Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 122
  1. #76
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Καλημερίζω την παρέα. Έχω να κάνω τρεις παρατηρήσεις:
    1) Η τιμή που η iSystem χρεώνει για την αντικατάσταση της μπαταρίας είναι όντως 39€. Αυτό όμως αποτελεί «προσφορά» για περιορισμένο χρονικό διάστημα και ισχύει για όλα τα εξουσιοδοτημένα service. Η ενέργεια αυτή προέκυψε μετά από το ζήτημα του υποχρονισμού που είχε βγει στην επιφάνεια. Δυστυχώς, δεν αποτελεί μόνιμη πρακτική η τιμολόγηση αυτή.
    2) Αυτή τη στιγμή, το κλείδωμα δεν έχει ενεργοποιηθεί, ίσως γίνει με επερχόμενη ενημέρωση, ίσως η Apple διέρρευσε επίτηδες το έγγραφο για να δει αντιδράσεις, θα δούμε. Το iFixit άλλαξε parts σε 2 ή 3 (δεν θυμάμαι) Touch Bar MacBook Pros του 2018 και λειτούργησαν κανονικά.
    3) Το κίνημα «right to repair» στις ΗΠΑ είναι εξαιρετικά ενεργό σε 19 Πολιτείες και σκοπεύει στη νομοθέτηση της υποχρεωτικής δημόσιας διάθεσης ανταλλακτικών και εργαλείων (φυσικών αλλά και λογισμικού). Η Apple μέσω των lobbies στη Νέα Υόρκη έχει τεθεί απέναντι στη νομοθεσία αυτή.

    καλή εβδομάδα να έχουμε guys & gals

  2. #77
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Τα soldered components εχουν όντως το πλεονεκτημα ότι καταλαμβανουν ελαφρως λιγότερο χώρο, επομένως μπορούμε να έχουμε μικροτερα σε όγκο μηχανήματα.

    Αλλά αν ένα ram chip χαλάσει πετάς όλο το μηχάνημα. Επίσης δεν μπορείς να αναβαθμίσεις. Κατά την άποψή μου, τα αρνητικά είναι πολύ πιο σημαντικά λοιπόν από τα θετικά των soldered components.

    Οι κατασκευαστές προφανως και θέλουν να αλλάζουμε μηχάνημα με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα. Και θα πρέπει να ευγνωμονούν την Apple που τους δίνει δυνατότητες κέρδους από πρακτικές που μόνοι τους δεν θα μπορούσαν να εφαρμόσουν.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #78
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα soldered components εχουν όντως το πλεονεκτημα ότι καταλαμβανουν ελαφρως λιγότερο χώρο, επομένως μπορούμε να έχουμε μικροτερα σε όγκο μηχανήματα.

    Αλλά αν ένα ram chip χαλάσει πετάς όλο το μηχάνημα. Επίσης δεν μπορείς να αναβαθμίσεις. Κατά την άποψή μου, τα αρνητικά είναι πολύ πιο σημαντικά λοιπόν από τα θετικά των soldered components.

    Οι κατασκευαστές προφανως και θέλουν να αλλάζουμε μηχάνημα με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα. Και θα πρέπει να ευγνωμονούν την Apple που τους δίνει δυνατότητες κέρδους από πρακτικές που μόνοι τους δεν θα μπορούσαν να εφαρμόσουν.
    Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις αναλογως. Σωστα τα λες για τη RAM, ομως πλεον οι RAMs ειναι απο τα πιο ποιοτικα εξαρτηματα ενος συστηματος και το πιο ανθεκτικο. Δεν ειναι τυχαιο που ερχονται με lifetime εγγυηση.
    Εγω απο την αλλη εχω πιασει στα χερια μου macbook air του 2009 και δουλευει απροβληματιστα. Καθολου ασχημα για ενα μηχανημα ~10 χρονων για το μεγεθος του και κοντρα στη λογικη των κατασκευαστων που "θελουν" να αλλαζουμε μηχανηματα με μεγαλυτερη συχνοτητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνει αφού τα sheeple συνεχίζουν οχι μόνο να αγοράζουν τα υπερτιμημένα προϊόντα της αλλά και να υπερασπίζονται με πάθος κάθε απόφαση της (όπως αυτή) που είναι εναντίον τους. Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο.
    Παρανοια ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου εξυπνοτερο απο αλλους επειδη αγοραζεις ενα διαφορετικο προιον. Απο τετοιες Ελληναρες αλλο τιποτα

  4. #79
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο μπορω να κουβαλαω το macbook μου πιο ευκολα απο οτι κουβαλαω ενα βιβλιο, αλλο τοσο δεν με ενδιαφερει αν θα μπορω να απευθυνομαι στον μπακαλη της γειτονιας αντι για το εξουσιοδοτημενο service.

    Σε οποιον δεν αρεσει αυτη η φιλοσοφια (στους περισσοτερους δηλαδη) υπαρχουν απειρες χοντροκομενες λυσεις απο HP, Dell κτλ.
    Εσύ (και ο οποιοσδήποτε άλλος) είχες πάντα δικαίωμα να απευθυνθείς στο εξουσιοδοτημένο service και όχι στον μπακάλη της γειτονιάς.
    Αυτό που ακόμα περιμένουμε να μας εξηγήσεις εσύ (και οι άλλοι "που έχετε δουλέψει προϊόντα της Apple"), είναι γιατί είναι καλό να έχεις την υποχρέωση να το κάνεις.

    Το "δεν με ενδιαφέρει" δεν νομίζω πως είναι επιχείρημα υπέρ της (θεωρητικής/ενδεχόμενης) απόφασης.
    Ούτε αυτά που λες περί modularity έχουν καμία σχέση με το προκείμενο.

  5. #80
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Όλοι στον δρόμο που (πάει να) χάραξε η Apple. Εμπρός Μικρομαλακήν. Να σταματήσουμε να βλέπουμε βρώμικες κολώνες με χαρτάκια "φορματ+εγκατάσταση+δωρεάν παιχνίδια 15€"

    - Άντε και υιοθετείται η πρακτική. Αν το πλησιέστερο επίσημο και εγκεκριμένο service center είναι μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, τί κάνεις; Ενώ τώρα, όλο και κάποιον Μαστρομήτσο έχεις κοντά σου.
    - Πολύ ειρωνεία βλέπω για μικρά, συνοικιακά μαγαζιά. Αφενός, ένας μικρός δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και αλχημιστής, ενώ η μεγάλη αλυσίδα είναι όλοι επιστήμονες ηλεκτρονικοί.
    - Για να πάμε και στα δικά μας: εξουσιοδοτημένο κέντρο Ελλάδας (). Ποιός; iSquare; Arvato; Αυτοί δηλαδή είναι οι μεγάλοι και σοβαροί, στους οποίους θα εμπιστευτείς το πολλών εκατοντάδων ευρώ μηχάνημά σου;

    Δυσκολεύομαι να βρω κάτι θετικό στην είδηση αυτή και ελπίζω να μην γίνει policy. Οι κενοτομίες (σκόπιμο ορθογραφικό λάθος) της Apple να μην γίνουν αντικείμενο αντιγραφής και από άλλους (βλέπε κάτι dongles, κτλ).

  6. #81
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις αναλογως. Σωστα τα λες για τη RAM, ομως πλεον οι RAMs ειναι απο τα πιο ποιοτικα εξαρτηματα ενος συστηματος και το πιο ανθεκτικο. Δεν ειναι τυχαιο που ερχονται με lifetime εγγυηση.
    Εγω απο την αλλη εχω πιασει στα χερια μου macbook air του 2009 και δουλευει απροβληματιστα. Καθολου ασχημα για ενα μηχανημα ~10 χρονων για το μεγεθος του και κοντρα στη λογικη των κατασκευαστων που "θελουν" να αλλαζουμε μηχανηματα με μεγαλυτερη συχνοτητα.
    Θεωρώ ότι τα macbooks είναι ότι αρτιότερο υπάρχει σε φορητό. Τέλεια ποιότητα κατασκευής, άριστες οθόνες, touchpads και μέχρι και πριν λίγα χρόνια πληκτρολόγια. Αν ένα μηχάνημα 10 ετών δουλευει ακόμα καλά, το πιο πιθανό είναι να είναι macbook.

    Όσον αφορά τη RAM που ανέφερα, ήταν απλά ένα παράδειγμα. Οτιδήποτε χαλάσει, θα στείλει όλο το μηχάνημα στα σκουπίδια.

    Το να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο ένα φορητό είναι φυσικά καλοδεχούμενο. Αλλά προτιμώ πχ να έχω full sized usb από το να μην έχω για να κερδίσω λίγα mm πάχους. Άλλωστε τα επιπλέον mm πάχους μπορούν να δώσουν ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία. Αλλα αν μπει μεγαλύτερη μπαταρία ανεβαίνει το βάρος.

    Ε κάπου χάνεις πάντα κάπου κερδίζεις σαν χρήστης. Οι εταιρείες όμως με soldered components μόνο κερδίζουν, δεν χανουν πουθενά.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #82
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια συνηδητη επέμβαση; Στο σέρβις το πας αν έχει πρόβλημα. Και στις 2 περιπτώσεις το ίδιο. Εκτός εγγύησης.
    Όταν έχεις πρόβλημα θες να το πας για service. Το που θα το πας ή αν θα πιάσεις κατσαβίδι και θα το πειράξεις, από τη στιγμή που τα στάζεις θα έπρεπε να είναι επιλογή σου.
    Στο θέμα του KNOX γνωρίζεις ότι το αγοράζεις και μάλιστα για πολύ κόσμο είναι βασικό κριτήριο αγοράς (δημιουργεί πρακτικά sandboxing για ευαίσθητες πληροφορίες όπως εσύ τις ορίζεις).
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην επιτρέπεται rooting και όχι μόνο από τη στιγμή που μιλάμε για τέτοια υπηρεσία. Αν τώρα μου πεις ότι θα μπορούσε να προσφέρει πχ Note χωρίς KNOX θα σου πω
    ότι από τη μια φωνάζει ο καθένας για τη SAMSUNG και το ότι δίνει 400 μοντέλα και από την άλλη για κάτι τέτοιο, κοινώς ότι δεν μας πιάνει κανένας από παντού.

    Και για να σε προλάβω, δεν υπερασπίζομαι καμία samsung αλλά δεν έχει επιμένω καμία σχέση το ένα με το άλλο.
    Στη περίπτωση της Apple μιλάμε για μια ξεδιάντροπη προσπάθεια να βγάλει από την μύγα ξύγκι.
    Στην άλλη περίπτωση πηγαίνεις συνειδητά να αγοράσεις ένα προϊόν γνωρίζοντας ακριβώς το τι παίρνεις και γιατί.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #83
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον οι τιμές του service στα εξουσιοδοτημένα καταστήματα είναι αρκετά χαμηλότερη και με αυθεντικά ανταλακτικά, δεν βρίσκω κάτι κακό. Για παράδειγμα, αυτή την περίοδο η iSystem προσφέρει αλλαγή μπαταρίας σε iphone SE-6-6s-7-8 με 39 ευρώ. Αν δηλαδή ακολουθήσει την τακτική, πουλάω ακριβά αλλά στη συνέχεια το κόστος διατήρησης της συσκευής είναι χαμηλό, ωστε να την κρατάς σε κορυφαία ποιότητα, τότε αυτό ίσως να είναι αποδεκτό.
    Όχι δεν είναι. Μπορεί να διατηρεί χαμηλές τιμές και ο καταναλωτής να την προτιμάει. Όχι να αναγκαζεται. Ελπίζω να την κατακεραυνώσουν από επιτροπές ανταγωνισμού. Βέβαια ίσως και να είναι δικαίωμά τους δεν ξέρω. Πάντως κατ' εμέ θα πρέπει να ενημερώνουν τον καταναλωτή εξ'αρχής με μεγάλα γράμματα στο προΙόνκαι οι πωλητές να το λένε ξεκάθαρα όταν πας πχ σε apple store να αγοράσεις κάτι. Όχι σε ψηλά γράμματα σε κανένα user agreement που το 99% από εμάς θα πει I agree στο τέλος ακόμα και αν σου έχουν βάλει μέσα ότι πιστεύεις στην Αγία Γραφή με ολόκληρη την Αγία Γραφή μέσα και τον Αγών μου του Χίτλερ ως συμπληρωματικό.

  9. #84
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο μπορω να κουβαλαω το macbook μου πιο ευκολα απο οτι κουβαλαω ενα βιβλιο, αλλο τοσο δεν με ενδιαφερει αν θα μπορω να απευθυνομαι στον μπακαλη της γειτονιας αντι για το εξουσιοδοτημενο service.
    Μείνε εσύ με το άχρηστο macbook σου, με τα κολλημμένα 4GB RAM, και με τον κολλημμένο μηχανικό 5400RPM δίσκο, επειδή μπορείς να το κουβαλάς πιο εύκολα απ' ό,τι ένα βιβλίο.

    Μόνο που ούτε για ντουβάρι δεν κάνει πια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #85
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    @@ της apple. Πάλι μικρή θα την κάνουν όπως και ήταν όταν πήγαινε πριν να κλείσει και πάει ο Jobs.
    Αντί να δουν πόσο τα πάνω τους πήραν όταν πήγαν σε πιο mainstream και ανοιχτές αρχιτεκτονικές (x86, *nix) πάνε πάλι να απομονωθούν.

    Σιγά μη σκάσω ένα 30% πάνω από την τιμή αν πρέπει να πηγαίνω να μου κάνει service η κάθε i-κάτι για το οτιδήποτε απλό και να την πληρώνω χρυσή για το τίποτα.

    Το βασικό χαρακτηριστικό αυτών των μηχανημάτων ήταν η αξία τους και η λειτουργικότητά τους σε βάθος χρόνου. Και αυτό δικαιολογούσε σε ένα βαθμό την αυξημένη αρχική τιμή τους. Αν στο αρχικό κόστος αγοράς βάλεις το κόστος εξουσιοδοτημένου service τότε μάλλον θα γίνουν πολύ ακριβά όση καλή διάθεση και να θες να δείξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 08-10-18 στις 14:01.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #86
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ (και ο οποιοσδήποτε άλλος) είχες πάντα δικαίωμα να απευθυνθείς στο εξουσιοδοτημένο service και όχι στον μπακάλη της γειτονιάς.
    Αυτό που ακόμα περιμένουμε να μας εξηγήσεις εσύ (και οι άλλοι "που έχετε δουλέψει προϊόντα της Apple"), είναι γιατί είναι καλό να έχεις την υποχρέωση να το κάνεις.

    Το "δεν με ενδιαφέρει" δεν νομίζω πως είναι επιχείρημα υπέρ της (θεωρητικής/ενδεχόμενης) απόφασης.
    Ούτε αυτά που λες περί modularity έχουν καμία σχέση με το προκείμενο.
    Αν το T2 ηταν μπατε σκυλοι αλεστε τοτε θα ακυρωνοταν ο λογος υπαρξης του.

    Πρεπει ομως να καταλαβεις το εξης.
    Τα Macbook pro και iMac pro δεν απευθυνονται στον μεσο καταναλωτη (και προφανως ουτε σε σενα).
    Απευθυνονται σε πολυ περιορισμενο κοινο, οπου security, performance and size matters the most.

    Φυσικα και δεν ισχυει οτι το T2 θα περιοριζει τα ανταλλακτικα της οθονης (του πληκτρολογιου πιστευω θα τα περιοριζει για λογους ασφαλειας) αλλα υπαρχουν και προιοντα χωρις T2 οπως το iMac και Macbook. Μια χαρα γκλαμουρια μπορεις να πουλησεις και με αυτα.

    Αν εσυ απευθυνθεις σε τετοια high end προιοντα για την γκλαμουρια ή για να βλεπεις ταινιες, τοτε μοιραια θα καταληξεις να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου χωρις λογο σε ενδεχομενο service.

    Εσυ θα φταις που δεν ξερεις με τι προιον εχεις να κανεις (security, size & performance) που απευθυνονται κυριως για σοβαρη επαγγελματικη χρηση.
    Δεν ειμαστε ολοι οι καταναλωτες ιδιοι και με τις ιδιες αναγκες και προφανως δεν ειναι ολοι προβατα που βαζουν τετοια features πανω απο το flexibility για service και αναβαθμιση.

    Υπαρχουν κι αλλες εταιριες με αντιστοιχες λυσεις (π.χ. HP EliteBook - το δουλευω καθημερινα στη δουλεια μου) οπου κι αυτες κοστιζουν χιλιαδες ευρω σε αγορα και service.

    Οταν κατανοησεις ολα τα παραπανω, ελα να τα ξαναπουμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μείνε εσύ με το άχρηστο macbook σου, με τα κολλημμένα 4GB RAM, και με τον κολλημμένο μηχανικό 5400RPM δίσκο, επειδή μπορείς να το κουβαλάς πιο εύκολα απ' ό,τι ένα βιβλίο.

    Μόνο που ούτε για ντουβάρι δεν κάνει πια.
    Αλλη μια αποδειξη οτι δεν εχεις ιδεα για τα προιοντα που σχολιαζεις - τα μηχανηματα με μηχανικο δισκο και 4GB RAM ειναι αναβαθμισιμα και φυσικα δεν τα κουβαλας με μεγαλη ευκολια.

    Και προφανως δεν θα κρινεις εσυ ο παντογνωστης αν το δικο μου μηχανημα κανει καλα τη δουλεια του η οχι.
    Τουλαχιστον δουλευω καθημερινα και macbook και elitebook και μπορω να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη απο μια κολλημενη αποψη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο ένα φορητό είναι φυσικά καλοδεχούμενο. Αλλά προτιμώ πχ να έχω full sized usb από το να μην έχω για να κερδίσω λίγα mm πάχους. Άλλωστε τα επιπλέον mm πάχους μπορούν να δώσουν ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία. Αλλα αν μπει μεγαλύτερη μπαταρία ανεβαίνει το βάρος.
    Το μεγαλυτερο foul της Apple ηταν οτι δεν εβαλε περισσοτερες θυρες thunderbolt σε USB-C σε ολα της τα μοντελα.
    Μοιραια η αγορα θα οδηγηθει σε USB-C για ολες τις δουλειες, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο κατα τη γνωμη μου.

  12. #87
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υπαρχουν κι αλλες εταιριες με αντιστοιχες λυσεις (π.χ. HP EliteBook - το δουλευω καθημερινα στη δουλεια μου) οπου κι αυτες κοστιζουν χιλιαδες ευρω σε αγορα και service.

    Οταν κατανοησεις ολα τα παραπανω, ελα να τα ξαναπουμε
    .
    Φυσικά και υπάρχουν, παρέχουν τα ίδια απο άποψη security, performance and size matters the most, και έχεις και το ελεύθερο στο service.

  13. #88
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει ομως να καταλαβεις το εξης.
    Τα Macbook pro και iMac pro δεν απευθυνονται στον μεσο καταναλωτη (και προφανως ουτε σε σενα).
    Απευθυνονται σε πολυ περιορισμενο κοινο, οπου security, performance and size matters the most.
    Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να απευθύνονται σε ελιτ ή "ελιτ".
    Εγώ θέλω μηχανήματα που κρατάνε στο χρόνο, είναι *nix, είναι όμορφα, λειτουργικά κλπ.
    Εντάξει θα τα σκάσω στην αρχή αλλά θέλω να ξέρω ότι μπορώ να του βάλω χέρι σε 5 βασικά πράγματα (π.χ. μνήμη, σκληρό, ssd αν κάτι σπάσει να μπορώ να το αλλάξω και μόνος κλπ)

    Γιατί το παραπάνω να το στερηθώ; Ή για να το πω αλλιώς, δεν έχω τα λεφτά (ή μάλλον δεν τα δικαιολογώ) για να βάλω από το καλημέρα σας στον imac που θέλω, τον ssd που θέλω και τη μνήμη που θέλω. Θέλω να τον πάρω με έναν καλό επεξεργαστή και οθόνη και να τον "φουλάρω" manually μετά.

    Δε βλέπω το λόγο να μου απαγορεύουν κάτι τέτοιο πέρα από το να αρπάξουν περισσότερα.
    Το ίδιο για το iphone και τη μπαταρία. Η μπαταρία κάνει 15-20 ευρώ και πολλές φορές την "επισκευή" την χρεώνουν 60+ (και όχι τώρα που το μείωσαν ελαφρώς για ΧΥ λόγους). Γιατί να τα σκάσω αν μπορώ κάτι να το κάνω μόνος μου;

    Με λίγα λόγια η apple επιλέγει τους καταναλωτές που θέλει και εμείς αν μας κάνει σαν εταιρεία.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #89
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχουν, παρέχουν τα ίδια απο άποψη security, performance and size matters the most, και έχεις και το ελεύθερο στο service.
    Ποια ειναι αυτα λοιπον;
    Γιατι εγω το elitebook που δουλευω (του 2016) δεν μπορει να συγκριθει ουτε σε size αλλα ουτε σε Performance με αντιστοιχη λυση της Apple.
    Οσον αφορα το service, δεν τα γνωριζεις καλα μου φαινεται - μην ξεχνας οτι μιλαμε για επαγγελματικη λυση, οχι οικιακη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να απευθύνονται σε ελιτ ή "ελιτ".
    Εγώ θέλω μηχανήματα που κρατάνε στο χρόνο, είναι *nix, είναι όμορφα, λειτουργικά κλπ.
    Εντάξει θα τα σκάσω στην αρχή αλλά θέλω να ξέρω ότι μπορώ να του βάλω χέρι σε 5 βασικά πράγματα (π.χ. μνήμη, σκληρό, ssd αν κάτι σπάσει να μπορώ να το αλλάξω και μόνος κλπ)

    Γιατί το παραπάνω να το στερηθώ; Ή για να το πω αλλιώς, δεν έχω τα λεφτά (ή μάλλον δεν τα δικαιολογώ) για να βάλω από το καλημέρα σας στον imac που θέλω, τον ssd που θέλω και τη μνήμη που θέλω. Θέλω να τον πάρω με έναν καλό επεξεργαστή και οθόνη και να τον "φουλάρω" manually μετά.

    Δε βλέπω το λόγο να μου απαγορεύουν κάτι τέτοιο πέρα από το να αρπάξουν περισσότερα.
    Το ίδιο για το iphone και τη μπαταρία. Η μπαταρία κάνει 15-20 ευρώ και πολλές φορές την "επισκευή" την χρεώνουν 60+ (και όχι τώρα που το μείωσαν ελαφρώς για ΧΥ λόγους). Γιατί να τα σκάσω αν μπορώ κάτι να το κάνω μόνος μου;

    Με λίγα λόγια η apple επιλέγει τους καταναλωτές που θέλει και εμείς αν μας κάνει σαν εταιρεία.
    Εδω τωρα να εξηγησω τι;
    Γιατι δεν πρεπει να απευθυνθεις σε macbook pro ενω οι αναγκες σου δεν ειναι επαγγελματικες;
    Αυτο θα πρεπε (σαν υπευθυνος καταναλωτης που εισαι) να το καταννοεις απο μονος σου.

    Μια χαρα μπορεις να απευθυνθεις σε απλο macbook ή macbook air.
    Μια χαρα ειναι για οικιακη χρηση, χωρις T2 και αντεχουν στον χρονο. Και μπορεις να τα επισκευασεις στον μπακαλη της γειτονιας.
    Και ξαναλεω, Macbook pro και iMac pro δεν ειναι για ολους, απευθυνονται σε πολυ συγκεκριμενο κοινο.

  15. #90
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ειναι αυτα λοιπον;
    Γιατι εγω το elitebook που δουλευω (του 2016) δεν μπορει να συγκριθει ουτε σε size αλλα ουτε σε Performance με αντιστοιχη λυση της Apple.
    Οσον αφορα το service, δεν τα γνωριζεις καλα μου φαινεται - μην ξεχνας οτι μιλαμε για επαγγελματικη λυση, οχι οικιακη.
    Δεν έχω κάποια εξουσιοδότηση απο την HP, ούτε κάποιο software της Hp, αλλά ποτέ μου δεν είχα θέμα με επισκευές σε elitebook.
    Ακόμα και στους server μπορείς να επέμβεις, κάτι πιο επαγγελματικό δεν νομίζω να έχει

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 14:19
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 11:48
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας