Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2018
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μετά από λίγο ψάξιμο και με την εξαιρετική βοήθεια του jkoukos κατάφερα να βάλω το δικό μου router με την VoIP τηλεφωνία να λειτουργεί κανονικά. Από χτες που το σέταρα δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα οπότε μάλλον είναι οκ.

    Οι γνώσεις μου περί δικτύων είναι εντελώς βασικές και έτσι ο παρακάτω οδηγός είναι γραμμένος αντίστοιχα.

    Το router το διάλεξα λόγω της συμβατότητάς του με open source router OS. Αυτό όμως σημαίνει επίσης ότι χρειάζεται και ξεχωριστό modem, γιατί το ASUS είναι μόνο router. Το configuration μου έχει λοιπόν δύο Speedport Entry 2i - ένα πριν το ASUS ως modem και ένα μετά για την VoIP τηλεφωνία. Η τελική συνδεσμολογία:



    Αρχικά πριν ξεκινήσουμε καλό είναι να κάνουμε ένα backup τις ρυθμίσεις του αρχικού μας router ώστε αν κάτι πάει στραβά να μην μείνουμε τουλάχιστον χωρίς τηλέφωνο/ίντερνετ. Το backup είναι μοναδικό για κάθε router (δεν μπορούμε να κάνουμε restore το backup διαφορετικού router). Για να κάνουμε το backup πάμε:




    Η διαδικασία που ακολούθησα είναι:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos
    1. Καταρχήν θα βάλεις το 2ο Speedport μόνο του στην γραμμή για να συγχρονίσει και να τραβήξει αυτόματα τα στοιχεία ώστε να λειτουργήσει πλήρως η τηλεφωνία. Μετά προχωράς στα υπόλοιπα.

    2. Speedport No1. Αυτό θα το ρυθμίσεις να παίζει σε Bridge mode, δηλαδή μόνο ως modem. Ακολούθησε όλα τα βήματα του οδηγού μόνο γι' αυτή την κατάσταση.
    Σε αυτόν γίνεται χρήση του Port Binding ώστε το Bridge να παίζει μόνο στη LAN 1, στην οποία θα συνδεθεί η WAN του Asus. Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις.
    Θα του δώσεις ΙΡ την 192.168.1.254.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dd_wrt_enth
    Για να δώσουμε στο Speedport No1 την IP 192.168.1.254, πάμε εδώ και βάζουμε τα ίδια στοιχεία.



    Επίσης καλό είναι να αφήσουμε μόνο την Bridge σύνδεση και να διαγράψουμε τις υπόλοιπες.
    3. Asus. Θα λειτουργεί κανονικά ως κύριο router, κάνοντας την κλήση ΡΡΡοΕ. To ρυθμίζεις όπως θέλεις.
    Θα του δώσεις ΙΡ την 192.168.1.1 και στον DHCP θα ορίσεις να δίνει αυτόματα διευθύνσεις σε όποια περιοχή θέλεις, αλλά οπωσδήποτε το πολύ μέχρι την 192.168.1.252, ώστε οι άλλες 2 να είναι οι σταθερές των Speedport.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dd_wrt_enth
    Για να ορίσουμε την περιοχή των διευθύνσεων στο ASUS:



    Εγώ έβαλα άνω όριο το 192.168.1.251 γιατί στο 192.168.1.252 έχω βάλει το repeater.
    4. Speedport No2. Αφού πρώτα έχεις επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί η τηλεφωνία στο πρώτο βήμα, θα ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό.
    Στις ρυθμίσεις του WAN θα του δώσεις ΙΡ την 192.168.1.253 (στο πεδίο IP Type, αντί DHCP θα επιλέξεις Static).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dd_wrt_enth
    Όλες οι ρυθμίσεις που χρειάζονται για την σύνδεση WAN:



    Επίσης χρειάζεται να κάνουμε αυτή τη ρύθμιση:

    Για να έχεις πρόσβαση από συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο Asus στο Speedport No1, θα χρησιμοποιήσεις 2 καλώδια δικτύου. Από την LAN1 του Speedport προς την WAN του Asus και άλλο ένα από την LAN2 (ή 3) προς κάποια LAN του Asus.

    Για να έχεις πρόσβαση από συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο Asus στο Speedport No2, κάνεις αυτή την ρύθμιση.
    Τέλος απλά σέταρα το repeater στη static διεύθυνση 192.168.1.252.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dd_wrt_enth : 07-10-18 στις 03:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. To modem στα δεξιά το χρησιμοποιείς ως voip sip εξοπλισμό.
    Το phone του λοιπόν πρέπει να συνδέεται στην πρίζα phone και όχι dsl.
    Αντίστοιχα στο modem αριστερά θα πρέπει να συνδεθεί στο dsl και όχι στο phone.

    2. To speedport στα αριστερά για voip γιατί το συνδέεις με δύο lan1;
    Μάλλον για να έχεις πρόσβαση στο interface.
    Σίγουρα δεν χρειάζεται αφού το έχω υλοποιήσει με μία μόνο σύνδεση ether στον αντίστοιχο οδηγό με ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2018
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. To modem στα δεξιά το χρησιμοποιείς ως voip sip εξοπλισμό.
    Το phone του λοιπόν πρέπει να συνδέεται στην πρίζα phone και όχι dsl.
    Αντίστοιχα στο modem αριστερά θα πρέπει να συνδεθεί στο dsl και όχι στο phone.
    Ναι έχεις δίκιο, ήταν λάθος το σχήμα μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. To speedport στα αριστερά για voip γιατί το συνδέεις με δύο lan1;
    Μάλλον για να έχεις πρόσβαση στο interface.
    Σίγουρα δεν χρειάζεται αφού το έχω υλοποιήσει με μία μόνο σύνδεση ether στον αντίστοιχο οδηγό με ΜΤ.
    Έβγαλα το καλώδιο και ναι όντως ακόμα έχω access στο interface οπότε δεν χρειάζεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dd_wrt_enth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο, ήταν λάθος το σχήμα μου.



    Έβγαλα το καλώδιο και ναι όντως ακόμα έχω access στο interface οπότε δεν χρειάζεται.
    Επίσης...
    Συνδέεις το αριστερό speedport με δεύτερο καλώδιο ether, προφανώς για να έχεις και εκεί πρόσβαση στο μενού του.
    Πολλά ρούτερ δεν χρειάζονται δεύτερο καλώδιο.
    Μπορείς να δεις το μενού κανονικά μέσα από το καλώδιο που συνδέεις το wan.
    Αυτό μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους:
    1. είτε να παίξεις με το routing table στο asus αν σου το επιρτέπει
    2. είτε να φτιάξεις ξεχωριστό ΝΑΤ αν ρίχνεις την σύνδεση μεταξύ asus <> speedport (αριστερά) σε διαφορετικό subnet.
    Επίσης το έχω πραγματοποιήσει με ένα καλώδιο με ΜΤ και ΝΑΤ έχοντας το modem (οποιοδήποτε μοντέλο) σε διαφορετικό subnet.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις δυο speedport;
    Γιατί το όλο στήσιμο μπορείς να το κάνεις με ενα και στο Asus να κάνεις απλά κλήση pppoe μέσω του Pass through

    Συνήθως όταν έχουμε να κάνουμε με wan/lan επιλέγουμε διαφορετικά subnet , πχ το 1ο router 192.168.1.x, το 2ο 192.168.2.χ το 3 192.168.3.χ

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις δυο speedport;
    Γιατί το όλο στήσιμο μπορείς να το κάνεις με ενα και στο Asus να κάνεις απλά κλήση pppoe μέσω του Pass through

    Συνήθως όταν έχουμε να κάνουμε με wan/lan επιλέγουμε διαφορετικά subnet , πχ το 1ο router 192.168.1.x, το 2ο 192.168.2.χ το 3 192.168.3.χ
    Ή ένα fritz που να του τα κάνει όλα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. είτε να φτιάξεις ξεχωριστό ΝΑΤ αν ρίχνεις την σύνδεση μεταξύ asus <> speedport (αριστερά) σε διαφορετικό subnet.
    Επίσης το έχω πραγματοποιήσει με ένα καλώδιο με ΜΤ και ΝΑΤ έχοντας το modem (οποιοδήποτε μοντέλο) σε διαφορετικό subnet.
    Επειδή αυτό θα μου ήταν χρήσιμο μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως μπορώ να το κάνω αυτό.
    Δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει άλλα το modem μου ειναι το Dlink Dsl-2750B και το router μου είναι το Netis WF2780.
    Αυτό που εχω κάνει τώρα είναι να εχω το Modem στην 192.168.1.1, το router στην 192.168.1.3 και ο DHCP του να ξεκινάει από την 192.168.1.4 και τα δυο παίζουν στο ίδιο subnet mask.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή αυτό θα μου ήταν χρήσιμο μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως μπορώ να το κάνω αυτό.
    Δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει άλλα το modem μου ειναι το Dlink Dsl-2750B και το router μου είναι το Netis WF2780.
    Αυτό που εχω κάνει τώρα είναι να εχω το Modem στην 192.168.1.1, το router στην 192.168.1.3 και ο DHCP του να ξεκινάει από την 192.168.1.4 και τα δυο παίζουν στο ίδιο subnet mask.
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα μοντέλα.
    Θα πρέπει να ψάξεις στο μενού για να δεις αν υπάρχει σχετική επιλογή και τι δυνατότητες έχεις στη ρύθμιση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-19, 01:08
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-18, 13:59
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-18, 19:10
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 12:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας