Σελ. 48 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 5548
  1. #706
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχεις να προτείνεις κάποιο της αγοράς με καλό Qos; Κάποιο Tenda ίσως με καλό WiFi κιόλας.

  2. #707
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κόφτη θα βάλεις σε ένα tablet ή κινητό που βλέπει βίντεο;
    Το QoS δεν είναι bandwidth management αλλά δίνει προτεραιότητες σε πακέτα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
    Δεν είναι ακριβώς έτσι, φυσικά και το QoS κάνει και bandwidth management όπως και το PBR μπορεί να πει κανείς. Υπάρχουν μηχανισμοί QoS για (πχ):

    -Rate limit/policing
    -shapping
    - congestion avoidance
    - queueing (bandwidth guarantee, prioritazion etc)
    - classification and marking

    Αν δηλαδή πω πως το η κίνηση Χ δεν θα πάει πάνω από 5Μbit (έχει δεν έχει συμφόρηση ή πω πως αν έχει συμφόρηση τότε δεν θα πάει πάνω από 1Mbit), εσύ πως το ονομάζεις; Γιατί αυτό QoS το λένε οι vendors και διάφορα standards.

  3. #708
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να προτείνεις κάποιο της αγοράς με καλό Qos; Κάποιο Tenda ίσως με καλό WiFi κιόλας.
    Αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να πάρεις ένα Mikrotik. Απλώς θέλει μια μικρή εξοικείωση με τα δίκτυα, υπάρχει αρκετό documentation βέβαια και είναι αρκετά διαδεδομένη πλατφόρμα οπότε ότι χρειαστείς πιστεύω με λίγο ψάξιμο θα το βρεις.

  4. #709
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να προτείνεις κάποιο της αγοράς με καλό Qos; Κάποιο Tenda ίσως με καλό WiFi κιόλας.
    Τα Mikrotik θελουν γνωσεις δικτυων και εαν δεν ξερεις τι κανεις θα μπερδευτεις, θελει χρονο και πειραματισμο να στησεις ενα αξιοπρεπες QoS στο Mikrotik, παρε ενα Ubiquity Edgerouter με 60 ευρω και καρφωσε του επανω ενα Tenda AC6 Wifi Router σαν Access Point με τις οδηγιες που εχω δωσει, ειναι η ποιο ευκολη και ισχυρη λυση για να στησεις ενα τιμιο δικτυο με wifi και με δυνατοτητες QoS/Bandwidth Management, hardware που θα σου μεινει ανεξαρτητος συσκευης modem/router του παροχεα σου, ξεμπερδευεις οριστικα με την σαπιλα.

    https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubi...er-X-ER-X.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grimpr : 23-06-19 στις 04:38.

  5. #710
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αν και έλεγα να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html για να συνδυάσω το gigabit ethernet με καλό WiFi και να μην χρειαστώ δύο συσκευές.
    Και να το κουμπώσω μετά την σαπίλα της Vodafone.

  6. #711
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ακριβώς έτσι, φυσικά και το QoS κάνει και bandwidth management όπως και το PBR μπορεί να πει κανείς. Υπάρχουν μηχανισμοί QoS για (πχ):

    -Rate limit/policing
    -shapping
    - congestion avoidance
    - queueing (bandwidth guarantee, prioritazion etc)
    - classification and marking

    Αν δηλαδή πω πως το η κίνηση Χ δεν θα πάει πάνω από 5Μbit (έχει δεν έχει συμφόρηση ή πω πως αν έχει συμφόρηση τότε δεν θα πάει πάνω από 1Mbit), εσύ πως το ονομάζεις; Γιατί αυτό QoS το λένε οι vendors και διάφορα standards.
    Αυτό που αναφέρεις είναι Traffic Policing/Shaping που είναι μέρος του QoS, ενώ εγώ στο Bandwidth Control που υπάρχει στα απλά οικιακά router.

    Στο δεύτερο δεν υπάρχουν προτεραιότητες. Απλά περιορίζεις το διαθέσιμο bandwidth κάθε συσκευής. Όμως αν όλες μαζί φθάσουν το συνολικό της σύνδεσης, τότε υπάρχει θέμα ειδικά στις εφαρμογές που θέλουμε να έχουν προτεραιότητα αλλά εδώ δεν υπάρχει.

  7. #712
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρεις είναι Traffic Policing/Shaping που είναι μέρος του QoS, ενώ εγώ στο Bandwidth Control που υπάρχει στα απλά οικιακά router.

    Στο δεύτερο δεν υπάρχουν προτεραιότητες. Απλά περιορίζεις το διαθέσιμο bandwidth κάθε συσκευής. Όμως αν όλες μαζί φθάσουν το συνολικό της σύνδεσης, τότε υπάρχει θέμα ειδικά στις εφαρμογές που θέλουμε να έχουν προτεραιότητα αλλά εδώ δεν υπάρχει.
    Δεν παίζω με τις λέξεις και σου ανέφερα και παράδειγμα περιορισμού τύπου κίνησης με ή χωρίς συμφόρηση. Δεν αναφερθηκα ούτε ως προς την κατεύθυνση ούτε ως προς το σημείο που γίνεται ούτε με ποια κριτήρια ούτε για δυνατότητες τύπου hierarchical ή per user/per said/per subnet κλπ. QoS δεν είναι μόνο traffic prioritazion.
    Το h300s δεν κάνει τίποτα βέβαια από όλα αυτά παρεπιπτόντως ενώ δεν βλέπω να έχει νόημα να αρχίζουμε να ψάχνουμε τι μπορεί να κάνει και τι εννοεί ο vendor mikrotik ή ο vendor tplink ή ο vendor Huawei κλπ κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ios46 : 23-06-19 στις 10:21.

  8. #713
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αν και έλεγα να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html για να συνδυάσω το gigabit ethernet με καλό WiFi και να μην χρειαστώ δύο συσκευές.
    Και να το κουμπώσω μετά την σαπίλα της Vodafone.
    Ειναι καλη συσκευη ΑΛΛΑ επαναλαμβανω δεν εχει τιποτα το ετοιμο στημενο επανω του, πρεπει μονος σου να στησεις απο την αρχη QOS/Bandwidth management το οποιο προυποθετει γνωσεις δικτυων και οι οδηγοι δεν θα σε καλυψουν στο 100%, με το Ubiquity ειναι απλα ενα κουμπι on/off και δουλευει μονο του, το προτεινω στους αρχαριους χρηστες. Καλυτερα να εχεις 2 συσκευες, Router με ξεχωριστο Wifi router σεταρισμενο ως Access Point ωστε να το αναβαθμιζεις οποτε χρειαστει, μπορει μετα να θελεις να βαλεις ενα Wifi AP της Ubiquity τα οποια ειναι τα ποιο δημοφιλη στον κοσμο λογω enterprise δυνατοτητων και χαμηλης τιμης. Επισης τα Mikrotik δεν εχουν ισχυρο σημα, εαν θες ισχυρο σημα Wifi προτιμησε ξεχωριστο Wifi Router με εξωτερικες κεραιες οπως το Tenda AC6.

    https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubi...P-AC-Lite.html


    Συνοψίζοντας. Η προταση μου για ενα ισχυρο home αλλα και small business δικτυακι με ποιοτικο εξοπλισμο με δυνατοτητες qos/bandwidth management αλλα και πολλα αλλα με μικρο συνολικο κοστος στα 125 ευρώ, πολυ καλυτερο απο ακριβα all in one modem/routers.

    Router + Wifi Router/AP + 8 port gigabit switch

    https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubi...er-X-ER-X.html
    https://www.skroutz.gr/s/14330784/Te...&keyphrase=ac6
    https://www.skroutz.gr/s/312987/NetGear-GS108GE.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grimpr : 23-06-19 στις 16:29.

  9. #714
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.906
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    To Mikrotik hAP-ac2 είναι πραγματικά "ελβετικός σουγιάς" για δίκτυα, μπορείς να κάνεις τα πάντα συν ότι έχει 2.4/5 Wifi, όμως όπως ακριβώς ο grimpr, θέλει τον χρόνο του για το στήσιμο. Από την άλλη μεριά όμως μπορείς να ξεκινήσεις με ένα βασικό, ετοιματζίδικο setup και να προσθέτεις λειτουργίες, δεν πρόκειται ποτέ να νιώσεις περιορισμένος. Μοναδικό μου "παράπονο" για το συγκεκριμένο είναι ότι έχει ελαφρώς χειρότερη κάλυψη σε wifi από άλλα (ακόμα και φθηνώτερα) ως AP. Εναλλακτικά αν θέλεις τις δυνατότητες του (και θες να λερώσεις τα χέρια σου) mikrotik θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα απλό router mikrotik όπως το hEX ή το RB2011iL-IN (αναλόγως του δικτύου σου) και ξεχωριστό AP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 24-06-19 στις 03:22.

  10. #715
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τέλεια παιδιά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον θα πάω για ξεχωριστό AP και mikrotik για να το σκαλισω

  11. #716
    Εγγραφή
    22-12-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024
    ISP
    ote
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    linksys VAG 200G
    Πόσα volt και πόσα amber χρησιμοποιεί σαν τροφοδοσία το συγκεκριμένο router?

  12. #717
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια παιδιά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον θα πάω για ξεχωριστό AP και mikrotik για να το σκαλισω
    Η καλυτερη επιλογη, ξεχωριστα router/wifi router access point, τα modem/routers των παροχων ποτε δεν προκειται να σου προσφερουν κατι εξτρα, το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να σου προσφερουν το ιντερνετ με το χαμηλοτερο κοστος για αυτους, αγορασε τον δικο σου εξοπλισμο για να μην τους εχεις ποτε αναγκη και να αναβαθμιζεις σε καλυτερο και ποιο γρηγορο δικτυακο εξοπλισμο με την παροδο του χρονου.

    Επιμενω να δεις και την επιλογη του Ubiquity σαν ρουτερ, εχει μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις BufferBloat σε συσκευη, το Mikrotik ειναι πισω σε συγκριση με το QoS που σου προσφερει το Ubiquity και δεν προκειται ποτε να το στησεις σωστα θελεις δεκαδες παραμετρους, ενω το Smart Queues στο Ubiquity ειναι αυτοματο.

    https://youtu.be/o-g2P3R84dw

    https://www.bufferbloat.net/projects/

  13. #718
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα. Μου εκαναν μια δελεαστικη προσφορα για 50άρα (26€) και σκεφτομαι να προχωρησω. Αναρωτιεμαι .ε αυτα που διαβαζω ομως αν δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο α αξιζει τον κοπο..... Τωρα εχω το χρέπι της cyta σε bridge mode και ολη την δουλεια την κανει ενα απλο mikrotik. Του εχω κουμπωσει και ενα ea6100 linksys που πιανει φουλ σημα σε 3 ορόφους και εχω και ενα raspberrypi με pihole που τρεχει local dns (unbound) και "μιλαω" απευθειας με root servers. Αν λοιπον με το χρεπι που δινουν δεν αλλαζει ουτε dns σκεφτομαι μηπως εχει βρει καποιος καποια λυση....
    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα και του εξηγησα ακριβως αυτα που εγραψα μου ειπε οτι εφοσον εχετε καποια α ιδεα τοτε κατι μπορουμε να κανουμε χωρις ομως να το διευκρινιζει..

  14. #719
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Μου εκαναν μια δελεαστικη προσφορα για 50άρα (26€) και σκεφτομαι να προχωρησω. Αναρωτιεμαι .ε αυτα που διαβαζω ομως αν δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο α αξιζει τον κοπο..... Τωρα εχω το χρέπι της cyta σε bridge mode και ολη την δουλεια την κανει ενα απλο mikrotik. Του εχω κουμπωσει και ενα ea6100 linksys που πιανει φουλ σημα σε 3 ορόφους και εχω και ενα raspberrypi με pihole που τρεχει local dns (unbound) και "μιλαω" απευθειας με root servers. Αν λοιπον με το χρεπι που δινουν δεν αλλαζει ουτε dns σκεφτομαι μηπως εχει βρει καποιος καποια λυση....
    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα και του εξηγησα ακριβως αυτα που εγραψα μου ειπε οτι εφοσον εχετε καποια α ιδεα τοτε κατι μπορουμε να κανουμε χωρις ομως να το διευκρινιζει..
    Και εγω με αυτη την προσφορα δελεαστικα και πηγα. Γενικα η γραμμη ειναι πολυ κομπλε. Το ρουτερ σαπιλα οπως ξερεις. Αν σου ειπε οτι μπορει να στο γυρισει σε bridge εμμεσως πλην σαφως τοτε προχωρα αφου εχεις το mikrotik.

  15. #720
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω με αυτη την προσφορα δελεαστικα και πηγα. Γενικα η γραμμη ειναι πολυ κομπλε. Το ρουτερ σαπιλα οπως ξερεις. Αν σου ειπε οτι μπορει να στο γυρισει σε bridge εμμεσως πλην σαφως τοτε προχωρα αφου εχεις το mikrotik.
    Μακαρι γιατι εχω την καμπίνα στα 20 μετρα και ειναι και η τιμη αρκετα χαμηλή. Βεβαια θα παρει 30-40 μερες για να περασουν την οπτικη αλλα δεν με απασχολει.

Σελ. 48 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας