Σελ. 81 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.201-1.215 από 5540
  1. #1201
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fingolfingr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο αλλά μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ανοίγουμε μια πόρτα σε αυτή την βλακεία; Ένα screenshot έστω. Δεν μου δουλεύει και από την υποστήριξη κάθε φορά μου λένε κι άλλα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  port.jpg 
Εμφανίσεις:  116 
Μέγεθος:  185,6 KB 
ID: 208166
    Εγώ έτσι άνοιξα πόρτα.

    Πρέπει να βρεθεί πάντως κάποιος τρόπος ώστε να μπορέσουμε να αλλάξουμε αυτό το router...

  2. #1202
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν δικό τους router, δεν θέλουν να χάσουν την voip τηλεφωνία από τον H300S, και έχουν και έναν επιπλέον περισσευούμενο router, μπορούν να δοκιμάσουν το παρακάτω setup και να μας πουν αν έπαιξε.

    Σύνολο τρία (3) router (ξέρω, έλεος)
    Ε ναι, ελεος!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω στο κομμάτι του Voip γιατί έχω κανονική γραμμή. Είμαι με 30άρα από ΑΚ και όχι από καμπίνα

    Σαν internet πάντως (835), παίρνουν IP και τα δύο router, και ο draytek και ο H300S.

    Το Setup μου.

    Μπροστά είναι ένας ZTE H168N που παίζει το modem.

    Εχω σβήσει στο WAN ότι interface είχε, κα έχω φτιάξει δύο καινούργια (πχ DATA & Voda) σε Bridge type χωρίς VLAN (σημαντικό)

    Στο port binding, έχω ορίσει στην LAN1 το DATA και στο LAN3 το Voda. (βάζετε ότι LAN σας βολεύει)

    Στο LAN1 έχω συνδέσει την WAN του draytek και στα settings της WAN του έχω ορίσει το 835 για να ξέρει τι θα πάρει (internet)

    Στο LAN3 έχω συνδέσει την WAN του H300s (την κόκκινη υποδοχή). Στον H300s δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.
    Το τελευταιο τι το θες?
    Ή θα παιξεις με το ZTE H168N πρωτο και μετα το δικο σου, ή το H300s και μετα το δικο σου
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  3. #1203
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταιο τι το θες?
    Ή θα παιξεις με το ZTE H168N πρωτο και μετα το δικο σου, ή το H300s και μετα το δικο σου
    Το τελευταίο είναι όλο το θέμα, αν θα παίξει το VoIP πίσω από bridge, και κυρίως πως θα συμπεριφερθεί σε βάθος μερικών ημερών, και όλα αυτά με τον δικό μου σε 2ο bridge για internet.

    Με το ΖΤΕ παίζω μπροστά και πίσω το δικό μου τόσο καιρό μιας και δεν έχω VoIP

    Το Η300s μπροστά όταν δεήσει η Vodafone να ανοίξει το bridge. Αν το άνοιγε, δεν θα έγραφα το παραπάνω post.


    Είμαι με 30άρα ΑΚ, έχουν ανοίξει 100άρες αλλά μόνο VoIP, το bridge το θέλω οπωσδήποτε, 267Α δεν βρίσκω πουθενά οπότε αναγκαστικά στη μάπα ο H300s.... άρα ψάχνω λύση!!!

  4. #1204
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε μπορεις να βαλεις το VoIP πίσω από bridge. Ο παροχος μπαινει μπροστα
    Βαλε το δικο σου απο πισω με DMZ και εισαι ετοιμος
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  5. #1205
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @gus73, δεν θα παίξει η VoIP τηλεφωνία της Vodafone (επίσης σε Nova και Wind) όπως το έχεις σχεδιάσει. Και ο λόγος είναι απλός.

    Σε αυτές τις 3 εταιρείες (όπως παλαιότερα σε Cyta) γίνονται 2 συνδέσεις όπως έχεις αναφέρει. Η πρώτη κύρια για την κλήση ΡΡΡ, με απόκτηση δημόσιας ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η δεύτερη Bridged με απόκτηση ιδιωτικής ΙΡ σε εσωτερικό δίκτυο του παρόχου, για την τηλεφωνία.
    Η δεύτερη, για να δουλέψει η τηλεφωνία, πρέπει είτε το H300s να παίζει ως modem είτε (αν παίζει μόνο ως router πίσω από άλλο modem) να έρχεται στην WAN θύρα απευθείας η Bridged σύνδεση. Αν έρχεται η κύρια σύνδεση στην WAN θύρα του H300s, τότε αυτό δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τον server για να δουλέψει η τηλεφωνία.

    Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το H300s πίσω από άλλο modem/router, είναι να μπορεί στο δεύτερο να γίνονται και τα 2 παρακάτω:
    α. Ταυτόχρονα 2 συνδέσεις, μία για συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η άλλη για την τηλεφωνία.
    β. Να ρυθμισθεί η δεύτερη σύνδεση της τηλεφωνίας, να βγαίνει από μία και μόνο συγκεκριμένη θύρα LAN, στην οποία θα συνδέεται η WAN θύρα του H300s.

    Τέτοια παράδειγμα είναι ο οδηγός που ισχύει για αντίστοιχη περίπτωση με άλλες συσκευές. Οπότε αν το δικό μας modem/router έχει αυτή την δυνατότητα, μια χαρά θα παίξουν όλα.
    Δυστυχώς το H300s δεν μπορεί να μπει (προς το παρόν) σε Bridge Mode ώστε να έχουμε τον δικό μας μοναδικό router πίσω του. Άρα είτε παίζουμε με το H300s στην γραμμή και πίσω του το δικό μας router με (ή χωρίς) DMZ είτε το H330s πίσω από το δικό μας modem/router.

  6. #1206
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το H300s πίσω από άλλο modem/router, είναι να μπορεί στο δεύτερο να γίνονται και τα 2 παρακάτω:
    α. Ταυτόχρονα 2 συνδέσεις, μία για συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η άλλη για την τηλεφωνία.
    β. Να ρυθμισθεί η δεύτερη σύνδεση της τηλεφωνίας, να βγαίνει από μία και μόνο συγκεκριμένη θύρα LAN, στην οποία θα συνδέεται η WAN θύρα του H300s.

    Τέτοια παράδειγμα είναι ο οδηγός που ισχύει για αντίστοιχη περίπτωση με άλλες συσκευές. Οπότε αν το δικό μας modem/router έχει αυτή την δυνατότητα, μια χαρά θα παίξουν όλα.
    Δυστυχώς το H300s δεν μπορεί να μπει (προς το παρόν) σε Bridge Mode ώστε να έχουμε τον δικό μας μοναδικό router πίσω του. Άρα είτε παίζουμε με το H300s στην γραμμή και πίσω του το δικό μας router με (ή χωρίς) DMZ είτε το H330s πίσω από το δικό μας modem/router.
    Έτσι όπως το λες, αν βάλει κάποιος το modem του να βγάζει το VLAN ID της τηλεφωνίας σε μια θύρα και την συνδέσει στην WAN του H300s, θα μπορέσει να δουλέψει μια χαρά. Και θα έχει δικό του εξοπλισμό για το internet, παρακάμπτοντας πλήρως το H300s, που είναι το κύριο ζητούμενο.

  7. #1207
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το wifi του συγκεκριμένου ρούτερ έχει μεγάλο πρόβλημα.
    Πρώτον τρελό battery drain στις συσκευές που είναι συνδεδεμένο και δεύτερον κολλήματα σε βίντεο youtube κλπ.
    Μου άλλαξαν το ρούτερ με άλλο αλλά τα προβλήματα δεν λύθηκαν.Τελικα πήρα αυτό https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6.html το σύνδεσα στο ρούτερ κι όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.
    Δεν ξέρω αν το θέμα του wifi οφείλεται σε software η hardware του ρούτερ.

  8. #1208
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gus73, δεν θα παίξει η VoIP τηλεφωνία της Vodafone (επίσης σε Nova και Wind) όπως το έχεις σχεδιάσει. Και ο λόγος είναι απλός.

    Σε αυτές τις 3 εταιρείες (όπως παλαιότερα σε Cyta) γίνονται 2 συνδέσεις όπως έχεις αναφέρει. Η πρώτη κύρια για την κλήση ΡΡΡ, με απόκτηση δημόσιας ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η δεύτερη Bridged με απόκτηση ιδιωτικής ΙΡ σε εσωτερικό δίκτυο του παρόχου, για την τηλεφωνία.
    Η δεύτερη, για να δουλέψει η τηλεφωνία, πρέπει είτε το H300s να παίζει ως modem είτε (αν παίζει μόνο ως router πίσω από άλλο modem) να έρχεται στην WAN θύρα απευθείας η Bridged σύνδεση. Αν έρχεται η κύρια σύνδεση στην WAN θύρα του H300s, τότε αυτό δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τον server για να δουλέψει η τηλεφωνία.

    Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το H300s πίσω από άλλο modem/router, είναι να μπορεί στο δεύτερο να γίνονται και τα 2 παρακάτω:
    α. Ταυτόχρονα 2 συνδέσεις, μία για συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η άλλη για την τηλεφωνία.
    β. Να ρυθμισθεί η δεύτερη σύνδεση της τηλεφωνίας, να βγαίνει από μία και μόνο συγκεκριμένη θύρα LAN, στην οποία θα συνδέεται η WAN θύρα του H300s.

    Τέτοια παράδειγμα είναι ο οδηγός που ισχύει για αντίστοιχη περίπτωση με άλλες συσκευές. Οπότε αν το δικό μας modem/router έχει αυτή την δυνατότητα, μια χαρά θα παίξουν όλα.
    Δυστυχώς το H300s δεν μπορεί να μπει (προς το παρόν) σε Bridge Mode ώστε να έχουμε τον δικό μας μοναδικό router πίσω του. Άρα είτε παίζουμε με το H300s στην γραμμή και πίσω του το δικό μας router με (ή χωρίς) DMZ είτε το H330s πίσω από το δικό μας modem/router.
    Για να δουλεψει όμως θα πρεπει να εχουμε τους root κωδικούς του H300s. Τους εχουμε;

  9. #1209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν αναφέρεσαι να είναι συνδεδεμένο στην γραμμή και να παίζει σε Bridge Mode, τότε ναι, χρειάζεται ο κωδικός του root που δεν είναι γνωστός.
    Αν από την άλλη αναφέρεσαι να παίζει ως router πίσω από το δικό μας modem/router, τότε δεν χρειάζεται ο κωδικός του root και δουλεύει κανονικά, όπως το έκανε ο φίλος. Αλλά για την τηλεφωνία πρέπει να ισχύουν οι προϋποθέσεις που ανέφερα πριν.

  10. #1210
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gus73, δεν θα παίξει η VoIP τηλεφωνία της Vodafone (επίσης σε Nova και Wind) όπως το έχεις σχεδιάσει. Και ο λόγος είναι απλός.

    Σε αυτές τις 3 εταιρείες (όπως παλαιότερα σε Cyta) γίνονται 2 συνδέσεις όπως έχεις αναφέρει. Η πρώτη κύρια για την κλήση ΡΡΡ, με απόκτηση δημόσιας ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η δεύτερη Bridged με απόκτηση ιδιωτικής ΙΡ σε εσωτερικό δίκτυο του παρόχου, για την τηλεφωνία.
    Η δεύτερη, για να δουλέψει η τηλεφωνία, πρέπει είτε το H300s να παίζει ως modem είτε (αν παίζει μόνο ως router πίσω από άλλο modem) να έρχεται στην WAN θύρα απευθείας η Bridged σύνδεση. Αν έρχεται η κύρια σύνδεση στην WAN θύρα του H300s, τότε αυτό δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τον server για να δουλέψει η τηλεφωνία.

    Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το H300s πίσω από άλλο modem/router, είναι να μπορεί στο δεύτερο να γίνονται και τα 2 παρακάτω:
    α. Ταυτόχρονα 2 συνδέσεις, μία για συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο και η άλλη για την τηλεφωνία.
    β. Να ρυθμισθεί η δεύτερη σύνδεση της τηλεφωνίας, να βγαίνει από μία και μόνο συγκεκριμένη θύρα LAN, στην οποία θα συνδέεται η WAN θύρα του H300s.

    Τέτοια παράδειγμα είναι ο οδηγός που ισχύει για αντίστοιχη περίπτωση με άλλες συσκευές. Οπότε αν το δικό μας modem/router έχει αυτή την δυνατότητα, μια χαρά θα παίξουν όλα.
    Δυστυχώς το H300s δεν μπορεί να μπει (προς το παρόν) σε Bridge Mode ώστε να έχουμε τον δικό μας μοναδικό router πίσω του. Άρα είτε παίζουμε με το H300s στην γραμμή και πίσω του το δικό μας router με (ή χωρίς) DMZ είτε το H330s πίσω από το δικό μας modem/router.
    Στη ουσία το ίδιο πράμα λέμε, με τη διαφορά ότι στο 1ο router (modem) δεν έχω ορίσει VC στις bridge συνδέσεις αλλά τις έχω αφήσει ανοιχτές να τραβάει ο κάθε router που είναι μετά ότι VC ζητήσει για το λόγο που γράφω στο τέλος του παρόντος.


    Στη συνδεσμολογία μου, και ο draytek, και ο H300s, που είναι και οι δύο πίσω από το ΖΤΕ, σε ξεχωριστές LAN του ΖΤΕ με αντιστοιχισμένα τα bridge interfaces, παίρνουν και οι δύο ξεχωριστές public IPs ο καθένας με το δικό του 835. Ο draytek ζητάει μόνο το 835, ο H300s τα πάντα. Θεωρητικά αν ο H300s τραβάει το 835, θα μπορεί να τραβήξει και τα 836,837. Δυστυχώς (και ευτυχώς γενικά) δεν έχω VoIP ή IpTV για να δω αν θα μου τα φέρει. Για αυτό είπα αν κάποιος έχει τον εξοπλισμό τις γνώσεις και την όρεξη να το δοκιμάσει.


    Το παράδοξο είναι, ότι στο ZTE άμα δώσω στο bridge interface που αφορά τον H300s (LAN3) το VC 835, τότε ο H300s δεν μπορεί να πάρει IP με τίποτα. Να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει το 835 στον H300s αλλά μόνο το 837, όμως επί του παρόντος δεν έχω VoIP για τη δοκιμή.

  11. #1211
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι δεν λέμε το ίδιο. H συνδεσμολογία είναι σωστή, όχι όμως το αποτέλεσμα που θέλουμε, αφού δεν έχουν γίνει οι σωστές ρυθμίσεις.

    Όταν το H300s (ή άλλο router) είναι πίσω από ένα modem, τότε η σύνδεση που μπορεί να κάνει εξαρτάται τι θα του δίνει στην WAN θύρα.
    Αυτή είτε θα είναι σύνδεση για το διαδίκτυο είτε για την τηλεφωνία. Ποτέ και τα 2, αφού μία είναι η WAN θύρα του H330s.

    Όπως τα έχεις γράψει, χωρίς δηλαδή ρύθμιση στο modem/router να δίνει το κατάλληλο VLAN σε μία συγκεκριμένη LAN και μόνο σε αυτή να συνδέεται το H300s, δεν θα δουλέψει ποτέ η τηλεφωνία. Μόνο σύνδεση στο διαδίκτυο θα έχει.

  12. #1212
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν λέμε το ίδιο. H συνδεσμολογία είναι σωστή, όχι όμως το αποτέλεσμα που θέλουμε, αφού δεν έχουν γίνει οι σωστές ρυθμίσεις.

    Όταν το H300s (ή άλλο router) είναι πίσω από ένα modem, τότε η σύνδεση που μπορεί να κάνει εξαρτάται τι θα του δίνει στην WAN θύρα.
    Αυτή είτε θα είναι σύνδεση για το διαδίκτυο είτε για την τηλεφωνία. Ποτέ και τα 2, αφού μία είναι η WAN θύρα του H330s.

    Όπως τα έχεις γράψει, χωρίς δηλαδή ρύθμιση στο modem/router να δίνει το κατάλληλο VLAN σε μία συγκεκριμένη LAN και μόνο σε αυτή να συνδέεται το H300s, δεν θα δουλέψει ποτέ η τηλεφωνία. Μόνο σύνδεση στο διαδίκτυο θα έχει.
    Αν κάνει bridge σε μια θύρα του modem του το vlan της τηλεφωνίας και πάνω σε αυτή βάλει την wan του H300s, θεωρητικά θα πάρει ip από το δίκτυο της τηλεφωνίας. Λες να μην κάνει register το VoIP;

  13. #1213
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν λέμε το ίδιο. H συνδεσμολογία είναι σωστή, όχι όμως το αποτέλεσμα που θέλουμε, αφού δεν έχουν γίνει οι σωστές ρυθμίσεις.

    Όταν το H300s (ή άλλο router) είναι πίσω από ένα modem, τότε η σύνδεση που μπορεί να κάνει εξαρτάται τι θα του δίνει στην WAN θύρα.
    Αυτή είτε θα είναι σύνδεση για το διαδίκτυο είτε για την τηλεφωνία. Ποτέ και τα 2, αφού μία είναι η WAN θύρα του H330s.

    Όπως τα έχεις γράψει, χωρίς δηλαδή ρύθμιση στο modem/router να δίνει το κατάλληλο VLAN σε μία συγκεκριμένη LAN και μόνο σε αυτή να συνδέεται το H300s, δεν θα δουλέψει ποτέ η τηλεφωνία. Μόνο σύνδεση στο διαδίκτυο θα έχει.
    Είχα την εντύπωση ότι στη WAN έρχεται ότι VCs (VLANs) του στείλεις, και η WAN κάνει το διαχωρισμό/επιλογή σε αυτά που έχει ορισμένα. Και από εκεί και πέρα είναι θέμα του router αν μπορεί να διαχειριστεί περισσότερα του ενός VLAN. Πχ ο draytek διαχειρίζεται ένα και μόνο, είτε του το στέλνεις, είτε το ορίζεις στη WAN του.

    Ωραία εποικοδομητική συζήτηση πάντως

    ΥΓ: Κάποιος ρε παιδιά να δοκιμάσει τον H300s πίσω από άλλο router και να ορίσει το 837 στο bridge interface να δούμε αν παίζει η τηλεφωνία; Το internet (835) δεν παίζει αν το ορίσεις, το θέλει OFF στο bridge, οπότε αν ισχύει το ίδιο και με το 837, τότε όπως τα λέει ο @jkoukos παραπάνω δεν θα παίξει ποτέ. Άντε κάντε το ψυχικό, μην κάνω αίτηση να αναβαθμιστώ σε 100άρα VoIP και ξεμείνω από τηλέφωνο

  14. #1214
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνει bridge σε μια θύρα του modem του το vlan της τηλεφωνίας και πάνω σε αυτή βάλει την wan του H300s, θεωρητικά θα πάρει ip από το δίκτυο της τηλεφωνίας. Λες να μην κάνει register το VoIP;
    Αυτό ακριβώς λέω ότι πρέπει να γίνει και ήδη υπάρχει ο οδηγός που έδωσα προηγουμένως.

  15. #1215
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ: Κάποιος ρε παιδιά να δοκιμάσει τον H300s πίσω από άλλο router και να ορίσει το 837 στο bridge interface να δούμε αν παίζει η τηλεφωνία; Το internet (835) δεν παίζει αν το ορίσεις, το θέλει OFF στο bridge, οπότε αν ισχύει το ίδιο και με το 837, τότε όπως τα λέει ο @jkoukos παραπάνω δεν θα παίξει ποτέ. Άντε κάντε το ψυχικό, μην κάνω αίτηση να αναβαθμιστώ σε 100άρα VoIP και ξεμείνω από τηλέφωνο
    Αν και δεν εχω πολυ-καταλαβει τι θελεις να κανεις εχω 2 H300s και ενα zte H267A το οποιο και δουλευω σε bridge mode με ενα ρουτερ tplink με openwrt το οποιο δουλεψε αμεσα χωρις να του ορισω vlan και τετοια. (Vlan εχω ορισει στο H267A)

    Ειμαι προθυμος να τεσταρω αν μου πεις τι ακριβως θελεις να τεσταρω απλα να ξερεις πως στο H300s ΔΕΝ εχεις καμια δυνατοτητα να πειραξεις τα οποιαδηποτε πρωτοκολλα τα οποια ειναι κλειδωμενα.

    Α ξεχασα να σου πω πως περνω απο καμπινα vodafone με voip.

Σελ. 81 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας