Σελ. 35 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 5540
  1. #511
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Εξαρταται τι access point θα βαλεις. Εαν βαλεις ενα μικρο θα εχεις την ιδια ακτινοβολια που θα ειχε και το ρουτερ. Τωρα αν βαλεις κανα τερας τετοιοhttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...p8OmPZLGe2zYrQ σε κανα διαμερισμα 70τμ, ναι σιγουρα θα εχεις ασκοπα περισσοτερη ακτινοβολια.

    Προσωπικα, οταν ρυθμιζω ενα ρουτερ η access point, παω με ενα κινητο στο πιο απομακρυσμενο σημειο που θελω καλυψη και ριχνω την ενταση της εκπομπης μεχρι να καλυπτει σωστα και απροσκοπτα αλλα οριακα το συγκεκριμενο σημειο ωστε να αποφευγω την εκπομπη του ρουτερ στο μεγιστο.

  2. #512
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 /4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρταται τι access point θα βαλεις. Εαν βαλεις ενα μικρο θα εχεις την ιδια ακτινοβολια που θα ειχε και το ρουτερ. Τωρα αν βαλεις κανα τερας τετοιοhttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...p8OmPZLGe2zYrQ σε κανα διαμερισμα 70τμ, ναι σιγουρα θα εχεις ασκοπα περισσοτερη ακτινοβολια.

    Προσωπικα, οταν ρυθμιζω ενα ρουτερ η access point, παω με ενα κινητο στο πιο απομακρυσμενο σημειο που θελω καλυψη και ριχνω την ενταση της εκπομπης μεχρι να καλυπτει σωστα και απροσκοπτα αλλα οριακα το συγκεκριμενο σημειο ωστε να αποφευγω την εκπομπη του ρουτερ στο μεγιστο.
    Εχω αυτό δεν ξέρω αν κάνει...είναι λίγο παλιό το χρησιμοποίησα για δωρεάν ιντερνετ απο κόμβο απο δήμο εξωτερικά με κεραία ..δεν ξέρω αν κάνει η θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο? https://www.e-shop.gr/d-link-dap-116...t-p-PER.614711

  3. #513
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PANOS196 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αυτό δεν ξέρω αν κάνει...είναι λίγο παλιό το χρησιμοποίησα για δωρεάν ιντερνετ απο κόμβο απο δήμο εξωτερικά με κεραία ..δεν ξέρω αν κάνει η θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο? https://www.e-shop.gr/d-link-dap-116...t-p-PER.614711
    Αν σε κάλυπτε πριν, θα σε καλύψει και τώρα. Σύνδεσέ το με καλώδιο στο Η300 και κλείσε το WiFi του Η300 για να μην έχεις διπλή ακτινοβολία.

  4. #514
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Μια χαρα ειναι!

  5. #515
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα εκ νέου σε όλους, επειδή με "καίει" το ερώτημα που έκανα στην από πίσω σελίδα, τελικά γνωρίζει κάποιος εάν το H 300s, παίζει με PPPoE passthrough σε σύνδεση με άλλο ρούτερ, ώστε να δουλεύει το h 300s μόνο ως modem (για την VoB τηλεφωνία που έχω);
    Επίσης, οι τεχνικοί της Vodafone, γυρίζουν (σε περίπτωση που δεν συνδέεται με PPPoE passthrough) σε bridge mode το h 300s;
    Το έχει κάνει κανένας;

    Θα τους πάρω τηλέφωνο αλλά όταν συνδεθεί η γραμμή μου εντός λίγων ημερών (ακόμα είμαι στον ΟΤΕ), αλλά η πληροφορία μου είναι χρήσιμη, για αυτό ρωτάω από τώρα εδώ.
    Ευχαριστώ.
    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  6. #516
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα εκ νέου σε όλους, επειδή με "καίει" το ερώτημα που έκανα στην από πίσω σελίδα, τελικά γνωρίζει κάποιος εάν το H 300s, παίζει με PPPoE passthrough σε σύνδεση με άλλο ρούτερ, ώστε να δουλεύει το h 300s μόνο ως modem (για την VoB τηλεφωνία που έχω);
    Επίσης, οι τεχνικοί της Vodafone, γυρίζουν (σε περίπτωση που δεν συνδέεται με PPPoE passthrough) σε bridge mode το h 300s;
    Το έχει κάνει κανένας;

    Θα τους πάρω τηλέφωνο αλλά όταν συνδεθεί η γραμμή μου εντός λίγων ημερών (ακόμα είμαι στον ΟΤΕ), αλλά η πληροφορία μου είναι χρήσιμη, για αυτό ρωτάω από τώρα εδώ.
    Ευχαριστώ.
    Το VoIP της Vodafone παίζει σε ξεχωριστό δίκτυο, με άλλο VLAN ID/VPI VCI. οπότε δεν θες PPPoE passthrough αλλά bridge.

    Από όσο διαβάζω στο forum, δεν ενεργοποιούν bridge, οπότε αναγκαστικά παντρεύεσαι το H300s

  7. #517
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VoIP της Vodafone παίζει σε ξεχωριστό δίκτυο, με άλλο VLAN ID/VPI VCI. οπότε δεν θες PPPoE passthrough αλλά bridge.

    Από όσο διαβάζω στο forum, δεν ενεργοποιούν bridge, οπότε αναγκαστικά παντρεύεσαι το H300s
    Μάλιστα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αν ισχύουν αυτά τελικά (δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω λεγόμενα, σε κάθε περίπτωση θα το δω και στη πράξη), τότε για να μην αχρηστευτεί το router μου, θα το χρησιμοποιήσω ως access point ως έσχατη λύση. Τώρα το έχω πάνω στο speedport entry του ΟΤΕ με PPPoE.

    Όταν ενεργοποιήσουν τη γραμμή, θα τους πάρω και 2-3 φορές τηλέφωνο για να σιγουρευτώ (μη πέσω τη πρώτη φορά σε άσχετους με το τι ζητάω), και ελπίζω να το γυρίσουν σε bridge, και σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω εδώ για το τι μου είπαν.

    Εάν έχει και κάποιος άλλος προσωπική εμπειρία ώστε να έχω ένα σαφέστερο δείγμα, ας μου πεί.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasileios87 : 10-05-19 στις 17:51.
    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  8. #518
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παλαιότερα που ήμουν σε HOL έπαιζε κανονικά το PPPoE Passthrough σε συνδέσεις από δικά της DSLAM. Αν όμως παίρνεις από νέα καμπίνα άλλου παρόχου μέσω χοντρικής, δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
    Κοίτα καταρχήν αν υπάρχει αυτή η επιλογή στο μενού, αν και έχει αναφερθεί ότι δεν υπάρχει αλλά το κάνει τεχνικός της επί πληρωμή (μάλλον είναι κλειδωμένη).
    Η επόμενη λύση είναι μέσω του DMZ, οπότε ο δικός σου router θα παίρνει σύνδεση από το H300s, αλλά με ανοικτές όλες τις πόρτες προς αυτό.

  9. #519
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα που ήμουν σε HOL έπαιζε κανονικά το PPPoE Passthrough σε συνδέσεις από δικά της DSLAM. Αν όμως παίρνεις από νέα καμπίνα άλλου παρόχου μέσω χοντρικής, δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
    Κοίτα καταρχήν αν υπάρχει αυτή η επιλογή στο μενού, αν και έχει αναφερθεί ότι δεν υπάρχει αλλά το κάνει τεχνικός της επί πληρωμή (μάλλον είναι κλειδωμένη).
    Η επόμενη λύση είναι μέσω του DMZ, οπότε ο δικός σου router θα παίρνει σύνδεση από το H300s, αλλά με ανοικτές όλες τις πόρτες προς αυτό.
    Να είσαι καλά για την απάντηση.
    Θα κοιτάξω και για τη λύση επί πληρωμή που μου αναφέρεις, θα το επιδιώξω.

    Όσο αναφορά το DMZ, αν τελικά δε προχωρήσει οποιαδήποτε άλλη λύση, τότε θα το κοιτάξω, και ας είναι όλες οι ports ανοικτές.

    Ευχαριστώ.
    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  10. #520
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το DMZ εννοώ ότι είναι όλες οι πόρτες ανοικτές από το H300s προς τον δικό σου router και όχι θέμα ασφάλειας στον δικό σου. Έτσι αποφεύγεις το 2πλό port forwarding.

  11. #521
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το DMZ εννοώ ότι είναι όλες οι πόρτες ανοικτές από το H300s προς τον δικό σου router και όχι θέμα ασφάλειας στον δικό σου. Έτσι αποφεύγεις το 2πλό port forwarding.
    Ωραία, επομένως εάν δεν προχωρήσει το ζήτημα με PPPoE ή bridge, θα χρησιμοποιήσω τη διαδικασία μέσω DMZ, καθότι προτιμώ να μη χρησιμοποιώ καθόλου το h 300s και γενικά οιοδήποτε ρουτερ παροχου και να έχω ανοικτό το WiFi τους, και τα έχω μόνο ως modem λόγω voip. Για αυτό άλλωστε θέλω και έχω το δικό μου ρούτερ, αλλιώς θα έπαιρνα ένα repeater.
    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  12. #522
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Διαβάζω και βλέπω ότι λέτε αν δεν είναι voip μπορούμε να βάλουμε ότι router θέλουμε. Αν έχουμε όμως και νodafone tv παίζει αυτό το σενάριο?

  13. #523
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει ότι και σε VoIP, μόνο που εδώ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα διότι σε κάποια router υπάρχει δυνατότητα για IPTV με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (και δεν υπάρχει κωδικός).

  14. #524
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 /4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Συνδέθηκα απο adsl cyta σε VDSL 50 vodafone με το ruter H300s με speed test ταχύτητα download 43-46 Mbps και upload 3.80-4.35 Mbps και ping 25 . Ακουσα ότι το speed test δείχνει 20% λιγότερο ...Η σύνδεση τελικά δεν είναι Voip. Δεν ξέρω αν είναι καλά τα νούμερα....πάντως προβλήματα δεν εχω ούτε αποσυνδέσεις...

  15. #525
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Π'αντως τι να πώ δεν ξέρω και ενας φίλος μου έβαλε 50 vdsl vodafone απο vdsl 50 ote και αναγκάστηκε να αφήσει το entry 2i με το h300s έιχε διακοπές στο wifi λέγαμε τα ZTE ZXHN H267A σάπια αλλά αυτό που έφεραν 2 φορές χειρότερο είναι

Σελ. 35 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας