Σελ. 228 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.406-3.420 από 5540
  1. #3406
    Εγγραφή
    22-04-2019
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε σε νίωθω. Και σε εμένα το ίδιο γίνεται με το Wifi.

    - - - Updated - - -

    Πάντως με restart κάπως βελτιώνεται. Παρόλα αυτά, θα το κοιτάζω κατά την διάρκεια της ημέρας για να διαπιστώσω αν θα ξανκάνει τα ίδια.

  2. #3407
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα

    Την τελευταία εβδομάδα έχω στο σπίτι συνεχείς αποσυνδέσεις μέσα στην μέρα . Παρακολουθώντας μέσα στο ρούτερ τα crc errors πάνε στο θεό στο down/up . Επίσης έχει αλλάξει ο συγχρονισμός της γραμμής την τελευταία εβδομάδα και κλειδώνω πιο ψιλά από ότι κλείδωνα . Είμαι κάτοχος vdsl 30 και κλειδώνω 33 down 5 up ενώ πριν ήμουν 29/3 . Σε επικοινωνία μου με την Vodafone μια κοπέλα από την τεχνική υποστήριξη μου είπε ότι υπάρχει πανελλαδικό θέμα με τις "30αρες" γραμμές και παρατηρείται οτι οι χρήστες συγχρονίζουν πιο ψιλά ειδικά στο upload (εμένα έφτασε μέχρι και 7.8) και πως έχουν συνέχεια αποσυνδέσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ?


    Υ.Γ στην πρώτη μου επικοινωνία με την Vodafone ένας κύριος δεν μου είπε καν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πως 3-4 αποσυνδέσεις μέσα στην μέρα θεωρούνται αποδέκτες . Τον ρώτησα από ποιον θεωρούνται αποδεκτές και δεν απάντησε

  3. #3408
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panosagg27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Την τελευταία εβδομάδα έχω στο σπίτι συνεχείς αποσυνδέσεις μέσα στην μέρα . Παρακολουθώντας μέσα στο ρούτερ τα crc errors πάνε στο θεό στο down/up . Επίσης έχει αλλάξει ο συγχρονισμός της γραμμής την τελευταία εβδομάδα και κλειδώνω πιο ψιλά από ότι κλείδωνα . Είμαι κάτοχος vdsl 30 και κλειδώνω 33 down 5 up ενώ πριν ήμουν 29/3 . Σε επικοινωνία μου με την Vodafone μια κοπέλα από την τεχνική υποστήριξη μου είπε ότι υπάρχει πανελλαδικό θέμα με τις "30αρες" γραμμές και παρατηρείται οτι οι χρήστες συγχρονίζουν πιο ψιλά ειδικά στο upload (εμένα έφτασε μέχρι και 7.8) και πως έχουν συνέχεια αποσυνδέσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ?


    Υ.Γ στην πρώτη μου επικοινωνία με την Vodafone ένας κύριος δεν μου είπε καν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πως 3-4 αποσυνδέσεις μέσα στην μέρα θεωρούνται αποδέκτες . Τον ρώτησα από ποιον θεωρούνται αποδεκτές και δεν απάντησε
    Οι περισσότερες VDSL από καμπίνες συγχρονίζουν πλεον λίγο παραπάνω από την ονομαστική ταχύτητα του πακέτου για να εξαλείψουν το overhead. Η αλήθεια είναι ότι, όσο κι αν ακούγεται ενοχλητικό, θεωρούνται αποδεκτές οι 3-4 αποσυνδέσεις τη μέρα. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις κάποιους πρώτους ελέγχους από πλευράς σου όπως αλλαγή τηλεφωνικού καλωδίου που συνδέει το router στη γραμμή, δοκιμή το router απευθείας στη γραμμή (σε περίπτωση που έχεις splitter), δοκιμή σε άλλη τηλεφωνική πρίζα κλπ. Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο νήμα αφορά συζήτηση του συγκεκριμένου εξοπλισμού, ενδεχομένως να ήταν καλύτερο να ανοίξεις ένα καινούριο νήμα για συζήτηση του δικού σου θέματος.

  4. #3409
    Μετά την αναβάθμιση από 24άρα σε vdsl50, μου έδωσαν το συγκεκριμένο. Οι πρώτες 10 ημέρες ήταν ψιλοαπογοήτευση. Από ταχύτητα κανένα πρόβλημα(48-50 Mbps σύμφωνα με το fast) , αλλά οι 5-6 αποσυντονισμοί την ημέρα και οι συχνές αποσυνδέσεις των συσκευών είτε σε wifi είτε σε Lan ήταν σπάσιμο νεύρων. Εδικά με το χρόνο που θέλει μέχρι να ξανασυντονίσει (ρίχνω τάπες jack daniels μέχρι να ωριμάσει το ποτό).
    Εδώ και 2 ημέρες έβαλα ένα router (ΑP) στην γραμμή LAN1 του Η300 και όλες οι συσκευές παίρνουν από αυτό. Eκλεισα και το wifi στο H300 και τώρα δίνει μόνο τηλέφωνο και από το Lan1 internet στο router.
    Από τότε εδώ και 58 περίπου ώρες είναι σταθερότατο, κανένας αποσυντονισμός, ταχύτητα 48-50 και όλες οι συσκευές (2PC, 1wifi repeater, 4 κινητά, 1smart tv με πολύ netflix) όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα και ταχύτατα.
    Δεν ξέρω αν η σύνδεση AP ήταν η λύση ή ήταν τυχαίο και έφταιγε κάτι άλλο που έφτιαξε, ή πόσο θα κρατήσει το όνειρο, αλλά όσοι έχετε παρόμοια προβλήματα, κάντε μια δοκιμή με κάποιο δανεικό router, μπορεί το H300 να είναι αλλεργικό στα πολλά ....δώσε και μένα μπάρμπα. Για την ιστορία, το router που έβαλα είναι το huawei ax3 dual core, το οποίο μέχρι στιγμής δείχνει βράχος.

  5. #3410
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το HUAWEI το έχεις σετάρει για να δουλεύει αποκλειστικά σαν AP???
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #3411
    Ναι, μόνο σαν AP μπορεί να δουλέψει και σαν wifi repeater, αλλά από που να κάνει repeat αφού μόνο αυτό δίνει wifi. To έχω δίπλα στο H300 και σε άλλο χώρο έχω ένα άλλο απλό wifi repeater (ένα tplink) που παίρνει από το huawei αν και δεν είναι απαραίτητο γιατί το huawei έχει δυνατό σήμα.

  7. #3412
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris0019 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο σαν AP μπορεί να δουλέψει και σαν wifi repeater,
    Γιατί σαν ρούτερ δεν μπορεί να δουλέψει??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #3413
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σαν ρούτερ δεν μπορεί να δουλέψει??
    Συγνώμη, τρικυμία εν κρανίω, λάθος μου. Ξανά.... to huawei δουλεύει σαν ρούτερ, δίνει wifi και με lan σε 3 συσκευές.
    3η μέρα όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

  9. #3414
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σαν ρούτερ δεν μπορεί να δουλέψει??
    Σηκώνει ppp session στο Huawei? Αφού το H300s δε ρυθμίζεται σε bridge mode...

  10. #3415
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris0019 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, τρικυμία εν κρανίω, λάθος μου. Ξανά.... to huawei δουλεύει σαν ρούτερ, δίνει wifi και με lan σε 3 συσκευές.
    3η μέρα όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Και το AP μπορεί να δώσει ενσύρματα και ασύρματα, απλά αν το έχεις ρυθμίσει να λειτουργεί σαν ρούτερ ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το Double NAT.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #3416
    Εγγραφή
    29-08-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα στην ομάδα.Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο modem-router.Είμαι σε vdsl 50αρα.Πρώτη σύνδεση κανένα πρόβλημα στο να πάρει dsl και voip.Αδύναμο wifi με αποτέλεσμα σε σπίτι 68 τετραγωνικών να μην έχει πάνω από μία γραμμή στο δωμάτιο. Αλλά αυτό ήταν το λιγότερο.Έχω συνδέσει το pc μου με power line TP-LINK TL-PA4010PKIT v4.Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν πως το pc έκοβε όλη τη κίνηση του δικτύου από τις υπόλοιπες συσκευές. Ειδικά η παράλληλη θέαση netflix,σε xiaomi mi box s,ήταν τουλάχιστον προβληματική. Καθώς ύπηρχε το modem-router asus DSL-N17U αποφάσισα να πειραματίστω. Δοκίμασα αρκέτα μέχρι να καταφέρω να στήσω το h300s πίσω από το asus με τέτοιο τρόπο ώστε να δουλεύει και το voip. Σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον παραθέτω τις κινήσεις μου.

    1)Σύνδεση από την lan 1 του asus στην wan του h300s
    2)Στην wan ρύθμιση του asus δημιουργία service 2 με bridge στην lan 1.
    3)Ενεργοποίηση 802.1Q με VLAN ID 837.
    4)Στις lan ρυθμίσεις του asus,καρτέλα ip tv ενεργοποίησα στην επιλογή enable multicast routing το igmp rpoxy
    5)Όρισα στο wan port το service 2 που είχα δημιουργήσει πριν
    6)Στην επιλογή Remove VLAN TAG from WAN επέλεξα disable
    7)Στην επιλογή igmp snooping επέλεξα enable
    8)apply
    9)επανεκίνηση και στα 2 modem

    Μέτα από τα παραπάνω βήματα κατάφερα να έχω το asus σαν modem router και το H300s μόνο για voip.Έχω αυτό το setup εδώ και δύο μέρες χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε στο internet το οποίο πλέον τρέχει σωστά, ούτε στο voip.

    ps. Για την σύνδεση του asus χρησιμοποίησα τους κωδικούς που είχαν δώσει τα παιδιά εδώ στο forum. ppp username guest@dsl.gr και κωδικό guest με vlan id 835.

  12. #3417
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inps123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην ομάδα.Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο modem-router.Είμαι σε vdsl 50αρα.Πρώτη σύνδεση κανένα πρόβλημα στο να πάρει dsl και voip.Αδύναμο wifi με αποτέλεσμα σε σπίτι 68 τετραγωνικών να μην έχει πάνω από μία γραμμή στο δωμάτιο. Αλλά αυτό ήταν το λιγότερο.Έχω συνδέσει το pc μου με power line TP-LINK TL-PA4010PKIT v4.Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν πως το pc έκοβε όλη τη κίνηση του δικτύου από τις υπόλοιπες συσκευές. Ειδικά η παράλληλη θέαση netflix,σε xiaomi mi box s,ήταν τουλάχιστον προβληματική. Καθώς ύπηρχε το modem-router asus DSL-N17U αποφάσισα να πειραματίστω. Δοκίμασα αρκέτα μέχρι να καταφέρω να στήσω το h300s πίσω από το asus με τέτοιο τρόπο ώστε να δουλεύει και το voip. Σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον παραθέτω τις κινήσεις μου.

    1)Σύνδεση από την lan 1 του asus στην wan του h300s
    2)Στην wan ρύθμιση του asus δημιουργία service 2 με bridge στην lan 1.
    3)Ενεργοποίηση 802.1Q με VLAN ID 837.
    4)Στις lan ρυθμίσεις του asus,καρτέλα ip tv ενεργοποίησα στην επιλογή enable multicast routing το igmp rpoxy
    5)Όρισα στο wan port το service 2 που είχα δημιουργήσει πριν
    6)Στην επιλογή Remove VLAN TAG from WAN επέλεξα disable
    7)Στην επιλογή igmp snooping επέλεξα enable
    8)apply
    9)επανεκίνηση και στα 2 modem

    Μέτα από τα παραπάνω βήματα κατάφερα να έχω το asus σαν modem router και το H300s μόνο για voip.Έχω αυτό το setup εδώ και δύο μέρες χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε στο internet το οποίο πλέον τρέχει σωστά, ούτε στο voip.

    ps. Για την σύνδεση του asus χρησιμοποίησα τους κωδικούς που είχαν δώσει τα παιδιά εδώ στο forum. ppp username guest@dsl.gr και κωδικό guest με vlan id 835.
    Έχεις απενεργοποιήσει από το H300s το PPPoE για το internet ή παλεύει να σηκώσει δύο sessions πλέον λόγω του ότι τρέχει και στο Asus?

  13. #3418
    Εγγραφή
    29-08-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απενεργοποιήσει από το H300s το PPPoE για το internet ή παλεύει να σηκώσει δύο sessions πλέον λόγω του ότι τρέχει και στο Asus?
    Σηκώνει κανονικά PPPoE μέσω της ethernet . Δεν παλεύει να σηκώσει. Αυτό ήταν το εύκολο. Μόλις το σύνδεσα στη lan του Asus πήρε. Το δύσκολο ήταν το voip. Εκεί ήθελε λίγο πειραματισμό με τις ρυθμίσεις.

  14. #3419
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inps123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σηκώνει κανονικά PPPoE μέσω της ethernet . Δεν παλεύει να σηκώσει. Αυτό ήταν το εύκολο. Μόλις το σύνδεσα στη lan του Asus πήρε. Το δύσκολο ήταν το voip. Εκεί ήθελε λίγο πειραματισμό με τις ρυθμίσεις.
    Απ'όσο θυμάμαι στο H300s δεν υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις εντελώς το PPPoE, εκτός αν μπήκες με superuser και το έκλεισες. Αν δεν έχει λοιπόν απενεργοποιηθεί το PPPoE από το H300s θα παλεύει κι αυτό να πάρει session (ασχέτως αν θα τρώει πόρτα πιθανότατα από τη VF καθώς θα βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχτό ppp session από το asus).


    Edit: Αν σηκώνει PPPoE από την ethernet τότε σημαίνει ότι το routing (και το ppp session) το κάνει το H300s. Αν σηκώνει το PPPoE από το Asus (όπως έγραψες κιόλας απ'ότι κατάλαβα) τότε εφόσον έχεις ρυθμίσει σαν gateway το Asus το routing θα το κάνει αυτό.

  15. #3420
    Εγγραφή
    29-08-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο θυμάμαι στο H300s δεν υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις εντελώς το PPPoE, εκτός αν μπήκες με superuser και το έκλεισες. Αν δεν έχει λοιπόν απενεργοποιηθεί το PPPoE από το H300s θα παλεύει κι αυτό να πάρει session (ασχέτως αν θα τρώει πόρτα πιθανότατα από τη VF καθώς θα βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχτό ppp session από το asus).


    Edit: Αν σηκώνει PPPoE από την ethernet τότε σημαίνει ότι το routing (και το ppp session) το κάνει το H300s. Αν σηκώνει το PPPoE από το Asus (όπως έγραψες κιόλας απ'ότι κατάλαβα) τότε εφόσον έχεις ρυθμίσει σαν gateway το Asus το routing θα το κάνει αυτό.
    Το rooting γίνεται κανονικά από το asus. Έχοντας στο asus ενεργοποιήσει την επιλογή PPPoE relay ουσιαστικά έχω και τις δύο συσκευές να κάνουν rooting καθώς ενεργοποιείται η δυνατότητα η δεύτερη συσκευή να μπορεί να κανει ξεχωριστή σύνδεση PPPoE.Αυτό διαπιστώνεται εύκολα όταν αλλάζω θέση στο ethernet καλώδιο του powerline.Δίνει κανονικά ip από το h300s.Απλά έχω σετάρει όλες μου τις συσκευές να παίρνουν κίνηση από το asus και όχι απο το h300s.Kαι το μόνο που αφήνω στο h300s είναι τη κλήση voip.Στις ρυθμίσεις του h300s δεν έχω πειράξει τπτ.

Σελ. 228 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας