Σελ. 51 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 5543
  1. #751
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οπτική ίνα υπάρχει πριν το DSLAM, μετά έχουμε χαλκό μέχρι το σπίτι.
    Αν το DSLAM είναι σε νέα υπαίθρια καμπίνα έχουμε FTTC, ειδάλλως αν από την καμπίνα μέχρι το σπίτι έχουμε οπτική ίνα, τότε αναφερόμαστε σε FTTH αλλά τώρα ισχύουν άλλα πράγματα όσον αφορά την υπηρεσία και την ταχύτητα σύνδεσης.

    Σε περίπτωση VDSL είτε από το αστικό κέντρο είτε από υπαίθρια καμπίνα, η ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε και από την ποιότητα του χάλκινου δικτύου στην περιοχή. Συνήθως από την καμπίνα έχουμε μικρή απόσταση άρα εξασφαλισμένο το 50άρι, αλλά δεν είναι σίγουρο σε αραιοκατοικημένες περιοχές.
    ε ναι αυτο γνωρίζω και εγω οπτική εως το DSLAM. Εννοείται πως μέχρι τις οικίες(οπτική) όποιοι ειναι γεννηθείς μετά το 2015 κάτι θα προλάβουν

  2. #752
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις μείνει πολύ πίσω. Ήδη υπάρχουν αρκετές περιοχές με κάλυψη FTTH κα σχέδια για επέκταση.

  3. #753
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μείνει πολύ πίσω. Ήδη υπάρχουν αρκετές περιοχές με κάλυψη FTTH κα σχέδια για επέκταση.
    Γνωρίζεις σήμερα κανένα οικισμό που να καλύπτετε απο οπτικές, γιατί πραγματικά εαν υπάρχει όντως έχω μείνει πίσω αλλά όχι τόσο πιστεύω.
    Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο οι νέες περιοχές που οικοδουμούντε αλλά οι περιοχές που τα καλώδια χαλκού καταλήγουν στα box και είναι ήδη υπόγεια.Φαντάζεσαι πόσες κυβερνήσεις πρέπει να αλλάξουν για να αλλάξουν αυτη τη καλωδίωση ,μιλάμε για υπέρ έργο.

  4. #754
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marinatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις σήμερα κανένα οικισμό που να καλύπτετε απο οπτικές, γιατί πραγματικά εαν υπάρχει όντως έχω μείνει πίσω αλλά όχι τόσο πιστεύω.
    Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο οι νέες περιοχές που οικοδουμούντε αλλά οι περιοχές που τα καλώδια χαλκού καταλήγουν στα box και είναι ήδη υπόγεια.Φαντάζεσαι πόσες κυβερνήσεις πρέπει να αλλάξουν για να αλλάξουν αυτη τη καλωδίωση ,μιλάμε για υπέρ έργο.
    Μπορω να σου πω οτι κατοικοι σε 100+ περιοχες με διαφορετικους ΤΚ δικαιουνται επιδοτηση για ftth απο το sfbb.gr, και στο βυρωνα που ειμαι εγω υπαρχουν ενεργες εγκαταστασεις ινων απο το σεπτεμβριο περιπου.

  5. #755
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να σου πω οτι κατοικοι σε 100+ περιοχες με διαφορετικους ΤΚ δικαιουνται επιδοτηση για ftth απο το sfbb.gr, και στο βυρωνα που ειμαι εγω υπαρχουν ενεργες εγκαταστασεις ινων απο το σεπτεμβριο περιπου.
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως συσχετίζεται η επιδότηση για τον κάθε ιδιώτη αφού μιλάμε για εγκατάσταση σε δημόσιους χώρους όπου ο κάθε παροχος θα επεκτείνει το δίκτυο του. Δεν εννοώ εγκαταστάσεις δικτύου εντός οικίας αλλά έως την οικία.

  6. #756
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είπαμε, έχεις μείνει πολύ πίσω στην ενημέρωση. Μπες αρχικά στην ιστοσελίδα του sfbb, διάβασε τις σχετικές πληροφορίες και επανέρχεσαι για τυχόν απορίες.

  7. #757
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marinatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως συσχετίζεται η επιδότηση για τον κάθε ιδιώτη αφού μιλάμε για εγκατάσταση σε δημόσιους χώρους όπου ο κάθε παροχος θα επεκτείνει το δίκτυο του. Δεν εννοώ εγκαταστάσεις δικτύου εντός οικίας αλλά έως την οικία.
    Πως θα βαλει ενας κατοικος ινες στο σπιτι του αν δεν υπαρχουν οι εγκαταστασεις στο δημο του; Προφανως καποια τηλεπικοινωνιακη εσκαψε το δικτυο της για να προσφερει αυτες τις υπηρεσιες. Για το βυρωνα εσκαψε η vodafone.

  8. #758
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Δηλαδη συγνωμη γιατι εχω μπερδευτει. Στα 20 μετρα εχω καμπινα vodafone που εκανα αιτηση και περιμενω ενεργοποιηση σε 50άρι. Απο την καμπινα μεχρι το σπιτι θα χρησιμοποιησουν τον χαλκό του 1975? (Απο τότε ειναι)

  9. #759
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι και ισχύει σε όλο τον πλανήτη. Με vectoring μπορεί να δοθεί μέχρι 300άρι και με το G.Fast ακόμη παραπάνω. Σήμερα μόνο με το FTTH μπορεί να δοθούν μεγαλύτερες ταχύτητες, αν και υπάρχουν υπό δοκιμή τεχνολογίες για τουλάχιστον Gigabit μέσω του υπάρχοντος χαλκού.

  10. #760
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το άλλο αφού το g.fast μπορεί να πιάσει και μέχρι 1 gbps σε μερικές περιπτώσεις ποίο το νόημα του fiber ?.και να υπήρχε αυτή η ταχύτητα στην Ελλάδα θα κόστιζε 659 ευρώ τον μήνα, ποιου το νόημα του fiber αφού και με το vectoring μια χαρά μπορούμε να έχουμε υπέρ αρκετές συνδέσεις.

  11. #761
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως βγαίνετε λίγο offtopic; έχουμε νήματα για τις οπτικές συνεχίστε εκει

  12. #762
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    H300S
    Path Level
    Interleaved
    .........α.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Μου εκαναν μια δελεαστικη προσφορα για 50άρα (26€) και σκεφτομαι να προχωρησω. Αναρωτιεμαι .ε αυτα που διαβαζω ομως αν δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο α αξιζει τον κοπο..... Τωρα εχω το χρέπι της cyta σε bridge mode και ολη την δουλεια την κανει ενα απλο mikrotik. Του εχω κουμπωσει και ενα ea6100 linksys που πιανει φουλ σημα σε 3 ορόφους και εχω και ενα raspberrypi με pihole που τρεχει local dns (unbound) και "μιλαω" απευθειας με root servers. Αν λοιπον με το χρεπι που δινουν δεν αλλαζει ουτε dns σκεφτομαι μηπως εχει βρει καποιος καποια λυση....
    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα και του εξηγησα ακριβως αυτα που εγραψα μου ειπε οτι εφοσον εχετε καποια α ιδεα τοτε κατι μπορουμε να κανουμε χωρις ομως να το διευκρινιζει..
    το ΖΤΕ ή το 788 δεν ήταν καθόλου χρέπι, περίμενε να δεις το h300s, bridge δεν γίνεται.. Ότι και να λένε κάλεσα στο τεχνικό και μου είπαν ότι πλέον δεν παρέχουν τη δυνατότητα.

  13. #763
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Πωπω θα φαμε τα μουστακια μας. Αςχπουμε οτι δεν βαζω αλλλο ρουτερ και κραταω αυτο. Υποθετω με lan to lan μπορω να κλεισω το wifi και να δουλεψω το AP. Σωστα?

  14. #764
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω θα φαμε τα μουστακια μας. Αςχπουμε οτι δεν βαζω αλλλο ρουτερ και κραταω αυτο. Υποθετω με lan to lan μπορω να κλεισω το wifi και να δουλεψω το AP. Σωστα?
    Εγώ έτσι το έχω, το WiFi του h300s ενεργοποιειτε και απενεργοποιειτε κατά βούληση.

  15. #765
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει να μου έχει βγάλει τέτοιο πρόβλημα αλλά α) είναι νωρίς ακόμα, το έχω μόλις 2 μέρες, β) για να το λένε οι περισσότεροι εδώ μέσα σίγουρα έτσι θα είναι.

    Μόλις μου ήρθε το Tenda οπότε θα το κουμπώσω το απόγευμα για να ξεμπερδεύω. Παράλληλα ζαχαρώνω και ένα εκ των Tp-link VR400/VR600, αρκεί φυσικά να πείσω τη γυναίκα ότι η σταθερή τηλεφωνία δεν μας χρειάζεται (παρά μόνο για λύση ανάγκης, οπότε και μπορούμε να κουμπώσουμε adhoc το Χρέπι300s).
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

Σελ. 51 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας