Σελ. 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 535
  1. #31
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συζυγος, αν και δεν εχει μεινει στην Ιταλία περα απο ενα erasmus, ποτε της, ψηφιζει κανονικά μαζι με τη μαμα της και τις θειες της (οι οποίες όλες γεννηθηκαν στην Ελλάδα) απο Ιταλό μπαμπα ο οποιος μετά το 50 δεν ξαναπηγε πισω στην Ιταλία. Σε καθε εκλογές έρχεται ο φακελος με τα ψηφοδέλτια και γινεται το οικογενειακό meeting να αποφασίσουν τι θα ψηφίσουν. H ψηφος δεν εχει και μεγαλη σημασία απο οτι μου εξηγησαν μιας και πανε σε μια περιφερεια.

    VOTING is a RIGHT protected by the Italian Constitution, and in accordance with Law no. 459 of 27 December, 2001, Italian citizens who live abroad and are registered on the electoral rolls of the overseas constituency can VOTE BY POST. Please check with your consulate to ensure that your personal data and address are up-to-date.

    OR YOU CAN DECIDE TO VOTE IN ITALY IN YOUR OWN MUNICIPALITY, giving written notice of your choice (OPTION) to the Consulate within the legally required deadline. Voters who choose to vote in Italy at the political elections will receive the voting notification card from their respective municipalities - at the polling stations in Italy - for candidates in the national constituencies and not for the Overseas Constituency.

    The choice (option) to vote in Italy is only valid for one election.

    Το κλειδι ειναι στα bold. Βεβαια, πολλοί Ιταλοί οταν πανε στο εξωτερικό π.χ. για σπουδες ή ακομα και για δουλεια, δεν το δηλώνουν στην Ιταλια ώστε να έχουν προσβαση σε ενα εξαιρετικό συστημα υγείας, μπαινουν στο νοσοκομείο με πονοκεφαλο και βγαίνουν με αξονικές. Αν δηλωθουν ως μονιμοι κατοικοι όλα αυτά ξεχνιόνται. Υποθέτω οτι όλοι αυτοί καταγροφονται ως αποχή.
    Και στην Αυστραλία αν δεν το δηλώσεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι...αλλά αν θες την επιστολική ψήφο τα πρώτα χρόνια πρέπει να το δηλώσεις, οπότε σε "πιάνουν" από εκεί.

    Το παράδειγμα δεν το ανέφερα αναγκαστικά ως επιχείρημα υπέρ της κατάργησης της ψήφου στους μετανάστες. Υπάρχουν και από τις 2 πλευρές επιχειρήματα που έχουν βάση.

    Γενικά όμως όπως το σκέπτομαι επιφανειακά τείνω προς το να συνδέεται η ψήφος με τον τόπο διαμονής σε κάποιο βαθμό.


  2. #32
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Αυστραλία αν δεν το δηλώσεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι...αλλά αν θες την επιστολική ψήφο τα πρώτα χρόνια πρέπει να το δηλώσεις, οπότε σε "πιάνουν" από εκεί.

    Το παράδειγμα δεν το ανέφερα αναγκαστικά ως επιχείρημα υπέρ της κατάργησης της ψήφου στους μετανάστες. Υπάρχουν και από τις 2 πλευρές επιχειρήματα που έχουν βάση.

    Γενικά όμως όπως το σκέπτομαι επιφανειακά τείνω προς το να συνδέεται η ψήφος με τον τόπο διαμονής σε κάποιο βαθμό.
    Ελα ομως που δεν υπάρχει ψήφος στον τόπο διαμονής.

    Επισης για να απαντήσω στον xhaos ο οποιος νομιζει οτι ζούμε στα 20s που ο κόσμος δεν είχε τη δυνατοτητα (ή τον λόγο) να παει απο το νησί στην Αθήνα, η κατάσταση είναι ρευστή. για τους περισσότερους της γενιάς μου η ζωή στο εξωτερικό είναι σαν να ζουμε και να δουλευουμε στην Αθήνα ενώ καταγόμαστε και μεγαλώσαμε σε ενα νησί, απλά ζητημα 2-4 ωρών ταξιδιού. Σαν αποδημος Έλληνας του εξωτερικού, οι αποφάσεις των Έλλήνων πολιτικών μας επηρεάζουν αμεσα π.χ. φορολογικές ή στρατολογικές μεταρρυθμίσεις, θέματα κληρονομικού ή οικογενειακού δικαίου. Δεν καταλαβαίνω, για κοροϊδα ψάχνετε; Επαναλαμβάνω, no taxation without representation.

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Σε λίγο θα μας πεις και no representation without taxation.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #34
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Πάντως εγώ όλα τα χρόνια που ζούσα στην Γαλλία και δεν είχα γνώση (σοβαρή τουλάχιστον) του τι γίνεται στην Ελλάδα απαγόρευα στον εαυτό μου να ψηφίσει στις ελληνικές εκλογές (και να επηρεάσει έστω και μηδαμινά το εκλογικό αποτέλεσμα) αν και ερχόμουν στην Ελλάδα εκείνο το διάστημα εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι έδιναν άδειες στους ανυπότακτους όπως εμένα.

    Το παραπάνω φυσικά δεν απαντά στο ερώτημα του νήματος και γι'αυτό θα προσθέσω ότι είμαι υπέρ της ψήφου των κατοίκων εξωτερικού από τον τόπο διαμονής τους.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ομως που δεν υπάρχει ψήφος στον τόπο διαμονής.

    Επισης για να απαντήσω στον xhaos ο οποιος νομιζει οτι ζούμε στα 20s που ο κόσμος δεν είχε τη δυνατοτητα (ή τον λόγο) να παει απο το νησί στην Αθήνα, η κατάσταση είναι ρευστή. για τους περισσότερους της γενιάς μου η ζωή στο εξωτερικό είναι σαν να ζουμε και να δουλευουμε στην Αθήνα ενώ καταγόμαστε και μεγαλώσαμε σε ενα νησί, απλά ζητημα 2-4 ωρών ταξιδιού. Σαν αποδημος Έλληνας του εξωτερικού, οι αποφάσεις των Έλλήνων πολιτικών μας επηρεάζουν αμεσα π.χ. φορολογικές ή στρατολογικές μεταρρυθμίσεις, θέματα κληρονομικού ή οικογενειακού δικαίου. Δεν καταλαβαίνω, για κοροϊδα ψάχνετε; Επαναλαμβάνω, no taxation without representation.
    Εγώ δεν ψάχνω για κανένα κορόιδο, σκέψεις κάνω.

    Προσωπικά επειδή τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι στο τόπο καταγωγής αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό του xhaos αφού πραγματικά ιδέα δεν έχω τι γίνεται εκεί (και δεν με νοιάζει κιόλας) παρότι έννομο συμφέρον έχω. Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό, να ψηφίζω στην Αθήνα ή εκεί. Είναι και μονοεδρική


    Η θεώρηση ότι κάποιος έχει έννομο συμφέρον σε κάποια χώρα έχει και δικαίωμα ψήφου δεν τη θεωρώ άτρωτη κριτικής. Γιατί ο μετανάστης εδώ ή ακόμα χειρότερα κάποιος που δραστηριοποιείται απλά επαγγελματικά να μην έχει δικαίωμα; Επειδή προφανώς δεν θεωρείται νομικά πολίτης του κράτους. Άρα ο πολίτης του κράτους δικαιούται ψήφο άσχετα αν έχει δεσμούς; Ή πρέπει να πληροί προϋποθέσεις; Είναι πρακτικά εφαρμόσιμος κάποιος διαχωρισμός;

    Γενικά χωράει συζήτηση.


  6. #36
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν ψάχνω για κανένα κορόιδο, σκέψεις κάνω.

    Προσωπικά επειδή τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι στο τόπο καταγωγής αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό του xhaos αφού πραγματικά ιδέα δεν έχω τι γίνεται εκεί (και δεν με νοιάζει κιόλας) παρότι έννομο συμφέρον έχω. Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό, να ψηφίζω στην Αθήνα ή εκεί. Είναι και μονοεδρική


    Η θεώρηση ότι κάποιος έχει έννομο συμφέρον σε κάποια χώρα έχει και δικαίωμα ψήφου δεν τη θεωρώ άτρωτη κριτικής. Γιατί ο μετανάστης εδώ ή ακόμα χειρότερα κάποιος που δραστηριοποιείται απλά επαγγελματικά να μην έχει δικαίωμα; Επειδή προφανώς δεν θεωρείται νομικά πολίτης του κράτους. Άρα ο πολίτης του κράτους δικαιούται ψήφο άσχετα αν έχει δεσμούς; Ή πρέπει να πληροί προϋποθέσεις; Είναι πρακτικά εφαρμόσιμος κάποιος διαχωρισμός;

    Γενικά χωράει συζήτηση.
    Χωράει πάρα πολύ συζήτηση και προσωπικά δεν έχω απάντηση.

    Ίσως το καλύτερο που διάβασα εδώ να είναι από τον Σταλίνα, δλδ κάτοικος εξωτερικού που να έχει μόνο ελληνικό διαβατήριο να έχει και δικαίωμα ψήφου.

    Όμως και αυτό νομικά δεν μπορεί να σταθεί καθώς αν κάποιος π.χ. λείπει από Ελλάδα 5+ χρόνια και εργάζεται Βέλγιο, όπως γνωρίζω έχει δικαίωμα να ζητήσει κι εκεί διαβατήριο. Αυτό θα του στερούσε το δικαίωμα ψήφου; Δεν μου φαίνεται σωστό.

    Γενικά, επί της αρχής ξαναλέω ότι όντως πρέπει να μπορούν οι έλληνες να ψηφίζουν και από το εξωτερικό, εκεί που προβληματιζόμαστε είναι ποιοι από αυτούς. Ή ίσως αυτό που εγώ προτείνω, έλληνες α' γενιάς αλλά και πάλι αυτό στερεί σε ανθρώπους β' γενιάς που είναι "πιο Έλληνες" και θέλουν να πολιτογραφηθούν.

    Δεν ξέρω και δεν έχω απάντηση και θεωρώ ότι καμία κυβέρνηση δεν το αγγίζει ή θα το αγγίξει επειδή ανοίγει ασκούς Αιόλου. Ίσως μία κυβέρνηση ΝΔ μόνο να το κάνει επειδή πολιτικά θα την βόλευαν οι ψήφοι της διασποράς καθώς κατά τεκμήριο δεν θα πάνε αριστερά, αλλά κι εκείνοι φαντάζομαι ότι κάπως κωλύονται επειδή το θέμα είναι πολύπτυχο. Και σωστά κωλύονται εδώ που τα λέμε, δεν είναι εύκολο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #37
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το δικαιωμα ψηφου δεν χρειαζεται να το χανει καποιος , απλα να μην μπορει να ψηφισει αν δεν ειναι (μενει; - επιχειρει; - εργαζεται ; με αυτην την σειρα μπορει να ειναι καποια κριτηρια , διαλεξα το "μενει" πρωτο για να μην δημιουργει καποια προυποθεση για εξαναγκασμο σε εργασια η ψηφος ) σε εναν τοπο αρκετο χρονο ωστε να μπορει να εχει καποια αποψη ισως ειναι μια πιο κομψη τοποθετηση .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #38
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε anon, αν ζεις πχ Αθήνα γιατί να ψηφίζεις στο δήμο των 500 κατοίκων? Αυτό δεν είναι άδικο για τον εκεί δημότη?
    Γιατί είναι κακό να ψηφιζει καποιος στο μέρος της καταγωγής του ειδικά άμα εκεί έχει περιουσία, συγγενεις και πηγαίνει συχνά?
    Ξέρω προσωπικά ανθρώπους που ψηφίζουν σε εντελώς άσχετα μέρη επειδή εκεί γράφτηκαν σαν φοιτητές κι απο τοτε έχουν αλλάξει 10 σπίτια και περιοχές κι επειδή βαριούνται δεν αλλάζουν. Αυτοί είναι πιο σχετικοί?
    Δηλαδή πρέπει όλοι να ψηφίζουν στην Α και Β Αθήνας?

    Και σίγουρα εν μέσω κρίσης με διοδια και βενζινες στο θεο, αυτοί που πάνε για να ψηφίσουν στα χωριά τους, δεν πάνε μόνο κάθε 4 χρόνια όπως κάποιοι λανθασμένα προβάλουν σαν επιχείρημα.

  9. #39
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωράει πάρα πολύ συζήτηση και προσωπικά δεν έχω απάντηση.

    Ίσως το καλύτερο που διάβασα εδώ να είναι από τον Σταλίνα, δλδ κάτοικος εξωτερικού που να έχει μόνο ελληνικό διαβατήριο να έχει και δικαίωμα ψήφου.

    Όμως και αυτό νομικά δεν μπορεί να σταθεί καθώς αν κάποιος π.χ. λείπει από Ελλάδα 5+ χρόνια και εργάζεται Βέλγιο, όπως γνωρίζω έχει δικαίωμα να ζητήσει κι εκεί διαβατήριο. Αυτό θα του στερούσε το δικαίωμα ψήφου; Δεν μου φαίνεται σωστό.

    Γενικά, επί της αρχής ξαναλέω ότι όντως πρέπει να μπορούν οι έλληνες να ψηφίζουν και από το εξωτερικό, εκεί που προβληματιζόμαστε είναι ποιοι από αυτούς. Ή ίσως αυτό που εγώ προτείνω, έλληνες α' γενιάς αλλά και πάλι αυτό στερεί σε ανθρώπους β' γενιάς που είναι "πιο Έλληνες" και θέλουν να πολιτογραφηθούν.

    Δεν ξέρω και δεν έχω απάντηση και θεωρώ ότι καμία κυβέρνηση δεν το αγγίζει ή θα το αγγίξει επειδή ανοίγει ασκούς Αιόλου. Ίσως μία κυβέρνηση ΝΔ μόνο να το κάνει επειδή πολιτικά θα την βόλευαν οι ψήφοι της διασποράς καθώς κατά τεκμήριο δεν θα πάνε αριστερά, αλλά κι εκείνοι φαντάζομαι ότι κάπως κωλύονται επειδή το θέμα είναι πολύπτυχο. Και σωστά κωλύονται εδώ που τα λέμε, δεν είναι εύκολο
    Νομίζω και εγώ ότι επειδή ακριβώς είναι δύσκολο να κόψεις αυτό το γόρδιο δεσμό η παρούσα κατάσταση θα παραμείνει ως έχει.

    Το ελληνικό κράτος από τη μία δεν διευκολύνει με την επιστολική ψήφο αλλά δεν απαγορεύει κιόλας αν θες να έρθεις στην Ελλάδα να ψηφίσεις (αν έχω καταλάβει καλά τι ισχύει για τους απόδημους).


  10. #40
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε anon, αν ζεις πχ Αθήνα γιατί να ψηφίζεις στο δήμο των 500 κατοίκων? Αυτό δεν είναι άδικο για τον εκεί δημότη?
    δεν μιλάμε για την περίπτωση εντός της χώρας, που πλέον μπορείς να ψηφίζεις όπου βρίσκεσαι, αλλά για τους έλληνες που ζούν στο εξωτερικό. Αρκετοί απο εδώ μέσα, διαφωνούν με το δικαίωμα να ψηφίζουν, και πολύ περισσότεροι με την δυνατότητα/πιθανότητα διευκόλυνσης να ψηφίζουν μεσω πρεσβείας ή μέσω ταχυδρομικής ψήφου. Το παρόν σύστημα τους επιτρέπει να ψηφίσουν, αλλά πρέπει να έρθουν ελλάδα.

    - - - Updated - - -

    Ποπ, να το θέσω πιο απλά. ΔΙκαίωμα ψήφου δεν θα έχεις εφόσον έχεις την δυνατότητα να ασκείς εκλογικό δικαίωμα αλλού, πχ στον μόνιμο πλέον στο εξωτερικό τόπο κατοικίας σου. Αν και είναι δύσκολο να ελεγθεί αυτό, ωστόσο όποιος έχει έστω και άλλη υπηκοότητα, στο εξωτερικό, να μην έχει δικαίωμα ψήφου. Εξάλλου, εκεί μπορεί κάποιος να πεί, ότι μπορεί να υπάρχει και θέμα συμφέροντος. Εαν όμως είσαι αποκλειστικά έλλην πολίτης, τότε τα συμφέροντά σου, μιας και εισαι υπήκοος της χώρας συνάδουν, κατα το εκάστοτε σκεπτικό με την χώρα, και πρέπει να ψηφίζεις σε αυτή.
    Εγώ είχα πεί για το διαβατήριο, γιατί θεώρησα ότι βγάζεις διαβατήριο μόνο απο την χώρα στην οποία είσαι υπήκοος. Λάθος. Μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ελέγχου της επιπλέον υπηκόοτητας.
    Αυτό εμένα θα με κάλυπτε. Οπως επίσης θα κάλυπτε για τις περιπτώσεις ελλήνων 2ης και 3ης γενεάς, που πλέον ειναι πολύ μακριά απο την χώρα (πλην ίσως κάποιων διακοπών) και δεν εννοώ την απόσταση όσο το δέσιμο με τα τεκτενόμενα της χώρας. Γιατί στην πλειονότητα αυτοί θα έχουν αν όχι πλέον υπηκόοτητα ξένη, ίσως διπλή. Αυτοί έξω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω και εγώ ότι επειδή ακριβώς είναι δύσκολο να κόψεις αυτό το γόρδιο δεσμό η παρούσα κατάσταση θα παραμείνει ως έχει.

    Το ελληνικό κράτος από τη μία δεν διευκολύνει με την επιστολική ψήφο αλλά δεν απαγορεύει κιόλας αν θες να έρθεις στην Ελλάδα να ψηφίσεις (αν έχω καταλάβει καλά τι ισχύει για τους απόδημους).
    Ναι ακριβώς, μια μεσοβέζικη λύση, ή καλύτερα, μια λύση που ουσιαστικά σχεδόν απαγορεύει στην πλειονότητα των ελλήνων εξωτερικου να ψηφίζουν. Και όσο περισσότερα μυαλά και ειδικά νέοι, φέυγουν στο εξωτερικό, και περισσότερα λαμόγια, μένουν μέσα, τόσο πιο λαμόγιο θα είναι το αποτέλεσμα στην Βουλή.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβώς, μια μεσοβέζικη λύση, ή καλύτερα, μια λύση που ουσιαστικά σχεδόν απαγορεύει στην πλειονότητα των ελλήνων εξωτερικου να ψηφίζουν. Και όσο περισσότερα μυαλά και ειδικά νέοι, φέυγουν στο εξωτερικό, και περισσότερα λαμόγια, μένουν μέσα, τόσο πιο λαμόγιο θα είναι το αποτέλεσμα στην Βουλή.
    Με όλο το σεβασμό αλλά σκέψου λίγο αυτό που είπες αναλογιζόμενος τα τελευταία 40 χρόνια ελληνικού πολιτικού βίου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #42
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλο το σεβασμό αλλά σκέψου λίγο αυτό που είπες αναλογιζόμενος τα τελευταία 40 χρόνια ελληνικού πολιτικού βίου
    εχεις δίκιο, αν σκεφτώ την παλιά φουρνιά ελλήνων, καθώς και τις καραβιές που φαίρνανε με δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια μόνο και μόνο για να ψηφίσουν. Αλλά δεν είναι και αυτό μια μορφή εξαγοράς; δεν είναι μια συνέχεια του πελατειακού κράτους;
    Μια επιστολική ψήφος, επειδή δεν κοστίζει και τίποτα, δεν θα δημιουργούσε πελατειακές καταστάσεις.
    Τι εμποδίζει, και σήμερα, κάποια κυβέρνηση, να ξανακάνει τα ΄ίδια, με τα δικά της παιδιά, και να φέρει καραβιές δωρεάν (αν βρεί τα χρήματα) για να ψηφίσουν; Ενώ άλλες κομματικές παρατάξεις όχι; Και σίγουρα ξέρουμε ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο απο τα κόμματα εξουσίας, που έχουν πρόσβαση σε χρήμα. Σε δανεικά και αγύριστα

  13. #43
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πιστεύω στο δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι των Ελλήνων της Διασποράς, πιστεύω ότι μπορούν να προσφέρουν πάρα πολλά στην Ελλάδα.Άλλο τώρα αν κάποιοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν πολιτικά.
    Και να μάθουμε επιτέλους να δουλεύουμε ομαδικά η ισχύς εν τη ενώσει.
    Μυαλά έχουμε και εντός και εκτός Ελλάδας.
    Spoiler:

    Πασχάλης Παπαγρηγορίου

    Μιχάλης Μπλέτσας


  14. #44
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το διαβατήριο εκπροσωπεί την υπηκοότητα.

    Στην Ελλάδα η υπηκοότητα είναι πολυ σημαντική και πιστεύω σαν υπήκοοι ακόμα δίνουμε κάποια σημασια σε αυτό. Το πώς ένα κράτος και μια χώρα αντιλαμβάνεται την έννοια της υπηκοότητας φαίνεται μεταξύ άλλων και από το αν μπορείς να παραιτηθείς από αυτή. Η ελληνική υπηκοότητα είναι μόνιμη και πιστεύω ότι πολλά ξεκινάνε από αυτο και μετά επεκτείνονται στο θέμα ψήφο. Ξέρω ότι θα φανεί κάπως αυτό που θα πω, αλλά δεν είναι το ίδιο για όλα τα έθνη κατά μέσο όρο όταν ο καθένας θα δηλώσει "είμαι πχ Έλληνας". Με όλα τα στραβα μας, δεν ξέρω κανένα που να αισθάνεται άσχημα όταν δηλώνει και ταυτοποιείται σαν Έλληνας ακόμα και όταν θα βρεθεί σε εχθρικό χώρο.

    Επίσης η ελληνική υπηκοότητα είναι σχεδόν ταυτόσημη με την ελληνική εθνότητα. Δεν αναφέρομαι απλα σε γεωγραφικούς προσδιορισμους και άλλα περι καθαρότητας φυλής. Αναφέρομαι στο αν αισθάνεσαι Έλληνας, λόγω κουλτούρας, ιστορίας, καταγωγής αλλά και συλλογικής συμπεριφοράς. Ξέρω μετανάστες στην Ελλάδα που είναι πιο Έλληνες από μας και είναι άδικο που δεν τους δίνεται η υπηκοότητα γιατί δυστυχώς το ελληνικό κράτος συσχετίζει την υπηκοότητα αυστηρά με την ελληνική καταγωγή. Υπάρχουν επίσης ξένοι που είναι πιο Έλληνες στην συνείδηση από ότι εμείς.

    Σε πολλά κράτη το διαβατήριο αντιπροσωπεύει ένα συμβόλαιο με το κράτος. Βέλγικο διαβατήριο για παράδειγμα παίρνεις σε 5 χρόνια διαμονής. Αισθάνεσαι Βέλγος; είσαι Βέλγος; Ξέρω Ρώσο που δούλεψε εδώ 5 χρόνια για να πάρει το βελγικη υπηκοότητα και άρα το διαβατήριο μόνο και μόνο για να πάει προς Αμερική.

    Πριν απαντήσουμε στο ερώτημα ψήφο ή όχι στον κάτοικο του εξωτερικού, πρέπει πρώτα να απαντήσουμε αν θέλουμε υπηκοότητα συνδεδεμένη με το αίσθημα και την ταυτότητα του Έλληνα ή ένα συμβόλαιο με το ελληνικό κράτος.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η υπηκοότητα πρέπει να σχετίζεται με την ταυτότητα. Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με το βέλγικο τρόπο ούτε με τον ολλανδικό για παράδειγμα, που ουσιαστικά μοιράζουν υπηκοότητα για να λύσουν γραφειοκρατικά προβλήματα μεταναστών. Με αυτή την λογική, Έλληνας υπήκοος έχει πάντα άποψη για τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα, γιατί είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με αυτή. Είναι σωστό με βάση το ερώτημα που τίθεται; Είναι δίκαιο να επηρεάζει τα τεκταινόμενα για ένα μέρος που δεν κατοικεί;

    Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να απαντήσουμε ένα πιο σημαντικό ζήτημα, αυτό του αν οι ηλικιωμένοι θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου. Ξέρω ακούστηκε χοντρό αλλά είναι παραπλήσιο. Μας είναι πιο εύκολο να συζητάμε για τους κατοίκους του εξωτερικού αλλά όχι για τους ηλικιωμένους. Για μένα αν ένας Έλληνας που έχει χάσει την καθαρότητα πνεύματος έχει δικαίωμα ψήφου επειδή κατοικεί στην Ελλάδα τότε έχει και ο κάτοικος εξωτερικού. Κατά βάση και οι δύο το ίδιο άσχετοι είναι στα κριτήρια επιλογής τους και δια της εμπειρίας εμπιστεύομαι πιο πολύ τον Έλληνα εξωτερικού.

    Και επειδή είναι πολύ δύσκολο να θέσεις κριτήρια επιλογής για οποιαδήποτε από τα δύο, εμμένω στο όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα ψήφου κυρίως γιατί δεν θα ήθελα να αλλάξει η σχέση της ελληνικής υπηκοότητας με την ελληνική εθνικότητα. Είναι ο πιο δίκαιος τρόπος που αδικεί τους λιγότερους. Είναι το πνεύμα μιας σωστής νομοθεσίας, που προσπαθεί να μην αδικήσει κάποιον έστω και αν επιτρέπονται κάποια συνοδευτικά φαουλ. Γι'αυτό τον λόγο θεωρώ ότι η σύγκριση με τις δημοτικές εκλογές είναι εντελώς άκυρη και ανούσια. Στην δημοτικές εκλογές έχεις διεύθυνση και κατοικία και τελείωσε η υπόθεση. Την κατοικία σου συνήθως την επιλέγεις. Στις εθνικές εκλογές ουσιαστικά συζητάμε ποιος Έλληνας μπορεί να ψηφίσει για την Ελλάδα. Την ελληνική υπηκοότητα σου δεν την επιλέγεις. Εντελώς διαφορετικά πράγματα.


    Εγώ αν άλλαζα κάτι θα ήταν να αφήσω τους ανθρώπους που αισθάνονται Έλληνες να αποκτήσουν ελληνική υπηκοότητα και στα να ψηφίσουν.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μιλάμε για την περίπτωση εντός της χώρας, που πλέον μπορείς να ψηφίζεις όπου βρίσκεσαι, αλλά για τους έλληνες που ζούν στο εξωτερικό. Αρκετοί απο εδώ μέσα, διαφωνούν με το δικαίωμα να ψηφίζουν, και πολύ περισσότεροι με την δυνατότητα/πιθανότητα διευκόλυνσης να ψηφίζουν μεσω πρεσβείας ή μέσω ταχυδρομικής ψήφου. Το παρόν σύστημα τους επιτρέπει να ψηφίσουν, αλλά πρέπει να έρθουν ελλάδα.
    Aυτο ακριβώς, μεχρι να γινει συνταγματική αναθεωρηση και να διαγραφτούν π.χ. όσοι ειμαστε γραμμένοι στη ΔΟΥ Εξωτερικού, μπορουμε να ψηφίζουμε, απλά μας κοστίζει 300 ευρω, οπως σε καποιον στην Ελλαδα θα κοστίσει 400 ευρω να παει στο νησι (αν πετάξει με olympicagean ). Σε ενα εκλογικό νομο που αποδεχεται τους ετεροδημότες (ντε φακτο δικαιολογηση οτι ο κοσμος ψηφίζει σε μερη διαφορετικά απο αυτά που μένει με κριτήριο το ποσο δεμμενος αισθανεται με τον τοπο αυτό) δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ακόμα για τους κατοίκους εξωτερικού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποπ, να το θέσω πιο απλά. ΔΙκαίωμα ψήφου δεν θα έχεις εφόσον έχεις την δυνατότητα να ασκείς εκλογικό δικαίωμα αλλού, πχ στον μόνιμο πλέον στο εξωτερικό τόπο κατοικίας σου. Αν και είναι δύσκολο να ελεγθεί αυτό, ωστόσο όποιος έχει έστω και άλλη υπηκοότητα, στο εξωτερικό, να μην έχει δικαίωμα ψήφου. Εξάλλου, εκεί μπορεί κάποιος να πεί, ότι μπορεί να υπάρχει και θέμα συμφέροντος. Εαν όμως είσαι αποκλειστικά έλλην πολίτης, τότε τα συμφέροντά σου, μιας και εισαι υπήκοος της χώρας συνάδουν, κατα το εκάστοτε σκεπτικό με την χώρα, και πρέπει να ψηφίζεις σε αυτή.
    Αυτο ακριβως ήθελα να πω, για αυτό και η συνδέση με το διαβατήριο.

Σελ. 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-20, 12:12
  3. καμερα εξωτερικου χωρου
    Από CHRISWOOL στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 13:08
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας