Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.9(dB)
    Καλησπέρα σε όλους. Αύριο αναμένω απο τη Nova ενεργοποίηση της VDSL στη περιοχή Ζωγράφου κοντά στο νεκροταφείο. Έχω παραλάβει ρούτερ. Εχω την εξής τραγική σύνδεση κατά τη γνώμη μου(μιας και πάνω Κομοτηνή ήμουν καλομαθημένος που έμενα είχα καινούρια καμπίνα και καλώδια έξω απο το σπίτι μου και έπιανα φουλ ταχύτητα) και τώρα που είμαι στην Αθήνα είπα να αλλάξω απο adsl σε vdsl. Τα στατιστικά είναι αυτά (της adsl προς το παρόν αύριο θα δείξει για vdsl). Επίσης ξέρω ότι υπάρχει 11αρι προφιλ στη σύνδεση μου απο τη Nova.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl2stats.png 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  82,0 KB 
ID: 197827

    Προφανώς και ένα 20αρι να πιάνω για μένα καλά θα είναι που λέει ο λόγος γιατί με τα 6-7 έχω ζοριστεί λίγο. Είχα διαβάσει κάπου ότι στου Ζωγράφου είχαν κάνει καινούριες καμπίνες δε γνωρίζω αν ισχύει. Πρώτη ερώτηση: Εσείς πως τα βλέπετε τα πράγματα τι ταχύτητα πιστεύετε ότι θα πιάσω? Δεύτερη ερώτηση: Θα μείνω αρκετές ώρες χωρίς ίντερνετ ή θα πάει καμιά βλάβη για μέρες(απρόβλεπτο)? Τρίτη ερώτηση: Θα πάρω απο ΑΚ vdsl(Αμπελοκήπων) ή απο καμπίνα και θα πέσει το attntion αρκετά (ελπίζω να τα λέω σωστά) ?
    ΥΓ. Με την adsl παρατηρώ μια αποσύνδεση ανά 3 μέρες περίπου αν και δε γίνεται καθόλου αισθητή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cyanide84 : 11-10-18 στις 18:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα πιάνεις κανονικά το 50άρι. H περιοχή σου έχει από το 2012 αναβαθμισμένες καμπίνες του ΟΤΕ μόνο για το απλό VDSL. Το Vectoring θα έρθει το 2019.
    Είσαι τόσο μακρυά από το αστικό κέντρο, που δεν πρόκειται να έχεις σύνδεση VDSL από εκεί.

    Κανονικά θα έχεις διακοπή των υπηρεσιών το πολύ 1-2 ώρες, μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση της σύνδεσης από το DSLAM του αστικού κέντρου σε αυτό της καμπίνας. Αυτό όμως δεν αποκλείει την σπάνια περίπτωση να υπάρξει τυχόν θέμα.
    Όσον αφορά τυχόν αποσυνδέσεις, αυτό έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα του χάλκινου δικτύου μέχρι το σπίτι σου, που τώρα πλέον θα είναι πολύ μικρότερο σε μήκος έναντι αυτού που έχεις τώρα, άρα λογικά λιγότερα προβλήματα.

    Καλώς ήλθες.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πιάνεις κανονικά το 50άρι. H περιοχή σου έχει από το 2012 αναβαθμισμένες καμπίνες του ΟΤΕ μόνο για το απλό VDSL. Το Vectoring θα έρθει το 2019.
    Είσαι τόσο μακρυά από το αστικό κέντρο, που δεν πρόκειται να έχεις σύνδεση VDSL από εκεί.

    Κανονικά θα έχεις διακοπή των υπηρεσιών το πολύ 1-2 ώρες, μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση της σύνδεσης από το DSLAM του αστικού κέντρου σε αυτό της καμπίνας. Αυτό όμως δεν αποκλείει την σπάνια περίπτωση να υπάρξει τυχόν θέμα.
    Όσον αφορά τυχόν αποσυνδέσεις, αυτό έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα του χάλκινου δικτύου μέχρι το σπίτι σου, που τώρα πλέον θα είναι πολύ μικρότερο σε μήκος έναντι αυτού που έχεις τώρα, άρα λογικά λιγότερα προβλήματα.

    Καλώς ήλθες.
    Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα κάνω κι ένα update αύριο αν το ενεργοποιήσουν όπως πληροφόρησαν για να σας δείξω και τα στατιστικά!

    - - - Updated - - -

    Update : Έγινε η ενεργοποίηση διακοπή όχι πάνω απο 2-3 λεπτά με τα εξής στατιστικά που επιβεβαιώνουν και τον φίλο jkoukos. Καλορίζικη μου λοιπόν!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  40,0 KB 
ID: 197840

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.9(dB)
    Eπανέρχομαι λίγο στο thread για να ρωτήσω τους γνώστες σχετικά με κάτι που μου κίνησε την περιέργεια. Το Νoise Μargin όταν πρωτοσυνδέθηκα ήταν 11.8. Σήμερα 4 μέρες μέτα είναι 12.0 αφού πέρασε κι απο το 11.9 για μια μέρα. Κι αυτό χωρίς να έχει υπάρξει ούτε μια αποσύνδεση. Είναι φυσιολογικό? Τι θα μπορούσε να συμβαίνει? Update: Καθώς σας το έγραφα πάτησα refresh στα στατιστικά του router και ξαναπήγε στα 11.9.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Είναι φυσιολογικό.....όλα καλά είναι!
    pepes

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PEPES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι φυσιολογικό.....όλα καλά είναι!
    Όντως κανένα πρόβλημα! Ειλικρινά το καταευχαριστιέμαι το downloading πλέον. Το "24αρι" μου φαίνεται πολύ πίσω πλέον. Που να έρθει και το vectoring.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενεργοποίηση VDSL αλλά δεν έχω internet
    Από sotoskip στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 12:27
  2. Ενεργοποιήση Wind VDSL
    Από d3adau στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 02:38
  3. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 09:33
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 13:33
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 00:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας