Σελ. 232 από 369 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.466-3.480 από 5532
  1. #3466
    Εγγραφή
    28-02-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    VODAFONE - PANAFON
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    H-300S
    Καλησπέρα. Από τον αριθμό των σφαλμάτων συμπεραίνω πως έχεις βλάβη και γιαυτο οι αποσυνδέσεις.

  2. #3467
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μεταφερουμε τη συνδεση απο το wlan vlan σε physical ethernet το traffic πλεον ειναι untagged και οποιαδηποτε συσκευη υποστηριζει dhcp θα παρει ip απο το voice range του παροχου.
    Δοκιμασμενο.
    Το έχεις δοκιμάσει με VoIP τηλεφωνία και δούλεψε;
    Ρωτώ διότι ένα μέλος προσπάθησε ανεπιτυχώς να δουλέψει η τηλεφωνία της Vodafone σε ένα IP Gigaset, παρόλο που οι άλλες ρυθμίσεις είναι αυτές που αναφέρουμε.
    Επίσης δεν έχω υπόψη ούτε μία περίπτωση που να το έχει καταφέρει κάποιος σε ATA, εκτός από Router.

  3. #3468
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    asterisk, (freepbx) με dedicated ethernet πανω σε huawei modem που εβγαζε τα vlans σε διαφορετικες ethernet.
    Δεν σκεφτηκα να βαλω απευθειας το gigaset ειναι η αληθεια.
    Αλλα δεν βρικσω και το λογο να μην παιξει.

    Αν βρω λιγο χρονο, θα το δοκιμασω.

  4. #3469
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για δοκιμασε το, εγω το εχω ηδη συνδεσει με ethernet
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  5. #3470
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους.
    Περνάω και εγώ σε 100/10 με Voip τηλεφωνία, μου έστειλαν τη περιβόητη συσκευή του νήματος.
    Φαντάζομαι η εναλλακτική μου είναι να δουλέψω σαν router το TP-link W9980 από πίσω του που είναι στη διάθεση μου σωστά;

    Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τον συγκεκριμένο συνδιασμό απροβλημάτιστα;
    Επίσης, κάποια πρόταση για αγορά νέου modem/router?

  6. #3471
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Router απο πισω, σημαινει double nat, οχι απαραιτητα και η καλυτερη επιλογη.

    Για νεο, με λογικο κοστος, fritzbox 7530 (και ax, και 7590..) για ενα κουτι με φωνη και Internets

  7. #3472
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδες.
    Πηρα τηλ το 13840 πριν 1,5 ωρα γιατι ενω ειχα ιντερνετ, ειχε αποσυνδεθει για καμια ωρα το τηλεφωνο (το εδειχνε off στο Voice Status ενω και το λαμπακι ηταν κοκκινο) . Κατα τη διαρκεια της συνομιλιας με τον τεχνικο ξαφνικα το λαμπακι εγινε πρασινο και ειχα γραμμη στο τηλ. Ανοιξε case ουτως ή αλλως και εμεινε εκει γιατι τον ενημερωσα οτι λογω εργασιας απο το σπιτι (και εγω και η συζυγος) αλλα και μαθηματων της κορης ειναι αδυνατο να γινει restart του router νωριτερα απο το απογευμα. Επισης ενημερωσα οτι εχει γινει hard reset καμια 10αρια μερες πριν λογω θεματος με την TV οποτε οπως ειπε και ο ιδιος αφου εχει γινει τοσο κοντα χρονικα δε χρειαζεται κι αλλο hard reset. Πριν κανα μισαωρο ξαφνικα εχασα το ιντερνετ και οταν επανασυνδεθηκε και μπηκα στο router ειδα οτι επρεπε ΚΑΙ ΠΑΛΙ να κανω τη διαδικασια ενεργοποιησης της γραμμης ενω και ολα τα υπολοιπα settings που ειχα αλλαξει ειχαν γινει reset, ακριβως οπως ειχε γινει καθε φορα που ειχα κανει εγω hard reset στο router.
    H ερωτηση ειναι λοιπον μπορει ο τεχνικος να μπει remotely στο H300s και να κανει hard reset το router?
    ΥΓ. Εκτος του οτι επρεπε να κατσω να ξανασεταρω τα wifi κλπ απο την αρχη, αποσυνδεθηκε η συζυγος απο τη δουλεια και λογω του πως ειναι φτιαγμενο το δικτυο τους εκανε κανα μισαωρο για να συνδεθει και παλι. Σ'αυτο το μισαωρο την ψαχνανε και οκ τους εξηγησε αλλα αργησε να μπει και εχασε ενα κομματι απο το meeting με τον πελατη που ειχε. Τα νευρα μου.

    ΥΓ2. Τωρα παρατηρησα το εξης: Reboot Cause TR069RestoreDefault

    Δλδ αν ΔΕΝ ειχα πει οτι δε γινεται να κανω reset το router μεχρι το απογευμα τι θα εκαναν? Μπουρλοτο θα μου εβαζαν?

  8. #3473
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εσυ δεν μπορουσες. Αυτοι ομως ΜΠΟΡΕΣΑΝ :P

  9. #3474
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ δεν μπορουσες. Αυτοι ομως ΜΠΟΡΕΣΑΝ :P
    Γιατι αυτοι ολα τα μπορουνε

  10. #3475
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά...μια ερώτηση αν και δεν είναι του θέματος...η τηλεφωνική μου πρίζα εκεί που έχω το ρούτερ συνδέεται με δύο καλώδια που βρίσκονται στην γραμμή τού σπιτιού μου σύνολο... λοιπόν επειδή λόγο ότι θέλω να βάλω το ρούτερ σε άλλο σημείο του σπίτιου δηλαδή κατά προτίμηση σε ψιλό μέρος όπου δεν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου αλλά στο σημείο εκείνο υπάρχει κουτί που περνάνε γραμμές ρεύματος και του Ίντερνετ σκέφτομαι να τραβήξω και να φτιάξω μια εξωτερική πρίζα όπου θα συνδέεται ο εξοπλισμός μου ρούτερ και επειδή βλέπω περνάει και από εκεί η καλωδίωση του τηλεφώνου που πηγαίνει στην τερματική μπριζα που έχω τώρα τον εξοπλισμό.. σκέφτομαι να βάλω στο σημείο εκεί τηλεφωνική εξωτερική μπριζα για να συνδέσω το ρουτερ,αλλά επειδή δεν θέλω να κόψω την γραμμή και θέλω απλά να κάνω γέφυρα στην ουσία και στην τερματική μπριζα που είμαι τώρα να αφήσω μόνο το τηλέφωνο γίνεται? Θα δουλεύει? Και ποιος ο τρόπος να συνδέσω την εξωτερική πριζα στην γραμμή που περνάει χωρίς να την κόψω? γιατί είμαι λίγο άσχετος!

  11. #3476
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά...μια ερώτηση αν και δεν είναι του θέματος...η τηλεφωνική μου πρίζα εκεί που έχω το ρούτερ συνδέεται με δύο καλώδια που βρίσκονται στην γραμμή τού σπιτιού μου σύνολο... λοιπόν επειδή λόγο ότι θέλω να βάλω το ρούτερ σε άλλο σημείο του σπίτιου δηλαδή κατά προτίμηση σε ψιλό μέρος όπου δεν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου αλλά στο σημείο εκείνο υπάρχει κουτί που περνάνε γραμμές ρεύματος και του Ίντερνετ σκέφτομαι να τραβήξω και να φτιάξω μια εξωτερική πρίζα όπου θα συνδέεται ο εξοπλισμός μου ρούτερ και επειδή βλέπω περνάει και από εκεί η καλωδίωση του τηλεφώνου που πηγαίνει στην τερματική μπριζα που έχω τώρα τον εξοπλισμό.. σκέφτομαι να βάλω στο σημείο εκεί τηλεφωνική εξωτερική μπριζα για να συνδέσω το ρουτερ,αλλά επειδή δεν θέλω να κόψω την γραμμή και θέλω απλά να κάνω γέφυρα στην ουσία και στην τερματική μπριζα που είμαι τώρα να αφήσω μόνο το τηλέφωνο γίνεται? Θα δουλεύει? Και ποιος ο τρόπος να συνδέσω την εξωτερική πριζα στην γραμμή που περνάει χωρίς να την κόψω? γιατί είμαι λίγο άσχετος!
    Εισαι σε ADSL? VDSL? VOIP? Αν εισαι σε VOIP, τοτε το καλυτερο θα ηταν να εχεις απευθειας μια γραμμη ξεχωριστη μονο για το μοντεμ, γιατι αλλιως θα δεις πολλα προβληματα με γεφυρες / παραλληλες γραμμες.

  12. #3477
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Vodafone vdsl 200..η γραμμή που έρχεται στο διαμέρεσμα μου από τι έχω καταλάβει έχει σύνολο δύο πρίζες μια στο δωμάτιο μου και μια στο σαλόνι όπου έχω τώρα το ρούτερ..στο δωμάτιο βλέπω πρέπει να έρχεται πρώτα εκεί η γραμμή και από εκεί πρέπει να συνδέεται η γραμμή στο σαλόνι...εγώ στα ενδιάμεσα τις γραμμής δωματίου σαλονι θέλω να βάλω Νέα τηλεφωνική μπριζα αλλά δεν θέλω να κόψω την γραμμή που πάει στο σαλόνι για να βάλω το τηλέφωνο... γίνεται να κάνω ένωση στο ενδιάμεσο η όπως λες είναι μονόδρομος η νέα γραμμή...? Γιατί αν μιλάμε για νέα πρέπει να τραβήξω εξωτερικά με κανάλια ιστορίες και δεν ξέρω αν φαίνεται όμορφο μέσα στο σπίτι.

  13. #3478
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vodafone vdsl 200..η γραμμή που έρχεται στο διαμέρεσμα μου από τι έχω καταλάβει έχει σύνολο δύο πρίζες μια στο δωμάτιο μου και μια στο σαλόνι όπου έχω τώρα το ρούτερ..στο δωμάτιο βλέπω πρέπει να έρχεται πρώτα εκεί η γραμμή και από εκεί πρέπει να συνδέεται η γραμμή στο σαλόνι...εγώ στα ενδιάμεσα τις γραμμής δωματίου σαλονι θέλω να βάλω Νέα τηλεφωνική μπριζα αλλά δεν θέλω να κόψω την γραμμή που πάει στο σαλόνι για να βάλω το τηλέφωνο... γίνεται να κάνω ένωση στο ενδιάμεσο η όπως λες είναι μονόδρομος η νέα γραμμή...? Γιατί αν μιλάμε για νέα πρέπει να τραβήξω εξωτερικά με κανάλια ιστορίες και δεν ξέρω αν φαίνεται όμορφο μέσα στο σπίτι.
    Θα πρεπει φυσικα να δοκιμασεις γιατι δεν μπορεις να ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται η καλωδιωση εντος σπιτιου.
    Μια σκεψη θα ηταν να ανοιξεις την κεντρικη πριζα στην οποια ερχεται το καλωδιο απ'εξω, να ενωσεις μεταξυ τους με κλεμα τα καλωδια (αυτα που ερχονται απ'εξω με αυτα που πανε στην αλλη πριζα) και να φροντισεις οπωσδηποτε στην αλλη πριζα να μην υπαρχει καμια γεφυρα σε 3η ή 4η πριζα. Και να δοκιμασεις να δεις αν φτανει μεχρι εκει το σημα σε ιδια κατασταση οπως στην αρχικη πριζα.
    Βεβαια για να το ελεγξεις αυτο θα πρεπει να παρεις πρωτα στατιστικα στην αρχικη (παλι αφου αφαιρεσεις απο την πριζα ολα τα αλλα καλωδια της εσωτερικης καλωδιωσης ομως ε).

  14. #3479
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vodafone vdsl 200..η γραμμή που έρχεται στο διαμέρεσμα μου από τι έχω καταλάβει έχει σύνολο δύο πρίζες μια στο δωμάτιο μου και μια στο σαλόνι όπου έχω τώρα το ρούτερ..στο δωμάτιο βλέπω πρέπει να έρχεται πρώτα εκεί η γραμμή και από εκεί πρέπει να συνδέεται η γραμμή στο σαλόνι...εγώ στα ενδιάμεσα τις γραμμής δωματίου σαλονι θέλω να βάλω Νέα τηλεφωνική μπριζα αλλά δεν θέλω να κόψω την γραμμή που πάει στο σαλόνι για να βάλω το τηλέφωνο... γίνεται να κάνω ένωση στο ενδιάμεσο η όπως λες είναι μονόδρομος η νέα γραμμή...? Γιατί αν μιλάμε για νέα πρέπει να τραβήξω εξωτερικά με κανάλια ιστορίες και δεν ξέρω αν φαίνεται όμορφο μέσα στο σπίτι.
    Πρώτα θα πρέπει να ξέρεις σίγουρα και όχι με "πρέπει" ποια είναι η πρώτη πρίζα, γιατί μπορεί να είναι ανάποδα(πρώτη στο σαλόνι και μετά στο υπνοδ.).
    Άνοιξε τες και αφού το σιγουρέψεις τα ξαναλέμε γιατί ανάλογα πως είναι, θα πρέπει να γίνει διαφορετική συνδεσμολογία με διπλή πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #3480
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρώτη μπριζα είναι στο δωμάτιο παιδιά και από εκεί τραβάει και πηγαίνει η γραμμή στο σαλόνι...το εξακριβωσα πρίν λίγο

Σελ. 232 από 369 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας