Σελ. 84 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.246-1.260 από 5540
  1. #1246
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιποτα τζιφος. Χωρις vlan και αφου δουλευε αρκετες ωρες το H300s εγινε η αλλαγη παιρνει ιντερνετ και φαινομενικα τηλεφωνο με στοιχεια ολα κομπλε ομως το τηλεφωνο ειναι νεκρο. Μολις σβηστει το VoIPv απο τυ ZTE τελειωνουν ολα. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να σου γραφει register να παιρνει κανονικα εσωτερικο δικτυο και να μην δουλευει. Επισης στην περιπτωση που δουλευε μπορεις να απομονωσεις το ιντερνετ να μην δουλευει καθολου με την μοναδικη επιλογη που σε αφηνει να βαλεις λαθος κωδικο και χρηστη στο guest@adls.gr. Και παλι ομως αμφιβαλλω αν θα μπορεις να εχεις ινετρνετ με αλλη κλση απο αλλου. (ισως)

    Ειδα πιο πανω οτι εχεις πρωτο ενα ZTE το οποιο εχεις και κωδικους root. Αυτο δεν θα σε βολεψει οταν την κανεις κατοσταρανα το βαλεις πρωτο?
    Ισως να φταίει το 267A με το firmware της Vodafone που φοράει σε συνδυασμό με την καμπίνα… αλλιώς είναι τρελό!!

    Στη γραμμή μου όπως είναι τώρα από ΑΚ, δουλεύει το internet και στους δύο router ταυτόχρονα πίσω από bridge. Παίρνουν IP και οι δύο κανονικά, βγαίνουν δηλαδή δύο 835 από την ίδια WAN του ΖΤΕ. Στην καμπίνα που η δρομολόγηση των VLANs γίνεται σε κέντρο ΟΚΣΥΑ/ΣΥΜΕΦΣ ή όπως @@ λέγετε έχω ενδοιασμούς όπως γράφω και στο αρχικό μου post, αν και στη δοκιμή σου που δούλευε το τηλ και στα δύο router (όπως δούλευε) μάλλον σε άφηνε να περνάς δύο 837.. ή την πατάτα την έκανε το 267. Τι να πω…. Εδώ μόνο κάποιος που ξέρει πως παίζει η δρομολόγηση στο κέντρο μπορεί να μας διαφωτίσει.

    Το ΖΤΕ που έχω δεν είναι της Vodafone, είναι με firmware της Wind (ξεκλείδωτο). Οπότε δεν μπορεί να παίξει VoIP. Είναι ότι μπόρεσα να βρω μέσα σε ένα Σ/Κ μόλις έγινε η γραμμή μου VDSL και έφαγα την πατάτα με το H300s. Τετάρτη είχα κάνει αίτηση, Πέμπτη ήρθε ο εξοπλισμός, Παρασκευή βράδυ που γύρισα απ τη δουλειά είχα VDSL και τραβούσα τα λιγοστά μαλλιά μου με τη μπαχατέλα.

    Θα φανεί στην πορεία πως θα παίξει… Θα το δοκιμάσω μόλις αναβαθμιστώ, αν και μάλλον θα προλάβει ο nOiz να κάνει πρώτος τη δοκιμή.

    Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

  2. #1247
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος που έχει και τηλεφωνία VoIP στην Vodafone,
    να χρησιμοποιήσει μόνο το FRITZ!Box 7590 ?
    Όχι, πρέπει να χρησιμοποιείς και τον εξοπλισμό της Vodafone.

  3. #1248
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, πρέπει να χρησιμοποιείς και τον εξοπλισμό της Vodafone.
    Πως το πετυχαίνουμε ?
    Ποιό συνδέουμε πρώτο στην γραμμή ?

  4. #1249
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανάλογα την συσκευή που θα σου δώσει και αν είναι εφικτό να ρυθμισθεί κατάλληλα. Π.χ. με το H300s που δίνει τελευταία, υποχρεωτικά (μέχρι νεωτέρας) θα μπει στην γραμμή και πίσω η δικιά μας συσκευή.

  5. #1250
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσοι χρησιμοποιείτε άλλη συσκευή πίσω από το h300s έχετε δει διαφορά στην ταχύτητα του ίντερνετ;

  6. #1251
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και μάλλον θα προλάβει ο nOiz να κάνει πρώτος τη δοκιμή.
    Λοιπόν δεν είχα καμία τύχη... Δοκίμασα με το DrayTek στη γραμμή σαν modem και με τη WAN του H300s στη LAN2 του DrayTek αλλά δεν έδινε ΙΡ ούτε στο data ούτε στο voice το Sercomm. Δοκίμασα να ρυθμίσω και Port Based Bridge από το DrayTek όπως φαίνεται εδώ είτε με VLAN tag είτε χωρίς, είτε με priority είτε χωρίς αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα;

  7. #1252
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην παρέα.. Μόλις εχθές ενεργοποιηθηκα και εγω σε vdsl 50 τις vodafone... Και με εχουν στείλει και Εμένα το Ιδιο ρουτερ όπως ολους το h300s.. Επειδή είμαι άσχετος με δίκτυα και περαιτέρω απο τι είδα όπως λέτε πολλοί ειναι ενα ρουτερ με προβλήματα.. Και δεύτερον ειμαι κάτοχος του asus dsl-ac52u και θέλω να μάθω τι μπορώ να κανω ώστε να δουλεύει αυτο πάνω στην γραμμή και να εχω και τηλεφωνία? Διότι ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ και αξιόπιστο διότι παίζω αρκετα game kai θελω λιγα ms.. Με μια πρώτη ματιά τις γραμμής μου αυτα ειναι τα στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-46-06-303_com.android.browser.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  217,6 KB 
ID: 208416Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-52-01-815_org.zwanoo.android.speedtest.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  155,3 KB 
ID: 208417

  8. #1253
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.. Μόλις εχθές ενεργοποιηθηκα και εγω σε vdsl 50 τις vodafone... Και με εχουν στείλει και Εμένα το Ιδιο ρουτερ όπως ολους το h300s.. Επειδή είμαι άσχετος με δίκτυα και περαιτέρω απο τι είδα όπως λέτε πολλοί ειναι ενα ρουτερ με προβλήματα.. Και δεύτερον ειμαι κάτοχος του asus dsl-ac52u και θέλω να μάθω τι μπορώ να κανω ώστε να δουλεύει αυτο πάνω στην γραμμή και να εχω και τηλεφωνία? Διότι ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ και αξιόπιστο διότι παίζω αρκετα game kai θελω λιγα ms.. Με μια πρώτη ματιά τις γραμμής μου αυτα ειναι τα στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-46-06-303_com.android.browser.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  217,6 KB 
ID: 208416Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-52-01-815_org.zwanoo.android.speedtest.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  155,3 KB 
ID: 208417
    Τέλεια είναι η γραμμή σου το ping σου είναι μια χαρά δεδομένου ότι είσαι interleaved/fastpath μπορείς να τους πάρεις τηλ. στο 13840 να στο γυρίσουν σε fastpath/fastpath θα έχεις -10ms παντού.Διαφορά στο ping δεν θα έχεις με το asus εκτός και αν φορτώσεις πολύ το 300s με συσκευές και δεν σε προλαβαίνει ο 400mhz του.
    Βασικά δεν μπορείς να αλλάξεις modem-router προς το παρόν λόγω της τηλεφωνίας (Εκτός αν δεν θες τηλεφωνία).
    Μπορείς να βάλεις το h300s σαν modem-voip και το asus σαν router.
    Εγώ βασικά 2 παράπονα έχω από το H300s ένα ότι είναι πολύ περιορισμένο και κλειδωμένο το μενού του και δεύτερο είναι η κάλυψη wi-fi στην 5Ghz η οποία είναι πολύ χειρότερη από άλλα modem-router παρόχων πχ speedport plus.

  9. #1254
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.. Μόλις εχθές ενεργοποιηθηκα και εγω σε vdsl 50 τις vodafone... Και με εχουν στείλει και Εμένα το Ιδιο ρουτερ όπως ολους το h300s.. Επειδή είμαι άσχετος με δίκτυα και περαιτέρω απο τι είδα όπως λέτε πολλοί ειναι ενα ρουτερ με προβλήματα.. Και δεύτερον ειμαι κάτοχος του asus dsl-ac52u και θέλω να μάθω τι μπορώ να κανω ώστε να δουλεύει αυτο πάνω στην γραμμή και να εχω και τηλεφωνία? Διότι ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ και αξιόπιστο διότι παίζω αρκετα game kai θελω λιγα ms.. Με μια πρώτη ματιά τις γραμμής μου αυτα ειναι τα στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-46-06-303_com.android.browser.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  217,6 KB 
ID: 208416Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06-18-52-01-815_org.zwanoo.android.speedtest.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  155,3 KB 
ID: 208417
    Αυτό προσπαθούμε κι εμείς να καταφέρουμε αν δεις τις τελευταίες συζητήσεις, δεν έχεις παρα να παρακολουθείς τις εξελίξεις εδώ. Μέχρι τότε δυστυχώς υπομονή... Όσο για το latency στα games ελπίζω να μην παίζεις με WiFi γενικά! Δοκίμασε αν θέλεις να ζητήσεις στη Vodafone να κάνουν αίτημα στον ΟΤΕ (αν είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ) για fast path.

  10. #1255
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Draytek 2926
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν δεν είχα καμία τύχη... Δοκίμασα με το DrayTek στη γραμμή σαν modem και με τη WAN του H300s στη LAN2 του DrayTek αλλά δεν έδινε ΙΡ ούτε στο data ούτε στο voice το Sercomm. Δοκίμασα να ρυθμίσω και Port Based Bridge από το DrayTek όπως φαίνεται εδώ είτε με VLAN tag είτε χωρίς, είτε με priority είτε χωρίς αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα;
    Τσέκαρε κάτω το Open WAN Interface for this Channel και στο WAN IP Settings το Obtain an IP address automatically. Τα άλλα τα αφήνεις όπως είναι.

    Μπας και σου φέρει έτσι το 837 στον H300s. Είναι λίγο παράξενος ο draytek με τα VLAN. Και τα δύο μαζί θεωρητικά δε νομίζω να στα φέρει στον ίδιο router.

  11. #1256
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσέκαρε κάτω το Open WAN Interface for this Channel και στο WAN IP Settings το Obtain an IP address automatically. Τα άλλα τα αφήνεις όπως είναι.

    Μπας και σου φέρει έτσι το 837 στον H300s. Είναι λίγο παράξενος ο draytek με τα VLAN. Και τα δύο μαζί θεωρητικά δε νομίζω να στα φέρει στον ίδιο router.
    Αν επιλέξω το Open WAN Interface και Obtain IP Address Automatically έχει τα άλλα δύο πεδία από κάτω που είναι (μάλλον) υποχρεωτικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-06_195234.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  18,4 KB 
ID: 208419

    Η αλήθεια είναι ότι δε με απασχολεί να φέρω το 835 στον H300s γιατί αν περάσει το 837 και δουλέψει η τηλεφωνία, το routing θα το κάνω με Mikrotik. Θα το δοκιμάσω πιθανότατα αύριο και θα επανέλθω

  12. #1257
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σάς...θα ρους πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο να με το γυρίσουν οπως είπες σε fastpath fastpath.. Δυστυχώς παίζω και με το κινητό pubg με WiFi όπως και εχω και άλλες συσκευές συνδεμενες με wifi κάμερες έξυπνες μπριζες και τα λοιπα.. Οσο αφορα την εμβέλεια wifi υπάρχει κάποια επιλογή πουθενά να μπορώ να μεγαλώσω την εμβέλεια του? Διότι για αυτό ειχα αγοράσει το asus γιατι ειχε πολυ καλη εμβέλεια και στις 2 ζωνες..

    - - - Updated - - -

    Αυτές η ρυθμίσεις υπάρχουν στο site του ρουτερ τις vodafone?

  13. #1258
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ftwxos1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σάς...θα ρους πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο να με το γυρίσουν οπως είπες σε fastpath fastpath.. Δυστυχώς παίζω και με το κινητό pubg με WiFi όπως και εχω και άλλες συσκευές συνδεμενες με wifi κάμερες έξυπνες μπριζες και τα λοιπα.. Οσο αφορα την εμβέλεια wifi υπάρχει κάποια επιλογή πουθενά να μπορώ να μεγαλώσω την εμβέλεια του? Διότι για αυτό ειχα αγοράσει το asus γιατι ειχε πολυ καλη εμβέλεια και στις 2 ζωνες..

    - - - Updated - - -

    Αυτές η ρυθμίσεις υπάρχουν στο site του ρουτερ τις vodafone?
    Βασικά αυτή την περίοδο νομίζω ότι δεν τα γυρίζουν από την προηγούμενη εβδομάδα έχουν κάποιο θέμα με το crm που κάνουν αυτό το αίτημα προς τον ΟΤΕ.Εσύ κάνε μια προσπάθεια αλλά αν δεν μπορέσεις δες το από την ερχόμενη εβδομάδα.

  14. #1259
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Αύριο παραλαμβάνω το 3ο μου Η300s. Το πρώτο μετά από διακοπή σταμάτησε να συγχρονίζει. Ούτε με reset. Το τωρινό κάνει εδώ και μια βδομάδα αποσυνδέσεις. Ήρθε ο τεχνικός. Η γραμμή είναι μια χαρά. Πάμε σε νεο προληπτικά. Απόθεμα σε ZTE δεν εχουν. Για να δούμε

  15. #1260
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα την συσκευή που θα σου δώσει και αν είναι εφικτό να ρυθμισθεί κατάλληλα. Π.χ. με το H300s που δίνει τελευταία, υποχρεωτικά (μέχρι νεωτέρας) θα μπει στην γραμμή και πίσω η δικιά μας συσκευή.
    Δηλαδή, αν πάρω από την Vodafone, VDSL με VoIP,
    και βάλω στην γραμμή πρώτο το FRITZ!Box 7590 με ενεργοποιημένο το passthrough
    και συνδέσω την WAN του H300S με μία LAN του FRITZ,
    το H300S θα έχει internet ? και δεν θα έχει τηλεφωνία ?

Σελ. 84 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας