μεταφέρει τις εικόνες από την DSLR. Αλλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις.

    Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Ειδικά εδώ που είμαστε τεχνολογικό forum.

  3. #108
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατο βιντεάκι του CBC για το θέμα, με εμφανίσεις από iFixIt και Louis Rossmann
    https://www.youtube.com/watch?v=o2_SZ4tfLns
    Κλαιω! Πραγματικα!

  4. #109
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να πείς σε όλους αυτούς ότι το MacBook Pro δεν έχει θύρες USB.
    Απο ποτε το Macbook pro δεν εχει θυρες USB;
    Εχετε παθει παρακρουση μερικοι και δεν ξερετε τι λετε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσον αφορά τον άλλο που τα θεωρεί κορυφαία μηχανήματα, κούνα λίγο το κεφάλι σου, κορυφαία μηχανήματα είναι αυτά που σου επιτρέπουν να κάνεις την δουλειά σου η οποία βασικό κριτήριο έχει την διασυνδεσιμότητα, οπότε Thikpad X1 ή Dell XPS13.
    Εξηγησα με επιχειρηματα που ειναι κορυφαια τα Macbook pro (security, performance, size).
    Μαλλον εσυ πρεπει να κουνησεις λιγο το κεφαλι σου και να ξεκαβαλησεις το καλαμι, δεν κανουμε ολοι την ιδια δουλεια με σενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 10-10-18 στις 22:02.

  5. #110
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλαιω! Πραγματικα!
    Ε δες και το επόμενο που το αναλύει ο τύπος τελείως το θέμα

    https://www.youtube.com/watch?v=vA_em-0VYWY
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #111
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved

  7. #112
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Για κάτι κουμάσια σαν τον Ρόσμαν και τον Χούσμπυ υπάρχουν έτοιμες, σίγουρες και δοκιμασμένες λύσεις.

  8. #113
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    η apple είναι παράκρουση σε αυτό που κάνει στους "πιστους" της. Συμπεριφέρεται σαν θρησκευτικό δόγμα. Ό,τι πει οι πιστοί αποδέχονται και πιστεύουν μάλιστα ότι είναι σωστό και για το καλό.

    Μεγάλες ομοιότητες της apple με τις θρησκείες.-

    Ανήκουστο, αν ρωτάς εμένα, και με βάση την κοινή λογική αυτή η εταιρία να μην είναι στον πάτο στα αζήτητα. Σε δένει από παντού κλειστό software και σύστημα και στο hardware σε μεγάλο βαθμό τώρα το προσπαθεί και στην επισκευή και ζητάει και έναν σκασμό λεφτά.

    Έ Λ Ε Ο Σ..

    Υ.Γ. Προσευχές στο μύλο ακόμα δεν καθιερώθηκαν αλλά θα γίνει και αυτό με ιερή μέρα την Δευτέρα αφού ΠΣΚ είναι πιασμένο από άλλες θρησκείες.
    There is nothing like 127.0.0.1

  9. #114
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    H apple, ειτε μας αρεσει είτε οχι, παντα ηθελα και ειχε και κρατουσε, σφιχτο ελεγχο, στο 'οικοσυστημα' της.
    Δεν ηταν, και ουτε ποτε θα γινει αλα pc-windows.
    Αυτο εχει συν και πλην φυσικα.
    Ο σφιχτος ελεγχος, της δινει μεν καλυτερα κερδη (και ακριβοτερες τιμες για μας) = μειον,
    απο την αλλη ομως, οποιος αγοραζει, ξερει οτι εχει ενα πολυ πιο δεμενο και στιβαρο συστημα, απο το καθε pc-windows. (θετικο).

    Δεν θελω να χαρακτηρισω ως κακη ή καλη την κινηση.
    Ετσι κι αλλιως για το mac μου, οταν ειχα προβλημα, σε εξουσιοδοτημενο το πηγα.
    Δεν ειναι μηχανακια που μπορει ετσι απλα να τα 'σφαξει' ο καθε κατσαβιδακιας....κι ακομη κι αν το αναλαμβαναν, δεν θα το εδινα εγω...
    Εξαλλου ειναι πια τοσο compact και πατενταρισμενα, που ετσι κι αλλιως, ή εισαι μες τα mac και ουσιαστικα πιστοποιημενος,
    ή δεν εισαι και τα παιζεις ολα κορωνα γραμματα σε επισκευες.

    Επι της ουσιας δεν βλεπω να αλλαζει κατι.

  10. #115
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και αυτά μηχανάκια είναι. Ο τεχνικός, ακόμα και ο μη εξουσιοδοτημένος, μπορεί μια χαρά να τα φτιάξει, αρκεί η εταιρεία να μην βάλει εμπόδια χωρίς λόγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 20-10-18 στις 16:03.

  11. #116
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτά μηχανάκια είναι. Ο τεχνικός, ακόμα και ο μη εξουσιοδοτημένος, μπορεί μια χαρά να τα φτιάξει, αρκεί η εταιρεία να μην βάλλει εμπόδια χωρίς λόγο.
    Ο μή εξουσιοδοτημένος δεν έχει μπλουζακι apple

  12. #117
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θα έπρεπε να το συζητάμε καν εμείς οι Έλληνες, έχουμε τα service του public και του Γερμανού, όλα τα φτιάχνουν

    Όσοι δεν έχετε επιχειρήσει να αλλάξετε μόνοι σας μια μνήμη ή έναν δίσκο σε οτιδήποτε της apple δεν έχετε άποψη
    hnesne

  13. #118
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έπρεπε να το συζητάμε καν εμείς οι Έλληνες, έχουμε τα service του public και του Γερμανού, όλα τα φτιάχνουν

    Όσοι δεν έχετε επιχειρήσει να αλλάξετε μόνοι σας μια μνήμη ή έναν δίσκο σε οτιδήποτε της apple δεν έχετε άποψη
    Ακριβως. Οποιος νομιζει οτι ετσι απλα θα σφαξει το μηχανημα της apple, πλαναται πλανην οικτρα.
    Δεν μας εφταιγε το τσιπ που θα κλειδωνει αυτη τη δυνατοτητα.
    Ετσι κι αλλιως, επρεπε να εισαι πιστοποιημενος απο apple, με την εννοια οτι εχει τοση συνθετοτητα το θεμα,
    που δεν παιζει να τα εβγαζες περα αλλιως.
    Γι'αυτο λεω, μια ή αλλη, δεν βλεπω αλλαγη επι της ουσιας.
    Και σιγα μην εχει παρει ο αλλος δυο χιλιαρικα μηχανημα, και να ψαχνει να το δωσει στον πιο φτηνιαρη μαστορα για να γλυτωσει λιγα ευρω.
    Δεν παιζεις με μηχανηματα διχιλιαρου. Και επιπλεον δεν παιζεις γιατι οπως ειπα, ειναι και ετσι φτιαγμενα, που δεν βαζει χερι ο οποιοσδηποτε.
    Αρα, αν τυχει και χρειαστεις service, ετσι κι αλλιως, αν σεβεσαι την επενδυση (γιατι περι επενδυσης προκειται) σε mac, στον εξουσιοδοτημενο θα πηγαινες ετσι κι αλλιως.

  14. #119
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο. Είναι φτιαγμένα όπως είναι και τα υπόλοιπα μοντέρνα λαπτοπ, κινητά, all in one, mini pc κλπ. Όποιος νομίζει πως μέσα από το αλουμίνιο υπάρχει καμία εξωγήινη τεχνολογία και όχι πλακέτα, καλώδια, κολλήσεις, μπαταρίες κλπ, κοροϊδεύει τον εαυτό του. Επίσης όποιος μιλάει για λίγα ευρώ, προφανώς δεν έχει πλησιάσει επίσημο service εκτός εγγύησης. Καλά, χρυσά τα παιδιά (ειδικά σε iSystem και Document) αλλά εκτός εγγύησης, μακρυά και αγαπημένοι.

    Τέλος, η είδηση της θέματος είναι ακόμα μια απλή φήμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 20-10-18 στις 20:29.

  15. #120
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι κι αλλιως, επρεπε να εισαι πιστοποιημενος απο apple, με την εννοια οτι εχει τοση συνθετοτητα το θεμα,
    που δεν παιζει να τα εβγαζες περα αλλιως.
    Δηλαδή εγώ που άνοιξα το iPhone μου για να του αλλάξω την μπαταρία έχω κάποια πιστοποίηση; Ή μήπως έλυσα τίποτα διαφορικές εξισώσεις για να το καταφέρω;
    Κι άλλη μια φορά που έπεσε το iPhone της γυναίκας μου στο νερό και το άνοιξα και έπλυνα τη motherboard κλπ. με ισοπροπανόλη και το έσωσα, πάλι κακώς έκανα;

    Σίγουρα υπάρχουν εργασίες που δεν μπορείς εύκολα να τις κάνεις, ειδικά όσες αφορούν κολλημένα τσιπάκια όπως ram, gpu κλπ. αλλά να σας πω ένα μυστικό; Και στο εξουσιοδοτημένο να το πάτε, πάλι δεν θα σας τα φτιάξουν αυτά.

    Το μόνο που μπορώ να δεχτώ στην όλη ιστορία είναι το security, τίποτα άλλο. Αλλά και πάλι, security (ή οτιδήποτε άλλο) με το στανιό, sorry αλλά δεν θα πάρω.

    Υ.Γ. Ναι, η συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική, η "είδηση" είναι απλά φήμη, το είπαμε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει αξία.

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 14:19
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 11:48
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας