Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37

Θέμα: Voip power bank

  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας.

    Πλέον με όλο και ποιο πολλοί internet providers να μεταβαίνουν σε αυτόν τον τρόπο τηλεφωνίας όσο και να συμφωνούμε ή διαφωνούμε(Εγώ προσωπικά διαφωνώ γιατί μια χαρά τηλεφωνία είχα και με το κλασικό φίλτρο/σπλιτερ στη τηλεφωνική γραμμή ακόμα και όταν δεν είχα ρεύμα σπίτι μου) θέλουμε να έχουμε τηλέφωνο ακόμα και όταν δεν έχουμε ρεύμα ή τουλάχιστον να έχουμε για μερικές ώρες μέχρι να ξανά έρθει το ρεύμα.

    Κάτι που μας φέρνει στο ερώτημα μου που είναι μπορούμε να κάνουμε οποιοδήποτε power bank κινητού με τις κλασικές υποδοχές mini usb σε usb και να συνδέσουμε το εκάστοτε vdsl - router - voip μηχάνημα μας ώστε και το ρεύμα να πέσει να παίρνει ρεύμα από το power bank και να δουλεύει για μερικές ακόμα ώρες χωρίς καθόλου ρεύμα ώστε να έχουμε κανονικά και σταθερό τηλέφωνο voip αφού πλέον είναι αναγκαίο το vdsl - router - voip για να έχουμε τηλέφωνο.

    Τι power bank λοιπόν προτείνετε και που μπορώ να τα βρω?
    Ξέρω ότι κάθε vdsl - modem - router - voip μηχάνημα δεν παίρνει τα ίδια volt αφου μερικά θέλουν 5v άλλα 12v και πάει λέγοντας.

    Τι μου προτείνετε να κάνω που να έχω την δυνατότητα αλλαγής 5v σε 12v ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω και power bank ακόμα και το vdsl - modem - router - voip να αλλάξω.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων.

    Προσωπικά έχω στην κατοχή μου ένα xiaomi power bank 10.000mah που είναι κλασικά για κινητά και νομίζω βγάζει σίγουρα 5v και δεν ξέρω αν βγάζει και 12v.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    UPS λέγεται αυτό που θες αλλά έχει νόημα να το χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις απλό adsl.
    Αν έχεις vdsl παίρνεις από το καφαο που είναι κοντά σου και μάλλον δεν θα έχει ούτε αυτό ρεύμα αν είναι γενική η διακοπή.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν λεω τα ups αυτα ειναι ακριβα λεω power bank που στην ουσια τα κανουμε σαν ups.

    Και δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες γιατι πηγα σε σπιτι φιλο μου που μολις εβαλε cosmote vdsl και του εδωσαν και ενα σαν power bank για το vdsl router του και το εχου συνδεσει με το vdsl router σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

    Υποθετω λοιπον οτι ολες οι καμπινες vdsl θα εχουν μπαταρια ή κατι τετοιο για διακοπη ρευματος.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κακως υποθετεις.
    Δεν εχουν.
    Το δινουν ως σταχτη στα ματια.
    Αν πεσει καμμια ασφαλεια στο σπιτι θα εισαι οκ.
    Αν κοπει το ρευμα στη περιοχη οχι.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λεω τα ups αυτα ειναι ακριβα λεω power bank που στην ουσια τα κανουμε σαν ups.

    Και δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες γιατι πηγα σε σπιτι φιλο μου που μολις εβαλε cosmote vdsl και του εδωσαν και ενα σαν power bank για το vdsl router του και το εχου συνδεσει με το vdsl router σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

    Υποθετω λοιπον οτι ολες οι καμπινες vdsl θα εχουν μπαταρια ή κατι τετοιο για διακοπη ρευματος.
    όλες οι καμπίνες έχουν θέση για μπαταρία, το γέμισμα της θέσης με μπαταρία μάλλον τους ξέφυγε

    Με το δικό σου το Powerbank έτσι όπως είναι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, τα πιο πολλά router θέλουν 12v και πάνω απο 1A το Powerbank που έχεις δίνει 5v.

    Θα μπορούσες να πάρεις κάποιο step up Ολοκληρωμένο και να κάνεις κάποια πατέντα

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φτιαξεις? Πατεντα? Πρεπει ομως ο op να εχει κατι παραπανω απο βασικες γνωσεις ηλεκτρονικωνε.
    Απο την αλλη με 2.22 ευρω στη πορτα σου με κουτι και καλωδια, τι να φτιαξεις ακριβως?
    https://www.ebay.com/itm/USB-5V-To-1...w08:rk:11:pf:0

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μαλλον δεν καταλαβες τι ρωταω.
    Δεν ψαχνω τροφοδοτικο για το router μου γιατι εχει ηδη.
    Ψαχνω εναν τροπο να παραμεινει το router ανοιχτο αν πεσει το ρευμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν είναι τροφοδοτικό. Το powerbank βγάζει 5v, θες 12, βάζεις αυτό που σου δίνει ο netblues στην έξοδο του Powerbank και σου boostαρει τα 5v σε 12v για να ανάψει το router. Τώρα από amps δεν ξέρω τι θα παίξει.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν καταλαβες τι ρωταω.
    Δεν ψαχνω τροφοδοτικο για το router μου γιατι εχει ηδη.
    Ψαχνω εναν τροπο να παραμεινει το router ανοιχτο αν πεσει το ρευμα.
    Με το stepup κύκλωματακι, θα παραμένει ανοιχτό απο την στιγμή που θα το έχεις συνδεμένο στο Powerbank

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιαξεις? Πατεντα? Πρεπει ομως ο op να εχει κατι παραπανω απο βασικες γνωσεις ηλεκτρονικωνε.
    Απο την αλλη με 2.22 ευρω στη πορτα σου με κουτι και καλωδια, τι να φτιαξεις ακριβως?
    https://www.ebay.com/itm/USB-5V-To-1...w08:rk:11:pf:0
    Γιατί μάλλον δεν του φτάνει
    Output Current: 700-1000mA(For 1000mA or less application is recommended)

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αχα από amps max Ouput έχει το 1Α θεωρώ πως θα θέλει το μέγιστο δυνατό Input για να βγάλει τόσο. Max input είναι τα 2Α οπότε μάλλον θα πρέπει να δεις αν το powerbanks σου υποστηρίζει fast charging συσκευές ή μπορεί να βγάλει 2Α σε μία μόνο usb θύρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγω σκεφτομουν κατι πολυ ποιο απλο.
    Να παρω ενα usb to 5.5mm καλωδιο - ανταπτορα και να το κοτσαρω στο powerbank και να το βαλω στο ρουτερ ενω θα φορτιζω απο την αλλη το power bank.

    Πιστευω αυτη η λυση ειναι και ποιο φτηνη αλλα και κανει τη δουλεια μας.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω σκεφτομουν κατι πολυ ποιο απλο.
    Να παρω ενα usb to 5.5mm καλωδιο - ανταπτορα και να το κοτσαρω στο powerbank και να το βαλω στο ρουτερ ενω θα φορτιζω απο την αλλη το power bank.

    Πιστευω αυτη η λυση ειναι και ποιο φτηνη αλλα και κανει τη δουλεια μας.
    Αν το router θέλει 5v μπορεί και να δουλέψει, αλλά συνήθως θέλουν πάνω απο 9v όποτε με κάποιο τρόπο πρέπει να κάνεις τα 5v που δίνει το powerbank στην θύρα Usb στην τάση που πρέπει (και A)

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ολα τα συγχρονα modem-router πλεον ειναι 12V ελαχιστα εχουν μεινει στα 9v . και μερικα βγαινουν στα 18v .

    Αυτο που λες με 5v δεν εχω συναντησει κανενα εδω και 8-10 χρονια.

    Επισης επειδη ειναι και VOIP και ειναι και (συνηθως) dual band ... εχουν αυξημενη ζητηση σε ρευμα (I) οποτε θα χρειαστει να του δωσεις 12v / 1Α - 1.5Α .

    Ολες οι καμπινες ΔΕΝ εχουν μεσα μπαταριες οποτε σε διακοπη ρευματος της περιοχης ΔΕΝ θα εχεις τηλεφωνο και ιντερνετ (εφοσον παιρνεις απο καμπινα ) οπως λεει και ο @astbox .
    The gr81 .

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα συγχρονα modem-router πλεον ειναι 12V ελαχιστα εχουν μεινει στα 9v . και μερικα βγαινουν στα 18v .

    Αυτο που λες με 5v δεν εχω συναντησει κανενα εδω και 8-10 χρονια.

    Επισης επειδη ειναι και VOIP και ειναι και (συνηθως) dual band ... εχουν αυξημενη ζητηση σε ρευμα (I) οποτε θα χρειαστει να του δωσεις 12v / 1Α - 1.5Α .

    Ολες οι καμπινες ΔΕΝ εχουν μεσα μπαταριες οποτε σε διακοπη ρευματος της περιοχης ΔΕΝ θα εχεις τηλεφωνο και ιντερνετ (εφοσον παιρνεις απο καμπινα ) οπως λεει και ο @astbox .
    Ναι αλλά αν έλεγα πως όλα είναι 12v κάποιος θα ερχόταν να πεί για τα ξεχασμένα των 9v, τελικά έγινε το ανάποδο, τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχουν και αυτά που έχουνε ac-ac adapter και όχι ac-dc

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κατι τετοιο σκεφοτμουν να παρω για να δοκιμασω το xiaomi 10000mah που εχω αν δινει σωστα τα 12v στο router.
    Πιστευω ολα τα power bank δινουν 5v & 12v το θεμα ειναι αν δεινουν αρκετα ambere αλλα και παλι πιστευω οτι θα δινουν αρκετα γιατι καποια router που ειδα δεν ζηταγανε πανω απο 1ambere τα περισσοτερα ζηταγαν 0.500ambere.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. e-banking
    Από xlntstay στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 11550
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-24, 21:33
  2. Αγορά Power Bank για fast-charge Nexus 5X
    Από rafaelpap στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-18, 14:29
  3. Αγορά Xiaomi Power Bank
    Από DJTAZ13 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας