Σελ. 37 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 5541
  1. #541
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Δεν είναι η πτώση είναι η ταχύτητα που είναι χαμηλή, δηλαδή έχω μια Smart tv στο σαλόνι και πιάνει μεταβίας 18-19 mbps, το κινητό όταν το στο ίδιο δομάτιο με το Router στα 2.4 πιάνει κοντά στα 35-40, όταν φεύγω απο το δωμάτιο πέφτει στα 25-30, χωρίς όμως και στο κινητό και στην Smart tv να πέφτει το σήμα του Wifi, το λιγότερο σήμα που πιάνο στα πιο μακρινά του σπιτιού είναι 4/5

  2. #542
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βάλε μια εφαρμογή στο κινητό (π.χ. WiFi Analyzer) και κάνε σάρωση πρώτα δίπλα στον router και κατόπιν σε διάφορα απομακρυσμένα σημεία του σπιτιού.
    Κοιτάς την ισχύ του σήματος σε κάθε θέση και θα διαπιστώσεις ότι όσο απομακρύνεσαι, μειώνεται το λαμβανόμενο σήμα του δικού σου router και αντίστοιχα αυξάνει άλλων γειτονικών δικτύων, στο ίδιο κανάλι με σένα ή στα αμέσως διπλανά.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις μείωση στην ταχύτητα, λόγω αυτών των λόγων, ειδικά στην κορεσμένη πάντα των 2,4GHz. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με την ενσύρματη σύνδεση.

  3. #543
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε μια εφαρμογή στο κινητό (π.χ. WiFi Analyzer) και κάνε σάρωση πρώτα δίπλα στον router και κατόπιν σε διάφορα απομακρυσμένα σημεία του σπιτιού.
    Κοιτάς την ισχύ του σήματος σε κάθε θέση και θα διαπιστώσεις ότι όσο απομακρύνεσαι, μειώνεται το λαμβανόμενο σήμα του δικού σου router και αντίστοιχα αυξάνει άλλων γειτονικών δικτύων, στο ίδιο κανάλι με σένα ή στα αμέσως διπλανά.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις μείωση στην ταχύτητα, λόγω αυτών των λόγων, ειδικά στην κορεσμένη πάντα των 2,4GHz. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με την ενσύρματη σύνδεση.
    Ναι έχεις δίκιο φίλε Jkoukos σε ευχαριστώ, το έχω κατεβάσει το Wifi Analyzer και έχω παρατηρήσει ότι ενώ υπάρχουν πολλά δίκτυα 2,4 , 5 ghz δεν υπάρχει κανένα, απλά το πρόβλημα μου είναι ότι ορισμένες συσκευές δεν το υποστηρίζουν τα 5 ghz οπότε θα πρέπει να έχω ανοιχτά και τα δύο δίκτυα , η μόνη μου ανησυχία προς αυτό είναι ότι το έχω το Router στο ίδιο δωμάτιο με εμένα κοντά στον Η/Υ και με ανησυχεί να έχω και τα δύο ανοιχτά για λόγους ακτινοβολίας.

  4. #544
    Εγγραφή
    03-09-2004
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    8(dB) / 13(dB)
    Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει τον εκτυπωτή του στο H300s;
    Έχω συνδέσει τον δικό μου μέσω USB (Canon LBP5100) αλλά δεν μπορώ να τον εγκαταστήσω.
    it is a dirty job but someone has got to do it...





  5. #545
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας, με εχουν συνδεσει με οπτικες εδω απο vodafone εδω και δυο μερες, αλλα εχω καποια προβληματακια που μαλλον πρεπει να τους τα πω γιατι εγω δε βρισκω πως να τα λυσω, απλα πριν αρχισω ολη αυτη τη διαδικασια ρωταω και εδω μηπως ξερει καποιος.

    Το πρωτο ειναι οτι το ρουτερ (Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006_debug firmware) χανει το connection και τηλεφωνο 4 φορες την ημερα σε συγκεκριμενες ωρες: 00:27, 00:42, 12:27 και 12:42. Οπως βλεπετε αυτο σημαινει οτι πεφτει καθε 12 ωρες και μετα ξαναπεφτει σε 15 λεπτα, δεν κανει reboot, απλα τα λαμπακια γινονται κοκκινα για 1 λεπτο περιπου και μετα ξαναρχεται η συνδεση με αλλη IP.

    Το δευτερο ειναι οτι για καποιο λογο το voice μου πεταει στο event log του ρουτερ καθε 15 λεπτα οτι εγινε register το account μου, βλεπε εδω (εβγαλα τον αριθμο μου): https://imgur.com/a/ly76Zxx

    Μπορει να συσχετιζονται αυτα τα δυο προβληματα, συγκεκριμενα το οτι το ρουτερ πεφτει μετα απο 15 λεπτα απο την πρωτη φωρα που πεφτει ισως εχει να κανει με το τι γινεται με το τηλεφωνο.

    Τωρα απο λυσεις, στην αρχη ειπα κατι γινεται με το dhcp renewal, εβαλα στατικο dhcp στον υπολογιστη μου, αλλαξα το lease time απο 24 ωρες σε μια να δω αν θα πεφτει καθε μισαωρο αλλα τιποτα, βλεπω απο τα logs του ρουτερ οτι το dhcp λειτουργει μια χαρα. Ειπα να κλεισω το PC μηπως γινεται κατι απο κει και ριχνει το ρουτερ αλλα ουτε, ειδα απο τα logs οτι παλι επεσε το νετ και τηλφωνο χωρις να υπαρχει καμια συσκευη συνδεδεμενη, το τηλεφωνο δοκιμασα να το βαλω και σκετο στο ρουτερ και με το σπλιττερ (ετσι λεγεται; ) που ειχα οταν ηταν adsl που ξεχωριζε ιντερνετ και φωνη αλλα δεν αλλαζει κατι, παλι καθε 15 λεπτα μου λεει το παραπανω.

    Οποτε ρωταω και εδω αν ειχε κανεις αλλος τιποτα τετοιο η ξερει καμια λυση μπας και μπορει να φτιαχτει χωρις τεχνικους και ιστοριες. Τα logs δε γραφουν τπτ περιεργο πριν πεσει τις συγκεκριμενες ωρες.

  6. #546
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά χθες που μίλησα με την τεχνική υποστήριξη, κάποια στιγμή ο άνθρωπος που μιλούσα μου ανέφερε ότι τέλος του μήνα θα γίνει αναβάθμιση firmware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vermetalz : 24-05-19 στις 22:02.

  7. #547
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Κάθε 15 λεπτά και εμένα κάνει register το τηλ. Οι αποσυνδέσεις που μου κάνει μέχρι τώρα είναι τυχαίες.

  8. #548
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε 15 λεπτά και εμένα κάνει register το τηλ. Οι αποσυνδέσεις που μου κάνει μέχρι τώρα είναι τυχαίες.
    Αυτο με το τηλεφωνο δηλαδη ειναι φυσιολογικο; Ρωταω γιατι δε ξερω πως δουλευει πρωτη φορα εχω voip.

    Παιζει να εχει θεμα και η συσκευη, εχεις panasonic ασυρματο;

  9. #549
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Panasonic ασύρματο έχω ναι. Τώρα για το φυσιολογικό της λειτουργιας, αν και δεν είμαι ειδικός, νομίζω ότι στα settings του voip ορίζεται το κάθε πόσο θα κάνει register. Στο παλιό ρούτερ που είχα τους κωδικούς admin τόσο ήταν ρυθμισμένο, οπότε φαντάζομαι ότι είναι ρύθμιση της Vodafone.

  10. #550
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vermetalz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά χθες που μίλησα με την τεχνική υποστήριξη, κάποια στιγμή ο άνθρωπος που μιλούσα μου ανέφερε ότι τέλος του μήνα θα γίνει αναβάθμιση firmware.
    Αν κρίνουμε από την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων αναβαθμίσεων, δεν μπορώ να είμαι και πολύ αισιόδοξος...

  11. #551
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Θα ήθελα τη γνώμη σας. Όπως έγραψα και σε άλλο ποστ πιο πάνω, έβαλα στην άκρη το Η300s και χρησιμοποιώ το TG788. Θέλω όμως και wifi 5g γιατί η 2,4 μπάντα είναι φουλ. Είναι λοιπόν καλύτερο να πάρω ένα access point ή ένα router; Εννοώ σκέτο ρούτερ το οποίο θα συνδέσω στο technicolor.
    Δεν χρειάζομαι μεγάλη εμβέλεια, δυο δωμάτια είναι το σπίτι. Βρήκα κάποια θέματα σύγκρισης αυτών των δύο (από την προηγούμενη δεκαετία) αλλά δεν έβγαλα άκρη!
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.!

  12. #552
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από to Pontiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα τη γνώμη σας. Όπως έγραψα και σε άλλο ποστ πιο πάνω, έβαλα στην άκρη το Η300s και χρησιμοποιώ το TG788. Θέλω όμως και wifi 5g γιατί η 2,4 μπάντα είναι φουλ. Είναι λοιπόν καλύτερο να πάρω ένα access point ή ένα router; Εννοώ σκέτο ρούτερ το οποίο θα συνδέσω στο technicolor.
    Δεν χρειάζομαι μεγάλη εμβέλεια, δυο δωμάτια είναι το σπίτι. Βρήκα κάποια θέματα σύγκρισης αυτών των δύο (από την προηγούμενη δεκαετία) αλλά δεν έβγαλα άκρη!
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.!
    To AP είναι και ρούτερ, απλά έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες που δεν τις έχει το ρούτερ(Repeater (Range Extender)/ Bridge with AP/ Client, κ.λ.π.), από την άλλη το ρούτερ έχει επιπλέον δυνατότητες που δεν τις έχει το ΑP σε θέματα παραμετροποίησης.
    Αν νομίζεις ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ τις επιπλέον λειτουργίες του ΑP πάρε ρούτερ, μπορεί κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσεις για την διαχείριση όλου του δικτύου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #553
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To AP είναι και ρούτερ, απλά έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες που δεν τις έχει το ρούτερ(Repeater (Range Extender)/ Bridge with AP/ Client, κ.λ.π.), από την άλλη το ρούτερ έχει επιπλέον δυνατότητες που δεν τις έχει το ΑP σε θέματα παραμετροποίησης.
    Αν νομίζεις ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ τις επιπλέον λειτουργίες του ΑP πάρε ρούτερ, μπορεί κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσεις για την διαχείριση όλου του δικτύου.
    Σαν διαδικασία σύνδεσης επάνω στο υπάρχον μόντεμ είναι η ίδια σε επίπεδο ευκολίας;

  14. #554
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από to Pontiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν διαδικασία σύνδεσης επάνω στο υπάρχον μόντεμ είναι η ίδια σε επίπεδο ευκολίας;
    Ναι. Πρέπει να κλείσεις DHCP, Firewall, UPNP, ALG κλπ.

  15. #555
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Πρέπει να κλείσεις DHCP, Firewall, UPNP, ALG κλπ.
    Δεν γλιτώνω δηλαδή...

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Σελ. 37 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας