Σελ. 249 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.721-3.735 από 5538
  1. #3721
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Τ3, συνεχίζω να μην μπορώ να καλέσω το 13738 (13788 καλώ κανονικά). Μήπως μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος άλλος;
    κάλεσα και απάντησε μια χαρά. μήπως να κράταγες settings backup και να δοκίμαζες επαναφορά εργοστασιακών;

  2. #3722
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω..

  3. #3723
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το torrent δεν δουλεύουν με Vodafone. Φταίει το router ή η Vodafone;

  4. #3724
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα δουλεύουν με vf

  5. #3725
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    δες αν έχεις ρυθμίσει το firewall του ρούτερ σε κάτι άλλο εκτός από το χαμηλό. το είχα πάθει και εγώ. το είχα βάλει στο υψηλό και μου τα μπλόκαρε. συν ότι μπλόκραε το vodafone tv

  6. #3726
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ κανένα πρόβλημα με τόρρεντ.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  7. #3727
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    h300s
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 14.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psixraimia Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου ειδα κι αποειδα , ενοχλησα το τεχνικο τμημα της βονταφον και ειπαν θα στειλουν τεχνικο να ελεγξει τη γραμμη . σημερα δε , καθε 2 ωρες αποσυνδεσεις, snr απο 16 παει στο 8 και τα errors τραβαν την ανηφορα...
    Μεγάλη Δευτέρα έκανα αίτημα για έλεγχο, μεγάλη Τετάρτη ήρθε ο πρώτος τεχνικός, μέτρησε τη γραμμή στην είσοδο του σπιτιού και τη βρήκε πεντακαθαρη. Την μέτρησε και εντός σπιτιού είδε πολλά λάθη και επιστροφή σήματος. Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερωθείς μου είπε αν και από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι της εσωτερικής καλωδίωσης. Μεγάλη Πέμπτη έρχεται κι άλλος τεχνικός της βονταφον , μου δείχνει ένα μηχάνημα, μου λέει αυτό τα βρίσκει όλα...κοστίζει 4000 ευρώ. Έκανε ελεγχο καμπίνας έκανε έλεγχο στην πρίζα και όντως βρήκε σε χρόνο ντετε που υπήρχε πρόβλημα. Αποσυνδεσε και επανασύνδεσε κάτι καλώδια στην πρώτη διακλάδωση του τηλεφωνικόυ καλωδιου και
    μου έδειξε τι πρέπει να κάνω γιατί από εκεί και πέρα δεν έχει δικαιοδοσία για σέρβις. Ενώ λοιπόν είχα κάθε τρεις ώρες αποσύνδεση, από τοτε έχουν περάσει 12 μέρες και το ρούτερ δεν έχει κανένα πρόβλημα(ταυτόχρονα που γράφω αυτά, το φτύνω κιόλας να μην το μιατασω).

    Συμπέρασμα. Σε σωστή καλωδίωση το ρουτερακι h300s είναι άψογο, σε αρπακολατζιδικη καλωδιακή υποδομή όπως είναι οι περισσότερες στα σπίτια μας , το ρούτερ είναι πολύ ευαίσθητο και δεν αντέχει.

    Κανένα παράπονο από βονταφον. Με ξαναπήραν τηλέφωνο πριν 2 μέρες για να με ρωτήσουν αν εξακολουθώ να έχω πρόβλημα. Τους είπα δεν έχω αλλά αν ξαναεχω μου είπαν ότι εφόσον είναι όλα εντάξει από καλωδίωση , θα μου αλλάξουν το ρουτερ. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να αλλάξω τίποτε. Φτου ξανά και ξανά να μην μου βασκαθει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psixraimia : 10-05-21 στις 10:39.

  8. #3728
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psixraimia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου ξανά και ξανά να μην μου βασκαθει
    Δηλαδή, ο τεχνικός που ήρθε σπίτι σου, το ξεμάτιασε χωρίς να αποκαταστήσει την αιτία του ματιάσματος
    και φοβάσε μήπως ξαναματιαστεί ?

  9. #3729
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    @psixraimia

    Δεν είμαι από αυτούς πού είχα το παραμικρό πρόβλημα με το modem-router οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν είναι θέμα αρπακολατζίδικης καλωδίωσης ή όχι. Έχω δομημένη καλωδίωση και δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά για να γράφουν τόσοι πολλοί ότι έχουν πρόβλημα δεν πιστεύω ότι είναι θέμα μόνο καλωδίωσης. Δεν μπορεί δλδ να είναι κάτι τόσο απλό και να υπάρχουν τόσα πολλά παράπονα.

  10. #3730
    Εγγραφή
    25-12-2009
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZHXN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω vf 100αρα με voip και vodafone tv. Μετακόμισα σε νέο σπίτι και χρησιμοποιω για router ενα mikrotik και δυο wifi ap της ubiquiti.

    Είδα ότι το συγκεκριμένο modem ούτε ρουταρετε ούτε γίνεται passthrough. Διαβάζοντας διαγώνια το thread, είναι και άπειρες σελίδες, είδα ότι υπάρχει τρόπος να κάνεις extract τους κωδικούς της τηλεφωνίας και να πας σε λύση fritz (modem router)? Σωστά? Αν ναι, εγώ που δεν θέλω να πληρώσω το Fritz, καθώς θέλω μόνο Modem, υπάρχει άλλη λύση?

  11. #3731
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    h300s
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 14.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, ο τεχνικός που ήρθε σπίτι σου, το ξεμάτιασε χωρίς να αποκαταστήσει την αιτία του ματιάσματος
    και φοβάσε μήπως ξαναματιαστεί ?
    Χαχαχα να 'σαι καλά. Να σου πω τι έκανε.
    Άνοιξε ένα κουτί. Μέσα τα καλώδια ήταν απίστευτα μπαχαλομπερδεμενα μαζί με καλώδια ρεύματος. Τα αποσυνδεσε, τα ξεμπερδεψε και μετά τα ξαναδυνδεσε. Η πλήρης αποκατάσταση του προβλήματος απαιτεί την επανεγκατάσταση της εσωτερικης καλωδίωσης ή να έρθει το τηλεφωνικό σήμα κατευθείαν στο ρούτερ και από εκεί να πάει στις τηλ.συσκευες του σπιτιού. Και οι δύο περιπτώσεις δεν είναι δουλειά του τεχνικού της εταιρείας αλλά του ηλεκτρολόγου που πρεπει να χρεωθεί ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που στην προκειμένη περίπτωση δεν είμαι εγώ γιατί μένω στο νοικι.
    Οπότε ,ναι, μπορεί να μην το ξεμαΤΙΑσε αλλά το ξεμαΤΙσε και το ξαναματισε. Αυτό μπορεί να σημαίνει καλύτερη σύσφιξη συνδέσεων, μικρότερη η καθόλου διαπηδηση ηλεκτρικού φορτίου από τον έναν αγωγό στον άλλον λόγω επαγωγης άρα ελαχιστοποίηση του θορυβου. Με δεδομένο ότι το vdsl εκ φύσεως είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε θόρυβο δηλαδή παράσιτα και με δεδομένο ότι τα ρούτερ που μας δίνουν δεν ειναι φτιαγμένα και από τα καλύτερα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα υλικα, θεωρώ ότι μια τέτοια απλή βελτίωση μπορεί να είναι λύση.

    - - - Updated - - -

    Σε προηγούμενη ζημιά σε εσωτερικο καλώδιο ρεύματος ο μάστορας που ήρθε προσπαθούσε να βρει το κανάλι που συνέδεε το ερ κοντισιον με το κουτί.
    Κανάλι δεν υπήρχε!!!!
    Το καλώδιο ήταν μπαζωμενο με σοβά και από πάνω στόκος. Αφού έσκαψε στον τοίχο μου έδειξε το καλώδιο που είχε μαυρίσει και φυσικά ήταν λιωμένο. Δίπλα του είχε λιώσει κι ένα τηλεφωνικό καλώδιο που κατέληγε σε μια κοντινή πρίζα. Το
    Το ανέφερα στον ιδιοκτήτη του σπιτιού , ήρθε ο άνθρωπος το είδε και πήρε τηλέφωνο τον προηγούμενο εγκαταστάτη και τον ξεχεσε πατοκορφα.
    Απλά το λέω γιατί είναι πολλά που δεν βλέπουμε που δεν ξέρουμε και μπορεί να κρίνουμε λάθος. Σίγουρα το ρούτερ που μας δίνουν είναι το πιο φτηνό, το πιο άχρηστο αν θες σε σχέση με ένα του εμπορίου που κοστίζει 150 ευρώ και κάνει και 10 πράγματα παραπάνω.

  12. #3732
    Εγγραφή
    25-12-2009
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZHXN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καμιά βοήθεια παιδιά?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KSaraf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω vf 100αρα με voip και vodafone tv. Μετακόμισα σε νέο σπίτι και χρησιμοποιω για router ενα mikrotik και δυο wifi ap της ubiquiti.

    Είδα ότι το συγκεκριμένο modem ούτε ρουταρετε ούτε γίνεται passthrough. Διαβάζοντας διαγώνια το thread, είναι και άπειρες σελίδες, είδα ότι υπάρχει τρόπος να κάνεις extract τους κωδικούς της τηλεφωνίας και να πας σε λύση fritz (modem router)? Σωστά? Αν ναι, εγώ που δεν θέλω να πληρώσω το Fritz, καθώς θέλω μόνο Modem, υπάρχει άλλη λύση?

  13. #3733
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλεις fritz. Οτιδηποτε παιζει με sip, θα παιξει, φτανει να βρεθει συνδεδεμενο στο σωστο vlan.

    Πρεπει το modem που εχεις να υποστηριζει vlans και να τα bridgaρει αναλογα.

    Κατα ταλλα παιζουν τα παντα, gigaset, freepbx, patton fxs και υποθετω και οτιδηποτε αλλο.

  14. #3734
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Καλημέρα,

    Ενεργοποιήθηκα εχθές vodafone 100mbps douple play. Κλειδώνω στα 104/11. Μου έχουν δώσει για router το h300s, αλλά θέλω να το αφήσω στην άκρη και να χρησιμοποιήσω ενα δικό μου router. Το ερώτημα μου ειναι το εξής.

    Μπορώ να βάλω το δικό μου router μονο για Internet και για τηλεφωνία να χρησιμοποιήσω το κινητό μου με κάποια android εφαρμογή; Γνωρίζει κανείς αν γίνεται αυτό; Τους κωδικους τηλεφωνίας τους έχω πάρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sam_GR : 12-05-21 στις 17:42.

  15. #3735
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρακτικα οχι, δεν θα εχει internet το κινητο, σε αυτο το τραβηγμενο σεναριο

Σελ. 249 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας