Σελ. 3 από 369 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 5532
  1. #31
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, επειδή και γω πήρα αυτό το χάλι πρόσφατα που αναβαθμίστηκα σε VDSL 100/10, συγκριτικά με το 267 πουχα πριν σε 50/5 δεν μ φαίνεται ούτε καλύτερο ούτε πιο σταθέρο ούτε πιο feature rich αλλά τέλος πάντων.

    ξέρει κανείς πως (και εάν) μπορώ να βάλω καρφωτά τους DNS που θέλω στο ρουτερ, ώστε να μην χρειάζεται να τους ρυθμίζω ξεχωριστά σε κάθε συσκευή που μπαίνει στο δίκτυο;

    όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω σχετική επιλογή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kavadias : 09-11-18 στις 17:34.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  2. #32
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    δεν εχω το μενου του συγκεκριμενου μοντεμ. συνηθως ειναι στις ρυθμισεις του LAN/ DHCP server. καπου εκει θα σου εχει και τους DNS. Λογικα θα εχει την IP του μοντεμ τωρα. Τους αλλαζεις με αυτους που θες εσυ.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    @geioannou
    ναι ρε συ το έψαξα αυτό, δεν υπάρχει σαν επιλογή
    και δεν βρίσκω και τίποτα σχετικό στο ιντερνετ γιατί ειναι τίγκα μπράντεντ σκουπίδι της σέρκομ.

    το ζτε ήταν σαφέστατο στο μενού που ρυθμίζεις DNS, σ αυτό δεν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή. Είναι και στα ελληνικά, δράμα.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  4. #34
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Έχει μενού για DNS αλλά είναι κενο..

  5. #35
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών τους

    α) δεν υπάρχει επιλογή για ρύθμιση DNS -> η μόνη επιλογή που δίνεται είναι στο μενού Internet -> DNS & DDNS η επιλογή Ασφάλεια DNS η οποία πρακτικά αν ειναι ενεργοποιημένη κάνει override τις ρυθμίσεις των μηχανημάτων και κάνει enforce τους Voda DNS στο ρουτερ. Αν την έχεις απενεργοποιημένη μπορείς σε κάθε μηχάνημα να βάλεις τα DNS που θες και θα τα σέβονται.

    β) απ' ότι είπε δεν παίζει σε bridge mode, και δεν γίνετε να βάλω άλλο router και αυτό σαν modem γιατί δεν θα παίζει η τηλεφωνία (VoIP) μικρό το κακό θα μ πεις.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  6. #36
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΧΑΡΝΩΝ
    μου εστειλαν το εν λογω ρουτερ εν οψη αναβαθμισης σε vdsl 50ΑΡΑ.

    εχω ενα tplink τωρα και απο πισω ενα netduma router (mikrotik με αλλο firmware.)
    επισης εχω και μια οθονη κατω απο την κανονικη οθονη με ενα προγραμμα το οποιο κανει συνεχως ping στο ntua.gr για να τσεκαρω την γραμμη.

    ειμαι συνεχεια στα 8 ms . με το ρουτερ που εχω netduma και ενεργοποιημενο το qos που εχει ζητημα να παει στιγμιαια 50 ms οταν κατεβαζω torrent με 1200 -1300 . συχρονιζω με το tplink 14.50+.

    με το που βαζω το H300S με ιδιο το υπολοιπο setup βλεπω 600ms 800ms γενικα το qos δεν δουλευει καν. με το που παταω να ανοιξω σελιδα το ping παει για 1-2 δευτερα στα 170+ms χωρις να κατεβαζω κατι αλλο , μονο απο το ανοιγμα της σελιδας.
    . πραγμα που με το tplink δεν το κανει ποτε ειδικα σε απλο ανοιγμα σελιδων. επισης αν ανοιξει netflix τελειωσε το Ping . προβλημα που οταν εχω το tplink δεν το κανει. και επειδη ολο το qos το κανει το ρουτερ που εχω (μικροτικ )
    θεωρω οτι το εν λογω μοντεμ ειναι απλα πατατα.
    δεν ξερω αν εχετε τσεκαρει γενικα τι κανει με τα ping . ακομα και στο dslreports βγαζω με το tplink A+ A A+ και μολις βαζω το h300s παω με το ζορι Α C A .
    Οπου C = BUFFERBLOAT.

    Φυσικα εχω απενεργοποιημενο firewall -dns -wifi και το router ειναι σε dmz.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι SERCOMM;; Yπάρχει κάπου μέσα στην σελίδα της εταιρίας;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    11-11-2018
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    σημερα εγινε και η δικη μ αναβαθμιση σε 50αρα με τ συγκεκριμενο ρουτερ και αντιμετωπιζω τα ιδια προβληματα. Αδυνατω να συνδεσω το ps4 στο internet ειτε με lan ειτε με wifi και απο υπολογιστη δεν μ αφηνει να μπω στη ιστοσελιδα της playstation και δεν εχω κταφερει ακομα να το συνδεσω μ ενα tp link wifi range extender. Επιπλεον η λυση που δοθηκε λιγο πιο πανω με primary dns 8.8.8.8 και secondary 8.8.4.4 δεν λειτουργησε για μενα..για βοηθηστε ρε παιδια γτ εχω φρικαρει..να παω να παρω αλλο router και αν ναι, ποιο; ασχολουμαι διαβαζω αλλα δεν ειμαι και τοσο σχετικος

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2006
    Περιοχή
    Θρακομακεδόνες
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    41743/5494
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα μπεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ, Internet->DNS & DDNS και θα απενεργοποιήσεις την ασφάλεια DNS. Μετά το ps4 σου θα μπει κανονικά στο Internet.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι SERCOMM;; Yπάρχει κάπου μέσα στην σελίδα της εταιρίας;;
    SERCOM ειναι. αλλα δεν βλεπω ολοιδιο μεσα.
    μιλησα με vodafone σχετικα με τα PING λενε οτι οντως εχει θεμα και θα κανουν update. μου φαινεται θα φαω μανικι τσαμπα αναβαθμισα το προγραμμα που ειχα.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TYFEONAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    SERCOM ειναι. αλλα δεν βλεπω ολοιδιο μεσα.
    μιλησα με vodafone σχετικα με τα PING λενε οτι οντως εχει θεμα και θα κανουν update. μου φαινεται θα φαω μανικι τσαμπα αναβαθμισα το προγραμμα που ειχα.
    Αυτό είδα κι' εγώ, που το βρήκε αυτό το μοντέλο η VODA;; δική της παραγγελία είναι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #42
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μάλλον ειδικα για αυτούς

  13. #43
    Εγγραφή
    07-11-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σε ολους.

    Αρχικα να σας πω οτι το router το κατσαβιδιασα και μεσα φοραει Broadcom BCM63168 dualcore ιδιο που φοραει και το tplink archer VR600

    Δευτερον για οσους εχουν θεματα με σελιδες οπως το www.playstation.com και www.station-drivers.com αυτο που θα πρεπει να κανετε ειναι να περασετε στις συσκευες σας καρφωτο dns της google 8.8.8.8 και 8.8.4.4 οποιος δε γνωριζει μπορει
    να ψαξει στο google να μαθει πως θα το κανει.

    Τριτον δε θα φτιαξει με κανενα firmware διοτι δεν ειναι προβλημα ολοι οι παροχοι προσφατα περασαν στο να μπλοκαρουν καποια ( Παρανομα ) site βαση κανονισμου ΕΕΤΤ οποτε με το παραπανω τροπο που σας αναγραφω θα ανοιγεται και ολα τα αγαπημενα σας site ξανα απλα οσον αφορα τη σελιδα της sony και την αλλη με τους driver τους ξεφυγαν και καταλαθος μπλοκαραν και αυτες.

    Τεταρτον ολα τα παραπανω δεν αφορουν μονο εξοπλισμους vodafone αλλα ολων των παροχων θα γινει με update αν δεν εχει γινει ειδη αλλιως για καθε μερα θα πληρωνουν προστιμο 830 ευρω. Οποτε περαστε σε ολες σας τις συσκευες PC xbox κινητα tablets ps4 καρφωτες dns και λυθηκαν ολα.

  14. #44
    Εγγραφή
    13-02-2005
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος, Αττική
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netfaster IAD 2
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα το router και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να κρατήσω το παλιό που είναι ένα TP-LINK TD-W9980 v1 η να βάλω αυτό της Vodafone;;

  15. #45
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από H44X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Αρχικα να σας πω οτι το router το κατσαβιδιασα και μεσα φοραει Broadcom BCM63168 dualcore ιδιο που φοραει και το tplink archer VR600

    Δευτερον για οσους εχουν θεματα με σελιδες οπως το www.playstation.com και www.station-drivers.com αυτο που θα πρεπει να κανετε ειναι να περασετε στις συσκευες σας καρφωτο dns της google 8.8.8.8 και 8.8.4.4 οποιος δε γνωριζει μπορει
    να ψαξει στο google να μαθει πως θα το κανει.

    Τριτον δε θα φτιαξει με κανενα firmware διοτι δεν ειναι προβλημα ολοι οι παροχοι προσφατα περασαν στο να μπλοκαρουν καποια ( Παρανομα ) site βαση κανονισμου ΕΕΤΤ οποτε με το παραπανω τροπο που σας αναγραφω θα ανοιγεται και ολα τα αγαπημενα σας site ξανα απλα οσον αφορα τη σελιδα της sony και την αλλη με τους driver τους ξεφυγαν και καταλαθος μπλοκαραν και αυτες.

    Τεταρτον ολα τα παραπανω δεν αφορουν μονο εξοπλισμους vodafone αλλα ολων των παροχων θα γινει με update αν δεν εχει γινει ειδη αλλιως για καθε μερα θα πληρωνουν προστιμο 830 ευρω. Οποτε περαστε σε ολες σας τις συσκευες PC xbox κινητα tablets ps4 καρφωτες dns και λυθηκαν ολα.
    Το θέμα το δικό μου δεν είναι με σελίδες. Έτσι κι αλλιώς έχω καρφωτα dns στο ρουτερ. Το θέμα ειναι ότι με το παραμικρό traffic το ping εκτοξεύετε στον Θεό. Παρά το ότι έχω από πίσω ρουτερ που κάνει qos. Βέβαια το έχω ακόμα σε adsl.

Σελ. 3 από 369 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας