Σελ. 135 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 115125130133134135136137140145155 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.011-2.025 από 5543
  1. #2011
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralabosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες απογευμα βρηκα λιγο χρονο και εβαλα το h300s στην γραμμη (ADSL ) μεχρι να ενεργοποιήσουν το VDSL. Δεν λειτουργούσε σωστα. Συγχρονιζε για λιγο αλλα αμεσως μετα εκανε reboot... Να κλαιω απο τωρα?
    Πρέπει να εκανε ενημερώσεις. Τσέκαρε τα logs

  2. #2012
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πριν 5 λεπτά έκανε TR069 Reboot, δεν πέρασε νέο λογισμικό.

  3. #2013
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι πρέπει να φτάσει στην έκδοση υλικολογισμικού: Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006 τουλάχιστον αυτήν έχω εγώ.

    Θέλει τον χρόνο του για να στρώσει. Θυμάμαι ότι στην αρχή κολλούσε αλλά με τελευταίο φιρμ και κάνα δυο RESET που του έκανα έστρωσε χαρακτήρα την δεύτερη μέρα. Προσοχή reset κάνουμε μετά που έχει πάρει υπηρεσίες κανονικά και τελευταία έκδοση φιρμ.

    Δεν έχω κάποιο θέμα και στα + είναι ότι σύνδεσα USB τον εκτυπωτή και πλέον μέσω LAN στέλνω εκτυπώσεις!
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  4. #2014
    Εγγραφή
    17-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

    Λοιπόν μίλησα σήμερα με την voda και όπως ξέραμε bridge δυνατότητα δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ούτε μελλοντικά με το h300s.

    Ρώτησα λοιπόν εάν πάρω ένα άλλο modem αφού δεν με ενδιαφέρει η voip τηλεφωνία αν θα συγχρονίσει το internet κανονικά και μου είπαν ότι όντως θα λειτουργεί το internet απλά δεν θα έχω τηλέφωνο. (Δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο.)

    Άρα προσανατολίζομαι στην εξής λύση.

    Α. Ένα φτηνό modem που να μπορεί να μπει σε bridge mode. (Modem)
    B. Ubiquity Edge Router X (Router, με διάβασμα από μεριάς μου για να σετάρω QOS κλπ)
    Γ. Unifi AP AC Lite (Access Point για Wifi)

    Όλα αυτά είναι μια επένδυση αφενός για να ξεφύγω από το ρημάδι το H300s αλλά και αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ να το αναπτύξω μελλοντικά σε ένα μεγαλύτερο σπίτι για δημιουργία Mesh δικτύου.

    Το πρόβλημα μου όπως είχα πεi ήταν το pacet prioratization ώστε να μην έχω θέματα ping και Buffer bloat κυρίως για online gaming ταυτόχρονα όταν η γυναίκα σερφάρει στο IG ή βλέπει Netflix.

    Το ερώτημα μου προς τους έμπειρους της παρέας είναι εάν αυτός ο συνδυασμός θα λειτουργήσει και εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια φτηνή λύση συσκευής για την λειτουργία modem σε bridge mode.

    Ευχαριστώ,

    Θάνος

    Edit: Αυτή την στιγμή έχω VDSL 50 αλλά είμαι στην διαδικασία να αναβαθμίσω σε 100 ή 200 ανάλογα με την προσφορά που θα μου κάνει η Voda.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aekkosto : 12-05-20 στις 17:27.

  5. #2015
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aekkosto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

    Λοιπόν μίλησα σήμερα με την voda και όπως ξέραμε bridge δυνατότητα δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ούτε μελλοντικά με το h300s.

    Ρώτησα λοιπόν εάν πάρω ένα άλλο modem αφού δεν με ενδιαφέρει η voip τηλεφωνία αν θα συγχρονίσει το internet κανονικά και μου είπαν ότι όντως θα λειτουργεί το internet απλά δεν θα έχω τηλέφωνο. (Δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο.)

    Άρα προσανατολίζομαι στην εξής λύση.

    Α. Ένα φτηνό modem που να μπορεί να μπει σε bridge mode. (Modem)
    B. Ubiquity Edge Router X (Router, με διάβασμα από μεριάς μου για να σετάρω QOS κλπ)
    Γ. Unifi AP AC Lite (Access Point για Wifi)

    Όλα αυτά είναι μια επένδυση αφενός για να ξεφύγω από το ρημάδι το H300s αλλά και αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ να το αναπτύξω μελλοντικά σε ένα μεγαλύτερο σπίτι για δημιουργία Mesh δικτύου.

    Το πρόβλημα μου όπως είχα πεi ήταν το pacet prioratization ώστε να μην έχω θέματα ping και Buffer bloat κυρίως για online gaming ταυτόχρονα όταν η γυναίκα σερφάρει στο IG ή βλέπει Netflix.

    Το ερώτημα μου προς τους έμπειρους της παρέας είναι εάν αυτός ο συνδυασμός θα λειτουργήσει και εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια φτηνή λύση συσκευής για την λειτουργία modem σε bridge mode.

    Ευχαριστώ,

    Θάνος

    Edit: Αυτή την στιγμή έχω VDSL 50 αλλά είμαι στην διαδικασία να αναβαθμίσω σε 100 ή 200 ανάλογα με την προσφορά που θα μου κάνει η Voda.
    Μια χαρά θα παίξει ο συνδυασμός οποιουδήποτε συμβατού modem με οποιοδήποτε router. Αρκεί το router να αντέχει τον φόρτο.

    Φθηνά modem για 200αρα γραμμή δεν υπάρχουν δυστυχώς. Η 200αρα παίζει με προφίλ 35b που δεν το έχουν τα φθηνά modem.

  6. #2016
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aekkosto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

    Λοιπόν μίλησα σήμερα με την voda και όπως ξέραμε bridge δυνατότητα δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ούτε μελλοντικά με το h300s.

    Ρώτησα λοιπόν εάν πάρω ένα άλλο modem αφού δεν με ενδιαφέρει η voip τηλεφωνία αν θα συγχρονίσει το internet κανονικά και μου είπαν ότι όντως θα λειτουργεί το internet απλά δεν θα έχω τηλέφωνο. (Δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο.)

    Άρα προσανατολίζομαι στην εξής λύση.

    Α. Ένα φτηνό modem που να μπορεί να μπει σε bridge mode. (Modem)
    B. Ubiquity Edge Router X (Router, με διάβασμα από μεριάς μου για να σετάρω QOS κλπ)
    Γ. Unifi AP AC Lite (Access Point για Wifi)

    Όλα αυτά είναι μια επένδυση αφενός για να ξεφύγω από το ρημάδι το H300s αλλά και αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ να το αναπτύξω μελλοντικά σε ένα μεγαλύτερο σπίτι για δημιουργία Mesh δικτύου.

    Το πρόβλημα μου όπως είχα πεi ήταν το pacet prioratization ώστε να μην έχω θέματα ping και Buffer bloat κυρίως για online gaming ταυτόχρονα όταν η γυναίκα σερφάρει στο IG ή βλέπει Netflix.

    Το ερώτημα μου προς τους έμπειρους της παρέας είναι εάν αυτός ο συνδυασμός θα λειτουργήσει και εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια φτηνή λύση συσκευής για την λειτουργία modem σε bridge mode.

    Ευχαριστώ,

    Θάνος

    Edit: Αυτή την στιγμή έχω VDSL 50 αλλά είμαι στην διαδικασία να αναβαθμίσω σε 100 ή 200 ανάλογα με την προσφορά που θα μου κάνει η Voda.

    Στη θεση σου θα εψαχνα στα μεταχειρισμενο ειτε το παλιο zte h367n που υπηστηριζει vectoring και μπαινει bridge mode (αλλα εχει 100αρες ethernet) ειτε κανα H267A (hol και οχι onenet). Ετσι θα εχεις τηλεφωνια (αμα τελικα την θες στο μελλον) και θα μπορεις να εισαι σε bridge mode.
    Επισης εναλλατικα μπορεις να ζητησεις το tplink 101v απο τη vodafone, αν στο στειλουν βεβαια. Βεβαια και αυτο εχει 100αρες LAN αλλα παιζει τελεια με bridge mode (το εχω στη 100αρα vdsl μου)

  7. #2017
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη θεση σου θα εψαχνα στα μεταχειρισμενο ειτε το παλιο zte h367n που υπηστηριζει vectoring και μπαινει bridge mode (αλλα εχει 100αρες ethernet) ειτε κανα H267A (hol και οχι onenet). Ετσι θα εχεις τηλεφωνια (αμα τελικα την θες στο μελλον) και θα μπορεις να εισαι σε bridge mode.
    Επισης εναλλατικα μπορεις να ζητησεις το tplink 101v απο τη vodafone, αν στο στειλουν βεβαια. Βεβαια και αυτο εχει 100αρες LAN αλλα παιζει τελεια με bridge mode (το εχω στη 100αρα vdsl μου)
    Για 200αρα που γραφει ο φιλος θα χρειαστει super vectoring modem με 35αρι προφιλ. Απο αυτα δεν τον καλυπτει καποιο.

  8. #2018
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Καλησπερα σε ολους. Σημερα εγινε η μεταβαση στο VDSL (8 εργασιμες απο την αιτηση). Τα στοιχεια πως τα βλεπετε...?

    Current Rate : 54938 kbps 5503 kbps
    Maximum Rate :47608 kbps 21944 kbps
    Signal-to-Noise Ratio : 10.5 dB 27.3 dB
    Attenuation :14.5 dB 16.0 dB
    Power 12.0 dBm 7.5 dBm
    CRC Errors 0 0
    K (DMT frame) 239 32
    R (RS code word) 16 6
    S (DMT frame) 0.13 0.18
    D (interleaver depth) 287 9
    Delay 9.90 ms 0.36 ms

  9. #2019
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tι ακριβώς να δούμε;; τερματίζεις την γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #2020
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι ακριβώς να δούμε;; τερματίζεις την γραμμή.
    Εκανα καποιες αλλαγες στην καλωδιωση , απ'ευθειας παει η γραμμη (ΟΤΕ) στο h300s και απο το phone δινω σε ολο το σπιτι επειτα.. Κοιταω λιγο τα settings. Στο WIFI η ρυθμιση "NUMBER OF WiFi devices" ειναι στο 1, σημαινει οτι ειναι υπαρχει ενας συνδεδεμενος στο h300s ή μεχρι 1 μπορει να συνδεθει..?

  11. #2021
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralabosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα καποιες αλλαγες στην καλωδιωση , απ'ευθειας παει η γραμμη (ΟΤΕ) στο h300s και απο το phone δινω σε ολο το σπιτι επειτα.. Κοιταω λιγο τα settings. Στο WIFI η ρυθμιση "NUMBER OF WiFi devices" ειναι στο 1, σημαινει οτι ειναι υπαρχει ενας συνδεδεμενος στο h300s ή μεχρι 1 μπορει να συνδεθει..?
    Σωστά τα έκανες με την καλωδίωση. Δεν έχω το ρούτερ αλλά σίγουρα σημαίνει ότι υπάρχει μία συσκευή συνδεδεμένη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #2022
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Είναι λάθος το 1 εκεί, και σε εμένα 1 έχει αλλά συνδέονται όσες θέλεις.
    Μπορείς να δεις τις συνδεδεμένες συσκευές από την αρχική, στην πρώτη καρτέλα (Wifi)

  13. #2023
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λάθος το 1 εκεί, και σε εμένα 1 έχει αλλά συνδέονται όσες θέλεις.
    Μπορείς να δεις τις συνδεδεμένες συσκευές από την αρχική, στην πρώτη καρτέλα (Wifi)

    Εχετε δικιο, συνδεθηκαν τηλεοραση, laptop, tablet παρολο που εμφανιζεται 1.. Με τo WiFi (2,4G)εχω θεματακι. Εαν παρω 5G usb θα ειναι καλύτερα...?

  14. #2024
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το 5Ghz λόγω μικρότερης εμβέλειας και λιγότερων παρεμβολών έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Αν έχεις ένα κινητό / tablet με 5ghz μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο και να κάνεις τεστ για να δεις αν η διαφορά που θα έχεις (συνήθως αν συγχρονίζεις στα 50, τα 5ghz πιάνουν 40+) αξίζει την αγορά νέας κεραίας για τον υπολογιστή σου.

  15. #2025
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 5Ghz λόγω μικρότερης εμβέλειας και λιγότερων παρεμβολών έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Αν έχεις ένα κινητό / tablet με 5ghz μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο και να κάνεις τεστ για να δεις αν η διαφορά που θα έχεις (συνήθως αν συγχρονίζεις στα 50, τα 5ghz πιάνουν 40+) αξίζει την αγορά νέας κεραίας για τον υπολογιστή σου.

    Πολυ καλη ιδεα, θα το δοκιμάσω....

Σελ. 135 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 115125130133134135136137140145155 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας