Σελ. 201 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.001-3.015 από 5540
  1. #3001
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλαμε για τη καρτα δικτυου του υπολογιστη; Με εχεις μπερδεψει
    Το μέγιστο μιας 100αρας φυσικής σύνδεσης μαζί με τα overhead είναι λιγότερο απο τα 100

  2. #3002
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέγιστο μιας 100αρας φυσικής σύνδεσης μαζί με τα overhead είναι λιγότερο απο τα 100
    Εγω το ξερω, για αυτο ρωταω γιατι πρεπει να εχει gigabit καρτα δικτυου. Λογικα θα εννοει την ethernet port? που και 100αρα αντι για 1000αρα, παλι θα εδινε το μεγιστο 100/10 κανονικα.

    Ωστοσο το 110/11, δινει 100/10 κανονικα. Στη περιπτωση μου, ειτε ethernet (1Gbit ports) ειτε 5ghz band, μαξάρω στα 100.5+ / 10.5+

  3. #3003
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ναι για την κάρτα δικτυου μιλάω.
    pepes

  4. #3004
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Με εχει σκισει στις αποσυνδεσεις 3 μερες συνεχομενες,πολυ σπαστικο.

  5. #3005
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλάμα... αυτό έπαθα εγώ στην κάθετη γραμμή όταν πήγα να βάλω ξανά στον τοίχο την εξωτερικού τύπου τηλεφωνική πρίζα που έχω (είχε ξεκολλήσει), και κόπηκε η άκρη του ενός καλωδίου.
    Εντάξει, λέω, μικρή ζημιά, αλλά μάλλον έχει κοπεί και κάπου μέσα στον τοίχο γιατί τώρα πιάνω 50-70 στο μέγιστο (Αντί για 100 που πιάνει κάτω στη ρεγκλέτα - είχα φέρει τεχνικό Vodafone) και αργεί να συγχρονίσει. Παρόλα ταύτα, δεν πέφτει όταν πια συγχρονίσει.
    Δοκίμασα το άλλο ζεύγος που έρχεται στο διαμέρισμα από τη ρεγκλέτα. Το ίδιο. δοκίμασα άλλες πρίζες, άλλα καλώδια, μέχρι και άλλο ρουτερ. Μετάνιωσα πολύ αυτή την προσπάθεια να ξανακολλήσω την πρίζα στον τοίχο.

    Ο ιδιοκτήτης διστάζει να περάσει καλώδιο νέο από τις σκάλες για να μην ενοχλήσει κόσμο. Να σου πω γιατί εσύ μπορεί να ξέρεις. Τα καλώδια έρχονται μονοκόμματα από τις ρεγκλέτες, ή υπάρχει κουτί στους ορόφους που τα χωρίζει κι άλλο;
    Λοιπόν έχω UPDATE. Τελικά μάλλον δεν έχει βλάβη το καλώδιο (; ) Φαίνεται να είχα μπερδέψει το κόκκινο από το ένα ζεύγος που έρχεται στον όροφο, με το μπλε από το άλλο ζεύγος. Ξέρει κανείς να μου πει γιατί δούλευε κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις (απλά με μειωμένη ταχύτητα) η γραμμή, ενω είχα "μπλέξει" τα ζεύγη; Δεν είναι ανεξάρτητα;

  6. #3006
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Καλημέρα. Υπάρχει τρόπος να πάρω το pppoe σε δικό μου router?

  7. #3007
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχω UPDATE. Τελικά μάλλον δεν έχει βλάβη το καλώδιο (; ) Φαίνεται να είχα μπερδέψει το κόκκινο από το ένα ζεύγος που έρχεται στον όροφο, με το μπλε από το άλλο ζεύγος. Ξέρει κανείς να μου πει γιατί δούλευε κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις (απλά με μειωμένη ταχύτητα) η γραμμή, ενω είχα "μπλέξει" τα ζεύγη; Δεν είναι ανεξάρτητα;
    αν δεν κάνω λάθος το vdsl λειτουργεί και με ένα καλώδιο. εκτός και αν διακλαδώνεται και σε άλλο σημείο η καλωδίωση!

  8. #3008
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Υπάρχει τρόπος να πάρω το pppoe σε δικό μου router?
    Ναι. ψαξε στο νημα . υπαρχει οδηγος που μπορεις να βρεις τους κωδικους ιντερνετ και τηλεφωνιας.
    Μετα θα χρειαστεις εξοπλισμο για να βαλεις την τηλεφωνια . Εκτος αν δεν θες καθολου να εχεις τηλεφωνο.
    και τελος, χρειαζεται ενα modem και μετα απο αυτο ενα ρουτερ για να κανεις την κληση ΡΡΡοΕ .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν κάνω λάθος το vdsl λειτουργεί και με ένα καλώδιο. εκτός και αν διακλαδώνεται και σε άλλο σημείο η καλωδίωση!
    οχι.. οχι.. δεν ισχυει καθολου αυτο. παντα 2 καλωδια χρειαζονται.

    Υπαρχουν περιπτωσεις οπου δουλευει ( ασχημα βεβαια) με το ενα καλωδια και δουλευει σαν " μονοπολο" οπως λεγεται.
    αλλα θα μπουμε σε τεχνικες λεπτομεριες που δεν υπαρχει λογος.

    Για τον φιλο πιο πανω η εκτιμιση μου ειναι οτι καπου δεν ειχε "πατηθει" καποιο καλωδιο σωστα και γιαυτο ειχε τα προβληματα.
    με την δοκιμη του ρουτερ απευθειας στον κατανεμητη προφανως τα ξανα-πατησανε , και δουλευψε.
    Εγω προσωπικα θεωρω συμπτωση το fw update.

    Οτι και να ειναι.. διορθωθηκε το προβλημα .
    The gr81 .

  9. #3009
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. ψαξε στο νημα . υπαρχει οδηγος που μπορεις να βρεις τους κωδικους ιντερνετ και τηλεφωνιας.
    Μετα θα χρειαστεις εξοπλισμο για να βαλεις την τηλεφωνια . Εκτος αν δεν θες καθολου να εχεις τηλεφωνο.
    και τελος, χρειαζεται ενα modem και μετα απο αυτο ενα ρουτερ για να κανεις την κληση ΡΡΡοΕ .
    καλησπέρα. Δεν θέλω να βάλω σε bridge mode, αλλά αν γίνεται να παίξω σε pppoe-passthrough, ώστε τηλεφωνία να παραμείνει στο router της VF και σε δικό μου router να έχω pppoe.

  10. #3010
    Εγγραφή
    03-12-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,
    Είμαι και εγώ σε φάση αναβάθμισης 50VDSL Vodafone και θα με ενδιέφερε αυτή η επιλογή του να βάλω το Asus modem για να έχει internet και του παροχου για να διαχειρίζεται το voip, βλέπω ότι υπάρχουν γενικά οδηγίες για την επίτευξη αυτού. Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί και να δώσει και καμιά συμβουλή? Επίσης σε περίπτωση που αποκτήσω πρόσβαση στους κωδικούς ξέρουμε αν μπορεί να περαστεί σε Sip από smartphone? Αντί να αγοράζουμε έξτρα εξοπλισμό θα βόλευε απλά με ένα φθηνό smartphone να λειτουργεί και σαν σταθερό.
    Ευχαριστώ για όποια πληροφορία.

  11. #3011
    Εχω κατεβασει στην smart tv samsung την εφαρμογη NETIPTV.Και ενω με το προηγουμενο router της nova λειτουργουσε με αυτο δεν λειτουργει.χρειαζεται καποια ρυθμιση στο ρουτερ;

  12. #3012
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gimy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κατεβασει στην smart tv samsung την εφαρμογη NETIPTV.Και ενω με το προηγουμενο router της nova λειτουργουσε με αυτο δεν λειτουργει.χρειαζεται καποια ρυθμιση στο ρουτερ;
    Ζητησε υποστηριξη απο τον δημιουργο της εφαρμογης.
    Μπορει να ειναι καποια ρυθμιση... αλλα τι ??? μονο αυτοι ξερουν.
    The gr81 .

  13. #3013
    Εγγραφή
    10-12-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα παίδες και καλές γιορτές,

    έχω και εγω προβλήματα με αποσυνδέσεις οι οποίες τη τελευταία εβδομάδα έχουν γίνει αφόρητες.
    Α, να μη ξεχάσω , δηλώνω σχετικός και άσχετος ταυτόχρονα οπότε συμπαθάτε με εξ' αρχής . Οι αποσυνδέσεις είναι του Wifi δεν έχω παρατηρήσει να μη δουλεύει γενικά το internet γιατί πάνω στο router λειτουργώ και ένα desktop στο υπόγειο με ethernet (ιδ. χρ. αποθήκη/γραφείο) της πολυκατοικίας και δεν έχω δεί κάτι τέτοιο, εκτός αν είμαι τόσο χαζός.

    Στο wifi έχω ένα σκασμό απο συσκευές συνδεδεμένες (1x Τηλέφωνο ασύρματο, 2x Tv, 1x Ψυγείο, 1x Πλυντήριο, 2x Laptop, 3x Κινητά, 1x Tablet) , αλλά το κύριο πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι η μικρή που πρέπει να κάνει μάθημα με το laptop και κάθε τρείς και λίγο βγαίνει έξω, δε μας έφταναν τα webex έχουμε και αυτά...

    Η συνδεσμολογία φαίνεται οκ μιας και δεν έχει πειραχτεί κάτι απο την εγκατάσταση απο τον τεχνικό της Vodafone πρίν μερικούς μήνες
    Τις περισσότερες συσκευές τις έχω στο SSID με το 5Ghz (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω)
    Στο μενού του Η300s δοκίμασα να αλλάξω προ ολίγου τα κανάλια απο αυτόματα σε κάποιο που μου άρεσε (γελάμε εδω) , λόττο ρε παιδί μου, δε ξέρω αν έκανα καλά ή οχι , στο 5 το 2.4ghz και στο 116 το 5Ghz και περιμένω να δώ τι θα γίνει
    Επίσης τα φώτα σας για το ''Αριθμός συσκευών Wifi'' και έχει επιλογή το 1 και στα 2 , τι κάνει αυτό;
    Το firmware είναι Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006
    Η ταχύτητά μου τώρα (30VDSL , 50άρα δεν υποστήριζε)

    Τρέχον ρυθμός 30720 kbps 3071 kbps
    Μέγιστος ρυθμός 45380 kbps 7265 kbps

    Δοκίμασα να πάρω την εξυπηρέτηση αλλά μιά ο μεγάλος χρόνος αναμονής μια οτι διάβασα ένα φίλο εδω που λέει οτι δε μπαίνει στο κόπο κάν (λολ) λέω κάτσε να μπώ εδω γιατί μάλλον ξέρουν καλύτερα μπάς και βρώ άκρη

    Ευχαριστώ,

    Νίκος

  14. #3014
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fou Zou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Καλησπέρα παίδες και καλές γιορτές,

    έχω και εγω προβλήματα με αποσυνδέσεις οι οποίες τη τελευταία εβδομάδα έχουν γίνει αφόρητες.
    Α, να μη ξεχάσω , δηλώνω σχετικός και άσχετος ταυτόχρονα οπότε συμπαθάτε με εξ' αρχής . Οι αποσυνδέσεις είναι του Wifi δεν έχω παρατηρήσει να μη δουλεύει γενικά το internet γιατί πάνω στο router λειτουργώ και ένα desktop στο υπόγειο με ethernet (ιδ. χρ. αποθήκη/γραφείο) της πολυκατοικίας και δεν έχω δεί κάτι τέτοιο, εκτός αν είμαι τόσο χαζός.

    Στο wifi έχω ένα σκασμό απο συσκευές συνδεδεμένες (1x Τηλέφωνο ασύρματο, 2x Tv, 1x Ψυγείο, 1x Πλυντήριο, 2x Laptop, 3x Κινητά, 1x Tablet) , αλλά το κύριο πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι η μικρή που πρέπει να κάνει μάθημα με το laptop και κάθε τρείς και λίγο βγαίνει έξω, δε μας έφταναν τα webex έχουμε και αυτά...

    Η συνδεσμολογία φαίνεται οκ μιας και δεν έχει πειραχτεί κάτι απο την εγκατάσταση απο τον τεχνικό της Vodafone πρίν μερικούς μήνες
    Τις περισσότερες συσκευές τις έχω στο SSID με το 5Ghz (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω)
    Στο μενού του Η300s δοκίμασα να αλλάξω προ ολίγου τα κανάλια απο αυτόματα σε κάποιο που μου άρεσε (γελάμε εδω) , λόττο ρε παιδί μου, δε ξέρω αν έκανα καλά ή οχι , στο 5 το 2.4ghz και στο 116 το 5Ghz και περιμένω να δώ τι θα γίνει
    Επίσης τα φώτα σας για το ''Αριθμός συσκευών Wifi'' και έχει επιλογή το 1 και στα 2 , τι κάνει αυτό;
    Το firmware είναι Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006
    Η ταχύτητά μου τώρα (30VDSL , 50άρα δεν υποστήριζε)

    Τρέχον ρυθμός 30720 kbps 3071 kbps
    Μέγιστος ρυθμός 45380 kbps 7265 kbps

    Δοκίμασα να πάρω την εξυπηρέτηση αλλά μιά ο μεγάλος χρόνος αναμονής μια οτι διάβασα ένα φίλο εδω που λέει οτι δε μπαίνει στο κόπο κάν (λολ) λέω κάτσε να μπώ εδω γιατί μάλλον ξέρουν καλύτερα μπάς και βρώ άκρη

    Ευχαριστώ,

    Νίκος
    Καλησπερα,

    Εχει συζητηθει πολλες φορες σε πολλα νηματα οτι ΔΕΝ βαζουμε στο ιδιο δικτυο τις συσκευες αυτοματισμου και τις συσκευες που χρησιμοποιουμε.
    Πρωτον απο θεμα ασφαλειας..... και δευτερον για τους λογους που αναφερεις. Αποσυνδεσεις και καθυστερησεις χωρις αιτια.

    Απο εκει και περα... αλλαξε αυτο το κουτακι που λες σε "απεριοριστο" .
    Αν το εχεις πχ στο 1 , αφηνει μινι μια συσκευη να συνδεθει. στο 2 μονο 2 συσκευες κλπ κλπ

    Βαλε διαφορετικο ονομα στα SSID (αν εχεις το ιδιο) και αλλαξε και το password με κατι "σωστο" . ( οχι 123456789 )
    Το καναλι αστο στο αυτοματο.

    Ξαναβαλε τις συσκευες στο wifi συμφωνα με τις δυνατοτητες τους ( 2,4 ή 5 GHz ) . και δες πως πανε.
    The gr81 .

  15. #3015
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fou Zou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά το κύριο πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι η μικρή που πρέπει να κάνει μάθημα με το laptop και κάθε τρείς και λίγο βγαίνει έξω,
    Μία γρήγορη λύση, γι' αυτήν την περίοδο άφησε ήσυχο το WI-FI να ασχολείται με τα επουσιώδη και σύνδεσε το Laptop ενσύρματα ώστε να κάνει μάθημα σωστά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 201 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας