Σελ. 78 από 369 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 5533
  1. #1156
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Τι αλλαγές άραγε να φέρνει;

  2. #1157
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω στήσει και δουλεύει μια χαρά ένα εσωτερικό δίκτυο με δικό μου ρουτερ μέσα από τον ρούτερ της βονταφον.
    LAN (από vodafone) to WAN (σε δικό μου ρούτερ) η σύνδεση και από εκεί και μετά, όλο το δίκτυο το χειρίζεται ο εσωτερικός ρούτερ, χωρίς bridge mode.
    Δουλεύει μια χαρά, έχω κλείσει και το wifi της vodafone και όλα είναι οκ. Ουσιαστικά η βονταφον το μόνο που κάνει είναι να βλέπει έναν άλλο ρουτερ και να του δίνει όλα τα request και φυσικά να μοιράζει το voip (γι αυτό και κράτησα το vodafone router). Όλα τα άλλα τα έχω απενεργοποιήσει.

    Το εσωτερικό δίκτυο είναι σε διαφορετικό subnet από αυτό της vodafone δλδ αν κρατήσετε το 192.168.2.χ στη vodafone, βάλτε 192.168.1.χ στο εσωτερικό.
    Επίσης δώστε ένα διαφορετικό domain name στο εσωτερικό δίκτυο από το .station της vodafone.

    Όλα παίζουν μια χαρά. Η γραμμή είναι 50 vdsl και έχω άψογο streaming (netflix). Στα τεστ ταχύτητας έχω down 42-43 από 45 πριν και στο upload 4,5 από 4,8 πριν, δλδ ασήμαντες διαφορές. Latency 30-40, για μένα αποδεκτό.

    Δεν ασχολούμαι πια με το ρουτερ της vodafone, ας κάνουν ότι update θέλουν.

    Υπάρχει και η λύση να βάλει κάποιος το δικό του ρουτερ στο dmz του ρουτερ της βονταφον αλλά δεν θεωρώ ότι θα έχει ιδιαίτερες διαφορές στην ταχύτητα. Το μόνο πλεονέκτημα είναι ίσως ο καλύτερος έλεγχος του firewall στο δικό μας ρουτερ μιας και της βονταφον αν βάλεις μεσαίο επίπεδο δεν παίζει το whatsapp, αν βάλεις χαμηλό περνάνε όλα.

    Καλή συνέχεια.

  3. #1158
    Εγγραφή
    01-08-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά.
    Εχθές τελικά ,μου φέρανε την οπτική μέσα στο σπίτι (ftth Βύρωνας, Vodafone), μαζί με το καταπληκτικό χρέπι Vodafone 300s.
    Η σύνδεση πάντως δεν είναι καθόλου σταθερή για την ταχύτητα του Download. Εχθές και σήμερα κατέβαζε από 50Mbs έως 90Mbs (Π.χ από Nvidia),άσχετα με τι ρούτερ ήταν συνδεδεμένη η οπτική).
    Εάν πάντως κάποιος θέλει να ενώσει το ΟΝΤ της οπτικής με το δικό του router , οι ρυθμίσεις είναι : ( Για Internet connection type : Pppoe με username : guest@hol.gr & password : guest
    Για το VLAN : Internet connection is on VLAN με Vlan ID : 835.( Χωρίς βέβαια τηλέφωνο)

    Επίσης το Download σε διάφορα speed test από διάφορους παρόχους έπαιζε από 60Mbs έως 100Μbs ενώ το upload ήταν πάντα σταθερό κοντά στα 10Mbs.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πάντως και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν σημαντική, όταν είμαι συνδεδεμένος με το δικό μου router ( Ubiquiti EdgeRouter-x) γιά να μπορέσω να βγάλω στο DSL reports quality σε bufferbloat A ή Α+ , θα πρέπει στο QOS να ρίξω την ταχύτητα του download στα 30Mbs(από 100Mbs), ενώ για το upload αρκεί μια μικρή μείωση και να ρυθμιστεί κοντά στο 8(από 10Mbs).
    Με την παλιά μου adsl fast path που συγχρόνιζε στα download 9Mbs - upload 0,8Mbs , αρκούσε μια μικρή μείωση της τάξης του 10% στις ρυθμίσεις του QOS για να έχω πάντα Α+ σε bufferbloat test.

  4. #1159
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Ενεργοποιηθηκα πριν από 2 μήνες περίπου και ειλικρινά είμαι έτοιμος να αλλάξω πάροχο. Παλαιότερα ήμουν στην cyta όπου το modem λειτουργούσε ακριβώς όπως το ήθελα. Δούλευε το ddns για απομακρυσμένη πρόσβαση σε ένα microserver που έχω, όλες οι πόρτες που ήθελα άνοιγαν μία χαρά.

    Με το H300s..... δεν δουλεύει τίποτα. Οκ έχω ίντερνετ και τηλέφωνο αλλά μέχρι εκεί. Το τεχνικό τους είτε λέει απλά ότι δεν βλέπει πρόβλημα στην γραμμή (που δεν είναι το ζητούμενο) οπότε δεν μπορούν να βοηθήσουν. Άλλες φόρες λένε ότι υπάρχουν ρυθμίσεις και για να υπάρχουν θα παίζουν, χωρίς όμως να έχουν ιδέα αν παίζουν ή όχι. Από τα 10 τηλεφωνήματα, μία φορά μόνο ένας ασχολήθηκε που μετά από επικοινωνία με τον υπεύθυνο του κλπ απλά μου είπε ότι πρέπει να φωνάξω τεχνικό υπολογιστών για να μου ανοίξει πόρτες και γενικώς να το ρυθμίσει. Έλεος.

    Έχω μερικές ερωτήσεις λοιπόν μήπως και βγάλω καμιά άκρη.

    1) Διαβάζω ότι δεν μπορεί να γίνει bridge mode. Αυτό ισχύει ακόμα;
    2) Έχει δουλεύει σε κανένα το ddns σωστά; Μέχρι τώρα έβαζα την διεύθυνση και στο τέλος :πόρτα και συνδεόμουν μια χαρά. Με αυτό το χρέπι.... με τίποτα ότι και αν έχω δοκιμάσει.

    Ευχαριστώ

  5. #1160
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Οταν το ειχα πριν 20 μερες ddns δουλευε άψογα και ανοιγμα πορτών επίσης με ενα vpn που ειχα στήσει. Bridge ξέχασε το.

  6. #1161
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

    Ένα σύντομο update στο προηγούμενο post μου προ ημερών.

    (Έχω ουσιαστικά βάλει τον δικό μου router πίσω από της vodafone σε διαφορετικό subnet (lan to wan connection) και παίζουν όλα μια χαρά. Ενσύρματο και ασύρματο ίντερνετ μοιράζει πια ο εσωτερικός ρουτερ.)

    Σήμερα απενεργοποίησα και το DNS από τον ρουτερ της vodafone και έδειξα στον δικό μου ρουτερ τα dns που επέλεξα, (για λόγους filtering εγώ προσωπικά επέλεξα το opendns αλλά φυσικά παίζουν όλα google, cloudfare, ότι θέλει ο καθένας).

    Με αυτή την αλλαγή πια, έχω latency από τα 50 msec στα 15 και ταχύτητα 48-49 όση είχα όταν δούλευα με κύριο ρουτερ της vodafone (γραμμή 50άρα vdsl).

    Ουσιαστικά ο ρουτερ της vodafone κάνει μόνο ένα επιπλέον NAT και τίποτα άλλο.

    Αν δεν θέλετε καν να κάνει αυτό, βάλτε τον ρουτερ σας σε DMZ και αφήστε στον vodafone μόνο το voip. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Απολαμβάνω το μέγιστο της γραμμής μου.

    Δεν χρειάζεστε bridge mode.

    Καλή συνέχεια σε όλους.

  7. #1162
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Περιοχή
    ILION
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    μπορω να το δοκιμασω με το fritz 7140 που ειχα πριν? να δω εαν πηγαινει καλα και στη συνεχεια να βαλω ενα αλλο ρουτερ πιο συγχρονο ή δεν χρειαζετε πιο καινουργιο ρουτερ? θα μπορω να πιασω τα 47mbps που εχω με το h300s?
    Επισης γιατι το εσωτερικο σου δικτυο πρεπει να ειναι σε διαφορετικο subnet ? μπορεις να με διαφωτισεις?

  8. #1163
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

    Ένα σύντομο update στο προηγούμενο post μου προ ημερών.

    (Έχω ουσιαστικά βάλει τον δικό μου router πίσω από της vodafone σε διαφορετικό subnet (lan to wan connection) και παίζουν όλα μια χαρά. Ενσύρματο και ασύρματο ίντερνετ μοιράζει πια ο εσωτερικός ρουτερ.)

    Σήμερα απενεργοποίησα και το DNS από τον ρουτερ της vodafone και έδειξα στον δικό μου ρουτερ τα dns που επέλεξα, (για λόγους filtering εγώ προσωπικά επέλεξα το opendns αλλά φυσικά παίζουν όλα google, cloudfare, ότι θέλει ο καθένας).

    Με αυτή την αλλαγή πια, έχω latency από τα 50 msec στα 15 και ταχύτητα 48-49 όση είχα όταν δούλευα με κύριο ρουτερ της vodafone (γραμμή 50άρα vdsl).

    Ουσιαστικά ο ρουτερ της vodafone κάνει μόνο ένα επιπλέον NAT και τίποτα άλλο.

    Αν δεν θέλετε καν να κάνει αυτό, βάλτε τον ρουτερ σας σε DMZ και αφήστε στον vodafone μόνο το voip. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Απολαμβάνω το μέγιστο της γραμμής μου.

    Δεν χρειάζεστε bridge mode.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
    Πολυ ενδιαφερον αυτο που γραφεις. Εαν οντως υπαρχει με αυτο το στησιμο μηδενικο Extra Latency λυνονται σχεδον ολα τα προβληματα (ενταξει, οχι οι αποσυνδεσεις του χρεπιου αλλα οτι εχει να κανει με το lan και το wifi).

    Μπορεις να μας παραθεσεις τις ρυθμισεις που εκανες λιγο πιο αναλυτικα ωστε να δοκιμασουμε και εμεις;

  9. #1164
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Ναι αν μπορούσες εναν οδηγό γιατι όσοι δεν έχουν γνώσεις δεν θα τα καταφέρουν και θα συνεχίσουν να ταλαιπωρούντα.εγω δεν τα κατάφερα

  10. #1165
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

    Ένα σύντομο update στο προηγούμενο post μου προ ημερών.

    (Έχω ουσιαστικά βάλει τον δικό μου router πίσω από της vodafone σε διαφορετικό subnet (lan to wan connection) και παίζουν όλα μια χαρά. Ενσύρματο και ασύρματο ίντερνετ μοιράζει πια ο εσωτερικός ρουτερ.)

    Σήμερα απενεργοποίησα και το DNS από τον ρουτερ της vodafone και έδειξα στον δικό μου ρουτερ τα dns που επέλεξα, (για λόγους filtering εγώ προσωπικά επέλεξα το opendns αλλά φυσικά παίζουν όλα google, cloudfare, ότι θέλει ο καθένας).

    Με αυτή την αλλαγή πια, έχω latency από τα 50 msec στα 15 και ταχύτητα 48-49 όση είχα όταν δούλευα με κύριο ρουτερ της vodafone (γραμμή 50άρα vdsl).

    Ουσιαστικά ο ρουτερ της vodafone κάνει μόνο ένα επιπλέον NAT και τίποτα άλλο.

    Αν δεν θέλετε καν να κάνει αυτό, βάλτε τον ρουτερ σας σε DMZ και αφήστε στον vodafone μόνο το voip. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Απολαμβάνω το μέγιστο της γραμμής μου.

    Δεν χρειάζεστε bridge mode.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
    Το dns δε επηρεάζει το Latency, μια φόρα θα σε καθυστερήσει όταν θα ρωτήσεις για κάποια διεύθυνση, μετά το λειτουργικό την κρατάει στην cache

  11. #1166
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα και πάλι,

    Θα γράψω τι έκανα εγώ, δεν μπορώ να φτιάξω οδηγό για όλα τα setup.

    Eξωτερικός ρουτερ βονταφον: 192.168.0.1/24
    για να το κάνετε αυτό κάνετε login και πάτε στο settings / LAN / IPv4 / Network settings / IP Address of Vodafone H 300 S / και το αλλάζετε σε 192.168.0.1 ή σε όποιο τελος πάντων υποδίκτυο θέλετε.
    Εσωτερικός ρουτερ:
    - Συνδεση του εσωτερικού ρουτερ με τον υπολογιστή σας με καλώδιο ethernet. ο υπολογιστής δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο της βονταφον για να πάρει ip από τον εσωτερικό ρουτερ.
    - login στον εσωτερικό ρουτερ και θέτετε στο πεδίο wan ip την διεύθυνση που βάλατε παραπάνω σαν gateway στον βονταφον (εν προκειμένω 192.168.0.1)
    - ρυθμίζετε το εσωτερικό subnet του εσωτερικού ρουτερ να είναι διαφορετικό από του βονταφον, για παράδειγμα 192.168.1.1
    - logout απο τον εσωτερικό ρουτερ και αποσύνδεση καλωδίου από τον υπολογιστή.
    - σύδνεση με καλώδιο ethernet από μία θύρα LAN του vodafone router στην θύρα wan (or internet) του εσωτερικού ρουτερ.
    - συνδέετε όλες τις συσκευές σας στον εσωτερικό ρουτερ σαν να ήταν εξωτερικός και βάζετε ως gateway την διευθυνση του εσωτερικού (192.168.1.1)
    - Τα voip τα βγάζετε από τον ρουτερ της βονταφον.
    - τελος

  12. #1167
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobp Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Τα voip τα βγάζετε από τον ρουτερ της βονταφον.
    Τι ακριβώς εννοείς για τα voip; Που τα βάζεις αν όχι στο ρούτερ του παρόχου; Μόνο εκεί παίζει η τηλεφωνία αν έχεις voip..
    Αν δεν ξέρεις τον κωδικό..που θα το στείλεις το voip;
    Αν κάποιος τώρα δεν έχει voip απλά το προσπερνάει..

    P.s Δεν έχω το συγκεκριμένο ρούτερ..
    Απλά σαν πληροφορία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1168
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς εννοείς για τα voip; Που τα βάζεις αν όχι στο ρούτερ του παρόχου; Μόνο εκεί παίζει η τηλεφωνία αν έχεις voip..
    Αν δεν ξέρεις τον κωδικό..που θα το στείλεις το voip;
    Αν κάποιος τώρα δεν έχει voip απλά το προσπερνάει..

    P.s Δεν έχω το συγκεκριμένο ρούτερ..
    Απλά σαν πληροφορία..
    Καλημέρα, αυτό ακριβώς έγραψα, ότι το voip το βγάζεις από το ρουτερ της vodafone (παρόχου) από το port telephone πίσω στο ρουτερ.

  14. #1169
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχετε παρατηρήσει μεγαλύτερο battery drain αν έχει στο 5 η στο 2.4ghz;

  15. #1170
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Δεν υπαρχει διαφορα εχει το ιδιο drain και στις 2 μπάντες

Σελ. 78 από 369 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας