Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    και εξηγω στην δικη μου περιπτωση και ετσι οπως το αναγνωρισα, με δυο γραμμες (Omnivoice, Viva) και 2 extension

    οι γραμμες ειναι σε PJSIP trunk και ειναι κανονικα register.
    τα extension ειναι και αυτα PJSIP και register.

    φτιαχνω για την καθε γραμμη απο ενα indound route οπου
    (* Στην OmniVoice αντιστοιχεί ΚΑΙ γεωγραφικος αριθμος)

    - για την OmniVoice στο DID εχω το εξαψηφιο και ενα εσωτερικο (310)
    - για την Viva στο DID εχω το 30210770ΧΧΧΧ και ενα εσωτερικο (311)

    συμφωνα με τα παραπανω θα επρεπε να παιζει. να δεχομαι δηλαδη εισερχομενες οι οποιες να κουδουνιζουν στο συγκεκριμενο εσωτερικο που εχω ορίσει.
    Αντιθέτως δεν παιζει τιποτα. Καμια εισερχομενη απο καμια γραμμη και απο την μερια του καλούντος ακουγεται "The number you have dialed is not in service. Please check the number and try again."
    Μαλιστα στην Omni εχτος του οτι δεν ερχεται η εισερχομενη απο τον γεωγραφικο αριθμο, δεν ερχεται ουτε αυτη απο το εξαψηφιο.

    ΕΑΝ φτιαξω ενα ακομα indound route το οποιο να εχει DID ANY και extension (310), τοτε εχω εισερχομενες απο ολες τις γραμμες
    - Omnivoice δεκαψηφιο
    - Omnivoice εξαψηφιο
    - Viva
    αλλα ολες τις στελνει στο 310. αγνοεί δηλαδη τα αλλα indound routes και κραταει αυτο με το ANY.

    ΤΕΛΟΣ, εαν τα trunk απο PJSIP φτιαχτουν σε SIP trunk τοτε τα δυο indound routes οπου ανεφερα παραπανω, λειτουργουν κανονικα

    αυτα δηλαδη
    - για την OmniVoice στο DID το εξαψηφιο και ενα εσωτερικο (310)
    - για την Viva στο DID το 30210770ΧΧΧΧ και ενα εσωτερικο (311)
    και οταν λεω κανονικα, εννοω οτι το καθε ενα χτυπαει εκει στο εσωτερικο που του εχω ορισει (και για την Omni λειτουργει και το εξαψηφιο και το δεκαψηδιο)

    ολα τα παραπανω επειδη δεν ηξερα τελικα αν εφταιγαν οι ρυθμισεις μου η οι γραμμες μου, εγιναν και δοκιμες (για τις οποιες τον ευχαριστω) με τον stelakis1914, οπου εκτος του οτι γνωριζα οτι ειναι πρόθυμος για δοκιμες, γνωριζα οτι ειχε PJSIP trunks.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 14-10-18 στις 08:52.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΑΝ φτιαξω ενα ακομα indound route το οποιο να εχει DID ANY και extension (310), τοτε εχω εισερχομενες απο ολες τις γραμμες
    Το συγκεκριμένο επιβεβαιώνω κι εγώ. Πάνω στις δοκιμές μου με τον συνφορουμίτη, ανακαλύψαμε αυτό το bug στην έκδοση 14 του FreePBX, κάτι που στο δικό μου setup δεν θα έβρισκα. Ο λόγος είναι ότι έχω ένα inbound route για ένα ξένο VoIP provider που χρησιμοποιώ και απαιτεί ναι είναι στο "Any" το DID του inbound route.

    Όταν άλλαξα το DID για τον συγκεκριμένο provider σταμάτησαν να λειτουργούν όλες οι εισερχόμενες! Ίσως θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο σε αυτό το σημείο με κάποιο fake inbound route που δεν θα εμπλέκεται με τα άλλα που έχεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει bugs το pjsip ακομα. Οταν αρχιζει να μην αναγνωριζει το did, συνερχεται με fwconsole restart. To παθαινει μετα απο αρκετες αλλαγες στο configuration, ευτυχως οχι οταν απλα λειτουργει.
    Θεωρω οτι η εκδοση 14 ειναι ανωριμη για pjsip. Στην 15.5 και παλι ειχε σχετικη ασταθεια.
    Και επειδη ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι σου στελνει η απεναντι μερια και απλα να τραβας οτι τριχα εχεις και δεν εχεις χωρις λογο, πρεπει παντα να βλεπουμε τι μας στελνει με capture (tcpdump, wireshark κλπ) και μετα να ψαχνομαστε.

    Και ενα trick με netcat για να τα βλεπουμε live
    εστω οτι ειμαστε στην 192.168.127.9 και το lan του asterisk ειναι το re0.101
    τρεχουμε αυτο σε ssh πανω στον αστερισκ
    tcpdump -i re0.101 not host 192.168.127.9 -U -w - | nc 192.168.127.9 12345

    και στο pc μας αυτο
    nc -l -p 12345 | wireshark -k -i -

    Πρεπει να υπαρχει netcat, και κατα προτιμηση linux desktop...
    Ομως το να βλεπεις τα πακετα ζωντανα κανει το debug απειρως ευκολοτερο

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    γενικα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και εχω κανει πολες δοκιμες γιατι εχω και ενα SPA οπου ριχνω στο pbx μια pstn.
    με την 13 version που ειναι η τελευταια που εχει μονο SIP (απο την επομενη μπηκε και το PJSIP), δεν ειχα κανενα προβλημα και λειτουργουσαν ολα κανονικοτατα. μιλαω για τρεις γραμμες μια εκ των οποιων αυτη απο το SPA.
    μολις εβαλα την νεοτερη version δεν καταφερα να τα κανω να παιξουν ολα, ακομα και εαν τα trunks & extension ηταν σε SIP, οπως στην 13!!

    τωρα τι να πω! αν ειναι ακομα ανώριμο και μη ετοιμο το PJSIP, οκ. θα περιμενουμε, ειδικα εγω που δεν τα παιζω και στα δαχτυλα και ασχολουμε εδω και κανα χρονο με το pbx.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τι προβλήματα είχε με το sip στις νέες εκδόσεις; Θεωρητικά εκεί δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προβλήματα είχε με το sip στις νέες εκδόσεις; Θεωρητικά εκεί δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα.
    Με τις νέες εκδόσεις τα inbound από τους voip παρόχους παίζαν σωστά. Αλλά δεν έπαιζε ποτε και με τίποτα το inbound από το spa!

    Και να θυμίσω, με ακριβως τις ιδέες ρυθμίσεις και για το spa στην 13 έκδοση έπαιζαν όλα σωστά.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Είχες αλλάξει την πόρτα που έστελνε το spa τις κλήσεις, στο άλλο θέμα είδα ότι το χες κάνει στις συσκευές σου και δουλεύανε, στο spa το έκανες.
    Τι trunk έφτιαχνες για το spa, sip ή pjsip;

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE VoIP PJSIP Trunk
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 162
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-24, 22:18
  2. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  3. B100E inbound routes
    Από codezero στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 15:47
  4. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 18:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας