Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    z'kalamaria
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Καλησπέρα σε όλους,

    εδώ και κάποιο διάστημα (2-3 μήνες αν δεν κάνω λάθος) συνεργεία της Edil περνάνε με γοργούς ρυθμούς δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή της Καλαμαριάς.
    Το ότι είναι δίκτυο οπτικών ινών δεν το γνωρίζω εκ των έσω, απλά στο χαρτί που αφήνουν όταν περνάνε κορδέλες για να μην παρκάρουν οχήματα εκεί που επίκειται σκάψιμο, αναφέρουν ότι θα περαστεί δίκτυο Ftth για λογαριασμό της Cosmote.
    Έχουν μάλιστα τοποθετηθεί πολλές καμπίνες (χωρίς εξαερισμό), πρόσφατα έγινε και αριθμοδότησή τους.

    Να σημειώσω ότι εκεί μου διαμένω, σύμφωνα με τα τη διαθεσιμότητα που δίνουν τα site των παρόχων, ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL και έχουμε "ξεμείνει" με ταπεινό ADSL2 που μάλιστα απέχει πολύ από το να φτάσει τα 24MBPS.

    Σε ότι αφορά την περιοχή που μένω, η πλησιέστερη καμπίνα πήρε αριθμό G-296, υπάρχει πουθενά πληροφόρηση για το πότε θα ενεργοποιηθεί;

    Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα ας διαφωτίσει!

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2004
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή η περιοχή της Καλαμαριάς έχει μπει στους T.K. που συμμετέχουν στο Super Fast Broadband που δίνει την επιδότηση των 360€ και η επιδότηση αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι 31/3/2019, λογικά πριν από αυτή την ημερομηνία θα πρέπει να αρχίσουν να δίνουν FTTH. Πάντως ακόμα σκάβουν και έχει γεμίσει η περιοχή με αυλάκια για οπτικές.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    z'kalamaria
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για την ενημέρωση!

    Αυτό για την επιδότηση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι 31/3/2019 είναι ενθαρρυντικό ως προς την ολοκλήρωση των έργων.

    Συνεχίζονται τα έργα με αμείωτο ρυθμό και πράγματι οι δρόμοι έχουν γεμίζει αυλάκια για οπτικές,

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2004
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγιναν διαθέσιμες υπηρεσίες FTTH στην Καλαμαριά. Προσφέρονται σύμφωνα με το μήνυμα που πήρα από το sfbb.gr από Cosmote και Wind. Διαθέσιμα πακέτα 100/10 και 200/20.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά,Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22093/2468
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    15/8(dB) / 19,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδια!Λοιπον,με πηραν τηλ.απο τον Οτε (13888),για να μου κανουν προσφορα για το προγραμμα Cosmote Double play fiberspeed 100 XL,με 36,5 ευρω/μηνα,24μηνης διαρκειας,με 2 ευρω εφαπαξ τελος ενεργοποιησης (στον πρωτο λογαριασμο θα μπει).Η προσφορα αυτη ειναι,γιατι δικαιουμαι 360 ευρω στο 24μηνο,λογω περιοχης που μενω! Ο Τ.Κ. ειναι 55133 και το εψαξα και οντως ισχυει!Μεσα στο sfbb.gr, μπηκα γραφτηκα με τα στοιχεια μου και βγηκε η προσφορα του Cosmote+ενα κουπονι μ εναν κωδικο,τον οποιο επρεπε να σκαναρω και να το στειλω μαζι με τις αιτησεις-συμβασεις για οπτικη ινα κλπ. που μου στειλαν,υπογεργραμμενες.Tις υπεγραψα και τις εστειλα στο otebov@ote.gr.Θελω να ρωτησω,εστω εκ των υστερων,-γιατι χθες εγινε η προσφορα,σημερα εστειλα αιτησεις κλπ-μηπως βιαστηκα?Γιατι μου ειπαν οτι σε 2 εργασιμες πρεπει να εχουν σταλει!Επιπλεον,μου ειπαν να δεχτω οτι δε θα εχω δικαιωμα υπαναχωρησης,απο τη στιγμη που θα εκτελεστει η διαδικασια.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    z'kalamaria
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    καλησπέρα!

    πράγματι στον Τ.Κ 55133 προσφέρονται πακέτα 100/10 και 200/20, μέσω Cosmote και Wind.

    Στο site της Wind η προσφορά που βλέπω είναι, με χρήση της επιδότησης, 29€/μήνα +5€ η δόση για την εγκατάσταση (συνολικά η εγκατάσταση κοστίζει 140€ αν δεν απατώμαι) για 100/10 και τηλεφωνία απεριόριστα αστικά-υπεραστικά.

    αυτό που αναφέρει ο φίλος petran66 περί 2 ευρώ εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης δεν το έχω δει πουθενά, ίσως είναι κάποια ειδική προσφορά που του έγινε.
    αν μπορείς petran66 ενημέρωσε μας για την πορεία της αίτησης, να γνωρίζουμε πάνω-κάτω πόσο χρόνο παίρνει από τη στιγμή της αίτησης μέχρι την σύνδεση!

    καλή συνέχεια σε όλους!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από caloudika Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα!

    πράγματι στον Τ.Κ 55133 προσφέρονται πακέτα 100/10 και 200/20, μέσω Cosmote και Wind.

    Στο site της Wind η προσφορά που βλέπω είναι, με χρήση της επιδότησης, 29€/μήνα +5€ η δόση για την εγκατάσταση (συνολικά η εγκατάσταση κοστίζει 140€ αν δεν απατώμαι) για 100/10 και τηλεφωνία απεριόριστα αστικά-υπεραστικά.

    αυτό που αναφέρει ο φίλος petran66 περί 2 ευρώ εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης δεν το έχω δει πουθενά, ίσως είναι κάποια ειδική προσφορά που του έγινε.
    αν μπορείς petran66 ενημέρωσε μας για την πορεία της αίτησης, να γνωρίζουμε πάνω-κάτω πόσο χρόνο παίρνει από τη στιγμή της αίτησης μέχρι την σύνδεση!

    καλή συνέχεια σε όλους!
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...lay_fiber.html

  8. #8
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά,Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22093/2468
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    15/8(dB) / 19,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από caloudika Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα!

    πράγματι στον Τ.Κ 55133 προσφέρονται πακέτα 100/10 και 200/20, μέσω Cosmote και Wind.

    Στο site της Wind η προσφορά που βλέπω είναι, με χρήση της επιδότησης, 29€/μήνα +5€ η δόση για την εγκατάσταση (συνολικά η εγκατάσταση κοστίζει 140€ αν δεν απατώμαι) για 100/10 και τηλεφωνία απεριόριστα αστικά-υπεραστικά.

    αυτό που αναφέρει ο φίλος petran66 περί 2 ευρώ εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης δεν το έχω δει πουθενά, ίσως είναι κάποια ειδική προσφορά που του έγινε.
    αν μπορείς petran66 ενημέρωσε μας για την πορεία της αίτησης, να γνωρίζουμε πάνω-κάτω πόσο χρόνο παίρνει από τη στιγμή της αίτησης μέχρι την σύνδεση!

    καλή συνέχεια σε όλους!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα και παλι! Η απαντηση κρυβεται στη σελιδα που αναφερει ο φιλος Kostinos!! Εγραψα βιαστηκα εγω και δε το ανεφερα.Αρα,50 ευρω το εφαπαξ τελος εγκαταστασης-48 η επιδοτηση (σε συνδιασμο παντα με το κουπονι)και 13 ευρω/μηνα,(για 24 μηνες και με 100αρα γραμμα) η επιδοτηση, αρα 36,5/μηνα!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ftth στην Κηφισιά
    Από gamsgr στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-18, 20:17
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-18, 17:09
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-18, 15:21
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-18, 12:44
  5. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας