Σελ. 18 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 535
  1. #256
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η δικια μου εμπειρια πάντως δείχνει οτι απο τους Ελληνες που βρισκονται στο εξωτερικό και εχουν δικαίωμα ψήφου, η μεγαλη πλειοψηφία που ψηφίζει ειναι αυτοί που νοιάζονται επειδή εχουν αφήσει πίσω οικογένειες, συγγενείς και φίλους.
    Αυτοι που εχουν ρίξει μαύρη πέτρα πίσω δεν ασχολούνται καν και δεν δηλώνουν καν να πανε να ψηφισουν στο προξενειο.

    Επίσης , προσωπικά θέλω να επηρεάζω τα πράγματα στην πατρίδα, ελπίζοντας να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε να επιστρέψω εγώ και η οικογένεια μου.

  2. #257
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικια μου εμπειρια πάντως δείχνει οτι απο τους Ελληνες που βρισκονται στο εξωτερικό και εχουν δικαίωμα ψήφου, η μεγαλη πλειοψηφία που ψηφίζει ειναι αυτοί που νοιάζονται επειδή εχουν αφήσει πίσω οικογένειες, συγγενείς και φίλους.
    Αυτοι που εχουν ρίξει μαύρη πέτρα πίσω δεν ασχολούνται καν και δεν δηλώνουν καν να πανε να ψηφισουν στο προξενειο.

    Επίσης , προσωπικά θέλω να επηρεάζω τα πράγματα στην πατρίδα, ελπίζοντας να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε να επιστρέψω εγώ και η οικογένεια μου.
    Συμφωνώ.
    Όποιος κάνει τον κόπο να επιστρέψει να ψηφίσει, αξίζει 100% το δικαίωμα να ψηφίσει. Αυτό δεν τίθεται προς συζήτηση παρά μόνο από περιθωριακούς.

    Από εκεί και ύστερα, ψήφος από το εξωτερικό είναι θέμα προς συζήτηση.
    Πιστεύω ότι θα έπρεπε να δίνεται το δικαίωμα ψήφου σε όσους έχουν φύγει τα τελευταία 5-10 χρόνια, ίσως με μερικά ακόμα κριτήρια.

    Πώς σας φαίνεται ως ιδέα το να διατηρείς το δικαίωμα ψήφου για όσο ψηφίζεις ανελλιπώς από τη στιγμή που έφυγες στο εξωτερικό, αλλά αν χάσεις κάποια εκλογική αναμέτρηση να διαγράφεσαι από τους καταλόγους;

  3. #258
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Προσωπικά ακόμα και να μείνει το σύστημα ως έχει και να πρέπει να επιστρέφουμε για να ψηφίζουμε δεν με πειράζει.
    Παρόλα αυτα ενα σύστημα ανάλογο με αυτο των ευρωεκλογών οπου αυτοί που θέλουν να ψηφίσουν να το δηλώνουν τρεις μήνες πριν την ημερομηνία των εκλογών και αν δημιουργούταν τμήμα να ψηφισουν στην πρεσβεία, θα ηταν καλύτερο για ανθρώπους που δεν μπορούν να στηρίξουν οικονομικά ενα ταξιδι στην Ελλάδα μόνο για να ψηφίσουν.
    Βέβαια αυτο προϋποθέτει σταθερή ημερομηνία εκλογών.

  4. #259
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τι ειναι πιο κρισιμο σε μια οικονομια τα μεγεθη της ΕΕ ;
    η ψηφος η το χρημα ;
    μπορει δηλαδη καποιος να βγαζει σε μια οικονομια σαν της γερμανιας πολλαπλασια απο οτι στην ελλαδα και να παιρνει επιχειρηματικες αποφασεις στην ελλαδα . τι δυναμη εχει η ψηφος μου εμενα απεναντι στις επενδυσεις που κανει στην ελλαδα εφοσων ειναι νομιμες ; υπαλληλος του θα καταληξω με μαθηματικη ακριβεια , και εφοσων θα μου δωσει δουλεια .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #260
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι είναι μειοψηφική άποψη δεν σημαίνει τιποτα για την ορθότητα της. μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι σωστή, αλλά η δημοφιλία της δεν το επηρεάζει.
    και νομίζω οτι ανάλυσα και σε θεωρητικό επίπεδο το γιατί δεν πρέπει να έχουν ψήφο οι "εξωτερικοι" και σε πρακτικό.

    τα "δικά σας" επιχειρήματα γενικά είναι ειτε συναισθηματικα, είτε αναφέρονται στο τι κάνουν οι άλλοι. οπότε πάλι είναι επιχειρήματα είτε υποκειμενικά είτε δημοφιλίας. δεν έχω δει (και σορρυ αν το έχασα) κανένα πραγματικό επιχείρημα.
    ξέρεις εσύ μπορεί να νιώθεις Ελληνας, αλλά εγώ νιώθω οτι είσαι τουρίστας. οπότε; γιατί το ενα συναίσθημα να έχει μεγαλύτερη άξια από το άλλο;
    Πάλι τα ιδια, μιλάς για σωστή η λάθος άποψη, και σου απάντησα προηγουμένως. Μην επαναλαμβανομαστε γιατί είναι κουραστικό

  6. #261
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη γενικεύεις.
    Εγώ έχω βολευτεί αλλά δε βλέπω την Ελλάδα σαν το μέρος των διακοπών.
    Διακοπές πηγαίνω συνήθως σε εξωτικά μέρη: Ιταλία, Πορτογαλία, Άλπεις και καμιά Νορβηγία για αλλαγή.
    Θα γενικεύσω. Δεν σχολίασα το τι κάνεις και πως νιώθεις εσύ. Σχολίασα το τι θεωρώ ότι γενικά συμβαίνει που σημαίνει πάντα ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις χωρίς να χρειάζεται επανάληψη. Δεν είναι μαθηματικός νόμος αλλά κοινωνική παρατήρηση και άρα ποτέ να ποτέ απόλυτη. Αν είμαι λάθος τότε οκ αλλά σίγουρα δεν θα πεισθω από ένα παράδειγμα εξαίρεση.

    Ο τρόπος πάντως που απάντησες απέναντι στην γενίκευση μου χρησιμοποιώντας την προσωπική σου περίπτωση σαν εξαίρεση και άρα απόδειξη είναι σαν να χτυπησα ευαίσθητο χορδή.

  7. #262
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γενικεύσω. Δεν σχολίασα το τι κάνεις και πως νιώθεις εσύ. Σχολίασα το τι θεωρώ ότι γενικά συμβαίνει που σημαίνει πάντα ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις χωρίς να χρειάζεται επανάληψη. Δεν είναι μαθηματικός νόμος αλλά κοινωνική παρατήρηση και άρα ποτέ να ποτέ απόλυτη. Αν είμαι λάθος τότε οκ αλλά σίγουρα δεν θα πεισθω από ένα παράδειγμα εξαίρεση.

    Ο τρόπος πάντως που απάντησες απέναντι στην γενίκευση μου χρησιμοποιώντας την προσωπική σου περίπτωση σαν εξαίρεση και άρα απόδειξη είναι σαν να χτυπησα ευαίσθητο χορδή.
    Δε χτύπησες ευαίσθητη χορδή, απλά μου αρέσει να τονίζω ότι δεν προτιμώ την Ελλάδα για διακοπές, γιατί όλοι οι άλλοι Έλληνες που ξέρω κάνουν τουλάχιστον 2/3 των διακοπών τους κάθε χρόνο στην Ελλάδα.

  8. #263
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    E ναι...Αφήνουν χρήμα...ΕΣΥ ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #264
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα στο παραλληλίσω μπας και το καταλάβεις, είναι σαν να σου λέει ένας εργαζόμενος οτι δεν μπορείς να με απολύσεις γιατί δεν εχω βρει ακόμα επόμενη δουλειά. ... lol. το ότι δεν σας δίνουν δικαίωμα ψήφου είναι προσωπικό πρόβλημα στις σχέσεις ενός μετανάστη με τη χώρα που τον φιλοξενεί. αν δεν σας αρέσει μπορείτε να πάτε αλλού. επειδή θέλει κάποιος καλά και ντε να ασκήσει ενα δικαίωμα του δε σημαίνει αυτόματα οτι κάποιος πρέπει να το υποστεί. Φαντάσου πχ να κάνουμε ενα δημοψήφισμα (lol) για grexit () και οι κάλπες στην Ελλάδα να βγάλουν 60% grexit αλλά με τις κάλπες του εξωτερικού να βγει 40% grexit.
    το δημοκρατικό τότε ποιο είναι;
    Δεν κατάλαβες φίλε.
    Το δικαίωμα του εκλέγειν είναι βασικό ανθρώπινο δικαίωμα, απο τα βασικότερα. Η ιστορία σου ουσιαστικα καταργεί αυτό το δικαίωμα.
    Για να μπορεί μια χωρα να καταργήσει το δικαίωμα ψήφου, που σημαίνει και ιθαγένειας μεταξύ άλλων, πρέπει να υπάρχει μέριμνα να μπορεί να πάρει του άλλου κράτους. Μπορεί να γίνει; Και βέβαια μπορεί, τυπικό είναι.
    Συμφέρει να γίνει; Σε πολλές χώρες όπως την Ελλάδα όχι.
    Απο εκεί και πέρα, δεν μπορείς να τα θέλεις όλα και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.
    Απλά πράγματα.
    Η' οι έλληνες μετανάστες έχουν δικαίωμα ψήφου
    ή έχουν όλοι οι άλλοι μετανάστες που βρίσκονται στην Ελλάδα.
    Δεν γίνεται διαφορετικά
    Η' το ένα ή το άλλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικά υπάρχει πολύ υποκρισία. αγαπάω τη χώρα, είμαι Ελληνας, αλλά ούτε πάω στρατό ούτε πληρώνω φόρους (είτε γιατί ζω έξω είτε γιατί offshore). και εμένα προσωπικά μου τι δίνει στα νευρά πολύ ισχυρά πλέον αυτός ο ala carte πατριωτισμός. Μπορεί να μην γουστάρεις στρατό (Hint κανένας δε γουστάρει) μπορεί να γουστάρεις να μην πληρώνεις φόρους (hint όλοι γουστάρουν), αλλά η χώρα έχει υποχρεώσεις.
    εγω ξέρω και πολλους εν ελλάδι, που δεν πήγαν πχ στρατό, δημοσιογράφους, ηθοποιούς, διασκεδαστές, τι λέω τώρα, μέχρι και υπουργούς και πρωθυπουργούς!
    https://taxalia.blogspot.com/2011/05...post_4438.html
    Οσο για τις offshore, έτεροι πολιτικοί, υπουργοί, και μην πω οι χιλιάδες άπειροι Ελεύθεροι επαγγελματίες, φοροδιαφεύγουν ασυστόλως, και έχουμε και το κλασσικό "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" του Βουλγαράκη νομίζω.
    Μην μιλήσω για τις βουτιές στο κρατικό χρήμα, απο τα ανώτατα κυβερνητικά στελέχη υπουργούς κλπ (Ακης, Παπακωνσταντίνου) κλπ
    https://epiloges.tv/oloi-oi-politiko...i-tis-fylakis/
    και πόσοι άλλοι που ήταν απλά ξυπνιοι και δεν τους πιάσανε....
    Οπότε πριν μιλήσεις για τους απο έξω έλληνες, που μπορεί να μην πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα για εισοδήματα που βγάζουν ούτως ή άλλως στην αλλοδαπή, για κοίτα λίγο μεριά τους γηγενείς, που σαν τρωκτικά τρώνε το δημόσιο χρήμα, αμεσα ή έμμεσα.
    Αλλά εκεί γαργάρα.....

    Ούτως η άλλως, ελάχιστοι εκ των ελλήνων του εξωτερικού έρχονται να ψηφίσουν, παρ'εκτός εαν ταιριάξει με τις διακοπές τους εν Ελλάδι, Με τόσο λίγο αριθμό εκλογέων, ουσιαστικά δεν παίζει ρόλο καν, αν ψηφίσουν.

    Αλλά χαίρομαι που βγάζετε την χολή σας και δείχνετε το ποιόν σας, που κλείνετε μάτια και αυτιά, στα έκτροπα στην ίδια την χώρα και σας πειράζει εαν ψηφίσει κάποιος απο τα ξένα. Ευγε.,

  10. #265
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ξέρω και πολλους εν ελλάδι, που δεν πήγαν πχ στρατό, δημοσιογράφους, ηθοποιούς, διασκεδαστές, τι λέω τώρα, μέχρι και υπουργούς και πρωθυπουργούς!
    ...
    Αλλά χαίρομαι που βγάζετε την χολή σας και δείχνετε το ποιόν σας, που κλείνετε μάτια και αυτιά, στα έκτροπα στην ίδια την χώρα και σας πειράζει εαν ψηφίσει κάποιος απο τα ξένα. Ευγε.,
    Να προσθέσω ότι με τη λογική που έχουν κάποιοι στο νήμα, δεν θα έπρεπε να απαγορευτεί η ψήφος μόνο στους λουφαδόρους που δεν πήγαν στρατό, αλλά και σε ένα σωρό "παρτάκηδες" και "βολεμένους" που είναι λιγότερο γνωστοί και ζουν εις βάρος των υπολοίπων (π.χ. ΔΥ που την κοπανάνε από τη δουλειά τους, γιατροί με φακελάκια κλπ κλπ).
    Το σύνταγμά μας και η δημοκρατία μας προβλέπει όμως το δικαίωμα ψήφου ακόμα και σε αυτούς (εκτός βέβαια αν τους έχει αφαιρεθεί ρητά το δικαίωμα του εκλέγειν, πράγμα σπανιότατο).
    Οπότε η λογική των συμφοριτών είναι εντελώς παράλογη απόποια πλευρά και να τη δεις, και γιαυτό αναφέρω ότι είναι σίγουρα μειοψηφική και δεν αξίζει περαιτέρω συζήτησης.

  11. #266
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Νομίζω δεν θέλετε να καταλαβαίνετε το δίλημμα.
    Ένας άνθρωπος που ζει Αθήνα χρόνια και πάει στο χωριό 1 φορά το χρόνο, πρέπει να ψηφίζει στο χωριό ή όχι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #267
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Πρέπει να ψηφίζει γιατί είναι συνταγματικό δικαίωμα (και υποχρέωση ταυτόχρονα). Και το κράτος θα πρέπει να του δίνει τις απαραίτητες διευκολύνσεις και κίνητρα για να το κάνει. Το "που" δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το ίδιο δικαίωμα της ψήφου.

  13. #268
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σιγα το δικαιωμα .
    ιδεατο ειναι . στην πραξη το χρημα κυριαρχει .και με αυτο αγοραζεις και επηρεαζεις ψηφους . αντι να πας να ψηφισεις ,πληρωνεις ενα καναλι και κανει διαφημιση του τι υποσηριζεις και πανε δεκαδες χοχολοι και ψηφιζουν για εσενα τα συμφεροντα σου . εφοσων υπαρχουν παραβιασεις των αρχων της δημοκρατιας οπως της ισοπολιτειας η δημοκρατια απλως ειναι ενας ορος χωρις αντικρυσμα . ειναι ιδεατο το αντικρυσμα . σαν να βλεπεις μπαλα και να νομιζεις οτι κερδιζεις ή χανεις . αυταπατη ειναι οι εκλογες στο σημερα και με τον τροπο που γινονται . παντα υπονοουν οτι υπαρχει ενα σχημα μεγαλυτερο απο την αξια της , το κρατος . οποτε δεν υπαρχει λαος που αποφασιζει , αλλα το κρατος που προτασσει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #269
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δεν θέλετε να καταλαβαίνετε το δίλημμα.
    Ένας άνθρωπος που ζει Αθήνα χρόνια και πάει στο χωριό 1 φορά το χρόνο, πρέπει να ψηφίζει στο χωριό ή όχι.
    Οι δημοτικές εκλογές δεν είναι το ίδιο με τις εθνικές. Για παράδειγμα, η ΕΕ έχει επιβάλλει στα κράτηή μέλη το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές και στις ευρώ εκλογές σε μη υπηκόους με ακριβώς την ανάποδη λογική του γιατί να ψηφίζει ο μετανάστης στην Ελλάδα για ζητήματα που δεν τον αφορούν. Φυσικά ούτε κουβέντα για συμμετοχή στις εθνικές εκλογές. Στην Ελλάδα δεν έχουμε με τα τσουβαλια μετανάστες από την υπόλοιπη Ευρώπη και άρα γάργαρα γιατί ο νόμος αφορά μόνο υπηκόους κρατών μελών της ΕΕ. Όμως αν η λογική αυτή επεκταθεί στις εθνικές εκλογές τότε, ο Ισπανός θα ψηφίζει για την γερμανική κυβέρνηση και δεν χρειάζεται να αναφέρω πιο χοτ παραδείγματα. Αν επεκτεινοινουμε την λογική και το επιχείρημα λόγω ανθρώπινης ευαισθησίας τότε έχουμε καθόλου υπόψη ποιοι θα ψηφίζουν για τις εθνικές εκλογές μας; Πλάκα πλάκα ίσως να είναι και καλύτερα

    Το ζήτημα έχει δύο πτυχές. Ναι η σύνδεση υπηκοότητας με ψήφο δεν τα πρέπει να θεωρείτε αξίωμα και γι'αυτό το συζητάμε αλλά αυτό που δεν βλέπω να συζητιέται είναι οι επεκτάσεις. Έχει δύο όψεις το νόμισμα. Ήδη το ένα με τις δημοτικές το έχουμε κάνει γάργαρα αλλά πχ Βέλγιο έχει με τα τσουβαλια κόσμο από εκτός ΕΕ που δεν αντιπροσωπεύεται στις δημοτικές. Άντε και στο Βέλγιο υπηκοότητα παίρνεις στα 5 χρόνια και δεν χρειάζεται καλά καλά να ξέρεις την γλώσσα. Εκεί που δεν παίρνεις εύκολα;

    Εγώ πιστεύω ότι αυτοί που ζούμε εκτός Ελλάδας στην Ευρώπη μια χαρά καταλαβαίνουμε το δίλημμα. Στην Ελλάδα όμως που δεν υπάρχουν μετανάστες από την ΕΕ, κλείνουμε το μάτι στους άλλους μετανάστες. Στην Ελλάδα μεταναστευτικό είχαμε μόνο από εκτός ΕΕ. Στην Ευρώπη έχουν και από τα δύο και παρόλη την Ένωση ακόμα θεωρείται μεταναστευτικό γιατί απλά υπάρχει πάντα το ζήτημα της υπηκοότητας αλλά και εθνικότητας για τα παιδιά με την υπηκοότητα.

    Εγώ επιμένω ότι υπάρχει κίνδυνος να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου και ειδικά σε μια ελληνική κοινωνία που προτιμά πάντα να κρύβει και να ξέχνα τα χοτ ζητήματα. Τα ανθρώπινα δικαιώματα go a long way. Να μην παρεξηγηθω, δεν είναι υπέρ της συμμετοχής στις εθνικές εκλογές μη Ελλήνων από όπου και αν είναι. Επίσης δεν συμφωνώ για παιδία μεταναστών Ελλήνων με διπλή υπηκοότητα. Στις δημοτικές μπορώ να το καταλάβω εφόσον όμως δέν εχει δημιουργηθεί σκόπιμη πληθυσμιακή αλλοίωση. Γι'αυτό και προτιμώ να μην αλλάξει ο νόμος, έστω και αν το παιδί Έλληνα στο εξωτερικό μπορεί να ψηφίσει γιατί δεν το βλέπω καλά αν ξεκινήσουμε τις αλλαγές με βάση αυτά τα επιχειρήματα. Πολύ χειραγωγισιμη μου φαίνεται η κατάσταση.

  15. #270
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δημοτικές εκλογές δεν είναι το ίδιο με τις εθνικές. Για παράδειγμα, η ΕΕ έχει επιβάλλει στα κράτηή μέλη το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές και στις ευρώ εκλογές σε μη υπηκόους με ακριβώς την ανάποδη λογική του γιατί να ψηφίζει ο μετανάστης στην Ελλάδα για ζητήματα που δεν τον αφορούν. Φυσικά ούτε κουβέντα για συμμετοχή στις εθνικές εκλογές. Στην Ελλάδα δεν έχουμε με τα τσουβαλια μετανάστες από την υπόλοιπη Ευρώπη και άρα γάργαρα γιατί ο νόμος αφορά μόνο υπηκόους κρατών μελών της ΕΕ. Όμως αν η λογική αυτή επεκταθεί στις εθνικές εκλογές τότε, ο Ισπανός θα ψηφίζει για την γερμανική κυβέρνηση και δεν χρειάζεται να αναφέρω πιο χοτ παραδείγματα. Αν επεκτεινοινουμε την λογική και το επιχείρημα λόγω ανθρώπινης ευαισθησίας τότε έχουμε καθόλου υπόψη ποιοι θα ψηφίζουν για τις εθνικές εκλογές μας; Πλάκα πλάκα ίσως να είναι και καλύτερα

    Το ζήτημα έχει δύο πτυχές. Ναι η σύνδεση υπηκοότητας με ψήφο δεν τα πρέπει να θεωρείτε αξίωμα και γι'αυτό το συζητάμε αλλά αυτό που δεν βλέπω να συζητιέται είναι οι επεκτάσεις. Έχει δύο όψεις το νόμισμα. Ήδη το ένα με τις δημοτικές το έχουμε κάνει γάργαρα αλλά πχ Βέλγιο έχει με τα τσουβαλια κόσμο από εκτός ΕΕ που δεν αντιπροσωπεύεται στις δημοτικές. Άντε και στο Βέλγιο υπηκοότητα παίρνεις στα 5 χρόνια και δεν χρειάζεται καλά καλά να ξέρεις την γλώσσα. Εκεί που δεν παίρνεις εύκολα;

    Εγώ πιστεύω ότι αυτοί που ζούμε εκτός Ελλάδας στην Ευρώπη μια χαρά καταλαβαίνουμε το δίλημμα. Στην Ελλάδα όμως που δεν υπάρχουν μετανάστες από την ΕΕ, κλείνουμε το μάτι στους άλλους μετανάστες. Στην Ελλάδα μεταναστευτικό είχαμε μόνο από εκτός ΕΕ. Στην Ευρώπη έχουν και από τα δύο και παρόλη την Ένωση ακόμα θεωρείται μεταναστευτικό γιατί απλά υπάρχει πάντα το ζήτημα της υπηκοότητας αλλά και εθνικότητας για τα παιδιά με την υπηκοότητα.

    Εγώ επιμένω ότι υπάρχει κίνδυνος να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου και ειδικά σε μια ελληνική κοινωνία που προτιμά πάντα να κρύβει και να ξέχνα τα χοτ ζητήματα. Τα ανθρώπινα δικαιώματα go a long way. Να μην παρεξηγηθω, δεν είναι υπέρ της συμμετοχής στις εθνικές εκλογές μη Ελλήνων από όπου και αν είναι. Επίσης δεν συμφωνώ για παιδία μεταναστών Ελλήνων με διπλή υπηκοότητα. Στις δημοτικές μπορώ να το καταλάβω εφόσον όμως δέν εχει δημιουργηθεί σκόπιμη πληθυσμιακή αλλοίωση. Γι'αυτό και προτιμώ να μην αλλάξει ο νόμος, έστω και αν το παιδί Έλληνα στο εξωτερικό μπορεί να ψηφίσει γιατί δεν το βλέπω καλά αν ξεκινήσουμε τις αλλαγές με βάση αυτά τα επιχειρήματα. Πολύ χειραγωγισιμη μου φαίνεται η κατάσταση.
    Οπότε αν κατάλαβα σωστά ανοίγεις το ζήτημα οτι σαν "υπήκοος" ΕΕ θα επρεπε να έχεις το δικαίωμα να μεταφέρεις τα εκλογικά σου δικαιώματα στην χώρα που ζεις. Συμφωνώ απόλυτα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 18 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-20, 12:12
  3. καμερα εξωτερικου χωρου
    Από CHRISWOOL στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 13:08
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας