Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37

Θέμα: Voip power bank

  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Την ωρα που πατησα για δημοσιευση ειδα οτι ειχες γραψει. :P

    Δεν ηταν απαντηση για το ποστ σου .

    Μαλλον το ειχα πολυ ωρα ανοιχτο και γραωατε ολοι και με προλαβατε. χαχαχαχαχα
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None

  3. #18
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ωρα που πατησα για δημοσιευση ειδα οτι ειχες γραψει. :P

    Δεν ηταν απαντηση για το ποστ σου .

    Μαλλον το ειχα πολυ ωρα ανοιχτο και γραωατε ολοι και με προλαβατε. χαχαχαχαχα


    Συμβαινουν κι αυτα.


    Μηπως γνωριζει καποιος αν εχουν κυκλοφορησει power banks ειδικα για ρουτερς?
    Αν ναι εχετε να προτεινετε κανενα φτηνο?

    Ειδα καπου κατι τετοιο:


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο φαιντε να δουλευει και ειναι και φτηνο.
    Αλλα δεν νομιζω σε αυτην την τιμη να εχει πραγματικα μπαταρια 20000mah μου φαινετε τρελη απατη ειδικα απο τη στιγμη που εχει μονο 21 αξιολογησεις.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    1. Ελαχιστα powerbanks βγαζουν απευθειας 12v. Το συγκεκριμενο ΔΕΝ βγαζει
    2. To συγκεκριμενο powebank υποστηριζει high output, δλδ 2.5Α, ομως και παλι, πανω απο 1Α στα 12v δεν προκειται να παρεις.
    2.5Α X 5v=12.5watt. 1Ax12v=12w.
    Τα step up εχουν βαθμο αποδοσης το πολυ 80%, οποτε και το 1Α ειναι ευσεβης ποθος.
    2. Αυτο που βρηκες ελαχιστα διαφερει απο αυτο που σου εδειξα, και ΔΕΝ ειναι απλο καλωδιο.

    Αν ο ρουτερ σου παιζει με λιγοτερο απο 1Α, ισως και να δουλεψει, αλλιως το ξεχνας.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ολες αυτες οι πραξεις που κανεις για να κανεις τα volt σε watt δεν εχω ιδεα ουτε πως το κανεις αλλα ουτε γιατι το κανεις.

    Μα αυτο ακριβως σας λεω οτι το συγκεκριμενο power bank το εδωσε η ιδια η cosmote με το που εβαλε vdsl ο φιλος μου και του ειπε ακριβως αυτο οτι ειναι μια μπαταρια για να κρατησει λιγο παραπανω ενεργο το vdsl router αν πεσει το ρευμα και απ' οτι μου ειπε ο φιλος μου δουλευει μια χαρα για την ακριβια το δοκιμασαμε κιολας απλα βγαζωντας το ρουτερ απο το ρευμα και μια χαρα δουλευε τουλαχιστον για 20 λεπτα που το αφησαμε δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα με το vdsl router.

    Και απ' οτι θυμαμαι το vdsl router που δινει η cosmote ηθελε 12v1a οποτε αυτο μια χαρα ειναι οπως και τα περισσοτερα power banks αφου χλωμο καποιο vdsl router ολα σε ενα να θελει πανω απο 12v1a σαν ρευμα.

    Εγω εχω αυτο το xiaomi power bank.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 11-10-18 στις 13:04.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Επειδη ειμαι κατοχος τριων τετοιων συσκευων (conseptum) θα σου πω οτι δουλευουν μια χαρα.

    Εγω βεβαια τις αγορασα για 36€ την καθεμια. Πλεον τις βρισκεις και με 25€ στο εμποριο.

    Εχει επιλογεα τασης και βγαζεις 5 - 7.5 - 9 - 12 volt. και εχει και μια usb για κινητα.

    ΟΜΩΣ..... στην πραξη δεν μου κραταει πανω απο 15-10 λεπτα ανοιχτο το ρουτερ. Απλα δεν αντεχει.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου ξερεις οτι κανενα modem δεν θελει πανω απο 12v 1A, και οτι το ιδιο powerbank που εχεις δουλευει στο φιλο σου, τοτε τι ρωτας ακριβως?

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ελαχιστα powerbanks βγαζουν απευθειας 12v. Το συγκεκριμενο ΔΕΝ βγαζει
    2. To συγκεκριμενο powebank υποστηριζει high output, δλδ 2.5Α, ομως και παλι, πανω απο 1Α στα 12v δεν προκειται να παρεις.
    2.5Α X 5v=12.5watt. 1Ax12v=12w.
    Τα step up εχουν βαθμο αποδοσης το πολυ 80%, οποτε και το 1Α ειναι ευσεβης ποθος.
    2. Αυτο που βρηκες ελαχιστα διαφερει απο αυτο που σου εδειξα, και ΔΕΝ ειναι απλο καλωδιο.

    Αν ο ρουτερ σου παιζει με λιγοτερο απο 1Α, ισως και να δουλεψει, αλλιως το ξεχνας.
    Παντως το xiaomi power bank που εχω απ' οτι λεει τουλαχιστον και στην σελιδα αλλα και πανω του ειναι 15watt στα 12volt.

    Πολυ παραπανω απ' αυτο που εδωσε η cosmote στον φιλο μου και σας ανεβασα και φωτο του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ξερεις οτι κανενα modem δεν θελει πανω απο 12v 1A, και οτι το ιδιο powerbank που εχεις δουλευει στο φιλο σου, τοτε τι ρωτας ακριβως?
    Καλο ειναι πριν κρινεις ή την πεις στον αλλον να διαβαζεις λιγο τι ακριβως εχει γραψει - πει ετσι.

    Ειπα ποτε οτι εχω το powerbank που εδωσε η cosmote στον φιλο μου?
    Αν το ειπα σε προκαλω να μου κανεις παραθεση που ειπα οτι εγω κατεχω κατι τετοιο.

    Εγω απλα ειπα οτι εχω ενα xiaomi power bank 10000mah και πως μπορω να το κανω να δινει ρευμα στο router μου και παραλληλα να το φορτιζω κιολας ωστε να ειναι σαν μονιμο power bank για το router για οταν πεσει το ρευμα ή καποιον αλλο τροπο να βαλω power bank στο ρουτερ μου ωστε να εχω και τηλεφωνο μεσω voip αν πεσει το ρευμα αφου πλεον το voip θελει υποχρεωτικα το router για να δουλεψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 11-10-18 στις 13:24.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Αγόρασε κάτι τέτοιο

    https://www.skroutz.gr/s/4876056/APC...500VA-IEC.html

    Βάλε και μία led λαμπα επάνω του να βλέπετε όταν κοπεί το ρεύμα
    Βάλε επάνω του και το powerbank που έχεις να φορτίζει
    Βάλε και τα τηλέφωνα
    Βάλε και τα ασύρματα σταθερά τηλέφωνα
    Βάλε και επαναφορτιζόμενο φακό (σε περίπτωση που χρειαστείτε τουαλέτα)

    Θα παίζουν για ώρες μέχρι να ξημερώσει

    ΥΓ
    Τι να το κάνεις να παίζει το voip αν δεν παίζει το ασύρματο ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 11-10-18 στις 14:23.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλο ειναι αν ΔΕΝ εχουμε να απαντησουμε κατι και θελουμε να ειρωνευτουμε τον αλλον απλα να μην ποσταρουμε καν οχι απλα να ποσταρουμε τρολιες για να ειρωνευτουμε.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παρε το conseptum. Οπως σου ειπα ειναι μικρο διακριτικο και θα σου κανει δουλεια για λιγο.

    Αλλα αν ΔΕΝ εχει ρευμα η καμπινα ΔΕΝ θα εχεις και εσυ τηλεφωνο ή ιντερνετ.
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο ειναι αν ΔΕΝ εχουμε να απαντησουμε κατι και θελουμε να ειρωνευτουμε τον αλλον απλα να μην ποσταρουμε καν οχι απλα να ποσταρουμε τρολιες για να ειρωνευτουμε.
    Αν δεν σου αρέσει η λύση του ups μην την ακολουθήσεις
    Αν το powerbank το βάλεις στο router απλά δεν θα έχεις powerbank για το κινητό. Γι αυτό δεν το αγόρασες ?
    Αν στον ΟΤΕ πεις ότι έχεις συναγερμό συνήθως σου στέλνουν δωρεάν αυτό που στείλανε και στο φίλο σου

    Την γνώμη μου λέω, καμμία ειρωνεία. Στο κάτω κάτω εσύ θα διαλέξεις τι θα κάνεις. Απλώς αυτό που σου πέρασε από το μυαλό (powerbank σε router) μπορεί να είναι η χειρότερη λύση. Οι τηλεφωνικές συσκευές είναι ασύρματες ? Πως θα δουλέψουν χωρίς ρεύμα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #28
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αυτο ειναι λογικοτατο που λες και εξυπακουεται.

    Αρχικα θα κοιταξω μηπως μπορω να κανω κατι με το xiaomi power bank που εχω απλα αγοραζωντας ενα καλωδιο ανταπτορα και απο εκει και περα βλεπουμε.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο ειναι αν ΔΕΝ εχουμε να απαντησουμε κατι και θελουμε να ειρωνευτουμε τον αλλον απλα να μην ποσταρουμε καν οχι απλα να ποσταρουμε τρολιες για να ειρωνευτουμε.
    Εφαρμοζεται και σε περιπτωσεις ακρατης ξερολιασης επισης.

    Εχεις ενα powerbank που βγαζει ΜΟΝΟ usb.
    Αγνοεις βασικες αρχες ηλεκτρισμου και μας τη λες και απο πανω γιατι στα εξηγουμε
    Τα specs που γραφει η xiaomi περι 12volt ειναι σε non-usb mode και προυποθετει καλωδιο και τοποθετηση αντιστασης 200ohm στα πορτς D+D- για να ενεργοποιηθει το charging mode, κατι που προφανως δεν εχεις ιδεα πως να κανεις
    ενω προτεινεις να αγορασεις ενα καλωδιο που κανει step-up χωρις να κατανοεις τι κανει (ενω ηδη τη βασικη αρχη στην προτεινε ο sdikr απο την αρχη)
    αλλα βαριεσαι να μελετησεις.

    Δεν θα πω αλλα
    Καλη τυχη και εχε και κανα πυροσβεστηρα κοντα, θα σου χρειαστει.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σου αρέσει η λύση του ups μην την ακολουθήσεις
    Αν το powerbank το βάλεις στο router απλά δεν θα έχεις powerbank για το κινητό. Γι αυτό δεν το αγόρασες ?
    Αν στον ΟΤΕ πεις ότι έχεις συναγερμό συνήθως σου στέλνουν δωρεάν αυτό που στείλανε και στο φίλο σου

    Την γνώμη μου λέω, καμμία ειρωνεία. Στο κάτω κάτω εσύ θα διαλέξεις τι θα κάνεις. Απλώς αυτό που σου πέρασε από το μυαλό (powerbank σε router) μπορεί να είναι η χειρότερη λύση. Οι τηλεφωνικές συσκευές είναι ασύρματες ? Πως θα δουλέψουν χωρίς ρεύμα ?
    Κι εσενα ποιος σου ειπε οτι οι ολες οι τηλεφωνικες συσκευες του σπιτιου μου ειναι ασυρματες?
    Εννοειτε οτι εχουμε και μια με καλωδιο για ωρα αναγκης οποτε αν δεν ξερεις καλο ειναι να ΜΗΝ μιλας απλα με υποθεσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφαρμοζεται και σε περιπτωσεις ακρατης ξερολιασης επισης.

    Εχεις ενα powerbank που βγαζει ΜΟΝΟ usb.
    Αγνοεις βασικες αρχες ηλεκτρισμου και μας τη λες και απο πανω γιατι στα εξηγουμε
    Τα specs που γραφει η xiaomi περι 12volt ειναι σε non-usb mode και προυποθετει καλωδιο και τοποθετηση αντιστασης 200ohm στα πορτς D+D- για να ενεργοποιηθει το charging mode, κατι που προφανως δεν εχεις ιδεα πως να κανεις
    ενω προτεινεις να αγορασεις ενα καλωδιο που κανει step-up χωρις να κατανοεις τι κανει (ενω ηδη τη βασικη αρχη στην προτεινε ο sdikr απο την αρχη)
    αλλα βαριεσαι να μελετησεις.

    Δεν θα πω αλλα
    Καλη τυχη και εχε και κανα πυροσβεστηρα κοντα, θα σου χρειαστει.
    Για ακομα μια φορα ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ χωρις να σου εχω συμπεριφερθει αγενες.
    Τοσοι οδηγοι στο youtube και οχι μονο προτεινουν κατι τετοιο και εκτος αυτου το xiaomi power bank που εχω εχει και προστασιες μεσα που αν ειναι να καει ή να κανει μπουμ θα μπουν αυτες και δεν θα παθει τιποτα.

    Και στο λεω για ακομα μια φορα αν ειναι να ειρωνευτεις ή να τρολαρεις καποιο ποστ καλο ειναι να μην ποσταρεις καν.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. e-banking
    Από xlntstay στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 11550
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-24, 21:33
  2. Αγορά Power Bank για fast-charge Nexus 5X
    Από rafaelpap στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-18, 14:29
  3. Αγορά Xiaomi Power Bank
    Από DJTAZ13 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας