Σελ. 153 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154155158163173 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.281-2.295 από 5543
  1. #2281
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι και έχει αποδειχθεί πολλάκις, τουλάχιστον σε ποσοστό πάνω από 90%. Απλά έχεις καλή γραμμή και με συγχρονισμό μικρότερο από τον μέγιστο θεωρητικό που αντέχει η γραμμή σου.
    Θα το διαπιστώσει κι εσύ αν αργότερα πας σε μεγαλύτερο πακέτο, με περισσότερες συχνότητες. Και τότε θα απορείς για ποιόν λόγο έχεις απώλειες από την στιγμή που η γραμμή είναι η ίδια.

  2. #2282
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Sweet dreams Για αρχή όλο το μήνυμά σου είναι άκυρο. 1ον αν ήμουν τεχνικός δεν θα ρώταγα. 2ον δεν βλέπω κάπου να έχω γράψει οτι αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία άρα αφού δεν το έχω γράψει σημαίνει ότι δεν επέμεινα κιόλας. Αντιθέτως ρωτάω πως γίνεται με τη λάθος συνδεσμολογία να μην έχω προβλήματα. Και ναι όταν έχω σε 2 εβδομάδες 0 crc, 0 hec, 0 αποσυνδέσεις, σε speedtest καρφωμένα 51mbps και ping σε game πάντα κάτω από 60ms θεωρώ οτι δεν έχω πρόβλημα. Δεν επέμεινα πουθενά και δεν ανέφερα τίποτα για σωστή και λάθος συνδεσμολογία. Έκανα αυτό για το οποίο είναι φτιαχμένα τα forums. ΡΩΤΗΣΑ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι και έχει αποδειχθεί πολλάκις, τουλάχιστον σε ποσοστό πάνω από 90%. Απλά έχεις καλή γραμμή και με συγχρονισμό μικρότερο από τον μέγιστο θεωρητικό που αντέχει η γραμμή σου.
    Θα το διαπιστώσει κι εσύ αν αργότερα πας σε μεγαλύτερο πακέτο, με περισσότερες συχνότητες. Και τότε θα απορείς για ποιόν λόγο έχεις απώλειες από την στιγμή που η γραμμή είναι η ίδια.
    Ευχαριστώ για την νορμάλ απάντηση φίλε μου! Αυτό ρώτησα! Thanks!

  3. #2283
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι η σωστή συνδεσμολογία, άσχετα να παρουσιάζονται ή όχι τα όποια προβλήματα. Απλά οι πάροχοι την προτείνουν διότι δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή στην υπάρχουσα εγκατάσταση του πελάτη.
    Ωστόσο όσο ανεβαίνουμε σε ταχύτητες σύνδεσης είναι εμφανέστατες οι διαφορές έναντι της σωστής συνδεσμολογίας ακόμη και σε άριστη γραμμή, χωρίς να πειράξουμε ή αλλάξουμε απολύτως τίποτα στην γραμμή μας.

    - - - Updated - - -

    Η Cyta είχε βγάλει σχετικές πληροφορίες επί του θέματος, ενώ παράλληλα στις περισσότερες περιπτώσεις οι τεχνικοί της τοποθετούσαν μία διπλή πρίζα με το λογότυπο της εταιρείας στις εγκαταστάσεις των πελατών της.

  4. #2284
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ απ ότι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο. Είμαι σε μεζονέτα και στην είσοδο έχω ένα κουτάκι που έρχεται το καλώδιο του οτέ και από εκεί φεύγουν 1 ζεύγος για κάθε όροφο. Η διακλάδωση δηλαδή γίνεται πρίν την πρώτη πρίζα. Άρα στο ισόγειο που έχω το ρούτερ στην πρίζα πάει ένα ζεύγος. Η μόνη λύση είναι να περάσω νέο ζεύγος από την πρίζα μέχρι το κουτί για να επιστρέφει από εκεί η τηλεφωνία προς τους άλλους ορόφους αλλά αφού δεν έχω προβλήματα θα είναι τζάμπα η φασαρία.

  5. #2285
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakostjet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα τα προβλήματα που έχουν κάποιοι οφείλονται αλλού και επιβαρύνονται με αυτή τη συνδεσμολογία και όχι ότι η ίδια η συνδεσμολογία τα προκαλεί
    Πάνω σε αυτό απάντησα, που είναι λανθασμένο σκεπτικό και όχι να ντε και καλά ότι πρέπει να αλλάξεις την δικά σου συνδεσμολογία.
    Οι όποιες απώλειες οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, άλλοτε σταθερούς και μετρήσιμους και άλλοτε σε παρουσιαζόμενα προβλήματα δυσλειτουργίας λόγω αστάθμητων παραγόντων.

    Η συνδεσμολογία είναι ένας από τους σταθερούς και γνωστούς παράγοντες, που παρουσιάζει προβλήματα όσο ανεβαίνουμε σε ταχύτητες σύνδεσης.
    Άλλος ένας τέτοιος παράγοντας είναι και η εξασθένιση του χάλκινου καλωδίου. Στην ίδια ακριβώς γραμμή, όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες αυξάνεται η εξασθένιση και μάλιστα όχι αναλογικά. Αν σε αυτή προσθέσεις προβλήματα λόγω της συνδεσμολογίας, τότε αυξάνεται ακόμη περισσότερο η εξασθένιση, πέραν της πιθανότητας να έχουμε αστάθεια στον συγχρονισμό.

  6. #2286
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakostjet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sweet dreams Για αρχή όλο το μήνυμά σου είναι άκυρο. 1ον αν ήμουν τεχνικός δεν θα ρώταγα. 2ον δεν βλέπω κάπου να έχω γράψει οτι αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία άρα αφού δεν το έχω γράψει σημαίνει ότι δεν επέμεινα κιόλας. Αντιθέτως ρωτάω πως γίνεται με τη λάθος συνδεσμολογία να μην έχω προβλήματα. Και ναι όταν έχω σε 2 εβδομάδες 0 crc, 0 hec, 0 αποσυνδέσεις, σε speedtest καρφωμένα 51mbps και ping σε game πάντα κάτω από 60ms θεωρώ οτι δεν έχω πρόβλημα. Δεν επέμεινα πουθενά και δεν ανέφερα τίποτα για σωστή και λάθος συνδεσμολογία. Έκανα αυτό για το οποίο είναι φτιαχμένα τα forums. ΡΩΤΗΣΑ!
    Να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, γράφεις "ρώτησα"(και με κεφαλαία) ενώ στο post #2275 δεν ρωτάς αλλά προτείνεις συνδεσμολογία επιστροφής τηλεφωνικού σήματος και παραθέτεις και Link.
    Δεν σου απάντησε κανένας στο συγκεκριμένο post για να σου πει ότι η συγκεκριμένη συνδεσμολογία δημιουργεί προβλήματα.
    Το αν δεν σου έκανα την καρδιά με την απάντηση μου δεν φταίω εγώ αλλά το πως το πήρες εσύ.
    Δεν πειράζει, δικαίωμα στο λάθος έχουμε όλοι μας και δεν θα καθίσουμε να λύνουμε τέτοια θέματα παρεξήγησης μέσα στα νήματα.
    Το κλείνουμε λοιπόν εδώ και καλή συνέχεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #2287
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πρότεινα κάτι δικό μου αλλά ότι λέει η Vodafone.Δεν είναι δουλειά μου για να προτείνω..Τέλος πάντων..

  8. #2288
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Vodafone, όπως και οι άλλοι πάροχοι, κοιτάζουν την ευκολία τους και να εφαρμόσουν το "μη μου τους κύκλους τάραττε" στους συνδρομητές τους, προτείνοντας μια συνδεσμολογία "ξεπέτα" για να μην έχουν γκρίνιες και παράπονα.
    Η CYTA παλιά είχε βγάλει ένα φυλλάδιο που εξηγούσε το πρόβλημα από τις παράλληλες συνδέσεις και τις σωστές συνδεσμολογίες.
    https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf
    Τώρα θεωρούμε ότι αφού το λέει η Vodafone ή η Cosmote είναι και σωστό, αλλά δυστυχώς δεν είναι.
    Τώρα θυμήθηκα ότι για την CYTA έγραψε πιο πάνω και ο @jkoukos.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #2289
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στη σελίδα της voda έχει και τους 2 τρόπους και τον λάθος και τον σωστό. Στο ίδιο link είναι. Άρα όποιος έχει όρεξη να αλλάζει πρίζες ή ακόμα χειρότερα όπως και στην περίπτωσή μου να σκάσει ένα 50ρικάκι για να περάσει νέο ζεύγος ας ακολουθήσει τον 2ο τρόπο. Εγώ από τη στιγμή που δεν έχω πρόβλημα δεν κάθομαι να περάσω καλώδια. Δε διαφώνησα ποτέ με κανέναν στο οτι είναι ο λάθος τρόπος. Ίσα ίσα η πρώτη κίνηση που έκανα όταν η τηλεφωνία μου έγινε voip ήταν να ανοίξω την πρίζα για να βάλω διπλή.(αλλά έφαγα άκυρο) Απλά επειδή διάβαζα παντού ότι αυτή η συνδεσμολογία δημιουργεί προβλήματα είχα απορία πως και δεν έχω προβλήματα. Γι αυτό και ρώτησα πως και δεν έχω πρόβλημα. Δεν πήγα να το παίξω έξυπνος σε κανέναν. Ρώτησα για να μάθω κάτι που δεν ξέρω. Τέλος πάντων δεν θα τσακωθούμε κιόλας..Πολλές φορές τα γραπτά παρεξηγούνται..!

  10. #2290
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για ασυρματο τηλεφωνο (IP ή μη) για αυτο το ρουτερ τι προτινετε; 70-150€, και να εχει και ακουστικα.

  11. #2291
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδια εχιε καταφερει κανεις Wake On Lan με το συγκεκριμενο;
    Φαινεται να μην εχει arp binding.

  12. #2292
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Θεσσαλία
    Έχει ξεμείνει στο σπίτι το παλιό router της ADSL σύνδεσης που είχα πριν, το ΖΧΗΝ Η108Ν...

    Γίνεται να συνδεθεί ως access point στο Η300s;

  13. #2293
    Εγγραφή
    26-06-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 9.5(dB)
    Καλησπέρα σε όλους, δυστυχώς κάτοχος κι εγώ του σάπιου h300s σε 100αρα voip. Προσπαθώ μάταια να χρησιμοποιήσω ένα tp-link vr600v, οπότε είπα να ζητήσω τη βοήθεια σας.

    Έχω βρει τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις με την μέθοδο των προηγούμενων σελίδων αλλά ό,τι κι αν κάνω δεν λέει να ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία.

    Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς:
    • username με/χωρίς το ngn.hol.net,
    • registrar ή/και sip proxy ως ngn.hol.net ή 10.120.25.52,
    • με/χωρίς outbound proxy κλπ κλπ,

    αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Το μόνο που διαπίστωσα είναι πως όταν βάζω 10.120.25.52 παίρνω στο log ως error το 408 ενώ με το ngn.hol.net παίρνω 502.

    Αν παίζει ρόλο έχω τη γερμανική έκδοση του ρούτερ DE και όχι την ευρωπαϊκή EU, αν και κανένα απ’ τα 2 δεν υποστηρίζεται επισήμως στην Ελλάδα απ’ όσο έψαξα.

    Έχω και τα παρακάτω σκρινσοτ, να μου πει αν ξέρει κανείς τι κάνω λάθος ή αν πάει για σουτάρισμα το tp-link. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 1 for adsl_gr.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  175,8 KB 
ID: 217093
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot 2 for adsl_gr.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  197,9 KB 
ID: 217094

  14. #2294
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sunspear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ξεμείνει στο σπίτι το παλιό router της ADSL σύνδεσης που είχα πριν, το ΖΧΗΝ Η108Ν...

    Γίνεται να συνδεθεί ως access point στο Η300s;
    Γίνεται.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...15#post5871015
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #2295
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deltakilo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, δυστυχώς κάτοχος κι εγώ του σάπιου h300s σε 100αρα voip. Προσπαθώ μάταια να χρησιμοποιήσω ένα tp-link vr600v, οπότε είπα να ζητήσω τη βοήθεια σας.
    Η τηλεφωνία στη Vodafone δουλεύει από άλλη σύνδεση με δικό της VLAN ID 837 και όχι από την κύρια σύνδεση για το διαδίκτυο (VLAN ID 835).
    Πρέπει να φτιάξεις λοιπόν άλλη μία, μέσω της οποία θα δουλεύει η τηλεφωνία.

Σελ. 153 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154155158163173 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας