Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    25-09-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,

    πήρα το Fritzbox 7590 από τη Γερμανία. Δουλεύει μια χαρά το internet. Έχω μόνο ένα πρόβλημα με το VOIP.
    H Cosmote μου έστειλε ένα κωδικό πρόσβασης με τον οποίον δούλευε μια χαρά. Επειδή η Cosmote λέει
    ότι αυτός ο κωδικός αλλάζει κάθε μέρα, το τηλέφωνο δεν λειτουργεί μετά από την αλλαγή.
    Η AVM στο Βερολίνο λέει ότι δεν έχουν ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο και δεν ξέρουν γιατί το password για το VOIP αλλάζει.
    Μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν δεν έχει σημασία τι λέει η AVM. Άλλοι πάροχοι δεν αλλάζουν τον κωδικό και άλλοι μπορεί να τον αλλάζουν. Είναι θέμα πολιτικής των παρόχων και δεν έχει σχέση η AVM.
    Δεν έχω υπόψη πληροφορία ότι αλλάζει ο κωδικός τακτικά (πωλώ δε μάλλον κάθε μέρα). Προσωπικά μου έγινε αλλαγή, αλλά μετά από πρόβλημα που είχα και reset στην κάρτα του DSLAM, οπότε δεν λειτουργούσε ο παλιός.
    Σε σένα έγινε αλλαγή αυτόματα μετά από κάποιο πρόβλημα ή κάτι άλλο;

    Στο διεθνή v.7 firmware των Fritz, υπάρχει εξαρχής το προφίλ της Cosmote κι έτσι λειτουργεί Internet και τηλεφωνία χωρίς να απαιτείται ο κωδικός. Στην γερμανική έκδοση δεν υπάρχει το προφίλ και χρειάζεται να πάρουμε τον κωδικό.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThomasE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    πήρα το Fritzbox 7590 από τη Γερμανία. Δουλεύει μια χαρά το internet. Έχω μόνο ένα πρόβλημα με το VOIP.
    H Cosmote μου έστειλε ένα κωδικό πρόσβασης με τον οποίον δούλευε μια χαρά. Επειδή η Cosmote λέει
    ότι αυτός ο κωδικός αλλάζει κάθε μέρα, το τηλέφωνο δεν λειτουργεί μετά από την αλλαγή.
    Η AVM στο Βερολίνο λέει ότι δεν έχουν ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο και δεν ξέρουν γιατί το password για το VOIP αλλάζει.
    Μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

    Ευχαριστώ πολύ
    Δεν κατάλαβα...
    Σου δώσανε έναν κωδικό,
    τον έβαλες στο fritz,
    δούλεψε ή δεν δούλεψε;
    Στην αρχή λες ότι δούλευε μια χαρά και μετά λες ότι μετά από κάποια αλλαγή έπαψε να δουλεύει.
    Τι ισχύει από τα δύο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-09-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως το έγραψα, για να ενεργοποιηθεί το VOIP στο καινούριο Fritzbox, η Cosmote στέλνει με SMS ένα password για το VOIP.
    Με αυτό το password δουλεύει το τηλέφωνο. Επειδή και όπως μου είπε ο τεχνικός αυτό το password αλλάζει αυτόματο κάθε 24 ώρες,
    δεν δουλεύει πια το τηλέφωνο μετά από αυτήν την αλλαγή, δηλ το (εκ Γερμανίας) Fritzbox δεν παίρνει αυτόματα την αλλαγή όπως υποθέτω γίνεται με κάποιο που έχει αγοραστεί στην Ελλάδα.
    Άρα το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να διαβάσει το Fritzbox μου τον κωδικό που αλλάζει κάθε μέρα?

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThomasE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το έγραψα, για να ενεργοποιηθεί το VOIP στο καινούριο Fritzbox, η Cosmote στέλνει με SMS ένα password για το VOIP.
    Με αυτό το password δουλεύει το τηλέφωνο. Επειδή και όπως μου είπε ο τεχνικός αυτό το password αλλάζει αυτόματο κάθε 24 ώρες,
    δεν δουλεύει πια το τηλέφωνο μετά από αυτήν την αλλαγή, δηλ το (εκ Γερμανίας) Fritzbox δεν παίρνει αυτόματα την αλλαγή όπως υποθέτω γίνεται με κάποιο που έχει αγοραστεί στην Ελλάδα.
    Άρα το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να διαβάσει το Fritzbox μου τον κωδικό που αλλάζει κάθε μέρα?
    Ο κωδικός δεν αλλάζει κάθε μέρα.
    Εδώ και περίπου ένα χρόνο, το πήρα από την στιγμή που άρχισαν να το δίνουν, και δεν μου έχει αλλάξει ΠΟΤΕ έως τώρα.
    Ο κωδικός αλλάζει μόνο αν ρίξεις επάνω το speedport για οποιονδήποτε λόγο και είναι σεταρισμένο να μην έχει τους τελευταίους κωδικούς.
    Τότε, επειδή δεν μπορεί να κάνει Login στην υπηρεσία, αιτείται νέους και οι παλιοί παύουν να ισχύουν.
    Γι αυτό θέλει προσοχή όταν έχουμε πάρει κωδικούς.
    Αν θέλουν να ρίξουμε επάνω το speedport πχ για οποιονδήποτε έλεγχο, θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να εισάγουμε τους κωδικούς που έχουμε και ΜΕΤΑ να κάνουμε την σύνδεση στο Internet.

    Με λίγα λόγια....
    Αυτό που σου είπε ο "τεχνικός" είναι πέρα για πέρα λάθος και δεν ισχύει.
    Αν έχουν ακυρωθεί θα έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω είτε από πλευράς σου είτε από την δική τους.
    Οπότε αυτό που θα έκανα εγώ είναι να ζητήσω εκ νέου καινούργιους κωδικούς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-09-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κωδικός δεν αλλάζει κάθε μέρα.
    Εδώ και περίπου ένα χρόνο, το πήρα από την στιγμή που άρχισαν να το δίνουν, και δεν μου έχει αλλάξει ΠΟΤΕ έως τώρα.
    Ο κωδικός αλλάζει μόνο αν ρίξεις επάνω το speedport για οποιονδήποτε λόγο και είναι σεταρισμένο να μην έχει τους τελευταίους κωδικούς.
    Τότε, επειδή δεν μπορεί να κάνει Login στην υπηρεσία, αιτείται νέους και οι παλιοί παύουν να ισχύουν.
    Γι αυτό θέλει προσοχή όταν έχουμε πάρει κωδικούς.
    Αν θέλουν να ρίξουμε επάνω το speedport πχ για οποιονδήποτε έλεγχο, θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να εισάγουμε τους κωδικούς που έχουμε και ΜΕΤΑ να κάνουμε την σύνδεση στο Internet.

    Με λίγα λόγια....
    Αυτό που σου είπε ο "τεχνικός" είναι πέρα για πέρα λάθος και δεν ισχύει.
    Αν έχουν ακυρωθεί θα έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω είτε από πλευράς σου είτε από την δική τους.
    Οπότε αυτό που θα έκανα εγώ είναι να ζητήσω εκ νέου καινούργιους κωδικούς.
    Μάλιστα, θα ζητήσω καινούριο κωδικό και θα δω. Δεν υπάρχει το speedport, μόνο το Fritz και πραγματικά δούλευε για μια μέρα. Και εγώ σκέφτηκα ότι έκαναν μια μπούρδα! Θα δω αν με έναν καινούριο κωδικό θα δουλεύει πάρα πάνω από μια μέρα. Ευχαριστώ πολύ!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-21, 01:41
  2. Cosmote Voip με SPA112
    Από panagiotiakis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-21, 01:12
  3. FB 7590 with Cosmote, DSL sync but no Internet
    Από Zhantis στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-18, 13:20
  4. Βοήθεια για FRITZBOX 7490 σύνδεση VOIP με ISDN
    Από gp2000 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 17:21
  5. Cosmote VOIP + Yuboto VOIP
    Από platanik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-18, 16:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας