Σελ. 46 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 676-690 από 5540
  1. #676
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grimpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, θα συνδεσεις με καλωδιο δικτυου το Tenda σε μια πορτα του H300, θα κανεις reset to Tenda, παντα κανουμε reset οταν τοποθετουμε νεες συσκευες ακομη και ας ειναι στο κουτι τους, θα συνδεθεις στο Tenda με το κινητο και θα το ρυθμισεις.

    Σημειωνω.

    Επιλεγουμε παντα καναλια 1,6,11 για την μπαντα των 2.4ghz και τιποτα αλλο. Πρεπει να βρεις το καλυτερο καναλι στα 2.4ghz για τον χωρο σου εαν εχεις και αλλα wifi δικτυα κοντα σου, στα καναλια 1-6-11 μονο. Για τα 5ghz προτιμησε τις χαμηλες μπαντες, 36-38 κτλπ γιατι το σημα παει λιγο μακρυτερα.
    Bandwidth παντα 20mhz στα 2.4ghz μπαντα, μεχρι και 40mhz στα 5ghz για λογους σταθεροτητας και συμβατοτητας.

    Απενεργοποιεις παντου το WPS

    SSID βαζεις παντα το ΙΔΙΟ ονομα στα 2.4 και στα 5ghz ωστε να μην μπλεκεις με πολλα SSID και οι νεες συσκευες να κλειδωνουν αυτοματα στα 5ghz οταν ειναι κοντα και να συνδεονται στα 2.4ghz οταν ειναι ποιο μακρυα λογω της μεγαλυτερης εμβελειας της 2.4ghz μπαντας.

    Για ασφαλεια, παντα WPA2-AES με μεγαλο κωδικο πανω απο 12 χαρακτηρες, εγω βαζω 25 χαρακτηρες κεφαλαια και νουμερα απο το lastpass password generator.

    Πρωτοκολλα WIFI, εαν εχεις νεες συσκευες στον χωρο σου βαλε μονο N στα 2.4ghz, προσπαθησε να αποφυγεις το παλιο πρωτοκολλο B, εαν σου προσφερει G/N διαλεγεις αυτο. Στα 5ghz τα διαλεγεις ολα.

    Οταν το σεταρεις σωστα το Tenda, το γυρνας σε AP mode (Access Point) και πλεον θα παιρνει τις ip απο το H300. Το δοκιμαζεις να δεις εαν ολα λειτουργουν σωστα και επειτα απενεργοποιεις το σαπιο wifi του H300 για να μην εχεις 2 ραδια στον χωρο σου εφοσον δεν τα χρειαζεσαι.

    Αυτα για τα βασικα.
    σαν καναλι ειχα το 13. Αυτο ειχα βρει πιο αδειο.
    Τωρα εβαλα το 11 αλλα γιατι ειπες 1 6 11?
    στον κωδικο εχω το wpa+wpa2 και τις ρυθμισεις εχει TKIP and AES encryption
    επισης εχω το 802.11bgn αλλα εχει gn bg Και n οποτε εβαλα το gn
    (αναφερομαι στο H300)

  2. #677
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    nOiz έχω πιο σοβαρά θέματα, αλλα θα ασχοληθώ λίγο μαζί σου επειδή το πας προσωπικά. Κακώς βέβαια αυτα τα δημιουργούμε τα διαφοροποιουμε με αυτό το τρόπο και στο τέλος προσπαθούμε να τα λύνουμε εδώ. Σε περίπτωση που ενόχλησε από τα αναγραφωμενα μου, μπορείς να τα καταγγείλεις και ο αρμόδιος διαχειριστής να κρίνει για την οριστική εάν χρειαστει διαγραφή τους. Τέλος αναφέρω, πως είναι δικαίωμα μου να εκφράζω την ειλικρινή καταπάτηση των δικαιωμάτων μου από κάθε παροχου με ελεύθερό αλλά συνετό και ευγενικό τρόπο όπως εγώ γουστάρω. Είναι φανερή πλέον η εξαπάτηση του κοινού με τρόπους παραβατικου χαρακτηρα από κάθε εταιρεία.
    Τώρα εάν κάποιοι αυτό δεν θέλουν να το αντιληφθούν, ας τους επιτρέπει να βρίσκουν τα θύματα τους..

  3. #678
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marinatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    nOiz έχω πιο σοβαρά θέματα, αλλα θα ασχοληθώ λίγο μαζί σου επειδή το πας προσωπικά. Κακώς βέβαια αυτα τα δημιουργούμε τα διαφοροποιουμε με αυτό το τρόπο και στο τέλος προσπαθούμε να τα λύνουμε εδώ. Σε περίπτωση που ενόχλησε από τα αναγραφωμενα μου, μπορείς να τα καταγγείλεις και ο αρμόδιος διαχειριστής να κρίνει για την οριστική εάν χρειαστει διαγραφή τους. Τέλος αναφέρω, πως είναι δικαίωμα μου να εκφράζω την ειλικρινή καταπάτηση των δικαιωμάτων μου από κάθε παροχου με ελεύθερό αλλά συνετό και ευγενικό τρόπο όπως εγώ γουστάρω. Είναι φανερή πλέον η εξαπάτηση του κοινού με τρόπους παραβατικου χαρακτηρα από κάθε εταιρεία.
    Τώρα εάν κάποιοι αυτό δεν θέλουν να το αντιληφθούν, ας τους επιτρέπει να βρίσκουν τα θύματα τους..
    Αν έχεις πρόβλημα με το "προσωπικό" τότε καλό θα ήταν πριν ποστάρεις με ύφος 1000 καρδιναλίων να σκέφτεσαι ότι μπορεί να κάνεις και κάπου λάθος ή τέλος πάντων ότι τα πράγματα δεν είναι 100% όπως νομίζεις εσύ ότι είναι. Όλοι δικαιώματα έχουν, το νιονιό να καταλάβουν 5 πράγματα και την ενδεχόμενη πολυπλοκότητά τους όμως δυστυχώς το έχουν λίγοι. Αν με ενόχλησε κάτι δε χρειάζεται να το καταγγείλω, το εκφράζω και περιμένω επιχειρήματα για το αντίθετο, αν κάνω λάθος θα φανεί. Στην προκειμένη περίπτωση δεν βλέπω επιχειρήματα... μόνο κουβέντες για εξαπατήσεις, θύματα, δικαιώματα και... συνωμοσίες. Κουβέντες καφενείου δηλαδή. Αυτά τα ολίγα, συνέχισε να ζεις το παραμύθι, απλώς να περιμένεις να ακούς και κανέναν να σε τσιγκλάει που και που μας και ξυπνήσεις.

  4. #679
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Γειά, στο δρόμο σου το κατηφορικό και στο δρόμο μου το ανηφορικό τότε. Ευχαριστώ παντός για κάθε βοήθεια από μέρος σου!!

  5. #680
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    συνδεσα σημερα το tp link extender
    το οποιο δινει μεχρι 10 το πολυ ενω ειναι σχεδον διπλα στο router h300
    μετα απο λιγο η ταχυτητα στον υπολογιστη (συνδεμενος με ethernet επεσε στα 50 απο 100) εχω ftth
    το Ping πηγε απο 2 στο 300
    τα εβγαλα ολα απο την πριζα και εκανα δυο reset για να στρωσει
    ----------
    edit
    δε φταιει αυτο τελικα
    δουλευε στο background το google drive και κανει sync τις φωτο
    μολις συμβαινει αυτο εππηρεαζεται το Ping (απο 2 στο 128 ) και η ταχητητα απο 100 στα 50

  6. #681
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το Extender είναι συνδεδεμένο ασύρματα;

  7. #682
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνδεσα σημερα το tp link extender
    το οποιο δινει μεχρι 10 το πολυ ενω ειναι σχεδον διπλα στο router h300
    μετα απο λιγο η ταχυτητα στον υπολογιστη (συνδεμενος με ethernet επεσε στα 50 απο 100) εχω ftth
    το Ping πηγε απο 2 στο 300
    τα εβγαλα ολα απο την πριζα και εκανα δυο reset για να στρωσει
    ----------
    edit
    δε φταιει αυτο τελικα
    δουλευε στο background το google drive και κανει sync τις φωτο
    μολις συμβαινει αυτο εππηρεαζεται το Ping (απο 2 στο 128 ) και η ταχητητα απο 100 στα 50
    Είναι απίστευτα τραγικό που σε ρούτερ για vdsl δεν δίνουν τη δυνατότητα να μπορεις να ρυθμίσεις το qos. Όποιος μανατζαρεος έδωσε το οκ είναι για πολλές φαπες. Ελπίζω κάποτε να το φτιάξουν το ρημαδι το firmware γιατί αλλιώς θα μείνουν στην ιστορία με το χαλί που προσφέρουν στους συνδρομητές.

  8. #683
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απίστευτα τραγικό που σε ρούτερ για vdsl δεν δίνουν τη δυνατότητα να μπορεις να ρυθμίσεις το qos. Όποιος μανατζαρεος έδωσε το οκ είναι για πολλές φαπες. Ελπίζω κάποτε να το φτιάξουν το ρημαδι το firmware γιατί αλλιώς θα μείνουν στην ιστορία με το χαλί που προσφέρουν στους συνδρομητές.
    Εγώ θα έλεγα να δώσουν Bridge ώστε και ο απλός ο χρήστης να έχει μια συσκευή που να κάνει τα βασικά αλλά και ο πιο προχωρημένος να μπορεί να βάλει πάνω καλύτερο εξοπλισμό.

  9. #684
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς αυτό! Κάτι που το έκανε η Cyta και δεν υπήρχε κανένα θέμα με την τηλεφωνία που δούλευε στην συσκευή της.

  10. #685
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    απο τι καταλαβα οταν κανω upload επηρεάζεται και το download (ειχα το ιδιο θεμα και στην cosmote με την 24αρα)
    αλλα δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να πεφτει τοσο το download στο μισο απο 100 στα 50

  11. #686
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τι καταλαβα οταν κανω upload επηρεάζεται και το download (ειχα το ιδιο θεμα και στην cosmote με την 24αρα)
    αλλα δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να πεφτει τοσο το download στο μισο απο 100 στα 50
    Για ότι κατεβάζεις πρέπει να στείλεις και ενα πακέτο ack που θα πεις στην άλλη άκρη οτι ναι το κατέβασα αυτό, στείλε το επόμενο, όταν είναι φούλ το Upload τότε δεν μπορεί να στείλει έγκαιρα αυτό το ack με αποτέλεσμα η άλλη άκρη να κάνει αποστολή του πακέτου ξανά μέχρι να λάβει το ack.

  12. #687
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ! Άρα είναι φυσιολογικό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiokatr : 20-06-19 στις 22:24.

  13. #688
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τι καταλαβα οταν κανω upload επηρεάζεται και το download (ειχα το ιδιο θεμα και στην cosmote με την 24αρα)
    αλλα δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να πεφτει τοσο το download στο μισο απο 100 στα 50
    Πρεπει να τα περιορισεις με καποιο προγραμμα, πχ netlimiter

    και αν το περιορισεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απίστευτα τραγικό που σε ρούτερ για vdsl δεν δίνουν τη δυνατότητα να μπορεις να ρυθμίσεις το qos. Όποιος μανατζαρεος έδωσε το οκ είναι για πολλές φαπες. Ελπίζω κάποτε να το φτιάξουν το ρημαδι το firmware γιατί αλλιώς θα μείνουν στην ιστορία με το χαλί που προσφέρουν στους συνδρομητές.
    δε χρειαζεται το qos
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  14. #689
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    υπαρχει επιλογη στο google drive sync την οποια και ενεργοποιησα ειναι σε kB/s οποτε εβαλα 5 Mbps περιπου 600 kB/s

  15. #690
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να τα περιορισεις με καποιο προγραμμα, πχ netlimiter

    και αν το περιορισεις

    δε χρειαζεται το qos
    Άμα βάλεις κανένα torrent με πολλούς seeds και peers, θα δεις πως χρειάζεται το QoS

Σελ. 46 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας