Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους

    Σκέφτηκα να γράψω γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να το λύσω με τον modem–router μου σε σχέση με paid VPN client.

    Δοκιμάζοντας να βάλω τον VPN server στο router με OpenVPN και επειδή με εξυπηρετεί να είναι στο modem-router και όχι να τρέχει με application στα windows παρατήρησα ότι όποιο server και να διαλέξω ανάμεσα στους εκατοντάδες που έχει από διάφορες χώρες η ταχύτητα στο κατέβασμα δεν υπερβαίνει τα 7mbps και με speedtest και με κατέβασμα αρχείου από download manager. Ενώ με την εφαρμογή η ταχύτητες πλησιάζουν τα 30mbps.Κάπου είδα ότι μερικά routers δεν έχουν την ικανότητα να αποκρυπτογραφήσουν τα δεδομένα λόγο αδυναμίας επεξεργαστή- μνημών. Αλλά στη δική μου περίπτωση δεν βλέπω πάνω από 10% CPU usage στον router και 30% memory usage με speedtest και VPN on .Όπου αν ήταν έτσι δεν θα είχα cap τα 7mbps αλλά η τιμή θα έπαιζε ανάλογα με την περίπτωση από server σε server.Όλα δείχνουν ότι έχει cap στα 7mbps με αυτό το σκεπτικό δοκίμασα να κάνω port forward την 1194 χωρίς βεβαία αποτέλεσμα. Στην προσπάθεια να βάλω client σε PPTP για να κάνω μια σύγκριση σε server που υποστηρίζει PPTP δεν μπορούσα καν να συνδεθώ. Παραθέτω φωτογραφία παρακάτω. Δοκίμασα επίσης να κάνω port forward 1723 και 47 επίσης χωρίς αποτέλεσμα .

    Μπορεί κανείς να με βοηθήσει μήπως είναι κάτι που περιορίζει το DL speed σε OpenVPN στα 7mbps και γιατί σε PPTP δεν μπορώ να συνδεθώ;

    Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PPTP Error.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pinhead1 : 12-10-18 στις 14:37.
    Πάντων εστί δυσχερέστατον το πολλοίς αρέσκειν

    ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μηπως εχεις ανοιχτο τιποτα qos? ή band limiter?

    Eπισης δεν εχω εμπειρια με vpn, αλλα απο οσο θυμαμαι που ειχε αναφερθει για χαμηλες ταχυτητες vpn, καποιες φορες λενε οτι εξαρταται απο τις ρυθμισεις και το profile ... καποιες φορες λεεν αλλα ... προφανως να εχει καποιο θεμα το λογισμικο, ποιο ειναι?

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά τα ρουτεράκια έχουν αδύναμες CPU και καθώς το OpenVPN χρησιμοποιεί δυνατή κρυπτογράφηση χτυπάς 100% CPU usage και κλατάρει η ταχύτητα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, να διαλέξεις την ποιο ψόφια δυνατή κρυπτογράφηση αλλά μην περιμένεις μεγάλη διαφορά, άντε να κερδίσεις 1-2 MBps. Για μεγάλες ταχύτητες με VPN στο router χρειάζεται ακριβό router με δυνατή CPU, ίσως και με επιτάχυνση υλικού για την κρυπτογράφηση. Καλύτερα βάλε την εφαρμογή...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Babis3g και cca Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας να απαντήσετε στο ερώτημα μου

    Φίλε Babis3g: Το Qos είναι κλειστό δεν έχω κάποιο bandwidth limiter έχω βέβαια security software το οποίο το έχω απεγκαταστήσει για να δοκιμάσω. Επίσης όλα είναι Pass trough από ΝΑΤ .Όσο αφορά το firmware ver του router είναι το τελευταίο official 1.1.2.3_552 και το δοκίμασα και σε άλλο λειτουργικό σύστημα 7 και 10.Επισεις μου κάνει εντύπωση που σε PPTP mode δεν βγαίνει καθόλου έξω.

    Υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν έχει σχέση με αυτό το πρόβλημα αν μπορώ να σε ρωτήσω μέσα από εδώ (και επειδή είσαι ο πλέον γνώστης για asus modems ).Aλλα αφορά τον router και έχει σχέση με του ότι το wifi button του router κάνει Bypass τις ρυθμίσεις που κάνεις στο menu αν θες πχ μόνο 2.4g η 5g ανοικτό και κάθε που φορά χρησιμοποιείς το button ανοίγει και τα δυο modes. Eχω κάνει αναφορά γι αυτό το bug στην asus εδώ και 6 μήνες. Υπάρχει καμία λύση για να δουλεύει σωστά το WIFI Button?

    Φίλε Cca: Λογικό αυτό που λες αλλά παρατηρώ το CPU usage με το VPN ανοικτό και δεν πάει πάνω από 40% δεν ξέρω αν το router δείχνει λάθος στοιχειά βεβαία αλλά τρέχοντας speedtest και ταυτόχρονα είχα 15-20 % CPU usage στον router μου έδινε μέγιστο 7mbps DL δεν είναι περίεργο που δεν πάει πχ 7.2 η 6.7 για παράδειγμα? Η εφαρμογή δεν με βοηθάει γιατί θα πρέπει να έχω το PC ανοικτό όταν θέλω να συνδεθώ με άλλη συσκευή.

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pinhead1 : 14-10-18 στις 15:48.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν πράγματι είδες την CPU να μην πιάνει ταβάνι τότε κάτι άλλο συμβαίνει, κάποιο bandwidth limiter ίσως. Μπορεί να είναι και bug του firmware, θέλει ψάξιμο.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε ευχαριστώ cca Θα δοκιμάσω παλιότερες εκδόσεις μιας και το merlin δεν βγαίνει για Modem – Routers.

    Υπάρχει μήπως καμία λύση για το wifi button ? Η κάποιος τρόπος να μιλήσω με το developing team της Αsus που ασχολούνται με το firmware?

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για το ασυρματο κουμπι, μονο αν στειλεις feedback μεσο modem που θα παει στα κεντρικα Taiwan ... αν το εκανες πριν 6 μηνες, βρες το ιδιο email και ξανα ρωτα αν εγινε τιποτα

Παρόμοια Θέματα

  1. Oxygen και VPN
    Από Eastwood στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-19, 00:13
  2. Router για VPN
    Από madrivermadonus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-18, 19:06
  3. ASUS ROUTER και εξωτερική IP
    Από andreasp στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-18, 14:52
  4. 7490 και VPN
    Από chrisd στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-18, 20:43
  5. Mikrotik VPN Client Help
    Από PROGRAMMERPC στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 01:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας