Σελ. 366 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 346356361364365366367368 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.476-5.490 από 5543
  1. #5476
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χρόνια πολλά.

    Έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει επιτυχώς το H300s ως switch + wifi? Απενεργοποίησα το dhcp και του έδωσα διαφορετική ip από το ρούτερ του παρόχου για το ίντερνετ. Αλλά μου κάνει πολύ συχνά παγώματα διάρκειας στην επικοινωνία, και πολλές φορές οι λήψεις καταλήγουν failed και αποτυγχάνει να φορτώσει σελίδες, κλπ. Αυτά συμβαίνουν και με καλώδιο και ασύρματα, με χρήση διαφορετικού ssid από το ρούτερ του παρόχου.

    Είναι ακατάλληλο το ρούτερ για τέτοια χρήση, είναι άθλια η συσκευή, είναι χαλασμένο, ή έχω λάθος ρυθμίσεις;

    edit: Έχω απενεργοποιήσει και το DNS στο Sercomm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Michael Junction : 28-12-23 στις 21:41.

  2. #5477
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michael Junction Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά.

    Έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει επιτυχώς το H300s ως switch + wifi? Απενεργοποίησα το dhcp και του έδωσα διαφορετική ip από το ρούτερ του παρόχου για το ίντερνετ. Αλλά μου κάνει πολύ συχνά παγώματα διάρκειας στην επικοινωνία, και πολλές φορές οι λήψεις καταλήγουν failed και αποτυγχάνει να φορτώσει σελίδες, κλπ. Αυτά συμβαίνουν και με καλώδιο και ασύρματα, με χρήση διαφορετικού ssid από το ρούτερ του παρόχου.

    Είναι ακατάλληλο το ρούτερ για τέτοια χρήση, είναι άθλια η συσκευή, είναι χαλασμένο, ή έχω λάθος ρυθμίσεις;

    edit: Έχω απενεργοποιήσει και το DNS στο Sercomm.
    Το έχω κάνει και δεν είχε πρόβλημα.

    Έκλεισα dhcp, firewall, upnp, alg και του έβαλα διαφορετική ip από το router, στο ίδιο subnet όμως για να μπορώ να μπαίνω στο μενού του.

  3. #5478
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ενεργο το WiFi Doctor στην γραμμη σου και κανει Override τα παντα. Καλεσε τους και πες τους να το απενεργοποιησουν...
    Επειδή είχα προσφατη επικοινωνία μαζί τους, το wifi doctor δεν απενεργοποιείται ή τουλάχιστον δεν θέλουν να το κάνουν λογω του ότι είναι κομμάτι του συστήματος, όπως μου είπαν. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να βαλουν ενα σταθερό κανάλι που ζήτησα, διότι υπήρχε τεράστιο πρόβλημα παρεμβολών και το wifi doctor επέλεγε οτι να ναι. Αν θέλω να επιλέγω εγώ, μου πρότειναν να αγοράσω άλλο ρούτερ που το υποστηρίζει.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  4. #5479
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είχα προσφατη επικοινωνία μαζί τους, το wifi doctor δεν απενεργοποιείται ή τουλάχιστον δεν θέλουν να το κάνουν λογω του ότι είναι κομμάτι του συστήματος, όπως μου είπαν. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να βαλουν ενα σταθερό κανάλι που ζήτησα, διότι υπήρχε τεράστιο πρόβλημα παρεμβολών και το wifi doctor επέλεγε οτι να ναι. Αν θέλω να επιλέγω εγώ, μου πρότειναν να αγοράσω άλλο ρούτερ που το υποστηρίζει.
    Βεβαια, τοσα χρονια εχουμε κολλησει με το σαπιδι, και τωρα που περασε νομοθεσια ο καταναλωτης να μπορει να επιλεγει ο,τι εξοπλισμο θελει, να γραψουν ενα σωστο firmware ακομα δεν ξερουν. Λες και το προβλημα ειναι το να επιλεξουμε καναλι στο ασυρματο. Ειναι δυνατον να ειχα απειρως περισσοτερη λειτουργικοτητα 20 χρονια πριν με τα θεικα linksys που εδινε τοτε η forthnet και να μην μπορω εν ετει 2024 να ρυθμισω το καναλι στο wifi η να εχω ενα βασικο qos η ενα σωστο port forwarding?

    Δηλαδη ο τεχνικος διευθυντης του τμηματος αυτου της vodafone διαβαζει τοσα χρονια το κραξιμο, προφανως σαν χρηστης και αυτος θα ξερει τι σαπια εμπειρια χρησης προσφερουν με το μπρικι τους, και καθεται και χαιρεται και νομιζει οτι κατι κανει; Ελεος. Παιδια γυμνασιου να εβαζαν να χαραξουν πολιτικη σε αυτο το κομματι καλυτερα θα το εκαναν. Να χεσω τους μισθους και τα μπονους τους των αχρηστων.

    /rant

  5. #5480
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Το ότι από την στιγμή που δίνουν και τους κωδικούς VoIP αντί κάποιοι να πάρουν ένα καλό και αξιόπιστο ρούτερ και μάλιστα ξεκλείδωτο, προτιμούν τα σάπια των παρόχων, εμένα με ξεπερνάει.

  6. #5481
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι από την στιγμή που δίνουν και τους κωδικούς VoIP αντί κάποιοι να πάρουν ένα καλό και αξιόπιστο ρούτερ και μάλιστα ξεκλείδωτο, προτιμούν τα σάπια των παρόχων, εμένα με ξεπερνάει.
    Γιατί φίλε μου;
    Μία χαρά δουλεύει σε μένα που είμαι "απλός" χρήστης.
    Γιατί να πρέπει να δώσω 150€+ για να είναι ξεκλείδωτο;
    Ανέλυσε μου λίγο σε παρακαλώ τι χάνω;;;
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  7. #5482
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερει κανεις αν η vodafone δινει cgnat οπως ο οτε? Εκανα ενα port forward για να βλεπω απευθειας το tvbox της φιλης μου, εβαλα στο putty την εξωτερικη ip που βρηκα απο καποια σελιδα αλλα δεν συνδεεται.
    Αν παιζει ρολο, η ip ξεκιναει απο 101.
    ديميتريس

  8. #5483
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    CGNAT προσωπικα δεν εχω πετυχει αλλα η 101… σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικη. Δειτε μηπως εχουν ενεργη την υπηρεσια SecureNet…

  9. #5484
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Που το βλεπω αυτο?
    ديميتريس

  10. #5485
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το βλεπω αυτο?
    Καντε μια κληση στην ΤΥ και αν το εχουν ενεργο να το κλεισουν κιολας. Φανταζομαι μιλαμε για σταθερη συνδεση, ετσι?? Γιατι αν ειναι μεσω κινητης, μονο CGNAT παιζει και δεν δινουν Public ΙΡ στα απλα πακετα…

  11. #5486
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί φίλε μου;
    Μία χαρά δουλεύει σε μένα που είμαι "απλός" χρήστης.
    Γιατί να πρέπει να δώσω 150€+ για να είναι ξεκλείδωτο;
    Ανέλυσε μου λίγο σε παρακαλώ τι χάνω;;;
    Δεν αναφέρομαι σε απλούς χρήστες που κάνουν μια χαρά την δουλειά τους, αλλά στους υπόλοιπους χρήστες.
    Ποιος είπε ότι θέλεις 150€+ για να είναι ξεκλείδωτο;
    Έκτος και αν εννοούσες 50€+.
    Αναφέρομαι σε cpe του εμπορίου που είναι ξεκλείδωτα, και όχι απαραίτητα της AVM που είναι ακριβά (πανάκριβα).
    Σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις για καλύτερη απόδοση - λειτουργία, όπως επίσης να είναι και πιο σταθερό.
    Έχεις την δυνατότητα να κάνεις αναβάθμιση του firmware που σου λύνει κάποια προβλήματα λειτουργίας, καθώς και να κλείνει τρύπες ασφαλείας (αν υπάρχουν και τις βρουν φυσικά).
    Έχεις την δυνατότητα να εκμεταλλευτείς κάποιες ή όλες τις λειτουργίες που έχει το κάθε cpe (αν φυσικά τις χρειάζεσαι).
    Σε σχέση με τα σαπάκια των παρόχων, παίρνεις καλύτερο και πιο δυνατό cpe (αυτό είναι σχετικό με το τι cpe παίρνεις) και πιο νέο σε τεχνολογίες και ειδικά στο ασύρματο όταν συνδέεις ασύρματα πολλές συσκευές ΔΕΝ κλατάρει ή κολλάει.
    Υπάρχουν και άλλα πράγματα τα οποία δεν έχει νόημα να αναλύσουμε γιατί δεν αφορά τον απλό χρήστη.

  12. #5487
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    To Sercomm θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο αν δεν ειχε αυτο το σαπιο Firmware…

  13. #5488
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καντε μια κληση στην ΤΥ και αν το εχουν ενεργο να το κλεισουν κιολας. Φανταζομαι μιλαμε για σταθερη συνδεση, ετσι?? Γιατι αν ειναι μεσω κινητης, μονο CGNAT παιζει και δεν δινουν Public ΙΡ στα απλα πακετα…
    Τωρα μαλιστα... Καλυτερα να το αφησω ως εχει γιατι η κατοχος της γραμμης δεν προκειται να κανει κατι τετοιο.

    Σε αλλα νεα, εχω ορισει το tvbox να παιρνει την .2 μεσω dhcp binding και εκανα μια τυχαια πορτα forward στην 22 της .2 για να συνδεομαι σε αυτο.
    Μετα πηγα να συνδεθω τοπικα, τρεχοντας ενα απλο ssh root@192.168.2.2 και εφαγα αυτη την πορτα απο το ιδιο το tvbox!
    Κώδικας:
    kex_exchange_identification: write: Connection reset
    Χρειαστηκε να σβησω εντελως το port forward για να με ξανααφησει να συνδεθω! Τι κουλο και αυτο.

    Btw, παρατηρησα οτι το ρουτερ δινει τη δυνατοτητα port forward κατευθειαν στην εκαστοτε συσκευη, μεσω mac address λογικα, οποτε σκεφτομια να βγαλω το dhcp bind. Το ειχα αντι σταθερης ip στο tvbox, ωστε να το βρισκει παντα το κινητο.
    ديميتريس

  14. #5489
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Sercomm θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο αν δεν ειχε αυτο το σαπιο Firmware…
    Spoiler:
    Όλα τα cpe θα ήταν καλύτερα και πιο λειτουργικά αν ΔΕΝ ήταν (καρα)κλειδωμένα.
    Το συγκεκριμένο εκτός από παλιό είναι και αδύναμο cpe.

  15. #5490
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Το θέμα είναι ότι αν θέλεις να το αλλάξεις, ψάχνεις κάτι που να έχει και VoIP, που είναι πολύ ακριβά! Δεν είναι όπως με τα απλά modem/router, που είναι πάμφθηνα, αγοράζεις ένα και αφήνεις το του παρόχου στο κουτί του :-)

Σελ. 366 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 346356361364365366367368 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας