Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 535
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Oσοι μενετε εξωτερικο, στις ερχομενες εκλογες θα πατε Ελλαδα να ψηφισετε ή οχι; Ειναι μεγαλο προβλημα που δεν μπορουμε να ψηφισουμε απο αλλη χωρα.

    Ειναι χρονια που πλεον μενω μονιμα εξω. Τα πρωτα χρονια δεν σκεφτομουν και πολυ τι γινεται πισω στην Ελλαδα, ειχα αλλα πιο σημαντινα θεματα να λυσω. Τωρα τελευταια (1 χρονο σχεδον), αρχισα να διαβαζω ελληνικη ιστορια, απο τα αρχαια χρονια μεχρι σημερα. Εχω ακομα πολλα να διαβασω...! Βλεπετε στο σχολειο ηταν υπερβολικα βαρετο η παπαγαλια και τα θεωρητικα μαθηματα (μαζι και η Ιστορια) τα απεχθανομουν.

    Οσο διαβαζω τοσο με κανει να δενομαι πιο πολυ με την Ελλαδα και να σκεφτομαι ποσο κριμα ειναι ολη αυτη η κατασταση που επρικρατει. Αν δεν κανω λαθος, στις τελευταιες εκλογες μονο περιπου το 50% πηγε να ψηφισει. Πιστευω αν ολοι ενδιαφερθουμε και ψηφισουμε (οτι θελει ο καθενας, δεν εχει σημασια) το οποιο αποτελεσμα θα ειναι πιο αντιπροσωπευτικο και πιθανα καλυτερο για τη πορεια της χωρας.

    Προσπαθω να βρω την αιτια γιατι καμια κυβερνηση μεχρι σημερα, δεν αλλαζει το νομο και οι Ελληνες του εξωτερικου να μπορουν να ψηφιζουν. Οι Κυπριοι μπορουν πχ.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν βολεύει να το συνδέσω με άδεια και να μείνω λίγες μέρες και δεν είναι το επιπλέον κόστος πάνω από 100-150€ σε σχέση με ο,τι θα πλήρωνα για αντίστοιχο ταξίδι σε οποιεσδήποτε άλλες ημερομηνίες, τότε θα κατέβω να ψηφίσω.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που ζει και φορολογείται σε μια χώρα να ψηφίζει σε άλλη. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αθηναίος πχ που δε πατάει ποτέ στο χωριό του ή πάει μια βδομάδα το χρόνο να ψηφίζει εκεί και να επηρεάζει τις ζωές των εκεί ανθρώπων.

    Σε όλες τις βαθμίδες ο καθένας θα πρέπει να ασκεί δικαιώματα όπου είναι η ζωή του.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που ζει και φορολογείται σε μια χώρα να ψηφίζει σε άλλη. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αθηναίος πχ που δε πατάει ποτέ στο χωριό του ή πάει μια βδομάδα το χρόνο να ψηφίζει εκεί και να επηρεάζει τις ζωές των εκεί ανθρώπων.

    Σε όλες τις βαθμίδες ο καθένας θα πρέπει να ασκεί δικαιώματα όπου είναι η ζωή του.
    Σεβαστο, αλλα παμε με βαση Συνταγματος. Σκεψου το σεναριο οτι εισαι σε επαγγελματικο ταξιδι για καποιο καιρο σε αλλη χωρα και γινονται εκλογες. Γιατι να μην μπορεις να πας με το διαβατηριο σου σε μια πρεσβεια/προξενειο να ψηφισεις;

    Επισης, αρκετοι εφυγαν γιατι βρηκαν αδιεξοδο στη Ελλαδα και μπορει να πιστευουν οτι η πολιτικη κατασταση που επικρατει να του δημιουργησε αυτο το αδιεξοδο. Γιατι να μην μπορει να ψηφιζει απο το εξωτερικο, ελπιζοντας οτι με την ψηφο του μπορει να αλλαξει κατι και δημιουργηθουν οι συνθηκες για τον επαναπατρισμο του;

    Ειμαστε πολιτες ενος κρατους που επιτρεπει την ελευθερη μετακινηση των πολιτων της σε αλλα κρατη, αρα πρεπει να φροντισει οτι καποιος που μετακινειται δεν χανει καποια απο τα δικαιωματα του.
    Με τη λογικη σου τοτε καποιος που ειναι μονιμος εξωτερικου θα επρεπε αυτοματα να απαλλαγει απο τη θητεια του στρατου, και οσοι εχουν ηδη υπηρετησει αν γινει πολεμος να μην τους καλεσει.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Nα προσθέσω επίσης, ότι με την ίδια λογική, ότι όποιος κατοικεί κάπου, ανεξαρτήτως εθνικότητας, θα πρέπει να ψηφίζει εκεί τοπικά. Πχ στην Ελλάδα θα πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες, όπως επίσης και σε όλα τα κράτη, πχ της ΕΕ οι μετανάστες που βρίσκονται εκεί. Σίγουρα αυτό αλλοιώνει σημαντικά την πολιτική επιρροή, άσε δε που μπορεί να παιχτούν επικίνδυνα πολιτικά παιχνίδια με αυτό (ούτως ή άλλως υπάρχει ο θεσμός του να πάρεις ιθαγένεια σε ένα κράτος, που σημαίνει και να ψηφίζεις)

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστο, αλλα παμε με βαση Συνταγματος. Σκεψου το σεναριο οτι εισαι σε επαγγελματικο ταξιδι για καποιο καιρο σε αλλη χωρα και γινονται εκλογες. Γιατι να μην μπορεις να πας με το διαβατηριο σου σε μια πρεσβεια/προξενειο να ψηφισεις;

    Επισης, αρκετοι εφυγαν γιατι βρηκαν αδιεξοδο στη Ελλαδα και μπορει να πιστευουν οτι η πολιτικη κατασταση που επικρατει να του δημιουργησε αυτο το αδιεξοδο. Γιατι να μην μπορει να ψηφιζει απο το εξωτερικο, ελπιζοντας οτι με την ψηφο του μπορει να αλλαξει κατι και δημιουργηθουν οι συνθηκες για τον επαναπατρισμο του;

    Ειμαστε πολιτες ενος κρατους που επιτρεπει την ελευθερη μετακινηση των πολιτων της σε αλλα κρατη, αρα πρεπει να φροντισει οτι καποιος που μετακινειται δεν χανει καποια απο τα δικαιωματα του.
    Με τη λογικη σου τοτε καποιος που ειναι μονιμος εξωτερικου θα επρεπε αυτοματα να απαλλαγει απο τη θητεια του στρατου, και οσοι εχουν ηδη υπηρετησει αν γινει πολεμος να μην τους καλεσει.
    γιατί να μην πάω να ψηφίσω στη συνέλευση της δίπλα πολυκατοικίας; Έχω φίλους (όπως φαντάζομαι όλοι) που πάνε στις γενέτειρες τους κάθε εκλογές και μόνο. γιατί να επηρεάζουν την εκλογή δημάρχου ή βουλευτή εκεί; Ένας που φορολογείτε πχ στην Αγγλία, γιατί θα πρέπει να επηρεάσει την φορολογία εδώ;
    για εμένα κάποιος που δεν ζει ή έχει φορολογική έδρα εδώ, δεν θα έπρεπε να έχει δικαίωμα ψήφου εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα προσθέσω επίσης, ότι με την ίδια λογική, ότι όποιος κατοικεί κάπου, ανεξαρτήτως εθνικότητας, θα πρέπει να ψηφίζει εκεί τοπικά. Πχ στην Ελλάδα θα πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες, όπως επίσης και σε όλα τα κράτη, πχ της ΕΕ οι μετανάστες που βρίσκονται εκεί. Σίγουρα αυτό αλλοιώνει σημαντικά την πολιτική επιρροή, άσε δε που μπορεί να παιχτούν επικίνδυνα πολιτικά παιχνίδια με αυτό (ούτως ή άλλως υπάρχει ο θεσμός του να πάρεις ιθαγένεια σε ένα κράτος, που σημαίνει και να ψηφίζεις)
    τι εννοείς;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unnamed.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  54,6 KB 
ID: 197940
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    λάθος παράθεση, έπρεπε να βάλω του xhaos.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που ζει και φορολογείται σε μια χώρα να ψηφίζει σε άλλη. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αθηναίος πχ που δε πατάει ποτέ στο χωριό του ή πάει μια βδομάδα το χρόνο να ψηφίζει εκεί και να επηρεάζει τις ζωές των εκεί ανθρώπων.

    Σε όλες τις βαθμίδες ο καθένας θα πρέπει να ασκεί δικαιώματα όπου είναι η ζωή του.
    Πχ στην Ελλάδα θα πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες, όπως επίσης και σε όλα τα κράτη, πχ της ΕΕ οι μετανάστες που βρίσκονται εκεί (πχ, έπρεπε εγώ να ψηφισω τώρα στις εκλογές εδώ στο Λουξεμβούργο...)

    . Σίγουρα αυτό αλλοιώνει σημαντικά την πολιτική επιρροή, άσε δε που μπορεί να παιχτούν επικίνδυνα πολιτικά παιχνίδια με αυτό (ούτως ή άλλως υπάρχει ο θεσμός του να πάρεις ιθαγένεια σε ένα κράτος, που σημαίνει και να ψηφίζεις)

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    λάθος παράθεση, έπρεπε να βάλω του xhaos.


    Πχ στην Ελλάδα θα πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες, όπως επίσης και σε όλα τα κράτη, πχ της ΕΕ οι μετανάστες που βρίσκονται εκεί (πχ, έπρεπε εγώ να ψηφισω τώρα στις εκλογές εδώ στο Λουξεμβούργο...)

    . Σίγουρα αυτό αλλοιώνει σημαντικά την πολιτική επιρροή, άσε δε που μπορεί να παιχτούν επικίνδυνα πολιτικά παιχνίδια με αυτό (ούτως ή άλλως υπάρχει ο θεσμός του να πάρεις ιθαγένεια σε ένα κράτος, που σημαίνει και να ψηφίζεις)
    ωραία, αλλά γιατί πρέπει όπως και δήποτε κάποιος να ψηφίσει; εσύ πχ έχεις φύγει από τη Θεσσαλονικη, γιατί να έχεις το δικαίωμα να επηρεάσεις τη ζωή του πρώην γείτονα σου που θα "λουστεί" το αποτέλεσμα;
    πχ στην Α Αθηνών, αν ψηφίσεις η κάθε ψήφο έχει πολύ μικρο impact (γιατί είναι εκατομμυρια), όμως σε μικρούς δήμους η κάθε ψήφος έχει μεγάλο σχετικά γιατί είναι ίσως λίγες εκατοντάδες. γιατί να επηρεάσεις τη ζωή του άλλου στο χωρίο ψηφίζοντας με οποία κριτήρια τη στιγμή που δεν βιώνεις την εκεί κατάσταση; πχ εσύ μπορεί να ψηφίσεις αυτόν που θα βάλει ομπρελες στη παραλία (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει για τη μια βδομάδα το καλοκαίρι που μπορεί να πας) ενώ ο άλλος να ψηφίζει αυτόν που θα βάλει φαρμακείο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία, αλλά γιατί πρέπει όπως και δήποτε κάποιος να ψηφίσει; εσύ πχ έχεις φύγει από τη Θεσσαλονικη, γιατί να έχεις το δικαίωμα να επηρεάσεις τη ζωή του πρώην γείτονα σου που θα "λουστεί" το αποτέλεσμα;
    πχ στην Α Αθηνών, αν ψηφίσεις η κάθε ψήφο έχει πολύ μικρο impact (γιατί είναι εκατομμυρια), όμως σε μικρούς δήμους η κάθε ψήφος έχει μεγάλο σχετικά γιατί είναι ίσως λίγες εκατοντάδες. γιατί να επηρεάσεις τη ζωή του άλλου στο χωρίο ψηφίζοντας με οποία κριτήρια τη στιγμή που δεν βιώνεις την εκεί κατάσταση; πχ εσύ μπορεί να ψηφίσεις αυτόν που θα βάλει ομπρελες στη παραλία (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει για τη μια βδομάδα το καλοκαίρι που μπορεί να πας) ενώ ο άλλος να ψηφίζει αυτόν που θα βάλει φαρμακείο.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που ζει και φορολογείται σε μια χώρα να ψηφίζει σε άλλη. Όπως δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αθηναίος πχ που δε πατάει ποτέ στο χωριό του ή πάει μια βδομάδα το χρόνο να ψηφίζει εκεί και να επηρεάζει τις ζωές των εκεί ανθρώπων.

    Σε όλες τις βαθμίδες ο καθένας θα πρέπει να ασκεί δικαιώματα όπου είναι η ζωή του.
    Ως πολίτες ασκούμε το δημοκρατικό μας δικαίωμα εκεί που έχουμε τα πολιτικά μας δικαιωματα. Είμαστε Έλληνες πολίτες και θέλουμε να ασκούμε τα συνταγματικά κατοχυρωμένα εκλογικά μας δικαιώματα χωρίς να μας βγαίνει ενα 200/300ικο τη φορά. Το οτι ζουμε και φορολογούμαστε και σε άλλη χώρα (φορολογούμαστε στην Ελλάδα έτσι και αλλιώς) δεν σημαίνει οτι έχουμε και πληρη εκλογικά δικαιώματα.

    Ακόμα και για συναισθηματικούς λόγους αν θες, αν και το Ελλαδομετρο δεν έχει ακομα εφευρεθεί, οι ζώες πολλών απο εμάς που ζούμε στο εξωτερικό είναι συνδεδεμένες με την Ελλάδα και θεωρούμε οτι είμαστε περισσότερο Ελληνες απο ότι απο τη χώρα που μας φιλοξενεί. Επίσης οι χώρες της ΕΕ δεν δίνουν υπηκοότητες με τη γεννηση, οπότε τουλαχιστον για μια γενιά είμαστε δεμένοι με την Ελλάδα θέλοντας και μη.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως πολίτες ασκούμε το δημοκρατικό μας δικαίωμα εκεί που έχουμε τα πολιτικά μας δικαιωματα. Είμαστε Έλληνες πολίτες και θέλουμε να ασκούμε τα συνταγματικά κατοχυρωμένα εκλογικά μας δικαιώματα χωρίς να μας βγαίνει ενα 200/300ικο τη φορά. Το οτι ζουμε και φορολογούμαστε και σε άλλη χώρα (φορολογούμαστε στην Ελλάδα έτσι και αλλιώς) δεν σημαίνει οτι έχουμε και πληρη εκλογικά δικαιώματα.

    Ακόμα και για συναισθηματικούς λόγους αν θες, αν και το Ελλαδομετρο δεν έχει ακομα εφευρεθεί, οι ζώες πολλών απο εμάς που ζούμε στο εξωτερικό είναι συνδεδεμένες με την Ελλάδα και θεωρούμε οτι είμαστε περισσότερο Ελληνες απο ότι απο τη χώρα που μας φιλοξενεί. Επίσης οι χώρες της ΕΕ δεν δίνουν υπηκοότητες με τη γεννηση, οπότε τουλαχιστον για μια γενιά είμαστε δεμένοι με την Ελλάδα θέλοντας και μη.
    Ναι, απολύτως σωστό και είναι κάτι που με έχει απασχολήσει σοβαρά και εμένα. Πάντοτε θεωρούσα και θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα και απλά φιλοξενούμενο στην όποια χώρα βρίσκομαι και δουλεύω καθώς (τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα) δεν έχω κανένα σκοπό να γεράσω εκεί έξω αλλά να γυρίσω να αφήσω τα κόκκαλά μου στην Ελλάδα.

    Τούτου λεχθέντος όμως, η ψήφος γενικά στους Έλληνες "του εξωτερικού" ενέχει ΙΜΟ κινδύνους. Το έχω ξαναπεί, δεν θα ήθελα με τίποτα να καθορίζουν τα ελληνικά εκλογικά αποτελέσματα άνθρωποι β / γ / δ γενιάς που έχουν ελληνικό διαβατήριο (επειδή δίνουμε γενναιόδωρα στη διασπορά διαβατήρια). Να το πω πολύ λιανά, δεν θα ήθελα ο (καθόλα αγαπητός μου κατά τα άλλα) 60χρονος ξάδερφός μου στις ΗΠΑ που δεν έχει μιλήσει ποτέ ελληνικά αλλά έχει διαβατήριο, που δεν έχει ζήσει Ελλάδα, που η δική του πραγματικότητα πλέον δεν έχει καρακαμία σχέση (και ο ίδιος δεν θέλει) με την Ελλάδα να μου καθορίσει ποιος θα κυβερνήσει στην Ελλάδα.

    Το ίδιο το λέω και για εμένα, αν π.χ. ριζώσω έξω για τους ΧΨΩ λόγους, αλλάξουν τα πλάνα μου, έχω γυναίκα και παιδιά έξω και πλέον εκείνα ζούνε έξω και είναι και αισθάνονται στη ζωή τους πολίτες Βελγίου, Δανίας, ΗΒ, γουατέβα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, απολύτως σωστό και είναι κάτι που με έχει απασχολήσει σοβαρά και εμένα. Πάντοτε θεωρούσα και θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα και απλά φιλοξενούμενο στην όποια χώρα βρίσκομαι και δουλεύω καθώς (τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα) δεν έχω κανένα σκοπό να γεράσω εκεί έξω αλλά να γυρίσω να αφήσω τα κόκκαλά μου στην Ελλάδα.

    Τούτου λεχθέντος όμως, η ψήφος γενικά στους Έλληνες "του εξωτερικού" ενέχει ΙΜΟ κινδύνους. Το έχω ξαναπεί, δεν θα ήθελα με τίποτα να καθορίζουν τα ελληνικά εκλογικά αποτελέσματα άνθρωποι β / γ / δ γενιάς που έχουν ελληνικό διαβατήριο (επειδή δίνουμε γενναιόδωρα στη διασπορά διαβατήρια) την ελληνική πραγματικότητα. Να το πω πολύ λιανά, δεν θα ήθελα ο (καθόλα αγαπητός μου κατά τα άλλα) 60χρονος ξάδερφός μου στις ΗΠΑ που δεν έχει μιλήσει ποτέ ελληνικά αλλά έχει διαβατήριο, που δεν έχει ζήσει Ελλάδα, που η δική του πραγματικότητα πλέον δεν έχει καρακαμία σχέση (και ο ίδιος δεν θέλει) με την Ελλάδα να μου καθορίσει ποιος θα κυβερνήσει στην Ελλάδα.

    Το ίδιο το λέω και για εμένα, αν π.χ. ριζώσω έξω για τους ΧΨΩ λόγους, αλλάξουν τα πλάνα μου, έχω γυναίκα και παιδιά έξω και πλέον εκείνα ζούνε έξω και είναι και αισθάνονται στη ζωή τους πολίτες Βελγίου, Δανίας, ΗΒ, γουατέβα
    Υπαρχουν πολλές ενδιαμεσες λύσεις μεταξυ του "οι Έλληνες του εξωτερικου βγάζουν κυβερνήσεις" και αυτου που (δεν) γίνεται σήμερα. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να μην ψηφίζει ενας κάτοχος του ελληνικού διαβατηρίου δεδομένου οτι το έχει. Αν το κράτος θέλει να κόψει δεσμούς με τους απόγοντους των Ελλήνων μεταναστών που δεν ζουν στην Ελλάδα, ας μην τους δίνει διαβατήρια. Ο μόνος λόγος για τον οποιο δεν θέλω να ψηφίζουν οι β/γ/δ γενιας ειναι επειδη αν σχεδιαστει το συστημα ώστε να ψηφίζουν και αυτοί, θα ειναι κάτι εντελως για το τυπικο με ελαχιστη (αν οχι μηδαμινή) αντιπροσωπευτικότητα.


    Btw! Και τώρα ένα συνθημα που όλους μας ενώνει:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hqdefault.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  49,5 KB 
ID: 197944

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν πολλές ενδιαμεσες λύσεις μεταξυ του "οι Έλληνες του εξωτερικου βγάζουν κυβερνήσεις" και αυτου που (δεν) γίνεται σήμερα. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να μην ψηφίζει ενας κάτοχος του ελληνικού διαβατηρίου δεδομένου οτι το έχει. Αν το κράτος θέλει να κόψει δεσμούς με τους απόγοντους των Ελλήνων μεταναστών που δεν ζουν στην Ελλάδα, ας μην τους δίνει διαβατήρια. Ο μόνος λόγος για τον οποιο δεν θέλω να ψηφίζουν οι β/γ/δ γενιας ειναι επειδη αν σχεδιαστει το συστημα ώστε να ψηφίζουν και αυτοί, θα ειναι κάτι εντελως για το τυπικο με ελαχιστη (αν οχι μηδαμινή) αντιπροσωπευτικότητα.
    Ουδεμία αντίρρηση, αλλά στον.... σχεδιασμό κολλάμε και στις πολιτικές προτεραιότητες.

    Καμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να 'κόψει' τα διαβατήρια ελλήνων της διασποράς και καλώς δεν θα το κάνει μιας και υπάρχουν συγκεκριμένες και σοβαρές σκοπιμότητες εδώ.

    Από την άλλη όμως μία χορήγηση ψήφου στους έλληνες του εξωτερικού γενικά (δλδ όλους που έχουν αποκτήσει διαβατήριο π.χ.) θα αλλοιώνει τα ελληνικά εκλογικά αποτελέσματα. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι δεδομένο ότι π.χ. αυτοί οι 2-3 εκ. έλληνες "νέοι" ψηφοφόροι θα αποκλείσουν οριστικά κόμματα από τη Βουλή (ΚΚΕ π.χ.). Παράδειγμα δίνω αλλά σοβαρό.

    Δεν έχω εύκολη απάντηση αν και αναγνωρίζω προφανώς ότι πρέπει να έχουμε κάπως δικαίωμα ψήφου στο εξωτερικό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Μισό. Επειδή ο Χ είναι εξωτερικό και χάνει ας πούμε το δικαίωμα του, όταν επιστρέψει θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει full restore. Όμως δεν μπορεί να αποφασίζεις για μια χώρα που δε βλέπεις ή είσαι τουρίστας. Το θεωρώ άδικο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό. Επειδή ο Χ είναι εξωτερικό και χάνει ας πούμε το δικαίωμα του, όταν επιστρέψει θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει full restore. Όμως δεν μπορεί να αποφασίζεις για μια χώρα που δε βλέπεις ή είσαι τουρίστας. Το θεωρώ άδικο.
    Ποιος είναι όμως ο Χ;

    Ο έλληνας μετανάστης της κρίσης που έφυγε το 2008, ο έλληνας που έφυγε το 2005 (εγώ ), ο έλληνας του 2012, ή ο έλληνας του 1963;

    Ή όλοι αυτοί οι "Χ" με το που πατήσουν τα πόδι τους εξωτερικό χάνουν το δικαίωμα ψήφου;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-20, 12:12
  3. καμερα εξωτερικου χωρου
    Από CHRISWOOL στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 13:08
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας