Σελ. 184 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 164174179182183184185186189194204 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.746-2.760 από 5540
  1. #2746
    Εγγραφή
    15-09-2020
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ? πως μπορεις να εισαι σιγουρος για οποιοδηποτε DNS χρησιμοποιεις ? Επειδη το δηλωνουν ?

    Ποιος σε διασφαλιζει οτι δεν πουλανε κρυφα τα στοιχεια σου ?

    φακελωμα υπαρχει παντου... καταρχην αν χρησιμοποιεις win τοτε ξεκινα απο εκει. Μην φερνουμε την καταστροφη.
    Eχω win μονο για παιχνίδια και το βασικό λειτουργικό ειναι τα linux mint,τα εχω σε dual boot.

    Καταρχήν το οτι δεν μπορεις να ξέρεις οτι θα σου διασφαλίσουν το απόρρητα άλλα dns δεν σημαίνει πως πρέπει να βάζεις το κεφάλι σου στο στόμα του λυκου που λέγεται google που ειναι αποδεδειγμένο το φακέλωμα και οτι δεν υπάρχει καμία προστασία των προσωπικών σου δεδομένων.

    Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ τα https://blahdns.com/ τα οποία στην πολιτική τους αναγράφεται οτι δεν κρατάνε κανένα log.(no logs),τώρα θα μου πεις και που το αναγράφουν σημαίνει και οτι ισχύει?Προφανώς και δεν μπορει να εισαι ποτέ σίγουρος αλλα απο αξιόπιστες σελίδες που ασχολούνται με την ιδιωτικότητα πιο λεπτομερώς το έχουν σαν μια αξιόπιστη λύση για τα dns.Aπλα τωρα κοιταω να περασω και το dnscrypt-proxy.Απλα τα βρηκα σκουρα με το καινουργιο ρουτερ οσον αφορα τα dns γιαυτο και εγραψα και εδω καποια πραγματα.

  2. #2747
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω win μονο για παιχνίδια και το βασικό λειτουργικό ειναι τα linux mint,τα εχω σε dual boot.

    Καταρχήν το οτι δεν μπορεις να ξέρεις οτι θα σου διασφαλίσουν το απόρρητα άλλα dns δεν σημαίνει πως πρέπει να βάζεις το κεφάλι σου στο στόμα του λυκου που λέγεται google που ειναι αποδεδειγμένο το φακέλωμα και οτι δεν υπάρχει καμία προστασία των προσωπικών σου δεδομένων.

    Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ τα https://blahdns.com/ τα οποία στην πολιτική τους αναγράφεται οτι δεν κρατάνε κανένα log.(no logs),τώρα θα μου πεις και που το αναγράφουν σημαίνει και οτι ισχύει?Προφανώς και δεν μπορει να εισαι ποτέ σίγουρος αλλα απο αξιόπιστες σελίδες που ασχολούνται με την ιδιωτικότητα πιο λεπτομερώς το έχουν σαν μια αξιόπιστη λύση για τα dns.Aπλα τωρα κοιταω να περασω και το dnscrypt-proxy.Απλα τα βρηκα σκουρα με το καινουργιο ρουτερ οσον αφορα τα dns γιαυτο και εγραψα και εδω καποια πραγματα.
    Eσύ με το Linux είσαι κρυμμένος από όλα, δεν σε βρίσκει ούτε ό Θεός, φαντάζομαι και ούτε με κοινωνικά δίκτυα ασχολείσαι και γενικά με τέτοια πράγματα φακελώματος.
    Αυτή την καραμέλα με το Linux να γινόταν ένα θαύμα και να μη την ακούγαμε ξανά και τι στον κόσμο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #2748
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στο θάρρος σου αδερφέ να εμπιστευεσαι την google.το απόλυτο φακέλωμα
    Γιατι ποιος σου διασφαλίζει ότι αν έχεις dns της εταιρείας σου οτι δεν θα σε φακελώνει αυτή??? Κάνεις φυσικά. Η αλλαγη dns στο 99% των περιπτώσεων γινετε για μικρότερο ping. Δεν γινετε για θέματα διασφάλισης του απόρρητου. Τα πάντα καταγράφονται στο διαδίκτυο τι να λέμε τώρα? Ακόμα και vpn να βγάλεις 100% δεν είσαι σίγουρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris_p : 18-09-20 στις 14:59.

  4. #2749
    Εγγραφή
    15-09-2020
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eσύ με το Linux είσαι κρυμμένος από όλα, δεν σε βρίσκει ούτε ό Θεός, φαντάζομαι και ούτε με κοινωνικά δίκτυα ασχολείσαι και γενικά με τέτοια πράγματα φακελώματος.
    Αυτή την καραμέλα με το Linux να γινόταν ένα θαύμα και να μη την ακούγαμε ξανά και τι στον κόσμο.
    αχ αθώοο μου περιστεράκι,φαντάζομαι εισαι εγκλωβισμένος στα windows?μάθε φίλε το τι εστι windows,microsoft,google,yahoo,gmail και τα σετικά και μετά έλα να κάνουμε συζήτηση.Επίσης μάθε οτι στα windows ειναι πολύ εύκολο να χακαριστείς απο οτι στα linux που δεν χρειάζεσαι καν να εχεις antivirus..Στα linux ο κώδικας είναι ανοιχτός. Αυτό σημαίνει ότι αν είστε προγγραμματιστές, μπορείτε να τα "πειράξετε" ώστε να δημιουργήσετε εφαρμογές μέσα του, να τα κάνετε να λειτουργούνε διαφορετικά, να τα φέρετε στα μέτρα σας, κλπ. Ενώ στα windows μπορείτε μόνο να πειράξετε ό,τι σας επιτρέπουν αυτά και από κει και πέρα τίποτα παραπάνω.Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν.Στο Linux όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.λα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.Mπορώ να γράφω και αλλα.Φυσικά δεν είπα οτι προστατευεσαι απο τα πάντα και τους πάντες απλα προσπαθείς να πάρεις κάποια βασικά μέτρα και για την ασφάλεια του pc σου αλλα και της ιδιωτικότητας όσο μπορείς.Τώρα αν εσυ η κάποιιος άλλος ειναι στην λογική του δεν με νοιάζει αν ειμαι εκτεθειμένος ειναι δικαίωμα σου..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ποιος σου διασφαλίζει ότι αν έχεις dns της εταιρείας σου οτι δεν θα σε φακελώνει αυτή??? Κάνεις φυσικά. Η αλλαγη dns στο 99% των περιπτώσεων γινετε για μικρότερο ping. Δεν γινετε για θέματα διασφάλισης του απόρρητου. Τα πάντα καταγράφονται στο διαδίκτυο τι να λέμε τώρα? Ακόμα και vpn να βγάλεις 100% δεν είσαι σίγουρος.
    κάνεις λάθος.η αλλαγή dns γίνεται κατα κύριο λόγω για την διασφάλιση του απορρήτου και κατ'επέκταση για μικρότερο ping.Όλες οι σελίδες που ασχολούνται με το θέμα δεν μιλάνε πρωταρχικώς για το ping αλλα για dns που θα διασφαλίζουν το απόρρητο

  5. #2750
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχ αθώοο μου περιστεράκι,φαντάζομαι εισαι εγκλωβισμένος στα windows?μάθε φίλε το τι εστι windows,microsoft,google,yahoo,gmail και τα σετικά και μετά έλα να κάνουμε συζήτηση.Επίσης μάθε οτι στα windows ειναι πολύ εύκολο να χακαριστείς απο οτι στα linux που δεν χρειάζεσαι καν να εχεις antivirus..Στα linux ο κώδικας είναι ανοιχτός. Αυτό σημαίνει ότι αν είστε προγγραμματιστές, μπορείτε να τα "πειράξετε" ώστε να δημιουργήσετε εφαρμογές μέσα του, να τα κάνετε να λειτουργούνε διαφορετικά, να τα φέρετε στα μέτρα σας, κλπ. Ενώ στα windows μπορείτε μόνο να πειράξετε ό,τι σας επιτρέπουν αυτά και από κει και πέρα τίποτα παραπάνω.Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν.Στο Linux όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.λα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.Mπορώ να γράφω και αλλα.Φυσικά δεν είπα οτι προστατευεσαι απο τα πάντα και τους πάντες απλα προσπαθείς να πάρεις κάποια βασικά μέτρα και για την ασφάλεια του pc σου αλλα και της ιδιωτικότητας όσο μπορείς.Τώρα αν εσυ η κάποιιος άλλος ειναι στην λογική του δεν με νοιάζει αν ειμαι εκτεθειμένος ειναι δικαίωμα σου..
    Κατ' αρχήν θα πρότεινα να περιορίσεις τις εκφράσεις του στυλ "περιστεράκι", γιατί ούτε σου έχω δώσει το δικαίωμα, ούτε φίλος μου είσαι, ούτε ξέρεις πόσο χρονών είμαι και πολλά άλλα τα οποία δείχνουν τουλάχιστον έλλειψη σεβασμού προς τους άλλους.

    Πιστεύεις ότι μαζευτήκαμε όλοι οι άσχετοι εδώ μέσα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μας έκανες διάλεξη περί Linux και Windows;; αν ναι, sweet dreams και με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #2751
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχ αθώοο μου περιστεράκι,φαντάζομαι εισαι εγκλωβισμένος στα windows?μάθε φίλε το τι εστι windows,microsoft,google,yahoo,gmail και τα σετικά και μετά έλα να κάνουμε συζήτηση.Επίσης μάθε οτι στα windows ειναι πολύ εύκολο να χακαριστείς απο οτι στα linux που δεν χρειάζεσαι καν να εχεις antivirus..Στα linux ο κώδικας είναι ανοιχτός. Αυτό σημαίνει ότι αν είστε προγγραμματιστές, μπορείτε να τα "πειράξετε" ώστε να δημιουργήσετε εφαρμογές μέσα του, να τα κάνετε να λειτουργούνε διαφορετικά, να τα φέρετε στα μέτρα σας, κλπ. Ενώ στα windows μπορείτε μόνο να πειράξετε ό,τι σας επιτρέπουν αυτά και από κει και πέρα τίποτα παραπάνω.Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν.Στο Linux όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.λα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.Mπορώ να γράφω και αλλα.Φυσικά δεν είπα οτι προστατευεσαι απο τα πάντα και τους πάντες απλα προσπαθείς να πάρεις κάποια βασικά μέτρα και για την ασφάλεια του pc σου αλλα και της ιδιωτικότητας όσο μπορείς.Τώρα αν εσυ η κάποιιος άλλος ειναι στην λογική του δεν με νοιάζει αν ειμαι εκτεθειμένος ειναι δικαίωμα σου..
    Αν ανακαλυψες προσφατα τι εστι linux .... μπραβο σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνεις λάθος.η αλλαγή dns γίνεται κατα κύριο λόγω για την διασφάλιση του απορρήτου και κατ'επέκταση για μικρότερο ping.Όλες οι σελίδες που ασχολούνται με το θέμα δεν μιλάνε πρωταρχικώς για το ping αλλα για dns που θα διασφαλίζουν το απόρρητο
    Αν θες να πιστευεις οτι εξαφανιζονται τα ιχνη σου ετσι... μπραβο. Δεν θα σε πεισουμε για το αντιθετο.
    Αν ομως γνωριζες πως δουλευεουν οι DNS ... τοτε θα εβλεπες τι ακριβως συμβαινει. Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε , κατα 99% αλλαζουμε DNS για λογους ταχυτητας .

    Βλεπεις ομως οτι 3 ανθρωποι σου λενε κατι διαφορετικο απο αυτο που θεωρεις σωστο.

    Αν δεν θελεις να το παραδεχτεις οτι εισαι λαθος.... τουλαχιστον ας σου μπουνε υποψιες ουτε ωστε να το ψαξεις λιγο παραπανω .

    Μην πιστευεις οτι γραφουν στους ορους . τοσα και τοσα εχουν διαρευσει. Μην θεωρεις οτι εισαι ασφαλης.






    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν θα πρότεινα να περιορίσεις τις εκφράσεις του στυλ "περιστεράκι", γιατί ούτε σου έχω δώσει το δικαίωμα, ούτε φίλος μου είσαι, ούτε ξέρεις πόσο χρονών είμαι και πολλά άλλα τα οποία δείχνουν τουλάχιστον έλλειψη σεβασμού προς τους άλλους.

    Πιστεύεις ότι μαζευτήκαμε όλοι οι άσχετοι εδώ μέσα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μας έκανες διάλεξη περί Linux και Windows;; αν ναι, sweet dreams και με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
    Πας να βοηθησεις και βρισκεις και τον μπελα σου. καποιες φορες αναρωτιεμαι με την υπομονη σου . Απλα
    Βρηκε ανθρωπο να πει αυτα τα πραγματα. Αλλα επειδη ειναι καινουριος προφανως ΔΕΝ γνωριζει ποσο κοσμο και κοσμακι εχεις βοηθησει. Ουτε που σταματανε οι γνωσεις σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 18-09-20 στις 16:40.
    The gr81 .

  7. #2752
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα "περιστεράκι" στα 60φεύγα;;; με φαντάζεσαι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #2753
    Εγγραφή
    15-09-2020
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν θα πρότεινα να περιορίσεις τις εκφράσεις του στυλ "περιστεράκι", γιατί ούτε σου έχω δώσει το δικαίωμα, ούτε φίλος μου είσαι, ούτε ξέρεις πόσο χρονών είμαι και πολλά άλλα τα οποία δείχνουν τουλάχιστον έλλειψη σεβασμού προς τους άλλους.

    Πιστεύεις ότι μαζευτήκαμε όλοι οι άσχετοι εδώ μέσα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μας έκανες διάλεξη περί Linux και Windows;; αν ναι, sweet dreams και με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
    καταρχήν ο αστεισμός που έκανα δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει παρόλο που το αρχικό σου μύνημα ηταν ακρως ειρωνικό.Κάνε και λίγο αυτοκριτική.Κατα δεύτερον το παίζεις σχετικός και πηγε να μου αποδείξεις οτι στην ουσία τα windows με τα linux δεν έχει καμια διαφορά,οταν σου ανέλυσα με επιχειρήματα τα συν και τα πλην προσβληθηκες.Εγω δεν το παίζω ξερόλας.Πράγματα που μπορεί λίγο κάπως να τα ξέρω εκφέρω την άποψη μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ανακαλυψες προσφατα τι εστι linux .... μπραβο σου.



    Αν θες να πιστευεις οτι εξαφανιζονται τα ιχνη σου ετσι... μπραβο. Δεν θα σε πεισουμε για το αντιθετο.
    Αν ομως γνωριζες πως δουλευεουν οι DNS ... τοτε θα εβλεπες τι ακριβως συμβαινει. Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε , κατα 99% αλλαζουμε DNS για λογους ταχυτητας .

    Βλεπεις ομως οτι 3 ανθρωποι σου λενε κατι διαφορετικο απο αυτο που θεωρεις σωστο.

    Αν δεν θελεις να το παραδεχτεις οτι εισαι λαθος.... τουλαχιστον ας σου μπουνε υποψιες ουτε ωστε να το ψαξεις λιγο παραπανω .

    Μην πιστευεις οτι γραφουν στους ορους . τοσα και τοσα εχουν διαρευσει. Μην θεωρεις οτι εισαι ασφαλης.








    Πας να βοηθησεις και βρισκεις και τον μπελα σου. καποιες φορες αναρωτιεμαι με την υπομονη σου . Απλα
    Βρηκε ανθρωπο να πει αυτα τα πραγματα. Αλλα επειδη ειναι καινουριος προφανως ΔΕΝ γνωριζει ποσο κοσμο και κοσμακι εχεις βοηθησει. Ουτε που σταματανε οι γνωσεις σου.
    Ο προηγούμενος δεν ειχε ανακαλύψει μάλλον τα linux.Γιαυτο του έκανα την ανάλυση.

    όσο για τα dns δεν ειπα οτι εξαφανίζονται τα ίχνη σου ουτε οτι είσαι ασφαλής,ουτε οτι εχεις επίπεδα ανωνυμίας και ιδιωτικότητας.Αυτά ειναι λόγια δικά σου.Εγω δεν έχω πει κατι τέτοιο.Εγω απλά είπα οτι αντι να εμπιστευθείς τα dns της google που ειναι αποδεδειγμένα άσχημα απο ολες τις πλευρές και αν το δεις,ειναι καλύτερο να ψάξεις άλλους τρόπους και άλλα dns τα οποια μπορούν να σου προσφέρουν λιγο περισσότερη ιδιοτικότητα.Αυτο ειπα εγω και οχι αυτα που λες εσυ.

    Και η αλαγή dns ειναι κάτι που ψάχνουν οι περισσότεροι για λόγους μεγαλύτερης ιδιοτικότητας που κατ'επέκταση θα σου δώσει τις περισσότερες φορές και λιγο μεγαλύτερη ταχύτητα.Αν έφερνες γύρα σε ψαγμένα αρθα που αφορούν τα dns με αυτά που λέω εγώ καταπιάνονται.

  9. #2754
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν ο αστεισμός που έκανα δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει παρόλο που το αρχικό σου μύνημα ηταν ακρως ειρωνικό.Κάνε και λίγο αυτοκριτική.Κατα δεύτερον το παίζεις σχετικός και πηγε να μου αποδείξεις οτι στην ουσία τα windows με τα linux δεν έχει καμια διαφορά,οταν σου ανέλυσα με επιχειρήματα τα συν και τα πλην προσβληθηκες.Εγω δεν το παίζω ξερόλας.Πράγματα που μπορεί λίγο κάπως να τα ξέρω εκφέρω την άποψη μου.
    Αυτό που έγραψα δεν είχε ίχνος ειρωνείας αλλά αβάστακτης βαριεστημάρας από αυτά που ακούω μια ζωή για το "τέλειο" Linux και για τα "φτου κακά" Windows.
    Μην μιλάς χωρίς να ξέρεις τις γνώσεις του άλλου και με τι έχει ασχοληθεί στην ζωή του.
    Yπάρχει σχετικό νήμα στο Forum για το Linux, οπότε μπορείς να πας εκεί και να συνεχίσεις την ανάλυση.
    Είμαστε ήδη off topic και ήρθε η ώρα να μας κράξουν οι mods.
    Kαλή συνέχεια.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προηγούμενος δεν ειχε ανακαλύψει μάλλον τα linux.Γιαυτο του έκανα την ανάλυση.
    Συνεχίζεις το αρνητικό κλίμα με τα posts που κάνεις χωρίς να σέβεσαι καν τους όρους χρήσης του Forum, γράφτηκες για να μας τρολλάρεις;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #2755
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    κάνεις λάθος.η αλλαγή dns γίνεται κατα κύριο λόγω για την διασφάλιση του απορρήτου και κατ'επέκταση για μικρότερο ping.Όλες οι σελίδες που ασχολούνται με το θέμα δεν μιλάνε πρωταρχικώς για το ping αλλα για dns που θα διασφαλίζουν το απόρρητο
    Kαλα θες και τα λες αυτά η σου ξεφύγουν? Έχεις μπερδέψει την μ....... με την β... που λένε. Γιατί μπερδεύεις την διασφάλιση του απορρήτου με το θέμα ταχύτητας? Εχει καμία σχέση το αν σε παρακολουθούν με το φόρτωμα των σελίδων? Θα βαρέσω μπιέλες με αυτά που διαβάζω.
    Δικαίωμα σου να ασχολείσαι με το Linux και με ότι άλλο λειτουργικό και να πίστευες ότι θες αλλα εδώ το topic αφορά router και όχι διάφορες φιλοσοφίες του Linux

    Γνώμη μου. Ας το σταματήσουμε γιατί το θέμα με το router του αλλάξαμε τα φώτα παιδια.

  11. #2756
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justinDB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα δεύτερον το παίζεις σχετικός και πηγε να μου αποδείξεις οτι
    Είσαι νέος και δεν μπορείς να ξέρεις.
    Κατά δεύτερον ο sweet dreams ΕΙΝΑΙ σχετικός.

  12. #2757
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και κατα 3ον φτάνει.

  13. #2758
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Καλημερα


    Ακολουθει σεντονι

    Η vodafone περασε οπτικες ινες στην περιοχη μου και μπροστα απο το σπιτι μου.
    Εκανα αιτηση για fiber 100 triple play (super fiber 100). Το ποιο κοντινο καφαο που τοποθετησε ειναι στα 100 μετρα απο το σπιτι μου και παιρνει απο το ΑΚ Κωνσταντινουπολεως στη Πατρα

    Θα κανω μια περιγραφη με τη τωρινη συνδεσμολογια και μετα θα κανω τις ερωτησεις.

    Τωρα εχω παροχο μια εταιρεια που μου δινει ασυρματο ιντερνετ με ubiquiti, απο τη ubiquiti μπαινει ethernet καλωδιο μεσα στο σπιτι μου και συνδεεται με το ρουτερ tp link archer c2 ac750 που ειναι τοποθετημενο στο παταρι και εχω μονιμα κλειστο το wifi του.

    To tp-link archer c2 ac750 απο την ethernet μοιραζει στο tp-link archer c50 ac 1200 και σε μια αλλη συσκευη που θελει "πλουσιο" ιντερνετ για να δουλευει ομαλα.

    το tp-link archer c50 ac 1200 εχει αναλαβει ολη τη wifi συνδεση μεσα στο σπιτι και μοιραζει με ethernet στο switch tp-link tl-sg1016d 16-port gigabit που εχει αναλαβει να συνδεσει ολες τις πριζες ethernet μεσα στο σπιτι. Το switch ειναι και αυτο στο παταρι.

    Στο σπιτι εκανα πριν δυο χρονια περιπου ανακαινιση >
    α) ηλεκτρολογικος πινακας
    β) καινουρια καλωδια ρευματος στο 90% του σπιτιου
    γ) επιπλεον καλωδια για νεες πριζες και διακοπτες
    δ) ethernet cat 6 με πριζες ethernet

    Δυο πριζες του οτε με το χαλκο ηταν μεσα στο σπιτι και τις αλλαξα/καταργησα
    Το παλιο χαλκινο καλωδιο του οτε που ειναι εξω απο την εξωπορτα το αλλαξα και εβαλα cat 6 θωρακισμενο και αναμονη στο παταρι


    Εν συντομια

    ασυρματο ιντερνετ με ubiquiti
    > tp link archer c2 ac750
    α) tp-link archer c50 ac 1200
    β) αλλη συσκευη που θελει "πλουσιο" ιντερνετ

    > tp-link archer c50 ac 1200
    α) wifi συνδεση μεσα στο σπιτι
    β) switch tp-link tl-sg1016d

    > switch tp-link tl-sg1016d
    α) πριζες ethernet μεσα στο σπιτι

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ερωτησεις / αποριες

    1) θα μπορω απο την ethernet του h300 να τη συνδεσω το tp link archer c2 ac750 με τις αναλογες ρυθμισεις στο tp-link και να συνεχισω οπως ειμαι χωρις αλλες αλλαγες στη συνδεσμολογια ? Δηλαδη να "βλεπει" το h300 οτι δινει σε μια συσκευη και να εχω κλειστο το wifi του Η300. θα τρωει τα ιδια ζωρια ή θα δουλευει ποιο χαλαρα ?

    2) Το ιντερνετ με το Η300 που θα μου δωσει (??) η vodafone αν καταλαβα καλα συνδεεται με rj11. Δηλαδη: οπτικη ινα > (ONT ??) > rj11 > H300.
    α) Απο τι στιγμη που παρεμβαλλεται χαλκος παυει να ειναι FTTH, σωστα ?
    β) Δεν θα ηταν σωστο να βαζουν modem router με οπτικη εισοδο ?

    3) Μπορειτε να μου γραψετε τη συνδεσμολογια καλωδια/εξοπλισμος απο το δρομο μεχρι το ρουτερ ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    Edit Η τηλεφωνια δεν με απασχολει, δεν θα δουλεψω καθολου το τηλεφωνο

  14. #2759
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Karthan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    που θα μου δωσει (??) η vodafone
    Γιατί έβαλες τα ερωτηματικά "??" ;

  15. #2760
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έβαλες τα ερωτηματικά "??" ;
    Γιατι ρωτας ?

Σελ. 184 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 164174179182183184185186189194204 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας