Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνεχίζω από αυτό το νήμα, μου λέει ότι είναι παλιό, δεν ήξερα αν ήταν πρέπον να το επαναφέρω οπότε αποφάσισα να ανοίξω καινούριο.


    Μερικές γρήγορες πληροφορίες. Αγορά καινούριου UPS το 2013, μάρκα αναφέρεται στο αρχικό μήνυμα του προηγούμενου νήματος. Η αρχική μπαταρία χαλάει μετά από 3 χρόνια, το 2016, όπου και άνοιξα το προηγούμενο νήμα. Ανοίγοντας το ups τότε (το 2016), βλέπω ότι στην η μπαταρία γράφει 6FM9, 12v, 9AH, 20HR. Αναζητώντας από το skroutz τη λέξη κλειδί "6FM9", μου βγάζει κάποια καταστήματα που πουλάνε τη συγκεκριμένη μπαταρία και που στη περιγραφή του προϊόντος γράφουν ακριβώς τα ίδια στοιχεία (12v, 9AH, και 20HR) και με ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (έβγαλα την μπαταρία από το ups και την μέτρησα με μέτρο), το διευκρινίζω διότι μου έβγαζε και μερικά άσχετα αποτελέσματα το skroutz. Τελικά αγόρασα από όποιο κατάστημα τη βρήκα ποιο οικονομικά.

    Ωραία ως εδώ, το πρόβλημα που είναι; Ερχόμαστε σήμερα όπου βλέπω ότι η νέα μπαταρία (όχι πλέον νέα), χάλασε. 2 χρόνια λειτουργίας, ΟΚ, μια χαρά, δεν είναι 3 χρόνια που κράτησε η αρχική μπαταρία, αλλά μια χαρά είναι και τα 2 χρόνια. Αποφασίζω να αγοράσω νέα. Γράφοντας πάλι τον όρο "6FM9" στο skroutz, πλέον δεν μου βγάζει κανένα κατάστημα που να πουλάει τη συγκεκριμένη μπαταρία. Μπήκα ακόμη και στο κατάστημα που είχα αγοράσει αυτή που μου χάλασε τώρα, όπου είχα κάνει λογαριασμό και είχε κρατήσει την παραγγελία, και επιλέγω να κάνω επανάληψη της ίδια παραγγελίας, αλλά μου βγάζει σφάλμα διότι το προϊόν δεν υπάρχει πλέον.

    Αποφάσισα να ξεκινήσω αναζήτηση με άλλο τρόπο, ψάχνοντας με τα Volt, Ah, HR και διαστάσεις, και καταλήγω σε αυτή, η οποία μου φαίνεται ολόιδια. Θα ήθελα να μου πει κάποιος που το κατέχει το άθλημα, αν θα είμαι ΟΚ, ρωτάω γιατί αν και ολόιδια, δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται και δεν έχω καμία όρεξη για έξοδα σε περίπτωση βλάβης/καταστροφής. Ανεβάζω και μια φωτογραφία από την αρχική μπαταρία.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχών απαντήσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20181014_211115.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  430,2 KB 
ID: 197934
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν θες κάτι πιο ποιοτικό δες
    https://www.skroutz.gr/s/8855836/Yuasa-NPW45-12.html

    Το βασικό που πρέπει να κοιτάς είναι τα 12v 9ah

    Για πιο οικονομικό μπορείς να δεις τη Sunlight που είναι Ελληνικής κατασκευής.
    https://www.skroutz.gr/s/8855346/Sun-Light-SPA12-9.html

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες κάτι πιο ποιοτικό δες
    https://www.skroutz.gr/s/8855836/Yuasa-NPW45-12.html
    Στο προηγούμενο νήμα που αναφέρω, αν καθίσεις να το διαβάσεις θα παρατηρήσεις ότι είχα κάνει εγώ ο ίδιος αναφορά για μπαταρία μεγαλύτερης απόδοσης, αλλά μου πρότειναν να το αποφύγω καλύτερα διότι μια τέτοια μπαταρία θα θέλει περισσότερη ώρα να φορτίσει οπότε μπορεί να ζορίσει το κύκλωμα φόρτισης του ups, και καλύτερα να πάρω μια μπαταρία με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά που ξέρουμε ότι θα δουλεύει σίγουρα, προς αποφυγή υπερθέρμανσης/υπερφόρτωσης. Επίσης κάτι που παρατήρησα, βλέπω ότι η συγκεκριμένη μπαταρία που αναφέρεις είναι 3 εκατοστά μεγαλύτερη στο μήκος, από αυτή που δέχεται κανονικά το ups, δεν ξέρω αν θα χωράει γιατί είναι λίγο στριμωγμένα. Η 2η μπαταρία που αναφέρεις μπορεί να είναι ποιο οικονομική αλλά με τα έξοδα αποστολής θα μου βγει περίπου τα ίδια με αυτή που προτείνω από το e-shop, μιας και μένω επαρχία και θα πρέπει να παραγγείλω ταχυδρομικώς, ενώ το e-shop έχει παράρτημα σε κοντινή πόλη οπότε πετάγομαι με το αυτοκίνητο.

    Τώρα παρατήρησα ότι μου πρότεινες μπαταρία καλύτερης ποιότητας, και όχι καλύτερης απόδοσης (νόμιζα ότι εννοούσες ότι έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα και θα κρατάει τον υπολογιστή ανοιχτό για περισσότερη ώρα), αλλά παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι μεγαλύτερη στο μέγεθος, οπότε δεν ξέρω αν θα χωράει μέσα στο ups.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 14-10-18 στις 22:04.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν και με τις μπαταρίες τα πράγματα είναι και λίγο τι θα σου τύχει, οι Sunlight που παίρνω από τον ΚΑΦΚΑ για τους συναγερμούς δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα, απλά βλέπω στο site ότι δεν έχει 9ah.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή που πρότεινα στο αρχικό μήνυμα θεωρείτε ότι είναι εντάξει; Βλέπω ότι τα V, AH, HR, καθώς και οι διαστάσεις είναι ακριβώς τα ίδια. Απλώς δεν αναφέρεται η λέξη κλειδί που χρησιμοποιούσα για να κάνω αναζήτηση (6FM9).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν και με τις μπαταρίες τα πράγματα είναι και λίγο τι θα σου τύχει, οι Sunlight που παίρνω από τον ΚΑΦΚΑ για τους συναγερμούς δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα, απλά βλέπω στο site ότι δεν έχει 9ah.
    Αυτή που αγόρασα την προηγούμενη φορά μου κράτησε λίγο παραπάνω από 2 χρόνια και την διάλεξα στην τύχη, ενώ η original μου είχε κρατήσει 3 χρόνια. Τώρα αν δεν μου κρατήσει 3 χρόνια, και μου κρατήσει 2, σιγά το πράγμα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι φυσιολογική διάρκεια τα δύο χρόνια, είναι λίγα, συνήθως πάνε πάνω από 4 χρόνια αλλά περίπου στα 3 χρόνια προληπτικά θα πρέπει να τις αλλάζουμε.

    Βλέπω αυτή που λες να έχει εγγύηση 6 μήνες ενώ η Sunlight στο Skroutz έχει ένα χρόνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι φυσιολογική διάρκεια τα δύο χρόνια, είναι λίγα, συνήθως πάνε πάνω από 4 χρόνια αλλά περίπου στα 3 χρόνια προληπτικά θα πρέπει να τις αλλάζουμε.

    Βλέπω αυτή που λες να έχει εγγύηση 6 μήνες ενώ η Sunlight στο Skroutz έχει ένα χρόνο.
    Τώρα με έβαλες σε σκέψεις, σωστή παρατήρηση αυτό με την εγγύηση. Θα το σκεφτώ μέχρι αύριο και μπορεί να παραγγείλω και αυτή που μου προτείνεις. Σχετικά με τη φυσιολογική διάρκεια της μπαταρίας, να σημειώσω ότι εδώ στο χωριό ειδικά τον χειμώνα έχουμε συχνές διακοπές ρεύματος λόγω κακοκαιρίας οπότε αρχίζει και δουλεύει τακτικά το ups και η μπαταρία, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για να μην ανοιγω αλλο θεμα μια ερωτηση τεχνικης φυσεως. Αλλαξα μπαταριες σεν ενα ups που επαιρνε Χ2 μπαταριες 12V 9ah απο το εργοστασιο ειχε csb που ειχαν 34 Watt ανα cell εγω εβαλα yuasa με 45 watt ανα cell που ειναι και αυτες ομως 12V 9ah μηπως ζορισω το κυκλωμα φορτισης

  9. #9
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά παράγγειλα την Sunlight. Επειδή μένω επαρχία και θα έρθει ταχυδρομικώς, πιστεύω ότι θα την έχω στα χέρια μου το αργότερο μέχρι την Παρασκευή όπου θα αναφέρω και εντυπώσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παράγγειλα την Sunlight. Επειδή μένω επαρχία και θα έρθει ταχυδρομικώς, πιστεύω ότι θα την έχω στα χέρια μου το αργότερο μέχρι την Παρασκευή όπου θα αναφέρω και εντυπώσεις.
    οταν παραδοσει πνευμα να μας πεις ποσο κρατησε και σε ποιες συνθηκες...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την παρέλαβα σήμερα την μπαταρία (πολύ γρήγορη αποστολή, ακόμη και για τα ΕΛΤΑ). Μόλις την τοποθέτησα, θα το αφήσω ένα 24ωρο για να φορτίσει καλά και θα δοκιμάσω αύριο να κόψω το ρεύμα από την ασφάλεια του ηλεκτρολογικού πίνακα για να δω πόση ώρα θα κρατήσει με ανοιχτό τον υπολογιστή.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα UPS
    Από th3m1s στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-18, 23:56
  2. Επιλογή UPS
    Από alexgk στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-18, 15:45
  3. Πρόβλημα με ups οταν δουλευει με την γεννητρια
    Από puntomania στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 14:12
  4. Αλλαγή Μπαταρίας σε UPS
    Από TheLost στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 03:46
  5. UPS:Επισκευάσιμο ή για πέταμα
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 17:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας