Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό.

    Θα ήθελα μια βοήθεια σε κάτι που με απασχολεί εδώ και αρκετό διάστημα. (μήνες)

    Μένω σε πολυκατοικία 10ετίας και μάλιστα το διαμέρισμα ήταν πρωτοκατοίκητο όταν μπήκα εγώ. Όλα brand new δηλαδή... καλωδιώσεις τα πάντα όλα.
    Την σύνδεση με την Nova τη έχω από τότε (Forthnet δηλαδή)
    Πριν 2 χρόνια αγόρασα ένα router της TP Link για να αναβαθμιστώ λίγο καθώς τα φτηνιάρικα που έδινε η Nova ήταν ψιλο-χάλια. Συγκεκριμένα αγόρασα το Archer D2 Version 1.0 (αυτό με τις 3 κεραίες για όσους ξέρουν)
    Εδώ και κάποιους μήνες έχω συχνές αποσυνδέσεις του ίντερνετ. Μπορεί να είναι 4-5 ίσως και παραπάνω μέσα στην ημέρα. Πολλές φορές σε φάση online gaming μπορεί να πέσει και 2 και 3 φορές (σπαστικότατο)
    Μίλησα με Nova... κι έκαναν απομακρυσμένη μέτρηση της γραμμής μου, είδαν τις διακοπές αλλά λύση δεν μου έδωσαν (αυτά που πρότειναν... να βγάλω πχ τηλεφωνικές συσκευές, σπλίτερ κτλ... δεν απέδωσαν καρπούς γιατί οι διακοπές συνεχίζονται κανονικά)
    Τώρα μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό να ελέγξει το δίκτυο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμά μου κι αν φταίω εγώ θα με χρεώσουν 30€. Αν δεν φταίω θα είναι δωρεάν.
    Για το ρούτερ δεν μου είπαν τίποτα βέβαια. Αυτό μπορούν να το καταλάβουν ότι είναι εντάξει ή τυχαία δεν το ανέφεραν?
    Και διερωτάμαι... πώς μπορώ να καταλάβω αν φταίει το ρούτερ μου για τις διακοπές... οι αυτοί? (γιατί το να φταίει το δίκτυο της πολυκατοικίας, το βλέπω δύσκολο καθότι όπως είπα είναι καινουργίλα γενικώς και δεν έχουν πειραχτεί καλωδιώσεις)
    Για βοηθάτε όσοι γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό.

    Το ρούτερ έχει 3ετή εγγύηση βασικά οπότε αν φταίει, το επιστρέφω αλλά το θέμα είναι πώς το καταλαβαίνω εγώ και ΚΥΡΙΩΣ ...ΠΩΣ θα ξέρω ότι δεν θα με κοροϊδέψει ο τεχνικός τους να μου φάει το 30άρι ρίχνοντας την ζημιά σε μένα?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πόσο καινούργιο είναι το διαμέρισμα δεν παίζει κανένα ρόλο, το βασικό ρόλο παίζει τι μυαλά και γνώσεις κουβάλαγε ο εγκαταστάτης.
    Επίσης δεν παίζει ρόλο αν μέχρι κάποιο σημείο λειτουργούσαν όλα σωστά και ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα, ακόμη και με μια μικρή οξείδωση των καλωδίων ή με μια χαλαρή επαφή κάπου στην διαδρομή από τον κατανεμητή μέχρι το ρούτερ μπορεί να γίνει η ζημιά.

    Ξεκινάς από τα βασικά, έλεγχο της εγκατάστασης(που περιλαμβάνει δοκιμή και με άλλο ρούτερ) και σωστή συνδεσμολογία πριζών, αν είσαι εντάξει τα λες με τον πάροχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οι μετρήσεις με ποιο τρόπο γίνονται?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως τα λέει αναλυτικά ο οδηγός.

    Αν και είναι ευκαιρία να τσεκάρεις την ταχύτητα που έχεις στον κατανεμητή και να την συγκρίνεις με αυτή που έχεις στην πρίζα, θα πρότεινα το εξής:
    Bρες πρώτα την κεντρική πρίζα του διαμερίσματος, αποσύνδεσε το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού, βάλε μόνο το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και κάνε τσεκάρισμα, έχεις πάλι αποσυνδέσεις;; βάλε άλλο ρούτερ, έχεις πάλι αποσυνδέσεις;; θα πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις δοκιμή και στον κατανεμητή.

    - - - Updated - - -

    Να συμπληρώσω ότι αν έχεις αποσυνδέσεις και με το άλλο ρούτερ εννοείται ότι δεν φταίει το δικό σου και συνεχίζεις με τα υπόλοιπα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το να συνδέσω το ρούτερ απευθείας στον κατανεμητή... δεν παίζει γιατί είναι στο ισόγειο κι εγώ στον 4ο. Ούτε πρίζα δεν έχει εκεί για ρεύμα αλλά και να είχε, θα κουβαλούσα το pc στην είσοδο της πολυκατοικίας? :P . Τα άλλα τα έχουμε κάνει με την απευθείας σύνδεση στη κεντρική πρίζα και τίποτα άλλο επάνω. Με άλλο ρούτερ δεν έχω δοκιμασει μόνο. Βασικά έχω το ZTE της forthnet αλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι στα καλά του για να μου δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ρεύμα δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορείς να κάνεις την δοκιμή με Laptop και UPS για το ρούτερ, όπως κάνουμε άλλωστε και εμείς πολλές φορές που υπάρχει αυτή η έλλειψη.
    Το θέμα είναι ότι θα πρέπει η δοκιμή να είναι πολύωρη γιατί πρόκειται για αποσυνδέσεις που γίνονται λίγες φορές την ημέρα.
    Βρες ένα αξιόπιστο ρούτερ και κάνε δοκιμή στην πρίζα, αν συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις πάρε τηλέφωνο να έρθει τεχνικός και αν θυμηθείς πες μας πως βρήκε τι φταίει στην γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν δοκιμαζεις και ενα αλλο τροφοδοτικο στο ρουτερ
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δυστυχώς ούτε λάπτoπ υπάρχει ούτε ups.
    Θα περιμένω τον τεχνικό τότε να δούμε.
    Θα ενημερώσω πάντως για ότι βρεθεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έκανα μια απέλπιδα προσπάθεια να γλιτώσω τον τεχνικό και ευτυχώς δικαιώθηκα. Κατάφερα να βρω το ρούτερ της forthnet και το δοκίμασα. 2 ημέρες πάνω, δεν έκανε καμία αποσύνδεση! Έτσι πήρα την απόφαση να πάω πίσω στο Πλαίσιο το Tp link στα πλαίσια της εγγύησης (το είχα κοντά 2 χρόνια και είχε τριετή εγγύηση)
    Το έλεγξαν επιτόπου και μου είπαν ότι όντως όταν στρεσάρεται πέφτει η γραμμή του και μου έδωσαν με συνοπτικές διαδικασίες το αντίστοιχο καινούριο μοντέλο της Tp link το Archer VR400 (AC 1200) το οποίο από χτες που το έχω βάλει πάνω δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση.
    Ένα μόνο θεματάκι. Έχω την εντύπωση ότι το μαμά τελικά αποδίδει καλύτερα από τα ακριβά του εμπορίου. Αυτή τη στιγμή παίζει ο μικρός Fortnite η γυναίκα μου ακούει μουσική στο YouTube και η κόρη σερφάρει στο Instagram και υπάρχει μικρό λαγκάρισμα σε όλους. Με τη ίδια χρήση προχτές με το μαμά ρούτερ δεν είχαμε τέτοια θέματα

    Να συμπληρώσω ότι σε αυτά τα χαζοτεστ που έκανα μου δείχνει download 10.0 upload 0,80 αλλά ping 108.
    Μπήκα σε έναν ftp της οτενετ και κατεβάζω αρχείο 1Gb με 1,2Μβπσ ενώ ταυτοχρόνως έχουμε youtube να παίζει και fortnite εν εξελίξει και η κόρη να σερφάρει ανελλιπώς. Το 1,2 download πάντως... εκεί στο 1,2. Κουφό δεν είναι?
    Βασικά κάτι γίνεται με το ping. Είναι υπερβολικά μεγάλο νομίζω. Παλιότερα δεν είχα πάνω από 30

    - - - Updated - - -

    ...και τελικά έχω άλλο θέμα με το καινούριο ρούτερ (τη γκαντεμιά μου μέσα! )
    Το καινούριο έχει πρόβλημα με το 5G σήμα του. Πότε έρχεται πότε χάνεται και σπανίως καταφέρνει να συνδεθεί κάποια συσκευή 5G πάνω τoυ. Πάει για επιστροφή κι αυτό. Μα τόσο μάπα είναι τα TP Link ρε σεις? Εγώ τα είχα για καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALXGS : 14-10-18 στις 11:51.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα είπαμε πιο πάνω για δοκιμή με ρουτερ
    Συνήθως τα modem-router των παρόχων συμπεριφέρονται πιο σωστά στις δικές τους γραμμές και σε ήπια χρήση εννοείται.

    Όσα TP-LINK έχω πάρει για πελάτες δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα, έχω και ένα ΤL-W701ND που κάνω και δοκιμές και δουλεύει χρόνια χωρίς να έχει παρουσιάσει κάτι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μα είπαμε ότι ...για τις αποσυνδέσεις έφταιγε το ρούτερ. Το έλεγξε τεχνικός στο Πλαίσιο και μου είπε πως όταν το στρεσάρεις τα παίζει γι αυτό και μου έδωσαν καινούριο χωρίς πολλές κουβέντες. Γιατί επανερχόμαστε σε αυτό το θέμα με τις αποσυνδέσεις?
    Το καινούριο πάντως το μάζεψα για να το πάω πίσω λόγω της μπάντας των 5G που δεν δουλεύει σωστά.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, μπορει να εχει καποια πραγματα σεταρισμενα καλυτερα το μαμα αυτό που δινουν δλδ πχ το QoS που εχει σημασια στις προτεραιότητες.
    Εγω παντως εχω δοκιμασει διαφορα αλλα παροχων και εχω ηδη βρει καλυτερα παλι σε ΖΤΕ μαρκα.
    Τωρα δουλευω με το ΖΤΕ 931 που είναι και VDSL και το εδινε παλιοτερα ο ΟΤΕ και εχει και VOIP.
    Eπισης το ΖΤΕ W300 καλυτερα μου παιζει από αυτό που εδιναν όπως και το speedtouch 785 (voip) που εδινε η forthnet παλια σε επαγγελματικες συνδεσεις με 2 νουμερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παίζει να είναι κι έτσι... γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να βλέπεις ένα μηχάνημα που δείχνει φτηνιάρικο να παίζει καλύτερα από ένα ακριβό επώνυμο άφτερ μάρκετ με 3 εξωτερικές κεραίες!

    Τέλος πάντων... το καινούριο που είχε θέμα με το 5G πήγε πίσω και ξαναλλάχτηκε με ίδιο καινούριο και τώρα όλα βαίνουν καλώς χωρίς προβλήματα. Το θέμα είναι ότι κάτι συμβαίνει πια με τις γραμμές γιατί παλιότερα είχα ταχύτητες γύρω στα 12 και τώρα δύσκολα βλεπω ένα 10.5 (και με το μαμά ρούτερ και με το TP Link)

    Στο μεταξύ σκάβουν παντού και περνούν οπτικές ίνες, εκτός από την περιοχή μου! Να είσαι στο κέντρο της Αθήνας και να μην έχεις πρόσβαση ούτε καν σε VDSL!

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALXGS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει να είναι κι έτσι... γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να βλέπεις ένα μηχάνημα που δείχνει φτηνιάρικο να παίζει καλύτερα από ένα ακριβό επώνυμο άφτερ μάρκετ με 3 εξωτερικές κεραίες!

    Τέλος πάντων... το καινούριο που είχε θέμα με το 5G πήγε πίσω και ξαναλλάχτηκε με ίδιο καινούριο και τώρα όλα βαίνουν καλώς χωρίς προβλήματα. Το θέμα είναι ότι κάτι συμβαίνει πια με τις γραμμές γιατί παλιότερα είχα ταχύτητες γύρω στα 12 και τώρα δύσκολα βλεπω ένα 10.5 (και με το μαμά ρούτερ και με το TP Link)

    Στο μεταξύ σκάβουν παντού και περνούν οπτικές ίνες, εκτός από την περιοχή μου! Να είσαι στο κέντρο της Αθήνας και να μην έχεις πρόσβαση ούτε καν σε VDSL!
    Ετσι όπως τα λες!
    είμαι κεντρο Αθηνας, (παω με τα ποδια Ομονοια σε 10λεπτα σφαιρα περπατημα) και δεν εχει ΚΑΝ VDSL!!!!!!
    η Wind δεν εχει κανει ακομα το παραμικρο! oσοι ανηκουν σε άλλο ΑΚ εχουν ηδη βαλει καμπινες που είναι από την vodafone και αναμενουν ρευματα σε αυτές.
    Η INALAN FTTH 100/100mbps όμως είναι κοντα και σε λιγο καιρο όπως μου εχει πει θα ερθουν και σε εμενα , ηδη εχω κανει αιτηση αλλα θα δουμε…

    Όταν λοιπον ξεκινησε το ΕΩΣ 24 επιασα τοτε με NETONE 13,5mbps με SNR DOWN 12!!!!!
    τωρα με SNR down γυρω στο 8 εχω με το ζορι 8mbps!
    αρα εχουν πεσει οι γραμμες, τωρα τι ακριβως εχει γινει είναι ένα άλλο θεμα!
    όταν εβαλα NOVA δεν θυμαμαι πριν ποσα χρονια ακριβως, ειχα με SNR 6, πανω από 10mbps και πριν που ειχα ΟΤΕ παλι ακριβως τα ιδια.
    ΠΑΝΤΑ κανουμε συγκρισεις με ιδιο SNR DOWN γιατι επηρεαζει την ταχυτητα συνδεσης.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου με Nova VDSL...
    Αντιμετώπιζα τα ίδια προβλήματα με συνεχείς αποσυνδέσεις, με δύο ρουτερ TP-Link που είχα δοκιμάσει.

    Κατέληξα λοιπόν να δουλεύω με το ZTE της Nova με κλειστό wifi (γιατί σέρνεται) και κουμπωμένο επάνω ένα TP-Link σαν access point το οποίο δίνει δύο σήματα wifi στα 2,4 και 5.
    Έχω παρατηρήσει μέχρι και up-time 40 ημερών χωρίς καμία αποσύνδεση στο ΖΤΕ.

    Επίσης, κι εγώ έχω ενα δεύτερο TP link που έχει πρόβλημα στην μπάντα των 5ghz με το σήμα να πέφτει συνέχεια και τις συσκευές να συνδέονται-αποσυνδέονται συνεχώςς\.
    Πάντως θετικό ότι στο άλλαξαν έτσι άμεσα γιατί εμένα από Κωτσόβολο με παρέπεμψαν σε άλλα service και θέλανε τη συσκευή για καμιά βδομάδα, οπότε δεν ασχολήθηκα και τώρα το μηχάνημα κάθεται στο ντουλάπι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CS:GO και lag - φταίει η Vodafone ή το PC;
    Από constantinus στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-19, 09:30
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-19, 21:01
  3. Πρόβλημα με VDSL NOVA και moder/router tp-link TD-W9970
    Από dk1301 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-18, 10:25
  4. ZXHN H168N και συχνές αποσυνδέσεις....
    Από angelospower στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 03:16
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας