Σελ. 255 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 235245250253254255256257260265275 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.811-3.825 από 5538
  1. #3811
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κεντρική το χω συνδεδεμένο αλλά έχω προσέξει πως στις υπόλοιπες πιάνω περισσότερο απότι στην κεντρική.
    Βγαζεις την υπαρχουσα πριζα και θα πρεπει να δεις 4 καλωδια (λογικα) . Τα 2 ειναι αυτα που ερχονται απ'εξω και τα αλλα 2 αυτα που πανε στις αλλες πριζες.
    Λογικα θα ειναι ανα 2 σε καθε επαφη της μονης πριζας. Εστω τα 2 στη μια επαφη χρωματος καφε ή μαυρο και τα αλλα 2 στην αλλη επαφη χρωματος μπλε. Τα ξεχωριζεις και μετα δοκιμαζεις στη πριζα να βαλεις μονο ενα απο το καθε χρωμα. Θα περιμενεις λιγη ωρα να δεις αν ξεκιναει και πετυχαινει συγχρονισμο το dsl. Αν οχι κρατας το ενα απο τα 2 και δοκιμαζεις το 2ο του αλλου χρωματος. Δοκιμαζεις. Αν παλι δεν παιξει κανεις την αλλαγη του 1ου. Αργα ή γρηγορα θα το πετυχεις.
    Αυτα με τα οποια θα δουλεψει ειναι αυτα που ερχονται απο εξω. τα σημαδευεις και αν δε σε ενδιαφερει να εχεις τηλ στα αλλα δωματια αφηνεις τα αλλα στον αερα (χωρις να ακουμπανε γυμνα στις επαφες οταν βαλεις στη θεση της την πριζα) και δουλευεις ετσι .
    Αν θες να πηγαινεις τηλεφωνικη γραμμη και στις αλλες πριζες αγοραζεις μια διπλη τηλεφωνικη πριζα απο οπου θες (εγω πηρα απο σκρουτζ με 5-6 ευρα) και συνδεεις στη μια απο τις 2 τα καλωδια οπως ειπαμε παραπανω και στην αλλη τα καλωδια που απομενουν. Βαζεις πριζα στη θεση της, συνδεεις στο dsl του router το καλωδιο που συνδεεται στην πλευρα της διπλης πριζας που ειναι συνδεδεμενα τα εξωτερικα καλωδια και στην αλλη τραβας καλωδιο απο το phone1 του router και εισαι κοπλε.
    Αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με πριζες κλπ καλυτερα ηλεκτρολογο βεβαια

  2. #3812
    Εγγραφή
    17-06-2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΚΤΙΣΤΑ
    Router
    huawei
    Παιδιά συγνώμη αν έχει απαντηθεί απλά είναι 255 σελίδες και έχω διαβάσει αρκετά.
    Έχω ένα παλιό H300s ,μπορώ να το κάνω repeater αν το συνδέσω με ethernet πάνω στο τωρινό μου ρούτερ?
    AMD FX 8350 , ASUS M5A97 R2.0 , COLORFUL IGAME1060 U - 3GD5 , 2xMUSHKIN 4GB 2133 , KINGSTON SSDNOW V+200 , WD WD10 1TB CAVIAR BLUE , FRACTAL DESIGN TESLA R2 650W , LG 23EA63V-P 23'' , COOLERMASTER HYPER 212 EVO, ZALMAN Z3 PLUS BLACK

  3. #3813
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LIQUID_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά συγνώμη αν έχει απαντηθεί απλά είναι 255 σελίδες και έχω διαβάσει αρκετά.
    Έχω ένα παλιό H300s ,μπορώ να το κάνω repeater αν το συνδέσω με ethernet πάνω στο τωρινό μου ρούτερ?
    Access point το κάνεις, όχι repeater! Γίνεται ίσως με οποιοδήποτε modem/router οποιουδήποτε παρόχου, είτε οποιοδήποτε αγορασμένο.

    1) Του βάζεις μια IP από το subnet του τοπικού σου δικτύου, η οποία θα είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP server του modem/router σου
    2) Του κλείνεις τον DHCP server, το firewall (αν έχει) και το UPNP
    3) Βάζεις το ίδιο όνομα στο wifi, ίδιο τύπο ασφάλειας, ίδιο κανάλι, ίδιο κωδικό
    4) Το συνδέεις στο τοπικό σου δίκτυο

    Πλέον οι συσκευές σου, ανάλογα τον χώρο που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή, θα συνδέονται σε όποιο από τα δύο access point (ένα λογικά είναι το τωρινό σου modem/router και το δεύτερο θα είναι το H300s) εκπέμπει δυνατότερο σήμα.

  4. #3814
    Εγγραφή
    17-06-2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΚΤΙΣΤΑ
    Router
    huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Access point το κάνεις, όχι repeater! Γίνεται ίσως με οποιοδήποτε modem/router οποιουδήποτε παρόχου, είτε οποιοδήποτε αγορασμένο.

    1) Του βάζεις μια IP από το subnet του τοπικού σου δικτύου, η οποία θα είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP server του modem/router σου
    2) Του κλείνεις τον DHCP server, το firewall (αν έχει) και το UPNP
    3) Βάζεις το ίδιο όνομα στο wifi, ίδιο τύπο ασφάλειας, ίδιο κανάλι, ίδιο κωδικό
    4) Το συνδέεις στο τοπικό σου δίκτυο

    Πλέον οι συσκευές σου, ανάλογα τον χώρο που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή, θα συνδέονται σε όποιο από τα δύο access point (ένα λογικά είναι το τωρινό σου modem/router και το δεύτερο θα είναι το H300s) εκπέμπει δυνατότερο σήμα.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν το συνδεσω με ethernet καλωδιο στο hub που εχω (το οποιο παιρνει με ethernet απο το router) ?
    AMD FX 8350 , ASUS M5A97 R2.0 , COLORFUL IGAME1060 U - 3GD5 , 2xMUSHKIN 4GB 2133 , KINGSTON SSDNOW V+200 , WD WD10 1TB CAVIAR BLUE , FRACTAL DESIGN TESLA R2 650W , LG 23EA63V-P 23'' , COOLERMASTER HYPER 212 EVO, ZALMAN Z3 PLUS BLACK

  5. #3815
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LIQUID_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν το συνδεσω με ethernet καλωδιο στο hub που εχω (το οποιο παιρνει με ethernet απο το router) ?
    Δεν έχει κανένα θέμα. Αρκεί να κάνεις πρώτα όλες τις ρυθμίσεις που σου είπα.

  6. #3816
    Εγγραφή
    17-06-2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΚΤΙΣΤΑ
    Router
    huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κανένα θέμα. Αρκεί να κάνεις πρώτα όλες τις ρυθμίσεις που σου είπα.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, τα κατάφερα.
    Αυτό που έκανα είναι να κλείσω firewall όπως είπες και DHCP. UPNP ήταν κλειστό ήδη.
    Μετά του έβαλα το etheret απο το hub του κάρφωσα την 192.168.2.99 και πάτησα save.
    Έκανε μόνο του επανεκκίνηση και από το PC πια μπήκα στην 192.168.2.99 έβαλα username & pass και σέταρα τα δίκτυα τα wifi όπως ήθελα (δεν έβαλα ίδια ονόματα γιατί είμαι πάνω κάτω τα σπίτια και θέλω να τα ξεχωρίζω).
    Σε speedtest βαράει 50Mbpps καρφωμένα σε όλο το σπίτι μέσα (το trendnet που είχα έπιανε 35Mbpps)!!!

    Ευχαριστώ θερμά!!!
    AMD FX 8350 , ASUS M5A97 R2.0 , COLORFUL IGAME1060 U - 3GD5 , 2xMUSHKIN 4GB 2133 , KINGSTON SSDNOW V+200 , WD WD10 1TB CAVIAR BLUE , FRACTAL DESIGN TESLA R2 650W , LG 23EA63V-P 23'' , COOLERMASTER HYPER 212 EVO, ZALMAN Z3 PLUS BLACK

  7. #3817
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LIQUID_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, τα κατάφερα.
    Αυτό που έκανα είναι να κλείσω firewall όπως είπες και DHCP. UPNP ήταν κλειστό ήδη.
    Μετά του έβαλα το etheret απο το hub του κάρφωσα την 192.168.2.99 και πάτησα save.
    Έκανε μόνο του επανεκκίνηση και από το PC πια μπήκα στην 192.168.2.99 έβαλα username & pass και σέταρα τα δίκτυα τα wifi όπως ήθελα (δεν έβαλα ίδια ονόματα γιατί είμαι πάνω κάτω τα σπίτια και θέλω να τα ξεχωρίζω).
    Σε speedtest βαράει 50Mbpps καρφωμένα σε όλο το σπίτι μέσα (το trendnet που είχα έπιανε 35Mbpps)!!!

    Ευχαριστώ θερμά!!!
    Δεν κάνει τίποτα! Να προσέχεις μόνο την 192.168.2.99 να είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP server του άλλου modem/router, γιατί μπορεί να πάει να την δώσει σε άλλη συσκευή και να γίνει τρελό μπλέξιμο.

  8. #3818
    Εγγραφή
    17-06-2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΟΚΤΙΣΤΑ
    Router
    huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνει τίποτα! Να προσέχεις μόνο την 192.168.2.99 να είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP server του άλλου modem/router, γιατί μπορεί να πάει να την δώσει σε άλλη συσκευή και να γίνει τρελό μπλέξιμο.

    Θα μπω στις ρυθμισεις να το σετάρω και αυτο ,ναι ! Εφαλα ψηλα την .99για να μη φτασει ποτε εκει αλλα καλο ειναι να κοψω απο τον dhcp του moden αυτη τη διεύθυνση!
    Ευχαριστώ παρα πολυ!
    AMD FX 8350 , ASUS M5A97 R2.0 , COLORFUL IGAME1060 U - 3GD5 , 2xMUSHKIN 4GB 2133 , KINGSTON SSDNOW V+200 , WD WD10 1TB CAVIAR BLUE , FRACTAL DESIGN TESLA R2 650W , LG 23EA63V-P 23'' , COOLERMASTER HYPER 212 EVO, ZALMAN Z3 PLUS BLACK

  9. #3819
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω βάλει 192.168.2.2 και μετά την .3 το dhcp range για τα υπόλοιπα...
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  10. #3820
    Εγγραφή
    07-07-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας,

    πρόκειτε να κάνω αναβάθμιση σε FTTH και να για να μην το μετανιώσω με Vodafone και H300 διάβασα όλα τα σχετικά με έλλειψη bridge και passthrough, Fritzbox, κωδικούς Voip, double NAT κλπ.

    Μία ερώτηση που δεν την βρήκα κάπου να έχει απαντηθεί ξεκάθαρα...

    Αν πραγματοποιήσω σύνδεση ONT - NETGEAR R700 και μετά H300 θα μπορέσω να έχω το netgear μου να χειρίζεται το internet και συγχρόνως να έχω το H300 μόνο για VOIP τηλεφωνία;

    Δηλαδή δουλέυει το H300 πίσω από άλλο Router ή πρέπει να είναι το πρώτο μετά τα ΟΝΤ;

    Απλή ερώτηση και sorry αν απαντήθηκε...

    Αλλιώς θα πάω από Vodafone σε Cosmote αλλά σε επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να κάνω φορητότητα πρώτα με κόστος 36 ευρώ, να πληρώσω ένα μήνα τουλάχιστον το πρόγραμμα μέχρι 24 και μετά να γίνει αναβάθμιση σε FTTH.

  11. #3821
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M+H300S
    Καλησπέρα,

    Ναι δουλεύει κάνονικά το H300S πίσω από άλλο router. Εγώ πήγα πρόσφατα από Vodafone VDSL2 σε Inalan FTTH και μου έδωσαν ένα Huawei HG8546M ONT, το οποίο όμως είναι καρα-κλειδωμένο και με WiFi μόνο 802.11n στα 2.4GHz. Οπότε έβαλα από πίσω το H300S, και χρησιμοποιώ αυτό για απλό internet, αλλά και για το VoIP που μετέφερα στην Intertelecom.

    Για γίνει αυτό, ενεργοποίησα στο HG8546M την επιλογή για δεύτερο subnet, όπως επισής και τον αντίστοιχο δεύτερο DHCP server. Αυτό το έκανα επειδή το Η300S χρησιμοποιεί χωριστά WAN virtual interfaces για data και VoIP και δεν κατάφερα να τα κάνω να παίξουν και τα δύο στο ίδιο subnet. Εσύ εάν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μόνο για VoIP μάλλον δε χρειάζεσαι να κάνεις τέτοιο configuration.

    Στη συνέχεια σύνδεσα με καλώδιο ethernet από τη θύρα WAN του H300S στη LAN1 του HG8546M που είναι Gigabit. Με τα root credentials του H300S (superuser/4tfbckam) πήγα στη σελίδα WAN settings, απενεργοποίησα τα δύο WAN VDSL interfaces (HSIv και VoIPv) και ενεργοποίησα τα δύο WAN ETHERNET (EthernetData και EthernetVoice). Έβαλα και τα δύο να παίρνουν DHCP από το HG8546M και, ειδικά για το VoIP, έβαλα μία τιμή στο πεδίο Option 60 Vendor ID και αντίστοιχα την ίδια τιμή στο Option 60 του δεύτερου DHCP server του HG8546M, ώστε το VoIP interface να παίρνει IP από το δεύτερο subnet. Αυτά όμως όπως είπα παραπάνω μάλλον δεν θα τα χρειαστείς, εκτός εάν θελήσεις τελικά να χρησιμοποιήσεις το Η300S και σαν access point για WiFi internet όπως εγώ.

    Κατά τα άλλα, μπορεί μεν να είμαι πίσω από δύο ΝΑΤ αλλά δεν έχω παράπονο. Από 100Mbit που είναι η ονομαστική ταχύτητα της σύνδεσής μου, μέσω του 5GHz WiFi του H300S, το Ookla speedtest μου δίνει γύρω στα 130Μb και ping 3-5ms εντός Ελλάδας.

    Επίσης, ένα θέμα που συζητάμε σ' αυτό το thread με ένα memory leak του Η300S που φαίνεται σταδιακά να ρίχνει το performance και να το αναγκάζει τελικά σε reboot κάθε δυο εβδομάδες, φαίνεται πλέον να μην υφίσταται όταν το δουλεύεις μέσω ethernet. Μάλλον το bug αφορά το κομμάτι του VDSL. Τώρα πλέον, όποτε και να μπω να δω στατιστικά, η CPU του είναι μονίμως στο 0% usage και η μνήμη δεν ξεπερνάει το 54%.

    - - - Updated - - -

    Κάτι που μου διέφυγε και δεν ανέφερα παραπάνω είναι ότι επειδή στο δικό μου σενάριο είμαι πλέον σε άλλο πάροχο και στο WAN ETHERNET settings έχω βάλει VLAN ID 0 (επειδή ουσιαστικά η σύνδεση VoIP γίνεται μέσω internet που παρέχει ο πρώτος router), δεν γνωρίζω εάν αυτά που αναφέρω θα δουλέψουν για κάποιον που παραμένει με Vodafone, όπου οι συνδέσεις γίνονται μέσω PPPoE και VLANs 835/837. Ενδεχομένως σε τέτοια περίπτωση να χρειαστεί να γίνει κάποιο bridging.

    Οπότε φίλε Akisg2, επειδή αναφέρεις για αναβάθμιση γραμμής ή και για αλλαγή παρόχου (και υποθέτω νέα διετή σύμβαση), προσπάθησε αν μπορείς να πειραματιστείς πρώτα και με κανένα άλλο δεύτερο router με την υπάρχουσα σύνδεση, μη σε πάρω και στο λαιμό μου!

  12. #3822
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.738
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Να προσθεσω μονο οτι στη περιπτωση της inalαν, ont και ρουτερ ειναι σε ενα κουτι, οπότε πρεπει να πας με τα νερα του ρουτερ, (double nat κλπ)
    Στη περιπτωσω του "κλασσικου" ftth οι παροχοι (μεχρι στιγμης) δινουν ξεχωριστο ont, το οποιο ειναι ουιαστικα ενα modem σε bridge mode.
    Αυτο σημαινει οτι στην εξοδο του ont μπορουν να συνδεθουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ (μεσω ενος gigabit switch) οσοι ρουτερ θελουμε.
    Εαν ο ρουτερ υποστηριζει 802.1q vlan tagging, το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να το δηλωσουμε στο ethernet wan interface του (835 για το internet, 837 για τη φωνη, 836 για tv stream(
    Αν παλι δεν το κανει, αντι για απλο switch των 15 ευρω, παιρνει κανεις ενα websmart των 25 και το κανει απο κει. 5 πορτες ειναι αρκετες
    πχ https://www.skroutz.gr/s/26534630/D-...100-05-v2.html
    Αλλα το 8 πορτο στα 32 ειναι πιο value αν κανεις χρειαζεται και τις extra πορτες.

  13. #3823
    Εγγραφή
    07-07-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Ναι δουλεύει κάνονικά το H300S πίσω από άλλο router. Εγώ πήγα πρόσφατα από Vodafone VDSL2 σε Inalan FTTH και μου έδωσαν ένα Huawei HG8546M ONT, το οποίο όμως είναι καρα-κλειδωμένο και με WiFi μόνο 802.11n στα 2.4GHz. Οπότε έβαλα από πίσω το H300S, και χρησιμοποιώ αυτό για απλό internet, αλλά και για το VoIP που μετέφερα στην Intertelecom.

    Για γίνει αυτό, ενεργοποίησα στο HG8546M την επιλογή για δεύτερο subnet, όπως επισής και τον αντίστοιχο δεύτερο DHCP server. Αυτό το έκανα επειδή το Η300S χρησιμοποιεί χωριστά WAN virtual interfaces για data και VoIP και δεν κατάφερα να τα κάνω να παίξουν και τα δύο στο ίδιο subnet. Εσύ εάν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μόνο για VoIP μάλλον δε χρειάζεσαι να κάνεις τέτοιο configuration.

    Στη συνέχεια σύνδεσα με καλώδιο ethernet από τη θύρα WAN του H300S στη LAN1 του HG8546M που είναι Gigabit. Με τα root credentials του H300S (superuser/4tfbckam) πήγα στη σελίδα WAN settings, απενεργοποίησα τα δύο WAN VDSL interfaces (HSIv και VoIPv) και ενεργοποίησα τα δύο WAN ETHERNET (EthernetData και EthernetVoice). Έβαλα και τα δύο να παίρνουν DHCP από το HG8546M και, ειδικά για το VoIP, έβαλα μία τιμή στο πεδίο Option 60 Vendor ID και αντίστοιχα την ίδια τιμή στο Option 60 του δεύτερου DHCP server του HG8546M, ώστε το VoIP interface να παίρνει IP από το δεύτερο subnet. Αυτά όμως όπως είπα παραπάνω μάλλον δεν θα τα χρειαστείς, εκτός εάν θελήσεις τελικά να χρησιμοποιήσεις το Η300S και σαν access point για WiFi internet όπως εγώ.

    Κατά τα άλλα, μπορεί μεν να είμαι πίσω από δύο ΝΑΤ αλλά δεν έχω παράπονο. Από 100Mbit που είναι η ονομαστική ταχύτητα της σύνδεσής μου, μέσω του 5GHz WiFi του H300S, το Ookla speedtest μου δίνει γύρω στα 130Μb και ping 3-5ms εντός Ελλάδας.

    Επίσης, ένα θέμα που συζητάμε σ' αυτό το thread με ένα memory leak του Η300S που φαίνεται σταδιακά να ρίχνει το performance και να το αναγκάζει τελικά σε reboot κάθε δυο εβδομάδες, φαίνεται πλέον να μην υφίσταται όταν το δουλεύεις μέσω ethernet. Μάλλον το bug αφορά το κομμάτι του VDSL. Τώρα πλέον, όποτε και να μπω να δω στατιστικά, η CPU του είναι μονίμως στο 0% usage και η μνήμη δεν ξεπερνάει το 54%.

    - - - Updated - - -

    Κάτι που μου διέφυγε και δεν ανέφερα παραπάνω είναι ότι επειδή στο δικό μου σενάριο είμαι πλέον σε άλλο πάροχο και στο WAN ETHERNET settings έχω βάλει VLAN ID 0 (επειδή ουσιαστικά η σύνδεση VoIP γίνεται μέσω internet που παρέχει ο πρώτος router), δεν γνωρίζω εάν αυτά που αναφέρω θα δουλέψουν για κάποιον που παραμένει με Vodafone, όπου οι συνδέσεις γίνονται μέσω PPPoE και VLANs 835/837. Ενδεχομένως σε τέτοια περίπτωση να χρειαστεί να γίνει κάποιο bridging.

    Οπότε φίλε Akisg2, επειδή αναφέρεις για αναβάθμιση γραμμής ή και για αλλαγή παρόχου (και υποθέτω νέα διετή σύμβαση), προσπάθησε αν μπορείς να πειραματιστείς πρώτα και με κανένα άλλο δεύτερο router με την υπάρχουσα σύνδεση, μη σε πάρω και στο λαιμό μου!
    Ευχαριστώ πολύ valtrig για την απάντηση που είναι μάλλον θετική αλλά όπως γράφεις και στο τέλος αυτό που ψάχνω είναι κάποιος που έχει Vodafone FTTH να έχει συνδεδεμένο το H300 πίσω από άλλο router μόνο για την VOIP τηλεφωνία.
    Δηλαδή το ξαναγράφω ΟΝΤ - "Άλλο router" για internet και σε μία LAN θύρα του, συνδεδεμένο το H300 μόνο για VOIP. Με αυτό τον τρόπο το "άλλο router" χειρίζεται το internet χωρίς double NAT κλπ αλλά χωρίς να χάνεις και την VOIP.
    Αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει...

  14. #3824
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.738
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στο ftth ο σωστος τροπος ειναι παραλληλα, οχι απο πισω.

  15. #3825
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    είμαι σε καμπίνα ΟΤΕ και όταν είχα το ZTE H267A έπερνε IPV6 κανονικά. Τώρα με τους root κωδικούς άνοιξα και στο H300s το ipv6 αλλα δεν παίρνει IPv6 διεύθυνση. Έχει κάνει reconnects κλπ απο τότε. Am I doing something wrong?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ipv6.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  178,0 KB 
ID: 228848

Σελ. 255 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 235245250253254255256257260265275 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας