Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 122
  1. #91
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω τωρα να εξηγησω τι;
    Γιατι δεν πρεπει να απευθυνθεις σε macbook pro ενω οι αναγκες σου δεν ειναι επαγγελματικες;
    Αυτο θα πρεπε (σαν υπευθυνος καταναλωτης που εισαι) να το καταννοεις απο μονος σου.
    Μα δε χρειάζεται να εξηγήσεις κάτι.
    Μια χαρά επαγγελματικές είναι οι ανάγκες μου και θέλω (και έχω) macbook pro για δουλειά και "απλό" iMac για σπίτι.
    Απλά σαν καταναλωτής έχω το δικαίωμα να κρίνω και κάνω και εγώ την κριτική μου από τη μεριά μου. Και ανεξαρτήτως αναγκών και πόσα έχω να "σκάσω" σαν ιδιώτης ή επαγγελματίας, δε βλέπω να εξυπηρετεί σε τίποτα απολύτως η συγκεκριμένη κίνηση πέρα από το να ωθήσει και τους ιδιώτες σε επίσημο service ώστε να μεγιστοποιήσει το κέρδος της η Apple.

    Δεν έχει σχέση με το τι χρήση κάνεις στα μηχανήματα. Δείχνει να είναι τελείως οικονομικά τα κίνητρα. Θα μπορούσε απλά να αυξήσει το αρχικό "καπέλο" από 30% σε 50%, το ίδιο απλά.

    Επιπλέον από την αρχική είδηση καταλαβαίνω ότι πάει σε όλη τη γκάμα mac (ανεξαρτήτως pro ή μη - που μεταξύ μας σιγά το pro που είναι το macbook pro)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #92
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε χρειάζεται να εξηγήσεις κάτι.
    Μια χαρά επαγγελματικές είναι οι ανάγκες μου και θέλω (και έχω) macbook pro για δουλειά και "απλό" iMac για σπίτι.
    Απλά σαν καταναλωτής έχω το δικαίωμα να κρίνω και κάνω και εγώ την κριτική μου από τη μεριά μου. Και ανεξαρτήτως αναγκών και πόσα έχω να "σκάσω" σαν ιδιώτης ή επαγγελματίας, δε βλέπω να εξυπηρετεί σε τίποτα απολύτως η συγκεκριμένη κίνηση πέρα από το να ωθήσει και τους ιδιώτες σε επίσημο service ώστε να μεγιστοποιήσει το κέρδος της η Apple.

    Δεν έχει σχέση με το τι χρήση κάνεις στα μηχανήματα. Δείχνει να είναι τελείως οικονομικά τα κίνητρα. Θα μπορούσε απλά να αυξήσει το αρχικό "καπέλο" από 30% σε 50%, το ίδιο απλά.

    Επιπλέον από την αρχική είδηση καταλαβαίνω ότι πάει σε όλη τη γκάμα mac (ανεξαρτήτως pro ή μη - που μεταξύ μας σιγά το pro που είναι το macbook pro)
    Επαγγελματικες αναγκες οπου security, size and performance matters the most.
    Ακριβως με τη σειρα που στα λεω - security, size, performance.
    Επαγγελματικη χρηση μπορει να ναι κι ενα απλο excel, δεν μου λεει κατι αυτο.
    Απο την στιγμη ομως που χεστηκες για το security, χεστηκε και η Apple για σενα.

    Μια χαρα pro features εχουν τα macbook pro με T2, καλυτερη ασφαλεια και αποδοση στην κρυπτογραφηση δεν θα βρεις αυτη τη στιγμη.

    Μεχρι στιγμης το T2 ενσωματωνεται μονο στη σειρα Pro. Στο μελλον θα δουμε.
    Αν σε καιει τοσο πολυ να παρεις mac αντι για λυση σε Windows 10, τοτε παρε το απλο macbook ή το macbook air.
    Λυσεις υπαρχουν πολλες

  3. #93
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Δε νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρές λύσεις αυτές (απλό macbook & τιμή στο Θεό). Τέσπα διαφωνούμε
    Προφανώς αυτή φτιάχνει το προϊόν και εγώ σαν καταναλωτής με βάση τις ανάγκες μου αποφασίζω αν θα της τα σκάσω.
    Το αν μαντεύει σωστά τις ανάγκες μου και αν η τιμολόγησή τους μου κάνει, είναι δικό της πρόβλημα. Εγώ δεν καίγομαι για τίποτα απλά ξενερώνω που θα πρέπει να ξεβολευτώ. Λύσεις προφανώς υπάρχουν, και καλές και εκτός Apple, απλά θα πρέπει να συνυπολογίσω το γενικότερο κόστος αλλαγής.

    Το τι σου λένε εσένα οι επαγγελματικές μου ανάγκες είναι πάλι άσχετο στη συζήτηση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #94
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρές λύσεις αυτές (απλό macbook & τιμή στο Θεό). Τέσπα διαφωνούμε
    Προφανώς αυτή φτιάχνει το προϊόν και εγώ σαν καταναλωτής με βάση τις ανάγκες μου αποφασίζω αν θα της τα σκάσω.
    Το αν μαντεύει σωστά τις ανάγκες μου και αν η τιμολόγησή τους μου κάνει, είναι δικό της πρόβλημα. Εγώ δεν καίγομαι για τίποτα απλά ξενερώνω που θα πρέπει να ξεβολευτώ. Λύσεις προφανώς υπάρχουν, και καλές και εκτός Apple, απλά θα πρέπει να συνυπολογίσω το γενικότερο κόστος αλλαγής.

    Το τι σου λένε εσένα οι επαγγελματικές μου ανάγκες είναι πάλι άσχετο στη συζήτηση.
    Επετρεψε μου να πω καθαρα απο προσωπικη εμπειρια οτι τα macbook (απλο και Air) με εξεπληξαν ευχαριστα.
    Ειδικα αυτο με τον Intel m3.
    Θα δωσεις 200-400€ παραπανω απο μια υλοποιηση σε Windows 10 (αναλογα και το μοντελο), αλλα η ποιοτητα κατασκευης, ο σχεδιασμος και το λειτουργικο κατα την προσωπικη μου αποψη τα αξιζουν.

    Η φυση της επαγγελματικης χρησης δεν ειναι καθολου ασχετη, αλλα τεσπα... διαφωνουμε

  5. #95
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Πολύ κακό για το τίποτα. Έτσι που είναι πλέον φτιαγμένα τα iMac & MacBook, με κολλημένες RAM, CPU, SSD, κτλ. και να θες να το πας έξω ή να βάλεις μόνος χέρι, απλά δεν γίνεται...

  6. #96
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Το κλείδωμα συσκευών συμβαίνει χρόνια σε επίπεδο software (κλειδωμένα bootloader σε κάποια Android και σε όλα τα iPhone), σχετικά με το hardware lock που ίσως κάποτε να κάνουν πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό στην περίπτωση που μπορούσα σαν κάτοχος της συσκευής με κάποιο ψηφιακό κλειδί από το iCloud να το κάνω disable. Έτσι κανένας δεν θα μπορούσε να φυτέψει κάτι στην συσκευή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι και όταν θα ήθελα θα μπορούσα να κάνω και το upgrade χωρίς την Apple.

    Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι πολλές φορές θυμάμαι την πρώτη φορά που έπιασα iphone στα χέρια μου (ένα 3gs), μου πήρε αρκετές ώρες για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να κατεβάσω applications και να τα κάνω install αν αυτά δεν προέρχονται από το store. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums άρχισα να καταλαβαίνω ότι είναι μία συσκευή που δεν μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, δεν μπορώ να κάνω επεμβάσεις στο λειτουργικό σύστημα και εκεί που καράφλιασα ήταν όταν κατάλαβα ότι το σύστημα έχει περισσότερα permission από εμένα και ότι αυτό δεν αλλάζει. Μετά από αυτά είπα στον φίλο που μου είχε δώσει αυτό το 3gs (για να του βάλω games) ότι αυτά τα τηλέφωνα θα αποτύχουν. Τελικά, αν θέλεις να γελά ο θεός μαζί σου κάνε μακροπρόθεσμα σχέδια, έτσι λοιπόν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα με ένα iPhone στα χέρια (5s). Πλέον το κλείδωμα εφαρμογών πέρα από το store φαντάζει κάτι συνηθισμένο, και αυτό είναι που με τρομάζει.

    Από μία διαφορετική ματιά όμως σκέφτομαι ότι ο περισσότερος κόσμος, ο κόσμος που δεν ξέρει τι είναι το forum, δεν έχει ιδέα τι είναι το λειτουργικό σύστημα βλέπει το smartphone ή τον Η/Υ σαν μία κλασσική συσκευή, την βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει την τηλεόραση ή ακόμα και ένα ηλεκτρικό σίδερο. Για αυτούς τους ανθρώπους η τηλεόραση μπορεί να αποθηκεύσει 30 κανάλια και αυτό δεν αλλάζει, είναι οι άνθρωποι που επιστρέφουν στα καταστήματα που αγόρασαν το τηλέφωνο τους γιατί δεν μπορούν να κάνουν ένα gmail ή ένα icloud και θεωρούν ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, θα έδινες ποτέ σε αυτούς ένα pc με root πρόσβαση; Έχω πελάτες που μου ζητάν αλλαγή μπαταρίας στο τηλέφωνο λόγο κάποιου banner που του λέει ότι η μπαταρία τους χάλασε.

    Είναι πολλές οι φορές που σκέφτηκα, αποκλείεται να ψηφίσουν το τάδε, σιγά μην δώσει κάποιος 30% επιπλέον χρήμα για να πάρει motherboard με leds γιατί γράφει gaming, σιγά μην δώσει κάποιος 2000 ευρώ για να πάρει τον iMac 21.5 με core2duo το 2008, μόνο κάποιος τρελός θα έδινε 1200 ευρώ για τηλέφωνο όταν τον μήνα βγάζει 600 ευρώ αλλά τελικά κάθε φορά οι απόψεις μου είναι τουλάχιστον μη-δημοφιλείς.

    Πλέον για ένα είμαι σίγουρος, τούτος ο κόσμος πάει κατά διαόλου, η λογική έχει εκλείψει - αλλοιωθεί, οι άνθρωποι πλέον δεν εντυπωσιάζονται από ιδέες και αξίες αλλά από χρήμα και πολυτέλεια και όποιος μπορεί να δημιουργεί hypes και μόδα κάνει πολλά λεφτά, περισσότερα από προϋπολογισμούς κρατών και τέλος όποιος μπορεί να βγαίνει σε παράθυρα στην τηλεόραση και να κοροϊδεύει ένα λαό ολόκληρο γίνεται πρωθυπουργός.

    Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν το επόμενο macbook είναι 2μμ λεπτότερο, αδιάβροχο, "απαραβίαστο", ακριβότερο αλλά δεν επισκευάζεται;
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

  7. #97
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Ρε παιδιά στην ουσία η συζήτηση είναι ανοιχτή vs κλειστή αρχιτεκτονική. Από τη στιγμή που κάποιος έχει διαλέξει κλειστή αρχιτεκτονική σαν πελάτης, μετά γιατί να κάνει παράπονα που είναι κλειστή?

    Τώρα για τις κολλημένες μνήμες και επεξεργαστές και στα αλλά ultrabooks κολλημένα είναι, πχ Dell xps13
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #98
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείδωμα συσκευών συμβαίνει χρόνια σε επίπεδο software (κλειδωμένα bootloader σε κάποια Android και σε όλα τα iPhone), σχετικά με το hardware lock που ίσως κάποτε να κάνουν πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό στην περίπτωση που μπορούσα σαν κάτοχος της συσκευής με κάποιο ψηφιακό κλειδί από το iCloud να το κάνω disable. Έτσι κανένας δεν θα μπορούσε να φυτέψει κάτι στην συσκευή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι και όταν θα ήθελα θα μπορούσα να κάνω και το upgrade χωρίς την Apple.

    Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι πολλές φορές θυμάμαι την πρώτη φορά που έπιασα iphone στα χέρια μου (ένα 3gs), μου πήρε αρκετές ώρες για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να κατεβάσω applications και να τα κάνω install αν αυτά δεν προέρχονται από το store. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums άρχισα να καταλαβαίνω ότι είναι μία συσκευή που δεν μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, δεν μπορώ να κάνω επεμβάσεις στο λειτουργικό σύστημα και εκεί που καράφλιασα ήταν όταν κατάλαβα ότι το σύστημα έχει περισσότερα permission από εμένα και ότι αυτό δεν αλλάζει. Μετά από αυτά είπα στον φίλο που μου είχε δώσει αυτό το 3gs (για να του βάλω games) ότι αυτά τα τηλέφωνα θα αποτύχουν. Τελικά, αν θέλεις να γελά ο θεός μαζί σου κάνε μακροπρόθεσμα σχέδια, έτσι λοιπόν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα με ένα iPhone στα χέρια (5s). Πλέον το κλείδωμα εφαρμογών πέρα από το store φαντάζει κάτι συνηθισμένο, και αυτό είναι που με τρομάζει.

    Από μία διαφορετική ματιά όμως σκέφτομαι ότι ο περισσότερος κόσμος, ο κόσμος που δεν ξέρει τι είναι το forum, δεν έχει ιδέα τι είναι το λειτουργικό σύστημα βλέπει το smartphone ή τον Η/Υ σαν μία κλασσική συσκευή, την βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει την τηλεόραση ή ακόμα και ένα ηλεκτρικό σίδερο. Για αυτούς τους ανθρώπους η τηλεόραση μπορεί να αποθηκεύσει 30 κανάλια και αυτό δεν αλλάζει, είναι οι άνθρωποι που επιστρέφουν στα καταστήματα που αγόρασαν το τηλέφωνο τους γιατί δεν μπορούν να κάνουν ένα gmail ή ένα icloud και θεωρούν ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, θα έδινες ποτέ σε αυτούς ένα pc με root πρόσβαση; Έχω πελάτες που μου ζητάν αλλαγή μπαταρίας στο τηλέφωνο λόγο κάποιου banner που του λέει ότι η μπαταρία τους χάλασε.

    Είναι πολλές οι φορές που σκέφτηκα, αποκλείεται να ψηφίσουν το τάδε, σιγά μην δώσει κάποιος 30% επιπλέον χρήμα για να πάρει motherboard με leds γιατί γράφει gaming, σιγά μην δώσει κάποιος 2000 ευρώ για να πάρει τον iMac 21.5 με core2duo το 2008, μόνο κάποιος τρελός θα έδινε 1200 ευρώ για τηλέφωνο όταν τον μήνα βγάζει 600 ευρώ αλλά τελικά κάθε φορά οι απόψεις μου είναι τουλάχιστον μη-δημοφιλείς.

    Πλέον για ένα είμαι σίγουρος, τούτος ο κόσμος πάει κατά διαόλου, η λογική έχει εκλείψει - αλλοιωθεί, οι άνθρωποι πλέον δεν εντυπωσιάζονται από ιδέες και αξίες αλλά από χρήμα και πολυτέλεια και όποιος μπορεί να δημιουργεί hypes και μόδα κάνει πολλά λεφτά, περισσότερα από προϋπολογισμούς κρατών και τέλος όποιος μπορεί να βγαίνει σε παράθυρα στην τηλεόραση και να κοροϊδεύει ένα λαό ολόκληρο γίνεται πρωθυπουργός.

    Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν το επόμενο macbook είναι 2μμ λεπτότερο, αδιάβροχο, "απαραβίαστο", ακριβότερο αλλά δεν επισκευάζεται;
    Πολλά respect !

  9. #99
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα έλεγα να βγάλουν νέα γενιά mac και iphones που μετα απο εναν χρονο να αυτοκαταστρεφονται. Άντε 2 χρόνια, όσο οι ευρωπαϊκές εγγυήσεις. Και παλι θα υπάρξουν ατομα που θα κανουν ουρές να τα αγορασουν.
    hnesne

  10. #100
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείδωμα συσκευών συμβαίνει χρόνια σε επίπεδο software (κλειδωμένα bootloader σε κάποια Android και σε όλα τα iPhone), σχετικά με το hardware lock που ίσως κάποτε να κάνουν πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό στην περίπτωση που μπορούσα σαν κάτοχος της συσκευής με κάποιο ψηφιακό κλειδί από το iCloud να το κάνω disable. Έτσι κανένας δεν θα μπορούσε να φυτέψει κάτι στην συσκευή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι και όταν θα ήθελα θα μπορούσα να κάνω και το upgrade χωρίς την Apple.

    Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι πολλές φορές θυμάμαι την πρώτη φορά που έπιασα iphone στα χέρια μου (ένα 3gs), μου πήρε αρκετές ώρες για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να κατεβάσω applications και να τα κάνω install αν αυτά δεν προέρχονται από το store. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums άρχισα να καταλαβαίνω ότι είναι μία συσκευή που δεν μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, δεν μπορώ να κάνω επεμβάσεις στο λειτουργικό σύστημα και εκεί που καράφλιασα ήταν όταν κατάλαβα ότι το σύστημα έχει περισσότερα permission από εμένα και ότι αυτό δεν αλλάζει. Μετά από αυτά είπα στον φίλο που μου είχε δώσει αυτό το 3gs (για να του βάλω games) ότι αυτά τα τηλέφωνα θα αποτύχουν. Τελικά, αν θέλεις να γελά ο θεός μαζί σου κάνε μακροπρόθεσμα σχέδια, έτσι λοιπόν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα με ένα iPhone στα χέρια (5s). Πλέον το κλείδωμα εφαρμογών πέρα από το store φαντάζει κάτι συνηθισμένο, και αυτό είναι που με τρομάζει.

    Από μία διαφορετική ματιά όμως σκέφτομαι ότι ο περισσότερος κόσμος, ο κόσμος που δεν ξέρει τι είναι το forum, δεν έχει ιδέα τι είναι το λειτουργικό σύστημα βλέπει το smartphone ή τον Η/Υ σαν μία κλασσική συσκευή, την βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει την τηλεόραση ή ακόμα και ένα ηλεκτρικό σίδερο. Για αυτούς τους ανθρώπους η τηλεόραση μπορεί να αποθηκεύσει 30 κανάλια και αυτό δεν αλλάζει, είναι οι άνθρωποι που επιστρέφουν στα καταστήματα που αγόρασαν το τηλέφωνο τους γιατί δεν μπορούν να κάνουν ένα gmail ή ένα icloud και θεωρούν ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, θα έδινες ποτέ σε αυτούς ένα pc με root πρόσβαση; Έχω πελάτες που μου ζητάν αλλαγή μπαταρίας στο τηλέφωνο λόγο κάποιου banner που του λέει ότι η μπαταρία τους χάλασε.

    Είναι πολλές οι φορές που σκέφτηκα, αποκλείεται να ψηφίσουν το τάδε, σιγά μην δώσει κάποιος 30% επιπλέον χρήμα για να πάρει motherboard με leds γιατί γράφει gaming, σιγά μην δώσει κάποιος 2000 ευρώ για να πάρει τον iMac 21.5 με core2duo το 2008, μόνο κάποιος τρελός θα έδινε 1200 ευρώ για τηλέφωνο όταν τον μήνα βγάζει 600 ευρώ αλλά τελικά κάθε φορά οι απόψεις μου είναι τουλάχιστον μη-δημοφιλείς.

    Πλέον για ένα είμαι σίγουρος, τούτος ο κόσμος πάει κατά διαόλου, η λογική έχει εκλείψει - αλλοιωθεί, οι άνθρωποι πλέον δεν εντυπωσιάζονται από ιδέες και αξίες αλλά από χρήμα και πολυτέλεια και όποιος μπορεί να δημιουργεί hypes και μόδα κάνει πολλά λεφτά, περισσότερα από προϋπολογισμούς κρατών και τέλος όποιος μπορεί να βγαίνει σε παράθυρα στην τηλεόραση και να κοροϊδεύει ένα λαό ολόκληρο γίνεται πρωθυπουργός.

    Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν το επόμενο macbook είναι 2μμ λεπτότερο, αδιάβροχο, "απαραβίαστο", ακριβότερο αλλά δεν επισκευάζεται;

    Απλά αν τολμήσω να συμπληρώσω ελάχιστα την παραπάνω άποψη που είναι καθόλα λογική, θα αναφέρω ότι ο κόσμος δεν είναι μικρός, και από άποψη στατιστικής υπάρχει το κάθε καρυδιάς καρύδι, και συνήθως το μάτι πέφτει στις εξαιρέσεις. Δηλαδή υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι θα κάνουν τις χαζοαγορές σαν και αυτές που αναφέρεις και ίσως αναφέρεσαι πχ σε μερικές χιλιάδες ανθρώπων στο 1.000.000. Επιπλέον, και εσύ και εγώ, για κάποιους άλλους ανθρώπους, κάνουμε χαζοαγορές, όταν πχ θα αγοράσουμε κάτι που θεωρούν απαράδεκτο για αυτούς, πχ για έναν macbook-α μπορεί το να δώσεις 2000 να πάρεις ένα λαπτοπ με δυνατότητα να του βάλεις χέρι και να μην έχει το design του macbook να είναι βλακεία.
    ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ
    κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

  11. #101
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εμένα πάντως άλλο με προβληματίζει... Αν τελικά ισχύσει η εν λόγο πρακτική (αν και το θεωρώ απίθανο), αυτο που φοβάμαι είναι πως πολλοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν θελήσουν να αλλάξουν κάτι γιατί δεν θα είχαν ενημερωθεί.

  12. #102
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαζη ερώτηση πως στο διάολο έκανες upgrade στο macbook pro 2014 ram και pcie flash memory ????
    δλδ έκατσες ξεκόλλησες την ram ενα ενα τσιπακη και έκανες reballing καινούργια?
    και με το ssd πως έκανες λόγο ενός security chip στην flash memory που έχει μόνο μέχρι τα retina 2013 μπορούσες να κάνεις upgrade με aftermarket (δλδ 2012 retina και 2013 ρετινα)

    εκτός και αν έχεις μηχάνημα 2012 non retina και πίσω και απλά δεν ξέρεις τι mac εχεις (εκείνα είχαν κλασσικό hdd και κλασικές ram
    Καθόλου χαζή η ερώτηση. Σωστά το παρατήρησες και έχεις δίκιο. Mid 12 είναι το μηχάνημα, εγώ το πήρα το 14 και έγραψα λάθος.

  13. #103
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά στην ουσία η συζήτηση είναι ανοιχτή vs κλειστή αρχιτεκτονική. Από τη στιγμή που κάποιος έχει διαλέξει κλειστή αρχιτεκτονική σαν πελάτης, μετά γιατί να κάνει παράπονα που είναι κλειστή?
    Ακριβως ετσι ειναι.
    Εν τελει ειναι αποφαση του χρηστη με πια φιλοσοφια θελει να πορευτει (με τα εκαστοτε θετικα κι αρνητικα).
    Το προβλημα ειναι οτι πολλες φορες ο πελατης δεν ξερει να επιλεξει σωστα ενα προιον.
    Ειδικα δε με τα προιοντα της Apple πολυ πολλοι τα επιλεγουν λογω γκλαμουριας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkonstad Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πάρεις ένα λαπτοπ με δυνατότητα να του βάλεις χέρι και να μην έχει το design του macbook να είναι βλακεία.
    Το design παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο οσο ορισμενοι πιστευουνε.
    Και λογω ποιοτητας κατασκευης και ανθεκτικοτητας αλλα κι επειδη οταν δουλευεις με ενα μηχανημα 8 ωρες/μερα θες να ειναι ομορφο.
    Ουτε χαζο ειναι ουτε υπερβολη, ειναι απλα διαφορετικη αναγκη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να βγάλουν νέα γενιά mac και iphones που μετα απο εναν χρονο να αυτοκαταστρεφονται. Άντε 2 χρόνια, όσο οι ευρωπαϊκές εγγυήσεις. Και παλι θα υπάρξουν ατομα που θα κανουν ουρές να τα αγορασουν.
    Πολυ σοβαρο επιχειρημα, ποση ωρα σου πηρε να το σκεφτεις;

  14. #104
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Πρόσφατο βιντεάκι του CBC για το θέμα, με εμφανίσεις από iFixIt και Louis Rossmann
    https://www.youtube.com/watch?v=o2_SZ4tfLns

  15. #105
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατο βιντεάκι του CBC για το θέμα, με εμφανίσεις από iFixIt και Louis Rossmann
    https://www.youtube.com/watch?v=o2_SZ4tfLns
    Δεν το είδα όλο αλλά προφανή πράγματα είναι αυτά. Είναι γνωστό ότι αν χαλάσει κάτι σε λαπτοπ και ειδικά σε apple θα σου ζητήσουν τα κέρατά τους. Το iFixIt έχει σώσει πολύ κόσμο και καταφέρνεις να κρατήσεις τα μηχανήματα για καιρό επειδή είναι αξιόπιστα και σε hardware αλλά και software.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 14:19
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 11:48
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας