Σελ. 80 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 5546
  1. #1186
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cyta γραφει το firmware στο τελος
    Έχει προγραμματιστεί μεταφορά σου στην Vodafone αυτόματα από την cyta (έχει έρθει επιστολή); Αν ναι, τότε το ρούτερ εκείνο θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση για να υποστηρίζει την Vodafone, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα παιξει το VoIP αν έχεις.

  2. #1187
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    To 267 της cyta μια χαρά παίζει η τηλεφωνία με vodafone αρκεί να πάρει το ανάλογο fw update από το δίκτυο αυτόματα.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  3. #1188
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπερα και εγω ειχα cyta και πηγα vodafone vdsl και μου εχει μηνει το router 267n βρηκα τους κωδικους του 267n που ειναι
    Username:CytaAdmRes
    Password:cyt@_T3ch_$upp0rt
    μπηκα κανωνικα εχω internet ψαχνω να βρω της ρυθμιεις για να βαλω voip γνωριζει κανενας τι πρεπει να κανω?

  4. #1189
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το ZXHN H267N στο οποιο ειδα οτι εχει επιλογή για vdsl2. Υπάρχει περιπτωση οταν ενεργοποιηθει το vdsl να συνεχισω με αυτο το μοντεμ αντι του h300s?
    Επισης,απο την ημέρα παραδοσης του εξοπλισμού σε ποσες ημερες ενεργοποιείται η υπηρεσία;
    Η αρχική ενημέρωση ήταν ότι όταν θα γυρίσει το ΑΚ σε vodafone θα αναβαθμιστουν τα modem της cyta ώστε να παίζουν κανονικά. Θα γίνει reset και θα πάρουν υπηρεσίες. Αρχικά λέγανε ότι το ίδιο θα γινόταν και με το technicolor 788 που είχα εγώ αλλά τελικά είπαν ότι θα γίνει μόνο στο 267.

    Το πρόβλημα είναι ότι το πιθανότερο είναι να σε καλέσουν πολύ πριν από την αλλαγή του ΑΚ απλά για να σε βάλουν στο δίκτυο με κάποια προσφορά. Σε έμενα πχ με κάλεσαν από το retention της cyta με μια τιμή. Λίγες μέρες μετά από την voda με μια άλλη καλύτερη. Μέτα από cyta με μία τρίτη ανάμεσα στις άλλες δύο. Ο ένας τα έριχνε στον άλλο (μία εταιρία και καλά). Τελικά πήγα σε κατάστημα όπου καταχωρήθηκε η αίτηση ενώ με διαβεβαίωσαν ότι η χαμηλότερη τιμή που είχα ενημερωθεί δεν ισχύει. Η αίτηση του καταστήματος κόλλησε για ένα μήνα λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας VDSL στην περιοχή (ενώ είχα ήδη από cyta). Λίγες ήμερες μετά με κάλεσαν ξανά από voda για σύνδεση με την παλιά χαμηλή τιμή (περίπου 6€ κάτω από του καταστήματος). Εκεί έκανα ένα ψιλοχαμό και αφού εξήγησα την κατάσταση σε περίπου 3000 άτομα και απείλησα με καταγγελία μου γύρισαν την τιμή στην χαμηλή.

    Λόγω του παραπάνω κολλήματος στην διαθεσιμότητα, μια μέρα απλά ξεκόλλησε και ενεργοποιηθηκα. Ενεργοποιηθηκα παρασκευή. Το modem το έστειλαν δεύτερα και παρέλαβα τετάρτη. Ευτυχώς μέχρι τότε έπαιζε το ιντερνετ της cyta. Όχι η τηλεφωνία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και εγω ειχα cyta και πηγα vodafone vdsl και μου εχει μηνει το router 267n βρηκα τους κωδικους του 267n που ειναι
    Username:CytaAdmRes
    Password:cyt@_T3ch_$upp0rt
    μπηκα κανωνικα εχω internet ψαχνω να βρω της ρυθμιεις για να βαλω voip γνωριζει κανενας τι πρεπει να κανω?
    Λογικά και μόνο, για να παίξει η τηλεφωνία θες τους κωδικούς τηλεφωνίας. Που τους εχει μόνο η voda Και δεν τους δίνει σε κανενα. Δυστυχως

  5. #1190
    Εγγραφή
    29-10-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.
    Κατοχος και εγω του καταραμενου μηχανιματος.Πρωτη ξενερα το οτι το δινουν sto 192.168.2.1.
    Εγω εχω εκει το firewall. Οποτε μπαινω να το αλλαξω ,αλλαζω το lan ,αλλαζω το wifi και καπου εκει με πεταει και δεν μπορω να
    ξανα μπω στο router ενω βαζω τον ιδιο κωδικο.Δεν βγαζει error για λαθος απλα δεν ανοιγει.

    Το web δεν επανερχετε ουτε με ρεσετ του ρουτερ,πρεπει να το επαναφερω σε εργοστασιακες.
    Αυτο ειναι γνωστο κουσουρι η το παω για αλλαγη?

  6. #1191
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaxPanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.
    Κατοχος και εγω του καταραμενου μηχανιματος.Πρωτη ξενερα το οτι το δινουν sto 192.168.2.1.
    Εγω εχω εκει το firewall. Οποτε μπαινω να το αλλαξω ,αλλαζω το lan ,αλλαζω το wifi και καπου εκει με πεταει και δεν μπορω να
    ξανα μπω στο router ενω βαζω τον ιδιο κωδικο.Δεν βγαζει error για λαθος απλα δεν ανοιγει.

    Το web δεν επανερχετε ουτε με ρεσετ του ρουτερ,πρεπει να το επαναφερω σε εργοστασιακες.
    Αυτο ειναι γνωστο κουσουρι η το παω για αλλαγη?
    Συνήθως κρασάρει το UI του και δεν μπαίνει απο κανένα browser, και ξαναμπαίνει μετα απο κανα μισάωρο παλι...

  7. #1192
    Εγγραφή
    29-10-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ειναι κανα 5 ημερο κολλημένο.

  8. #1193
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaxPanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι κανα 5 ημερο κολλημένο.
    Τα λαμπάκια του αναβουν κανονικά και δεν μπορεις να μπείς η ειναι λαθος και αυτά? (Σβηστά/κόκκινα)

  9. #1194
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν δικό τους router, δεν θέλουν να χάσουν την voip τηλεφωνία από τον H300S, και έχουν και έναν επιπλέον περισσευούμενο router, μπορούν να δοκιμάσουν το παρακάτω setup και να μας πουν αν έπαιξε.

    Σύνολο τρία (3) router (ξέρω, έλεος)

    Δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω στο κομμάτι του Voip γιατί έχω κανονική γραμμή. Είμαι με 30άρα από ΑΚ και όχι από καμπίνα

    Σαν internet πάντως (835), παίρνουν IP και τα δύο router, και ο draytek και ο H300S.

    Το Setup μου.

    Μπροστά είναι ένας ZTE H168N που παίζει το modem.

    Εχω σβήσει στο WAN ότι interface είχε, κα έχω φτιάξει δύο καινούργια (πχ DATA & Voda) σε Bridge type χωρίς VLAN (σημαντικό)

    Στο port binding, έχω ορίσει στην LAN1 το DATA και στο LAN3 το Voda. (βάζετε ότι LAN σας βολεύει)

    Στο LAN1 έχω συνδέσει την WAN του draytek και στα settings της WAN του έχω ορίσει το 835 για να ξέρει τι θα πάρει (internet)

    Στο LAN3 έχω συνδέσει την WAN του H300s (την κόκκινη υποδοχή). Στον H300s δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.

    Παίρνουν και οι δύο router κανονικά ξεχωριστές IPs και δουλεύουν μια χαρά.

    Θεωρώ ότι και VoIP και IpTV θα παίξουν κανονικά στον H300s μιας και στα Bridge interfaces του ΖΤΕ δεν έχω ορίσει VLAN (835, 836,837 κτλ), άρα ο κάθε router τραβάει ότι ζητήσει, και παραδόξως η Vodafone το αφήνει (2 login)

    Τονίζω ξανά ότι παίζω από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. Σαν username & password χρησιμοποιώ και στα δύο user@hol.gr με password user (ότι και να βάλεις παίζει)

    Κάποιος που έχει τον εξοπλισμό, την όρεξη και τις γνώσεις, ας το δοκιμάσει να δούμε αν παίζει και μάλιστα χωρίς προβλήματα για μερικές μέρες (άντε μπας και πάω σε 100άρα :P).

    Αν παίξει (μόνος ενδοιασμός λόγο καμπίνας και credentials), το μόνο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι το QOS της γραμμής στο κομμάτι του VoIP (ανύπαρκτο), ειδικά αν κάποιος τιγκάρει τη γραμμή με κάνα torrent ή download manager. Δεν βλέπω να μπορεί να μιλήσει κανείς στο τηλέφωνο (Γιανναααααάκη, κλείσε το internet να μιλήσω με τη θεία!!!) Α και φυσικά το μπάχαλο με τα τρία router :P

  10. #1195
    Εγγραφή
    29-10-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λαμπάκια του αναβουν κανονικά και δεν μπορεις να μπείς η ειναι λαθος και αυτά? (Σβηστά/κόκκινα)
    Κανονικα αναβουν.

  11. #1196
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaxPanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα αναβουν.
    Υποθέτω πως και αφου μετα απο επανεκινηση δεν μπαινεις ισως εχεις κανει καποιο λαθος με static ip? Δες στις ιδιοτητες τι gateway εχει παρει ναι δοκιμασε να μπεις αφου εχεις κανει clear cache και ιστορικό στον chrome/firrfox. Αυτη ειναι η γνώμη μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaxPanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα αναβουν.
    Υποθέτω πως και αφου μετα απο επανεκινηση δεν μπαινεις ισως εχεις κανει καποιο λαθος με static ip? Δες στις ιδιοτητες τι gateway εχει παρει ναι δοκιμασε να μπεις αφου εχεις κανει clear cache και ιστορικό στον chrome/firrfox. Αυτη ειναι η γνώμη μου ????

  12. #1197
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Σε μένα όταν είχα αλλάξει το default password, μετά από ένα restart του H300s δεν έμπαινε στο web config ούτε με το νέο, ούτε με το default. Reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις για να ξεκολλήσει...

  13. #1198
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν δικό τους router, δεν θέλουν να χάσουν την voip τηλεφωνία από τον H300S, και έχουν και έναν επιπλέον περισσευούμενο router, μπορούν να δοκιμάσουν το παρακάτω setup και να μας πουν αν έπαιξε.

    Σύνολο τρία (3) router (ξέρω, έλεος)

    Δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω στο κομμάτι του Voip γιατί έχω κανονική γραμμή. Είμαι με 30άρα από ΑΚ και όχι από καμπίνα

    Σαν internet πάντως (835), παίρνουν IP και τα δύο router, και ο draytek και ο H300S.

    Το Setup μου.

    Μπροστά είναι ένας ZTE H168N που παίζει το modem.

    Εχω σβήσει στο WAN ότι interface είχε, κα έχω φτιάξει δύο καινούργια (πχ DATA & Voda) σε Bridge type χωρίς VLAN (σημαντικό)

    Στο port binding, έχω ορίσει στην LAN1 το DATA και στο LAN3 το Voda. (βάζετε ότι LAN σας βολεύει)

    Στο LAN1 έχω συνδέσει την WAN του draytek και στα settings της WAN του έχω ορίσει το 835 για να ξέρει τι θα πάρει (internet)

    Στο LAN3 έχω συνδέσει την WAN του H300s (την κόκκινη υποδοχή). Στον H300s δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.

    Παίρνουν και οι δύο router κανονικά ξεχωριστές IPs και δουλεύουν μια χαρά.

    Θεωρώ ότι και VoIP και IpTV θα παίξουν κανονικά στον H300s μιας και στα Bridge interfaces του ΖΤΕ δεν έχω ορίσει VLAN (835, 836,837 κτλ), άρα ο κάθε router τραβάει ότι ζητήσει, και παραδόξως η Vodafone το αφήνει (2 login)

    Τονίζω ξανά ότι παίζω από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. Σαν username & password χρησιμοποιώ και στα δύο user@hol.gr με password user (ότι και να βάλεις παίζει)

    Κάποιος που έχει τον εξοπλισμό, την όρεξη και τις γνώσεις, ας το δοκιμάσει να δούμε αν παίζει και μάλιστα χωρίς προβλήματα για μερικές μέρες (άντε μπας και πάω σε 100άρα :P).

    Αν παίξει (μόνος ενδοιασμός λόγο καμπίνας και credentials), το μόνο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι το QOS της γραμμής στο κομμάτι του VoIP (ανύπαρκτο), ειδικά αν κάποιος τιγκάρει τη γραμμή με κάνα torrent ή download manager. Δεν βλέπω να μπορεί να μιλήσει κανείς στο τηλέφωνο (Γιανναααααάκη, κλείσε το internet να μιλήσω με τη θεία!!!) Α και φυσικά το μπάχαλο με τα τρία router :P
    Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι λάθος εγώ, αλλά όταν πρωτοπήρα το H300s είχα συνδέσει το παλιό Modem της cyta (που συγχρόνιζε κανονικά) με το h300s (στην θύρα WAN του) αλλα τηλεφωνία δεν επαιρνε. Και σε καποια φάση που είχα μιλήσει με την υποστήριξή τους μου είχαν πει ότι το δικό τους θα πρέπει να μπαίνει πάντα πρώτο. Μακάρι να βρεθεί κάποιου είδους λύση γιατί δεν την παλεύω άλλο.

    Άσχετο αλλά μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ανοίγουμε μια πόρτα σε αυτή την βλακεία; Ένα screenshot έστω. Δεν μου δουλεύει και από την υποστήριξη κάθε φορά μου λένε κι άλλα.

  14. #1199
    Εγγραφή
    29-10-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα όταν είχα αλλάξει το default password, μετά από ένα restart του H300s δεν έμπαινε στο web config ούτε με το νέο, ούτε με το default. Reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις για να ξεκολλήσει...
    Ναι και εγω ετσι σκεφτικα αλλα το κανει σε οποιαδηποτε αλλαγη. Δεν ειναι θεμα ip καθως βλεπω το web interface βαζω κωδικους (αν βαλω λαθος μου λεει λαθος) απλα δεν μπαινει μεσα.

    Η μαλακια ειναι οτι εχω Lab με esxi ,domains,firewall κτλ στο 192.168.2.0 και πρεπει να τα ρυθμισω ολα.

    Θα δοκιμασω σημερα να το αφησω στο default να δω την συμπεριφορα.

    Νομιζω αφηνει να δηλωσεις vlan σωστα?

  15. #1200
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaxPanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω αφηνει να δηλωσεις vlan σωστα?
    Δεν θυμάμαι.

Σελ. 80 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας