Σελ. 195 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200205215 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.911-2.925 από 5540
  1. #2911
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    53.7 Mbit/s / 5.4 Mbit/s
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Router
    Sercomm H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινα πρωτα με το να κλεισεις τελειως το wifi του H300 και να βαλεις ενα αλλο ΑΡ που εχεις ηδη απο τα παλια ρουτερ που εχεις. .
    Να δεις αν ειναι καλυτερα ή οχι. Υποψιαζομαι οτι ΔΕΝ φταιει το Η300 αλλα οι συσκευες σου που υπαρχει η καθυστερηση.

    Αν διορθωθει το προβλημα , ασε αυτο το wifi.

    Μια αλλη λυση ειναι ειναι ενα παραλληλο wifi . Ενα για εσενα και τις γρηγορες συσκευες , και ενα αλλο για τους αυτοματισμους (που αυτο ειναι και η βελτιστη υλοποιηση).
    Αν και παλι εχεις προβλημα , τοτε ειναι μονοδρομος το iii) Αγορά Access Point (πχ Ubiquiti UniFi AP AC) 90€ .



    Υ.Γ. Εχει παρατηρηθει οτι αν οι συσκευες αυτοματισμου ειναι αρκετα μακρυα απο το AP , οι ταχυτητες τους πεφτουν δραματικα .
    Σαφως και τα ΑΡ μπορουν να συνδεουν συσκευες με διαφορετικες ταχυτητες , πχ μια με 2Mbps και αλλη με 54Mbps αλλα αυτη ΔΕΝ ειναι η φυσιολογικη λειτουργια.
    Ειδικα οταν υπερτερουν οι αργες συσκευες εναντι των γρηγορων.
    Θα ξεκινήσω λέγοντας ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας που μοιράζεστε την γνώση σας και βοηθάτε στον να λυθούν προβλήματα.

    Αυτό που περιγράφεις ίσως θα ήταν η λύση και στο δικό μου πρόβλημα ;

  2. #2912
    Εγγραφή
    03-07-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15689/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα.

    εβαλα noip πανω στο router για να κανω remote acess αλλα δεν παιζει.Να υποθεσω οτι ειναι κλειδωμενο απο τον root?

    Και εαν ναι γιατι οι πυραυλοι (vodafone) εχουν αφησει το μενου ενεργο?

    Εαν ξερει κανεις κατι ευχαριστως να το μαθω !!!.Ευχαριστω.

  3. #2913
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα.

    εβαλα noip πανω στο router για να κανω remote acess αλλα δεν παιζει.Να υποθεσω οτι ειναι κλειδωμενο απο τον root?

    Και εαν ναι γιατι οι πυραυλοι (vodafone) εχουν αφησει το μενου ενεργο?

    Εαν ξερει κανεις κατι ευχαριστως να το μαθω !!!.Ευχαριστω.
    remote access σε τι θελεις να κανεις ? Στο ιδιο το ρουτερ ? Η σε καποιο αλλο μηχανημα-υπηρεσια ?
    Το port-forward ειναι ενταξει ? Επισης , εχει κανει κανονικα register το NOIP ?
    The gr81 .

  4. #2914
    Εγγραφή
    03-07-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15689/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    remote access σε τι θελεις να κανεις ? Στο ιδιο το ρουτερ ? Η σε καποιο αλλο μηχανημα-υπηρεσια ?
    Το port-forward ειναι ενταξει ? Επισης , εχει κανει κανονικα register το NOIP ?
    Στο ιδιο το router αλλα ξεχασα να κανω port forward γιαυτο μαλλον δεν παιζει γιατι οταν το δοκιμασα ημουν πανω στο τοπικο δικτυο.Το noip παιζει κανονικα οταν θα ξαναπαω θα κανω forward και πρεπει να παιζει.Ευχαριστω.

  5. #2915
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παιδιά είμαι κάνα μήνα στη Vodafone με το συγκεκριμένο ρούτερ και ενω συγχρονίζει καλά καρφωμένα 50 και πάει σφαίρα μια φορά την ημέρα μίνιμουμ θα κάνει ρεσταρτ και μετά κάνα 5λεπτο να επανέλθει, έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Τι να κάνω

  6. #2916
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είμαι κάνα μήνα στη Vodafone με το συγκεκριμένο ρούτερ και ενω συγχρονίζει καλά καρφωμένα 50 και πάει σφαίρα μια φορά την ημέρα μίνιμουμ θα κάνει ρεσταρτ και μετά κάνα 5λεπτο να επανέλθει, έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Τι να κάνω
    το ριστάρτ το καταλαβαίνεις από τα λαμπάκια στο ρούτερ ή κάπως αλλιώς;
    και εγώ περίπου 2 μήνες είμαι αλλά δεν μου έχει κάνει ποτέ μόνο του επανεκκίνηση.

    την πρώτη βδομάδα παρακολουθούσα το log να δω αν έγραφε για reboot αλλά δεν έβλεπα κάτι.
    και τώρα το κοιτάω που και που, αλλά δεν βλέπω κάποια αναφορά πέρα απο όταν του το κάνω εγώ.
    ίσως παίζει ρόλο και το πόσο καινούριο κατασκευαστικά είναι. πχ το δικό μου έχει σειριακό που ξεκινάει από 2004

  7. #2917
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ριστάρτ το καταλαβαίνεις από τα λαμπάκια στο ρούτερ ή κάπως αλλιώς;
    και εγώ περίπου 2 μήνες είμαι αλλά δεν μου έχει κάνει ποτέ μόνο του επανεκκίνηση.

    την πρώτη βδομάδα παρακολουθούσα το log να δω αν έγραφε για reboot αλλά δεν έβλεπα κάτι.
    και τώρα το κοιτάω που και που, αλλά δεν βλέπω κάποια αναφορά πέρα απο όταν του το κάνω εγώ.
    ίσως παίζει ρόλο και το πόσο καινούριο κατασκευαστικά είναι. πχ το δικό μου έχει σειριακό που ξεκινάει από 2004
    Σβήνουν όλα τα λαμπάκια λες και βγήκε από τη μπριζα...και αργαααα αργάαα επανέρχεται

  8. #2918
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είμαι κάνα μήνα στη Vodafone με το συγκεκριμένο ρούτερ και ενω συγχρονίζει καλά καρφωμένα 50 και πάει σφαίρα μια φορά την ημέρα μίνιμουμ θα κάνει ρεσταρτ και μετά κάνα 5λεπτο να επανέλθει, έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Τι να κάνω
    Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το H300s. Από 3 έως και 20 αποσυνδέσεις την ημέρα. Μου στείλανε το tp-link 100v και ελαττώθηκαν σε 1 αποσύνδεση κάθε δεύτερη μέρα. Έφτιαξα την ηλεκτρική εγκατάσταση και ελαττώθηκαν σε μία αποσύνδεση κάθε 3 μέρες κατά μέσο όρο προς το παρόν. Μέχρι στιγμής συμπεραίνω πως στην δική μου περίπτωση και το H300s είναι άθλιο μηχάνημα αλλά δεν ήταν ο μοναδικός παράγοντας που προκαλούσε τις αποσυνδέσεις. Μάλλον όμως ήταν ο πιο προβληματικός κρίκος στο γενικότερο πρόβλημα των αποσυνδέσεων. Θα χρειαστεί να το ψάξεις καλά το θέμα για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα. Εγώ ακόμα ψάχνομαι 11 μήνες μετά την αλλαγή παρόχου σε vodafone.

  9. #2919
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σβήνουν όλα τα λαμπάκια λες και βγήκε από τη μπριζα...και αργαααα αργάαα επανέρχεται
    Το restart συνηθως γινεται οταν "γεμιζει" απο λαθη η γραμμη και κανει επανεκινηση για να ξανασυγχρονισει και να μηδενησουν.

    Εχεις ελεγξει την εσωτερικη σου καλωδιωση οτι ολα ειναι ενταξει ?
    Επισης μηπως κανεις "επιστροφη" της τηλεφωνιας στην πριζα ?
    Μηπως ζεσταινεται το ρουτερ ή το τροφοδοτικο ?
    The gr81 .

  10. #2920
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michael Junction Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το H300s. Από 3 έως και 20 αποσυνδέσεις την ημέρα. Μου στείλανε το tp-link 100v και ελαττώθηκαν σε 1 αποσύνδεση κάθε δεύτερη μέρα. Έφτιαξα την ηλεκτρική εγκατάσταση και ελαττώθηκαν σε μία αποσύνδεση κάθε 3 μέρες κατά μέσο όρο προς το παρόν. Μέχρι στιγμής συμπεραίνω πως στην δική μου περίπτωση και το H300s είναι άθλιο μηχάνημα αλλά δεν ήταν ο μοναδικός παράγοντας που προκαλούσε τις αποσυνδέσεις. Μάλλον όμως ήταν ο πιο προβληματικός κρίκος στο γενικότερο πρόβλημα των αποσυνδέσεων. Θα χρειαστεί να το ψάξεις καλά το θέμα για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα. Εγώ ακόμα ψάχνομαι 11 μήνες μετά την αλλαγή παρόχου σε vodafone.
    Τι να πεις, 3 χρόνια με wind ανάθεμα αν είχα όσα προβλήματα έχω στη Vodafone 1 μήνα τώρα.. το περίεργο είναι πως η ταχύτητα είναι καλύτερη σαφώς..πιο καλά ping πιο άμεση ανταπόκριση αλλά φαίνεται από την πολύ ταχύτητα μας πετάνε έξω οι στροφές!
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το restart συνηθως γινεται οταν "γεμιζει" απο λαθη η γραμμη και κανει επανεκινηση για να ξανασυγχρονισει και να μηδενησουν.

    Εχεις ελεγξει την εσωτερικη σου καλωδιωση οτι ολα ειναι ενταξει ?
    Επισης μηπως κανεις "επιστροφη" της τηλεφωνιας στην πριζα ?
    Μηπως ζεσταινεται το ρουτερ ή το τροφοδοτικο ?
    Κάνω επιστροφή της τηλεφωνίας στην πρίζα όπως λένε οι οδηγίες για να έχει voip όλο το σπίτι, το επηρεάζει λες; Μπορώ και χωρίς αυτό και να κουμπώσει πάνω το ασύρματο..

  11. #2921
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω επιστροφή της τηλεφωνίας στην πρίζα όπως λένε οι οδηγίες για να έχει voip όλο το σπίτι, το επηρεάζει λες; Μπορώ και χωρίς αυτό και να κουμπώσει πάνω το ασύρματο..
    Καλυτερα να ξεκινησεις λοιπον απο αυτο. Ειναι ο Νο1 υποπτος .

    Οι υψηλοτερες ταχυτητες του ιντερνετ ειναι ΠΟΛΥ πιο ευαισθητες απο εξωτερικους παραγοντες.

    Οποτε βγαλε τελειως οτι τηλεφωνικες συσκευες εχεις στο σπιτι.
    συνδεσε μονο απο την πριζα που ερχεται το ιντερνετ κατευθειαν ενα καλωδιο στην υποδοχη του ρουτερ. χωρις σπλιτερ , χωρις φιλτρα κλπ κλπ
    και απο την θυρα1 του τηλεφωνου του ρουτερ ενα καλωδιο σκετο παλι στο ασυρματο τηλεφωνο σου.

    και παρακολουθησε το τι κανει.

    Καποια στιγμη θα πρεπει να ασχοληθεις με την καλωδιωση του σπιτιου σου και να την ελεγξεις οτι ειναι σωστη.

    Spoiler:
    Δεν φταινε παντα οι παροχοι για τα προβληματα .
    The gr81 .

  12. #2922
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα να ξεκινησεις λοιπον απο αυτο. Ειναι ο Νο1 υποπτος .

    Οι υψηλοτερες ταχυτητες του ιντερνετ ειναι ΠΟΛΥ πιο ευαισθητες απο εξωτερικους παραγοντες.

    Οποτε βγαλε τελειως οτι τηλεφωνικες συσκευες εχεις στο σπιτι.
    συνδεσε μονο απο την πριζα που ερχεται το ιντερνετ κατευθειαν ενα καλωδιο στην υποδοχη του ρουτερ. χωρις σπλιτερ , χωρις φιλτρα κλπ κλπ
    και απο την θυρα1 του τηλεφωνου του ρουτερ ενα καλωδιο σκετο παλι στο ασυρματο τηλεφωνο σου.

    και παρακολουθησε το τι κανει.

    Καποια στιγμη θα πρεπει να ασχοληθεις με την καλωδιωση του σπιτιου σου και να την ελεγξεις οτι ειναι σωστη.

    Spoiler:
    Δεν φταινε παντα οι παροχοι για τα προβληματα .
    το έκανα, μπήκε το ασύρματο πάνω στο ρούτερ και βλέπουμε!

    δεν κατηγόρησα τον πάροχο αλλα το μόντεμ.. το σπίτι είναι 10ετιας με καλή καλωδίωση, και έχουν δοκιμαστεί μέχρι τώρα on telecoms, forthnet, wind και τώρα vodafone.. οπότε επειδή είναι πρώτη φορά με voip σκέφτηκα οτι φταίει το μοντεμ, αλλα όπως και να έχει με τους υπόλοιπους δεν είχα θέματα..

  13. #2923
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έκανα, μπήκε το ασύρματο πάνω στο ρούτερ και βλέπουμε!

    δεν κατηγόρησα τον πάροχο αλλα το μόντεμ.. το σπίτι είναι 10ετιας με καλή καλωδίωση, και έχουν δοκιμαστεί μέχρι τώρα on telecoms, forthnet, wind και τώρα vodafone.. οπότε επειδή είναι πρώτη φορά με voip σκέφτηκα οτι φταίει το μοντεμ, αλλα όπως και να έχει με τους υπόλοιπους δεν είχα θέματα..
    Κοιτα, απο την μια καλα τα λες εσυ. Αλλα απο την αλλη .... σκεψου το αυτοκινητο. Δουλευει μια χαρα ως την στιγμη που χαλαει και πρεπει να παει στο συνεργειο.

    Απο εκει και περα ... οταν εχεις τηλεφωνια VOIP πλεον στην γραμμη σου ΔΕΝ υπαρχει η μεγαλη ταση που υπηρχε πριν.
    Οποτε με την επιστροφη της τηλεφωνιας , πας και ξαναβαζεις πισω την ταση. Αυτο μπορει να φαινεται αθωο , αλλα δεν ειναι.
    Οπως επισης ξανα-βαζεις παλι πισω συχνοτητες που κανονικα δεν υπαρχουν στο Vdsl με voip.

    Οπως επισης και με τα καλωδια ( εκτος οτι δεν ειναι πλεον καθαρα αλλα με προσμιξεις ) , οξειδωνονται οι επαφες ,
    συστελλονται-διαστελλονται , χτυπιουνται οι πριζες πχ απο επιπλα , παιρνουν υγρασια οι επαφες , και χιλια αλλα.

    σαφως εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο αλλα σπιτια με καλωδιωση 20-30ετιας και πανω. Αλλα δεν θα πρεπει να σε καθησυχαζει (οταν εχεις προβλημα) .

    Οταν βρεις χρονο καλο θα ειναι να ανοιξεις ολες τις τηλεφωνικες πριζες και να βρεις την κεντρικη πριζα . Με τον τροπο που φαινεται στο λινκ που σου ειχα βαλει.


    Spoiler:
    Οσο για το ρουτερ ακουω πολλους να το λενε "σαπιο" . αλλα ειλικρινα. αν εχεις χρονο κανε αναζητησεις σε νηματα ολως των παροχων και ολων των ρουτερ που εχουν δωσει.
    ΠΑΝΤΟΥ θα δεις οτι γραφουν το ιδιο . Η προσωπικη μου γνωμη ειναι η εξης :
    Οι εταιρεις που κατασκευαζουν ρουτερ σαφως εχουν κατηγοριες . Οπως και με τα αυτοκινητα. Δεν μπορουμε με ενα αμαξι των 2.000€ να κανουμε τα ιδια με ενα των 20.000€
    Αλλα ακομα και τα "φτηνα" ρουτερ , πριν τα βγαλουν στην παραγωγη τα εχουν δοκιμασει , ελεγξει και πολλα αλλα. Αρα δεν μπορουμε να πουμε οτι ειχαι αχρηστα .
    Σε συνδιασμο ομως με μια "κακη" γραμμη ή με παρεμβολες ή με κακη συνδεσμολογια ή ακομα και ρυθμισεις .... δεν μπορει και αυτο να αποδωσει.
    Εγω προσωπικα σε οσες εγκαταστασεις ασχοληθηκα , παντα δουλευανε ολα τα ρουτερ των παροχων σωστα. Προφανως τα εκανα ολα οπως επρεπε.
    Σαφως ΔΕΝ λειπουν οι περιπτωσεις που θα πρεπει να το αντικαταστησουμε με ενα αλλο "πιο ικανο" οταν ειναι και αυξημενες οι απαιτησεις μας. πχ 50 clients.

    ΑΛΛΑ ο παροχος ΒΑΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ειναι υπευθυνος να μας προμηθευει με ιντερνετ .
    Το πως θα το μοιρασουμε ή πως θα πιανει το wifi σε ολο το σπιτι των 100 τμ , ή αυτο ειναι αλλο θεμα.
    Μπορει να δινουν Modem-royter που εχουν ολα τα καλουδια ( dual band , AC , gigabit , print server , samba κλπ κλπ ) αλλα δεν ειναι δεσμετικο για αυτους.
    απλα τους βγαινει φτηνοτερα. και μια χαρα εξυπηρετει αυτη η συσκευη μια συνηθισμενη οικογενεια. ( στο συνηθισμενη δεν συμπεριλαμβανεται 24/7 seeding ) .
    The gr81 .

  14. #2924
    Εγγραφή
    07-02-2008
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.
    Επανέρχομαι έπειτα απο 1+μήνα ταλαιπωρίας με το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ + ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ Sercomm H300s . Σε εμένα έκανε εξ'αρχής αποσυνδέσεις με κάποια διαλείμματα 1 εβδομάδας που αποφάσιζε να είναι βράχος.
    Με πολύ ταλαιπωρία στη ΤΥ μου έστειλαν και 2ο ίδιο, και τα προβλήματα φυσικά συνέχιζαν. Είχαν έρθει και απο το σπίτι μου 2 διαφορετικοί τεχνικοί σε διαφορετικές ημερομηνίες οπου και οι 2 είχαν επιβεβαιώσει ότι όλα είναι οκ με την εγκατάσταση του κτιρίου και είναι θέμα δικτύου της vodafone σε συνδυασμό με τη καμπίνα vdsl της wind (μένω Ίλιον). Το παράδοξο της υπόθεσης ήταν ότι όταν οι τεχνικοί το έδιναν για έλεγχο απο τη Wind να ελέγξουν τη γραμμή μου στη καμπίνα και πήγαινε ο τεχνικός τους, απο την επόμενη ημέρα η γραμμή ήταν βράχος για 1 εβδομάδα. Αυτό έγινε και τις 2 φορές που οι τεχνικοί το ανέθεσαν στη wind και κατέληξαν ότι ίσως είναι θέμα συμβατότητας του H300S με τη καμπίνα Wind.... …ίσως... και τους λέω να μου στείλουν άλλη μάρκα ρούτερ και τελικά παρέλαβα το TP-Link 100v.

    Απο τη 1η στιγμή που το κούμπωσα, ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΧΟΣ!! Καμία αποσύνδεση ή επανεκκίνηση εδώ και δύο εβδομάδες....άρα καταλαβαίνετε πόσο σάπιο είναι το Η300s. Όμως το TP Link μεκλειδώνει 10Mbps πιο χαμηλά ενώ το H300s τερμάτιζε στα 49,99 και ποτέ παρακάτω. Εκεί έχω ξενερώσει με το tp link. Μου τρώει 10 ολόκληρα mbps παρόλο που μπήκα μέσω root και έβαλα vdsl modulation VDSL μόνο.

    Καμία βοήθεια αν ξέρει κανείς να πειράξω κάποια ρυθμιση του ώστε να συγχρονίσει ψηλότερα ή τι να πω στη ΤΥ ώστε να το ανεβάσει; θα το εκτιμούσα.


    Ευχαριστώ guys

  15. #2925
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σήμερα, μετά από μια ολιγόλεπτη διακοπή ρεύματος, το vdsl δεν μπορεί να συγχρονίσει με τίποτα! Δοκίμασα τα πάντα: επανεκκίνηση, αλλαγές καλωδίων, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Το τηλέφωνο φυσικά λειτουργεί κανονικά! Τι μπορεί να φταίει;

Σελ. 195 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200205215 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας