Σελ. 49 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 721-735 από 5548
  1. #721
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα το πήρα κι εγώ το Χρέπι300s. Και με βάση όσα διάβασα είμαι έτοιμος να το σουτάρω χωρίς καν να το έχω συνδέσει. Θεωρώντας πως είμαι σε Voip (αλλά χωρίς να με πολυενδιαφέρει το σταθερό), πως η Vodafone δεν γυρίζει το εργαλείο σε bridge mode και πως το Ubiquiti Edgerouter που αναφέρθηκε δεν έχει modem, υπάρχει κάποια αντίστοιχη δοκιμασμένη πρόταση σε VDSL modem/router (με ή χωρίς εξωτερικό AP) που να κάνει δουλειά έστω κι αν δεν έχω τηλέφωνο;

    Επίσης αν αύριο-μεθαύριο αναβαθμίσω από 50mbps σε 100+ θα συνεχίσει να παίζει το modem/router;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeppos : 25-06-19 στις 20:39.

  2. #722
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Μου εκαναν μια δελεαστικη προσφορα για 50άρα (26€) και σκεφτομαι να προχωρησω. Αναρωτιεμαι .ε αυτα που διαβαζω ομως αν δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο α αξιζει τον κοπο..... Τωρα εχω το χρέπι της cyta σε bridge mode και ολη την δουλεια την κανει ενα απλο mikrotik. Του εχω κουμπωσει και ενα ea6100 linksys που πιανει φουλ σημα σε 3 ορόφους και εχω και ενα raspberrypi με pihole που τρεχει local dns (unbound) και "μιλαω" απευθειας με root servers. Αν λοιπον με το χρεπι που δινουν δεν αλλαζει ουτε dns σκεφτομαι μηπως εχει βρει καποιος καποια λυση....
    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα και του εξηγησα ακριβως αυτα που εγραψα μου ειπε οτι εφοσον εχετε καποια α ιδεα τοτε κατι μπορουμε να κανουμε χωρις ομως να το διευκρινιζει..
    Καλά κρασιά αν πας να βγάλεις άκρη με το τεχνικό τμήμα και με sales τμήμα που θα σου πουλήσει την υπηρεσία. Ο καθένας θα λέει το δικό του και φυσικά αν είναι από καμπίνα άλλου παρόχου, ε καλά ξεμπερδέματα και με την τηλεφωνία (VoIP και παντρευέσαι το CPE τουλάχιστον για τηλεφωνία αν δεν σε πειράζει). Τώρα σχετικά με το h300s:
    - αλλάζει φυσικά DNS,
    - κάνει port forwarding (αν και κάποιες πόρτες δεν...),
    - παίζει DMZ,
    - ipsec passthrough,
    αλλά δεν κάνει και αρκετά άλλα (πχ):
    - bridge mode,
    - QoS bandwidth/limitation control πχ, - routing προς LAN,
    - το wifi του είναι προβληματικό
    - κλπ κλπ που θα έχεις διαβάσει και εδώ).
    Παρόλαυτα θα έλεγα ότι είναι σταθερό τον 1 μήνα και κάτι που το έχω, έχοντας κρατήσει από πίσω του την υποδομή με άλλες συσκευές για τα διάφορα δικτυακά που έκανα (WiFi, DHCP, routing, QoS, VPN, DNS, Proxy, NMS, firewalling, etc) όπως και στην προηγούμενη μου κατάσταση, με δικό μου CPE σε ADSL.

  3. #723
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πήρα κι εγώ το Χρέπι300s. Και με βάση όσα διάβασα είμαι έτοιμος να το σουτάρω χωρίς καν να το έχω συνδέσει. Θεωρώντας πως είμαι σε Voip (αλλά χωρίς να με πολυενδιαφέρει το σταθερό), πως η Vodafone δεν γυρίζει το εργαλείο σε bridge mode και πως το Ubiquiti Edgerouter που αναφέρθηκε δεν έχει modem, υπάρχει κάποια αντίστοιχη δοκιμασμένη πρόταση σε VDSL modem/router (με ή χωρίς εξωτερικό AP) που να κάνει δουλειά έστω κι αν δεν έχω τηλέφωνο;

    Επίσης αν αύριο-μεθαύριο αναβαθμίσω από 50mbps σε 100+ θα συνεχίσει να παίζει το modem/router;
    Αν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία, τα αφήνεις όλα ως έχουν ή αν θέλεις αλλάζεις και μόντεμ με κάποιο που προτιμάς. Εγώ από cyta σε voda κράτησα το tg788 για μοντεμ (πέρασα και ρυθμίσεις για έναν αριθμό intertelecom που έχω) και απλώς έβαλα και ένα tp link για 5αρα μπάντα στο WiFi. Απλώς δεν έχω τηλεφωνία από τη Vodafone που έτσι κι αλλιώς μου ήταν άχρηστη!

  4. #724
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι γιατι εχω την καμπίνα στα 20 μετρα και ειναι και η τιμη αρκετα χαμηλή. Βεβαια θα παρει 30-40 μερες για να περασουν την οπτικη αλλα δεν με απασχολει.
    Πού να την περασουν? Σπιτι σου?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  5. #725
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Μου εκαναν μια δελεαστικη προσφορα για 50άρα (26€) και σκεφτομαι να προχωρησω. Αναρωτιεμαι .ε αυτα που διαβαζω ομως αν δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο α αξιζει τον κοπο..... Τωρα εχω το χρέπι της cyta σε bridge mode και ολη την δουλεια την κανει ενα απλο mikrotik. Του εχω κουμπωσει και ενα ea6100 linksys που πιανει φουλ σημα σε 3 ορόφους και εχω και ενα raspberrypi με pihole που τρεχει local dns (unbound) και "μιλαω" απευθειας με root servers. Αν λοιπον με το χρεπι που δινουν δεν αλλαζει ουτε dns σκεφτομαι μηπως εχει βρει καποιος καποια λυση....
    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα και του εξηγησα ακριβως αυτα που εγραψα μου ειπε οτι εφοσον εχετε καποια α ιδεα τοτε κατι μπορουμε να κανουμε χωρις ομως να το διευκρινιζει..
    κράτα μικρό καλαθάκι. τα μισά να είναι αλήθεια απο αυτά που διάβασες αρκεί..Εσύ αποφασίζεις και να μας έχεις ενήμερους..
    χωρίς οπτική πως θα γίνει το 50?

  6. #726
    Εγγραφή
    27-05-2013
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    To παρέλαβα σήμερα. Μου άρεσε το design....κατά τ' άλλα, χαμηλές ταχύτητες 2-3 φορές κόλλησε, ο μικρός διαμαρτύρονταν ότι το Fortnite στο PS4 σερνόταν κι εγώ εδώ και λίγη ώρα επανασύνδεσα το TP-Link.....Αυτά!

  7. #727
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παρήγγειλα ήδη το Tenda ac6 (ήμουν μεταξύ αυτού και του Ubiquiti AP AC lite που προτίμησα να αφήσω για αργότερα). Θα δουλέψω μερικές μέρες με το H300s και αν δω ότι δεν γίνεται δουλειά είτε θα ξαναβάλω το Tg788vn της Cyta είτε θα πάρω κάνα vdsl modem/router της προκοπής και ας πάει στο καλό το VoIP.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  8. #728
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - αλλάζει φυσικά DNS,
    Μπορεις να αλλαξεις dns τοπικα σε καθε συνδεδεμενη συσκευη, δεν μπορεις να ορισεις αλλους dns σερβερ στο ρουτερ για ολες τις συσκευες που συνδεονται στο δικτυο σου, εκτος αν αλλαξε το firmware και δωσανε τη δυνατοτητα και δεν το πηρα χαμπαρι...

  9. #729
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marinatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κράτα μικρό καλαθάκι. τα μισά να είναι αλήθεια απο αυτά που διάβασες αρκεί..Εσύ αποφασίζεις και να μας έχεις ενήμερους..
    χωρίς οπτική πως θα γίνει το 50?
    Με VDSL θα πάρει 50αρα, όπως ο περισσότερος κόσμος.

  10. #730
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού να την περασουν? Σπιτι σου?
    Ναι ετσι μου ειπε.

  11. #731
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να αλλαξεις dns τοπικα σε καθε συνδεδεμενη συσκευη, δεν μπορεις να ορισεις αλλους dns σερβερ στο ρουτερ για ολες τις συσκευες που συνδεονται στο δικτυο σου, εκτος αν αλλαξε το firmware και δωσανε τη δυνατοτητα και δεν το πηρα χαμπαρι...
    Απ' ότι φαίνεται πλέον γίνεται από εδώ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns.png 
Εμφανίσεις:  96 
Μέγεθος:  93,6 KB 
ID: 204755

    Πάλι καλά γιατί δεν έπαιζε να βάλω καρφωτούς DNS σε 15 συσκευές στο σπίτι...
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  12. #732
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρήγγειλα ήδη το Tenda ac6 (ήμουν μεταξύ αυτού και του Ubiquiti AP AC lite που προτίμησα να αφήσω για αργότερα). Θα δουλέψω μερικές μέρες με το H300s και αν δω ότι δεν γίνεται δουλειά είτε θα ξαναβάλω το Tg788vn της Cyta είτε θα πάρω κάνα vdsl modem/router της προκοπής και ας πάει στο καλό το VoIP.
    Καλησπερα, ακολουθησε τις οδηγιες που εχω γραψει σε αυτο το ποστ, https://www.adslgr.com/forum/threads...11#post6611311 και δεν θα εχεις προβλημα.

  13. #733
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ, θα τις ακολουθήσω κατά γράμμα. Τις περισσότερες τις είχα ήδη εφαρμόσει στην υπάρχουσα εγκατάσταση αφού είναι Wifi best practices αλλά είναι καλό να ξέρεις πως το Tenda είναι δοκιμασμένη λύση που θα λειτουργήσει καλύτερα από το Wifi του H300. Να κάνω όμως κι άλλη μια ερώτηση, έστω ότι βάζω ένα δικό μου modem/router για να κλειδώσει στο PPPoE. Να φανταστώ ότι χρειάζεται να περάσω και username/password για το WAN authentication; Αν ναι, που μπορώ να τα βρω αυτά; Στις σχετικές ρυθμίσεις αναφέρει ένα username guest@adsl.gr αλλά δεν ξέρω αν είναι placeholder, επιπλέον το password είναι masked. Κάπου είδα ότι λογικά είναι "guest", ισχύει;

    ps: το router έχει ήδη αρχίσει και βγάζει προβλήματα, συγκεκριμένα μετά από ελάχιστα λεπτά χρήσης τα admin webpages μουλαρώνουν και πετάνε timeout ό,τι και να δοκιμάσω, από οποιονδήποτε browser. Την ίδια ώρα η σύνδεση στο Internet δουλεύει κανονικά. Φαίνεται δεν πρόκειται για θέμα σύνδεσης αλλά είναι καθαρά θέμα του front end που μουλαρώνει και επανέρχεται μετά από αρκετά λεπτά. Το έχει κάνει ήδη πάνω από 4-5 φορές σε μια ώρα. Πραγματικά απορώ πως βγάζουν τέτοια εκτρώματα σε κυκλοφορία...
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  14. #734
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι φαίνεται πλέον γίνεται από εδώ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns.png 
Εμφανίσεις:  96 
Μέγεθος:  93,6 KB 
ID: 204755

    Πάλι καλά γιατί δεν έπαιζε να βάλω καρφωτούς DNS σε 15 συσκευές στο σπίτι...
    Νιωθω χαζος, ειχα δει την ρυθμιση αυτη αλλα δεν την ειχα δοκιμασει, οντως δουλευει. Ετσι οπως λεει "τοπικος διακομιστης", θεωρησα οτι κουμπωνεις εκει την ιp για καποια αλλη ΤΟΠΙΚΗ συσκευη που εχει αυτο το ρολο.

  15. #735
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με VDSL θα πάρει 50αρα, όπως ο περισσότερος κόσμος.
    Γίνετε 50αρα δίχως οπτική?

Σελ. 49 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας