Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 100
  1. #61
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lifetime warranty; που το είδες αυτό;

    Μιλάω για τον L565, στον οποίο αλλάχτηκε κεφαλή 2 φόρες ως τώρα, σύμφωνα πάντα με την αντιπροσωπεία είναι συνηθισμένο φαινόμενο και θέλει να εκτυπώνεις τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα αλλιώς βγάζει πρόβλημα
    Μήπως σου έκατσε σκάρτο; Μέσα στο κουτί έχει το βιβλιαράκι lifetime warranty. Μόλις πάω σπίτι θα το βγάλω μια φωτό. Όλο τον Αύγουστο δεν εκτύπωσα ούτε μια σελίδα και προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα (φτου-φτου)!
    (μόλις είδα πως το κόστος της κεφαλής είναι... να μη σου τύχει!)

  2. #62
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarytia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σου έκατσε σκάρτο; Μέσα στο κουτί έχει το βιβλιαράκι lifetime warranty. Μόλις πάω σπίτι θα το βγάλω μια φωτό. Όλο τον Αύγουστο δεν εκτύπωσα ούτε μια σελίδα και προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα (φτου-φτου)!
    (μόλις είδα πως το κόστος της κεφαλής είναι... να μη σου τύχει!)
    Όταν η ίδια η αντιπροσωπεία γυρνάει και σου λέει πως αυτοί οι εκτυπωτές θέλουν να εκτυπώνεις συχνά, τότε ή θα πρέπει να τους πάρει η epson την αντιπροσωπεία ή κάτι παραπάνω ξέρουν.
    Η εγγύηση του εκτυπωτή είναι 2 χρόνια και σε κάποιες περιπτώσεις είχε προσφορά για να πάει στ 3 χρόνια, lifetime δεν έχω δει πουθενά, αν το βρείς να το λέει κάπου, ανέβασε το σε παρακαλώ.

  3. #63
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βρίσκω κακό για 2 λόγους:

    1. Να καταλάβει ο κόσμος ότι οι inkjet είναι σαβούρες και να αρχίσει να παίρνει αποκλειστικά σοβαρούς εκτυπωτές, aka laser.

    2. Να καταλάβει επίσης ότι οτιδήποτε πολύ φθηνό κάτω από ένα όριο, απλά δεν δουλεύει, είναι φτηνιάρικο, τρώει τον παρά, και τελικά σου παίρνει στην πορεία πολύ περισσότερα.

    Στην τελική να αγοράζει ο κόσμος μόνο laser, με ethernet σύνδεση και αυτόματη εκτύπωση 2πλης όψης.
    Ακριβώς αυτό.

    Δυστυχως ή ευτυχως, αυτό ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια.

    Και όσο χρεώνουν χρυσάφι το μελανι inkjet (παραλληλα με όλα τα αρνητικα του), μονο laser εως τοτε, και ας κοστιζει παραπανω.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #64
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό.

    Δυστυχως ή ευτυχως, αυτό ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια.

    Και όσο χρεώνουν χρυσάφι το μελανι inkjet (παραλληλα με όλα τα αρνητικα του), μονο laser εως τοτε, και ας κοστιζει παραπανω.

    Ναι αλλά τα αντίστοιχα μελάνια του laser κοστίζουν πολλά έως παρα πολλά!

  5. #65
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά τα αντίστοιχα μελάνια του laser κοστίζουν πολλά έως παρα πολλά!
    Παιρνεις συμβατά toner, τα οποία, αν δεν εχεις γραφειο, κρατανε...... δεν ξερω εγω πόσο.

    Και, αν δεν βγαζεις εγχρωμες εκτυπωσεις, πας σε B/W laser εκτυπωτη, με 2πλη όψη εννοείται.

    Και ουτε θα τρεχεις να παιρνεις νεα μελανια γιατι ξεραθηκαν, ουτε maintenance καθε λιγο και λιγακι ενώ το πήρες να βγαζεις κάτι μια φορά στο τόσο, ούτε χαλανε οι κεφαλες με τα αναγομωμένα, ούτε τιποτα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #66
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιρνεις συμβατά toner, τα οποία, αν δεν εχεις γραφειο, κρατανε...... δεν ξερω εγω πόσο.

    Και, αν δεν βγαζεις εγχρωμες εκτυπωσεις, πας σε B/W laser εκτυπωτη, με 2πλη όψη εννοείται.

    Και ουτε θα τρεχεις να παιρνεις νεα μελανια γιατι ξεραθηκαν, ουτε maintenance καθε λιγο και λιγακι ενώ το πήρες να βγαζεις κάτι μια φορά στο τόσο, ούτε χαλανε οι κεφαλες με τα αναγομωμένα, ούτε τιποτα.
    Και κόστος για τα συμβατά μελάνια; Ρωτάω επειδή καήκαμε από τον hp officejet 6500 a plus και μέτρια ποιότητα και οι δείκτες να χτυπάνε πως δεν θα δείξουν τη σωστή ποσότητα μελανιού.

  7. #67
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιρνεις συμβατά toner, τα οποία, αν δεν εχεις γραφειο, κρατανε...... δεν ξερω εγω πόσο.

    Και, αν δεν βγαζεις εγχρωμες εκτυπωσεις, πας σε B/W laser εκτυπωτη, με 2πλη όψη εννοείται.

    Και ουτε θα τρεχεις να παιρνεις νεα μελανια γιατι ξεραθηκαν, ουτε maintenance καθε λιγο και λιγακι ενώ το πήρες να βγαζεις κάτι μια φορά στο τόσο, ούτε χαλανε οι κεφαλες με τα αναγομωμένα, ούτε τιποτα.
    Αν θέλεις χρώμα σε λογική τιμή πας αναγκαστικά σε Inkjet, αν σε ενδιαφέρει μόνο το ασπρόμαυρο τότε αλλάζει το θέμα.
    Ακόμα θέλει προσοχή καθώς κάποια τόνερ είναι χωρίς το drum, σε εκείνες τις περιπτώσεις το drum κοστίζει αρκετά και συνήθως δεν τα πάει καλά με τα συμβατά

  8. #68
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κόστος για τα συμβατά μελάνια; Ρωτάω επειδή καήκαμε από τον hp officejet 6500 a plus και μέτρια ποιότητα και οι δείκτες να χτυπάνε πως δεν θα δείξουν τη σωστή ποσότητα μελανιού.
    Εξαρτάται την περίπτωση, καθαρά. Όταν πας για αγορά, τσεκαρεις στο skroutz αν τα μελανια του εκτυπωτη που πας να παρεις είναι φθηνά.

    π.χ. φθηνά συμβατά έχει το MLT111 (S/L) (SAMSUNG).

    Εννοείται κοιτάς ratings και κριτικές.

    π.χ. το δικό σου: https://www.skroutz.gr/s/290994/HP-O...e.html#reviews

    εχει απαισιες κριτικές.

    Και επαναλαμβανω, εχει σημασία αν θα πας για CMYK ή Β/W laserjet, άλλες τιμές σε καθε περίπτωση.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #69
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κόστος για τα συμβατά μελάνια; Ρωτάω επειδή καήκαμε από τον hp officejet 6500 a plus και μέτρια ποιότητα και οι δείκτες να χτυπάνε πως δεν θα δείξουν τη σωστή ποσότητα μελανιού.
    Εξαρτάται από το μοντέλο. Εμείς στο γραφείο έχουμε ένα αρχαίο LaserJet M1522n και τα συμβατά toner κοστίζουν το αστρονομικό ποσό των... 4,5€!
    Δεδομένου ότι το καθένα μας κρατάει πάνω από 6 μήνες (με μικρή/μέτρια χρήση) ξοδεύουμε λιγότερα από 10€/έτος!

    Μιλάω βέβαια για εκτύπωση ασπρόμαυρων κειμένων και τίποτα παραπάνω, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ποιότητα.

  10. #70
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Για μένα ο μοναδικός λόγος χρήσης inkjet είναι η εκτύπωση φωτογραφιών.

  11. #71
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Tους inkjet η HP σε κάποιες περιπτώσεις τους πουλάει με αρνητικό margin, γνωρίζοντας πως θα βγάλει από τα μελάνια. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

  12. #72
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tους inkjet η HP σε κάποιες περιπτώσεις τους πουλάει με αρνητικό margin, γνωρίζοντας πως θα βγάλει από τα μελάνια. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.
    Νομίζω όλες αυτό κάνουν. Ο canon μου στοίχιζε €95 το 2014 και τα μελάνια στοιχίζουν €65+.

  13. #73
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Σωστότατος... Όποιος τα μάθει, δεν πρόκειται να ξανακάνει κουβέντα για άλλο εκτυπωτή...

  14. #74
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    γνωστα τα κολπα...εχω εδω και μερικα χρονια απο προσφορα του αμαζον,τοτε με δωρεαν μεταφορικα,εναν epson sx515w ο οποιος δουλευει απο την πρωτη αλλαγη που χρειαστηκε,με συμβατικα μελανακια,κοστους 1 ευρω εκαστο απο ebay απο πωλητη 99.9 αξιολογησεων.πολλες φορες χρειαστηκε 2-3 καθαρισμους απανωτους και στρωνει και συνεχιζει δυναμικα.αν ποτε τα φτυσει εντελως,θα κοιταξω απευθειας κατι νεοτερο..δεν αξιζει να ασχοληθεις με γνησια μελανια ειδικα σε οικονομικο εκτυπωτη
    VAMOS ARIS

  15. #75
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απέκτησα σήμερα τον L565 και μετάνιωσα ήδη για την αγορά του. Πήγα να γεμίσω μια θήκη και γέμισα τον τόπο όλο με μελάνια... Επίσης από δικό μου λάθος (κεκτημένη ταχύτητα) και επηρεασμένος από τον προηγούμενο πολυμηχάνημα που είχα (που είχε διαφορετική αρίθμηση στα μελάνια) έβαλα και λάθος χρώμα και τον στέλνω για καθάρισμα από την πρώτη μέρα... Και θα πληρώσω και 2 φορές μεταφορικά. Άρα αυξήθηκε ήδη το κόστος του μηχανήματος.

    Ήδη κλαίω τα λεφτά μου... ΜΑΚΡΙΑ!!! Καλύτερα με "κασέτες" που μπαίνουν πανεύκολα και ούτε γεμίζεις μελάνια και ας είναι και "πανάκριβα"... Αν είναι να έχω τέτοια ταλαιπωρία κάθε φορά που θα πρέπει να γεμίζω, καλύτερα να τον πετάξω ήδη από το παράθυρο.... Ίσως τελικά για αυτό είναι και πιο ακριβά... Γιατί έχεις μεγαλύτερη ευκολία στην χρήση που για μένα είναι το άλφα και το ωμέγα ενός μηχανήματος.

    Καλά λένε η φτήνια τρώει τον παρά... ECOtank myass!!!

    Μόλις γυρίσει από το σέρβις μπαίνει σε αγγελία προς πώληση ακόμα και στο 1/3 της τιμής ώστε να πάρω κάποιο μοντέλο της προηγούμενης εταιρίας με "κασέτες". Αν το κρατήσω βλέπω να μου κάνει και κακό στην υγεία μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 31-10-18 στις 18:15.

Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα ρομπότ δολοφόνοι και η χρήση τους θα συζητηθεί σε συνάντηση των ΗΕ
    Από 8anos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-22, 23:53
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 08:59
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 02:55
  4. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-18, 18:34
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 19:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας