Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 535
  1. #451
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε ποπ, το εχω γραψει 10 φορες.
    αν αύριο πρωί η βενζινα στην Αθήνα φτάσει 4 ευρό το λίτρο και το γάλα 3 ευρό το λίτρο, πως θα προσαρμόσεις εσύ τον προσωπικο σου προϋπολογισμό ???
    Και πού ξέρεις; Και αυτό είναι το κριτήριο; Τότε δλδ να μην ψηφίσει και εκείνος στην Ελλάδα που έχει τέτοιο προϋπολογισμό που δεν τον νοιάζει αν η βενζίνη πάει στα 400 το λίτρο...

    Δεν την καταλαβαίνω τη λογική αυτή! Ξαναλέω, τι ιδέα έχεις; Και αν εγώ με τα λεφτά που βγάζω εδώ συντηρώ γυναίκα και παιδιά Ελλάδα (υποθετικά για εμένα, αλλά σαφώς η περίπτωση για χιλιάδες άλλους), εγώ έχω δικαίωμα ψήφου ενώ ο single φίλος μου και μετανάστης δεν έχει;

    Μπαίνουμε σε μια λογική παράνοιας όπως καταλαβαίνεις και δεν βγάζουμε άκρη... Στα υπόλοιπα, έχω ήδη τοποθετηθεί και επίσης καλύπτομαι από τον Σωτηρέλη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #452
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πού ξέρεις; Και αυτό είναι το κριτήριο; Τότε δλδ να μην ψηφίσει και εκείνος στην Ελλάδα που έχει τέτοιο προϋπολογισμό που δεν τον νοιάζει αν η βενζίνη πάει στα 400 το λίτρο...

    Δεν την καταλαβαίνω τη λογική αυτή! Ξαναλέω, τι ιδέα έχεις; Και αν εγώ με τα λεφτά που βγάζω εδώ συντηρώ γυναίκα και παιδιά Ελλάδα (υποθετικά για εμένα, αλλά σαφώς η περίπτωση για χιλιάδες άλλους), εγώ έχω δικαίωμα ψήφου ενώ ο single φίλος μου και μετανάστης δεν έχει;

    Μπαίνουμε σε μια λογική παράνοιας όπως καταλαβαίνεις και δεν βγάζουμε άκρη... Στα υπόλοιπα, έχω ήδη τοποθετηθεί και επίσης καλύπτομαι από τον Σωτηρέλη
    αν έχεις γυναίκα και παιδιά πίσω στην Ελλάδα, δεν μπορείς να μπεις ΔΟΥ εξωτερικού. Μου το ξεκαθάρισε αυτό η εφοριακός.

    ποιος είναι ο Σωτηρέλης;;;;;
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #453
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις γυναίκα και παιδιά πίσω στην Ελλάδα, δεν μπορείς να μπεις ΔΟΥ εξωτερικού. Μου το ξεκαθάρισε αυτό η εφοριακός.

    ποιος είναι ο Σωτηρέλης;;;;;
    Σωτηρέλης
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #454
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις γυναίκα και παιδιά πίσω στην Ελλάδα, δεν μπορείς να μπεις ΔΟΥ εξωτερικού. Μου το ξεκαθάρισε αυτό η εφοριακός.
    Ακόμα κι αν έχεις ενοίκια στην άλλη χώρα; Περίεργο
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #455
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κολλήσει σε αυτό. Η καταβολή φόρου είναι μια οψη - παράδειγμα που αναδεικνύει το οτι έχουμε απόλυτα αντιδιαμετρικά συμφέροντα οι μεν και οι δε.
    αντί για φόρους σε πήγα σε άλλα παραδείγματα (πχ στρατός, πχ προσλήψεις ΔΥ, πχ απολύσεις, πχ ΔΕΚΟ, πχ εισφορές και επιδόματα, πχ άλλες πολιτικές) αλλά δεν φαίνεται να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος αλλά τι νομίζεις ότι γράφει.
    Ναι έχω κολλήσει γιατί επιμένεις να συνδέεις τους φόρους με το δικαίωμα ψήφου που είναι άσχετα πράγματα, και όπως σου λένε πλέον πολλοί, δείχνεις έντονη αντιπάθεια και εκδικητικότητα απέναντι στους Έλληνες που αναγκάστηκαν και έφυγαν (λες και το έκαναν γιατί έτσι γούσταραν).
    Δεν το συνεχίζω πραγματικά βαρέθηκα, πίστευε ότι νομίζεις, ευτυχώς τουλάχιστον που τα κόμματα και η πλειοψηφία των Ελλήνων δε συμμερίζονται τις ακραίες απόψεις σου.

  6. #456
    Εγγραφή
    08-06-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχετε όλοι πιαστεί από τη μύτη απ' τον xhaos

    Ρε κουτά, δεν πιστεύει ο xhaos αυτά που λέει, αλλά... το άλογό του

  7. #457
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις γυναίκα και παιδιά πίσω στην Ελλάδα, δεν μπορείς να μπεις ΔΟΥ εξωτερικού. Μου το ξεκαθάρισε αυτό η εφοριακός.
    Ακόμα και αν τα ΑΦΜ των δύο συζύγων είναι ανεξάρτητα και δε γίνεται κοινή φορολογική δήλωση;; Ακαδημαϊκή ερώτηση, προσωπικά δε με αφορά, είμαι ήδη ΔΟΥ εξωτερικού.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #458
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπα, άκυρη η συνεννόηση.
    Ότι πείτε παιδιά, τα ίδια συμφέροντα και το ίδιο ρίσκο έχεις εσυ στο Λουξεμβουργο, ο Pop στην Ιρλανδία, ο chat στο Βελγιο με τον Νικο από την Αθήνα και το Γιάννη από τη Ρω. Να ψηφίζετε εσείς για τη ζωή του Νίκου και του Γιάννη. Και μην μου πεις ότι έχεις περιουσία Ελλάδα, γιατί και οι Κινέζοι έχουν περιουσία Ελλάδα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Όμως, θα σου ξαναπώ ότι κανείς ένα σημαντικό λάθος. Μπλέκεις το πολιτικό με το οικονομικό. Το δεύτερο λάθος σου είναι ότι προσδοκάς λύση από κάτι πολιτικους για "γέλια και δάκρυα".

    Συνεχίζετε όμως να μην απαντάτε στα πιο βασικά ερωτήματα που δεν σχετίζονται με το οικονομικό αλλά είναι πολιτειακά. Δεν απαντάτε ποτέ σε αυτό και συνεχίζουμε να συζητάμε τα οικονομικά.
    Προσωπικά βλέπω αυτή την συζήτηση να έχει γίνει εξαιρετικά derail αλλά συνταγές ΜΜΕ χρησιμοποιώντας την"οικονομική αδικία" ως το μέσο. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό.

    Στην τελική πόσο έτοιμοι είστε ώστε με αφορμή μια θεωρητική "αδικία" χωρίς όμως σχεδόν καμία πρακτική βάση να δώσετε το δικαίωμα σε αυτή την πολιτική ηγεσία (ότι καταλαβαίνετε) να περάσει αλλαγές που σχετίζονται με την πολιτεία, την υπηκοότητα, την ταυτότητα και εν γένη την "Ελλάδα". Θα ήθελα κάποιος να απαντήσει να δούμε δηλαδή αν η συζήτηση είναι επί του θεωρητικού ή έχετε διάθεση για απρόβλεπτες συνέπειες για κατά βάση ένα χούι που είναι σωστό μόνο στο θεωρητικό κόσμο;

  9. #459
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Όμως, θα σου ξαναπώ ότι κανείς ένα σημαντικό λάθος. Μπλέκεις το πολιτικό με το οικονομικό.
    Στον καπιταλιστικό κόσμο που ζούμε ΟΛΑ μα ΟΛΑ έχουν οικονομική όψη. ακόμα και το να δόσεις ένα παγωτό σε ένα παιδί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο λάθος σου είναι ότι προσδοκάς λύση από κάτι πολιτικους για "γέλια και δάκρυα".
    Δεν περιμένω τίποτα απο το πολιτκο σύστημα ως είναι. Ήλπιζα να μπορούμε να συνεννοηθούμε αλλά δε. Αν κάτι θα μπορούσε να γίνει είναι μόνο μέσα από κληρωτή δημοκρατία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζετε όμως να μην απαντάτε στα πιο βασικά ερωτήματα που δεν σχετίζονται με το οικονομικό αλλά είναι πολιτειακά. Δεν απαντάτε ποτέ σε αυτό και συνεχίζουμε να συζητάμε τα οικονομικά.
    Προσωπικά βλέπω αυτή την συζήτηση να έχει γίνει εξαιρετικά derail αλλά συνταγές ΜΜΕ χρησιμοποιώντας την"οικονομική αδικία" ως το μέσο. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό.
    ποια είναι τα βασικά ερωτήματα που δεν απάντησα; στο πότε κάποιος χάνει το δικαίωμα; με την είσοδο στη ΔΟΥ εξωτερικού. Το ανακτά με την είσοδο σε κανονική ΔΟΥ. και δεν είναι ΜΟΝΟ η οικονομική αδικία όπως λες.
    είναι οτι το ΣΥΡΙΖΑ προτείνει έλεγχους στην αγορά εργασίας, η ΝΔ απελευθέρωση. Ο ένας λέει να κάνει διάσωση της ΔΕΗ ο άλλος να την πουλήσει και να αυξήσει τιμολόγια. Ο ένας θέλει να βαλτώσει το Ελληνικό ο άλλος θέλει να χαρίσει σε ημέτερους. ΟΛΑ αυτά και αλλά χιλιάδες επηρεάζουν τη ζωή ανθρώπων (με οικονομικό και άλλο τρόπο). και επηρεάζουν κατά κύριο λόγο τη ζωή των ανθρώπων που ζουν στην Ελλάδα και θα τα λουστούν. πχ το αν αύριο θα υπάρχει κοινωνικό τιμολόγιο στη ΔΕΗ αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που το πληρώνουν και αυτούς που λαμβάνουν την έκπτωση. Γιατί εσύ να ψηφίσεις αν θα πρέπει ο Κώστας να δώσει 30€ παραπάνω φόρο προκειμένου ο Νίκος να μην ζει στο σκοτάδι;
    θέλεις άλλο παράδειγμα; η Πατρων-Κορινθου. ο ένας την είχε παραχωρήσει στο ΑΚΤΩΡ να λαμβάνει διόδια (για αυτοχρηματοδότηση έργου) δίχως ημερομηνία παράδοσης έργου (και το έργο δεν υπήρχε εργάτης 15 χρόνια) ο άλλος τον υποχρέωσε σε 9 μήνες να παραδώσει το έργο ή θα το έχανε (και ω δια μαγείας το έργο τελείωσε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελική πόσο έτοιμοι είστε ώστε με αφορμή μια θεωρητική "αδικία" χωρίς όμως σχεδόν καμία πρακτική βάση να δώσετε το δικαίωμα σε αυτή την πολιτική ηγεσία (ότι καταλαβαίνετε) να περάσει αλλαγές που σχετίζονται με την πολιτεία, την υπηκοότητα, την ταυτότητα και εν γένη την "Ελλάδα". Θα ήθελα κάποιος να απαντήσει να δούμε δηλαδή αν η συζήτηση είναι επί του θεωρητικού ή έχετε διάθεση για απρόβλεπτες συνέπειες για κατά βάση ένα χούι που είναι σωστό μόνο στο θεωρητικό κόσμο;
    Το έχεις καταλάβει (νομίζω) ανάποδα. δεν συζητάμε για κάποια θεωρητική αδικία. Το θέμα δεν "είσαστε" οι 200Κ που φύγατε τα τελευταία χρόνια (εσάς σας παίρνει η θεωρητική μπάλα). το πρόβλημα είναι το μισό ένα εκατομμύριο απόδημοι που έχουν φύγει απο το 50-60 και δεν έχουν κανένα συμφέρον καμία σχέση και καμία επαφή με την χώρα. Να σου το πω στεγνά, θα πέσουν τελικά στο εκλογικό σώμα 100-150-200 χιλιάδες ψηφοφόροι της ΝΔ και άλλοι τόσοι του ΠΑΣΟΚ που δεν είχαν συμμετέχει τα προηγούμενα 40 χρόνια λόγο μετανάστευσης τους. "εσείς" χαίρεστε γιατί θα ψηφίζετε, αλλά δεν βλέπετε το τι έχει στηθεί. Η όλη ιστορία δεν γίνετε για "επέκταση της δημοκρατίας" αλλά για αιμοδοσία του συστήματος εξουσίας. Για να γίνει πιο δύσκολο να εμφανιστεί ο επόμενος Τσιπρας που θα απειλήσει να χαλάσει τη σούπα (γιατί κατ ουσία, κολοφαρδιστικαν που τελικά αυτός πουλήθηκε).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 05-11-19 στις 10:52.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #460
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @xhaos εαν νομίζεις ότι ξαφνικά θα βρεθούν μισό εκατομύριο ψηφοφόροι, ή περισσότεροι, απατάσαι. Οσοι είναι φευγάτοι απο το 50 με 60 (όπως οι γονείς μου) και έχουν παραμείνει στο εξωτερικό, δεν ήρθαν καν να περάσουν την σύνταξη τους ελλάδα (όπως όλοι οι θείοι μου), ε λοιπόν όλοι αυτοί κυριολεκτικά δεν ενδιαφέρονται. Μην μιλήσω για έλληνες 2ης γενεάς που μπορεί να έχουν ΚΑΙ ελληνικό διαβατηριο (όπως πχ τα ξαδέρφια μου, έχω 20 στην Γερμανία). Αυτοί ούτε στις ευρωεκλογές δεν πάνε να ψηφίσουν. Εαν το φοβάσαι αυτό, τσάμπα φοβάσαι. Τώρα μπορεί η ΝΔ να έχει προσδοκίες απο ψήφους ομογενών, αλλά όπως είπα, δεν πρόκειται να ψηφίσουν, δεν το κάνουν καν στις ευρωεκλογές. Οσοι ψήφισαν ευρωεκλογές, άλλοι τόσοι να ψηφίσουν και σε εθνικές, άντα βάλε ένα +10% ή εστω και οι διπλοί! Μιλάμε για αστείο αριθμό.
    Και εαν βάλουμε την ομογένεια σε ΗΠΑ και Αυστραλία και κάποιες άλλες χώρες οι οποίοι δεν ψηφίζουν στις ευρωεκλογές, εκεί δεν ξέρω.
    Απο την άλλη, το πόσο έλληνες είναι το δείχνουν με τις κινητοποιήσεις, ειδικά στο Μακεδονικό, στο θέμα της Τουρκίας (μάλιστα πλήρωσαν ολοσέλιδη διαφήμιση πολύ μεγάλου κόστους προκειμένου ευαισθητοποιήσουν την αμερικανική κοινή γνώμη για το ότι η Τουρκία είναι πλέον προσκείμενη στον Πούτιν και αυτοί της πουλάνε F35, πράγμα που έφτασε Γερουσία, ενώ ο Τραμπ το έπαιζε φιλαράκι με τον Ερντογάν, οι κινητοποιήσεις του ελληνικού λόμπυ τάραξαν τα νερά, και έχουν προβεί, σε χλιαρές έστω, αντιδράσεις).
    Για τους πόσους έλληνες απο αυτές τις χώρες θα πάνε σε κάλπες δεν ξέρω, αλλά με δεδομένο ότι μάλλον μιλάμε όχι για επιστολική ψηφό αλλά ψήφο σε πρεσβεία / προξενείο, αυτά δεν είναι και τοσο εύκολο, μπορεί να χρειάζεσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα, οπότε και πάλι για ένα σημαντικό ποσοστό των ομογενών, πλην αυτών που κατοικούν δίπλα σε πρεσβεία ή προξενείο, είναι κάτι που δεν πρόκειται να κάνουν.
    Παραμένει η άποψη μου ότι εαν θέλεις πραγματικά οι έλληνες να επιλέγουν πιο σωστά, πρέπει να σταματήσει το πελατειακό καθεστώς.
    Αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το πελατειακό καθεστώς είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, αυτό που δημιουργεί την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή και την διαφθορά, τότε δεν μπορούμε να συζητάμε περισσότερο. Και το πελετειακό κράτος συντηρείται και αυξάνεται γιατί υπάρχει το δούνε και λαβείν. Ο ψηφοφόρος δίνει την ψήφο του έναντι ανταλλαγμάτων. Τα ανταλλάγματα είναι:
    1. Η δυνατότητα φοροδιαφυγής, που γίνεται εφικτή με τους πλημελλείς ελέγχους, προβληματικές διαδικασίες, και δυνατότητα του παραβάτη να αποφύγει ποινές (βλέπε κονέ με πολιτικούς, λάδωμα κλπ κλπ κλπ)
    2. Η δυνατότητα ανομίας σε ένα γενικότερο πλαίσιο, είτε αυτό λέγεται παράνομες κατασκευές, αυθαίρετα (τεράστιο μέρος των ελλήνων), παρατυπίες, τροχαίες παραβάσεις και άλλα
    3. Η δυνατότητα παράκαμψης της γραφειοκρατίας (γρηγορόσημο; ) και η ίδια η γραφειοκρατία που λειτουργεί σαν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα για όσους έχουν την δυνατότητα παράκαμψης έναντι αυτών που δεν μπορούν να την παρακάμψουν.

    ΥΓ. Δεν παίρνει όλους τους προσφάτως μεταναστεύντες η μπάλλα. Είναι πολλοί, όχι όλοι, αλλά πολλοί, που δεν έχουν αλλάξει ΔΟΥ σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Για πες μου τώρα, για εμάς οου είμαστε ακόμα σε κανονική ΔΟΥ, τι σχέδιο θα βγάλεις προκειμένου να μας αποκλείσεις απο τις κάλπες!

  11. #461
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    @xhaos εαν νομίζεις ότι ξαφνικά θα βρεθούν μισό εκατομύριο ψηφοφόροι, ή περισσότεροι, απατάσαι. Οσοι είναι φευγάτοι απο το 50 με 60 (όπως οι γονείς μου) και έχουν παραμείνει στο εξωτερικό, δεν ήρθαν καν να περάσουν την σύνταξη τους ελλάδα (όπως όλοι οι θείοι μου), ε λοιπόν όλοι αυτοί κυριολεκτικά δεν ενδιαφέρονται. Μην μιλήσω για έλληνες 2ης γενεάς που μπορεί να έχουν ΚΑΙ ελληνικό διαβατηριο (όπως πχ τα ξαδέρφια μου, έχω 20 στην Γερμανία). Αυτοί ούτε στις ευρωεκλογές δεν πάνε να ψηφίσουν. Εαν το φοβάσαι αυτό, τσάμπα φοβάσαι. Τώρα μπορεί η ΝΔ να έχει προσδοκίες απο ψήφους ομογενών, αλλά όπως είπα, δεν πρόκειται να ψηφίσουν, δεν το κάνουν καν στις ευρωεκλογές. Οσοι ψήφισαν ευρωεκλογές, άλλοι τόσοι να ψηφίσουν και σε εθνικές, άντα βάλε ένα +10% ή εστω και οι διπλοί! Μιλάμε για αστείο αριθμό.
    Και εαν βάλουμε την ομογένεια σε ΗΠΑ και Αυστραλία και κάποιες άλλες χώρες οι οποίοι δεν ψηφίζουν στις ευρωεκλογές, εκεί δεν ξέρω.
    Απο την άλλη, το πόσο έλληνες είναι το δείχνουν με τις κινητοποιήσεις, ειδικά στο Μακεδονικό, στο θέμα της Τουρκίας (μάλιστα πλήρωσαν ολοσέλιδη διαφήμιση πολύ μεγάλου κόστους προκειμένου ευαισθητοποιήσουν την αμερικανική κοινή γνώμη για το ότι η Τουρκία είναι πλέον προσκείμενη στον Πούτιν και αυτοί της πουλάνε F35, πράγμα που έφτασε Γερουσία, ενώ ο Τραμπ το έπαιζε φιλαράκι με τον Ερντογάν, οι κινητοποιήσεις του ελληνικού λόμπυ τάραξαν τα νερά, και έχουν προβεί, σε χλιαρές έστω, αντιδράσεις).
    Για τους πόσους έλληνες απο αυτές τις χώρες θα πάνε σε κάλπες δεν ξέρω, αλλά με δεδομένο ότι μάλλον μιλάμε όχι για επιστολική ψηφό αλλά ψήφο σε πρεσβεία / προξενείο, αυτά δεν είναι και τοσο εύκολο, μπορεί να χρειάζεσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα, οπότε και πάλι για ένα σημαντικό ποσοστό των ομογενών, πλην αυτών που κατοικούν δίπλα σε πρεσβεία ή προξενείο, είναι κάτι που δεν πρόκειται να κάνουν.
    Παραμένει η άποψη μου ότι εαν θέλεις πραγματικά οι έλληνες να επιλέγουν πιο σωστά, πρέπει να σταματήσει το πελατειακό καθεστώς.
    Αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το πελατειακό καθεστώς είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, αυτό που δημιουργεί την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή και την διαφθορά, τότε δεν μπορούμε να συζητάμε περισσότερο. Και το πελετειακό κράτος συντηρείται και αυξάνεται γιατί υπάρχει το δούνε και λαβείν. Ο ψηφοφόρος δίνει την ψήφο του έναντι ανταλλαγμάτων. Τα ανταλλάγματα είναι:
    1. Η δυνατότητα φοροδιαφυγής, που γίνεται εφικτή με τους πλημελλείς ελέγχους, προβληματικές διαδικασίες, και δυνατότητα του παραβάτη να αποφύγει ποινές (βλέπε κονέ με πολιτικούς, λάδωμα κλπ κλπ κλπ)
    2. Η δυνατότητα ανομίας σε ένα γενικότερο πλαίσιο, είτε αυτό λέγεται παράνομες κατασκευές, αυθαίρετα (τεράστιο μέρος των ελλήνων), παρατυπίες, τροχαίες παραβάσεις και άλλα
    3. Η δυνατότητα παράκαμψης της γραφειοκρατίας (γρηγορόσημο; ) και η ίδια η γραφειοκρατία που λειτουργεί σαν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα για όσους έχουν την δυνατότητα παράκαμψης έναντι αυτών που δεν μπορούν να την παρακάμψουν.

    ΥΓ. Δεν παίρνει όλους τους προσφάτως μεταναστεύντες η μπάλλα. Είναι πολλοί, όχι όλοι, αλλά πολλοί, που δεν έχουν αλλάξει ΔΟΥ σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
    Για πες μου τώρα, για εμάς οου είμαστε ακόμα σε κανονική ΔΟΥ, τι σχέδιο θα βγάλεις προκειμένου να μας αποκλείσεις απο τις κάλπες!
    Η εμπειρία μου από τη δικιά μου οικογένεια έξω (Αυστραλία) είναι οτι θα ψηφίσουν και μάλιστα με εντελώς ηλίθιο τρόπο. Οι άνθρωποι "φώναζαν" να φύγει ο ξάδελφος του Μαδουρο γιατί εκαμε κομουνιστική χούντα στην Ελλάδα. - verbatim quote.
    οπότε..... τα δεν θα ψηφίζουν κλπ τα ακούω βερεσέ.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #462
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εμπειρία μου από τη δικιά μου οικογένεια έξω (Αυστραλία) είναι οτι θα ψηφίσουν και μάλιστα με εντελώς ηλίθιο τρόπο. Οι άνθρωποι "φώναζαν" να φύγει ο ξάδελφος του Μαδουρο γιατί εκαμε κομουνιστική χούντα στην Ελλάδα. - verbatim quote.
    οπότε..... τα δεν θα ψηφίζουν κλπ τα ακούω βερεσέ.
    Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και ουγκανά... Μήπως στην Ελλάδα δεν έχει; Θαλεγα περισσότερους, και μάλιστα δεν θαπρεπε γιατί ζούν ΕΛλάδα! Ομως δυστυχώς η Ελλάδα βρίθει απο ηλίθιους. Δεν είδα πουθενά να λέγεται ότι πρέπει να επιτρέπουμε ψήφο επειδή είναι ξύπνιοι, έχουν IQ > 150 και έχουν μελετήσει όλες τις οικονομικές θεωρίες πρώτα πριν πάνε να ψηφίσουν. Πουθενά λοιπόν, και ειδικά μέσα στην χώρα, δεν βάζεις αυτό το κριτήριο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το βάλεις, επειδή έτσι πρέπει ναναι η δημοκρατία.
    Γιατί λοιπόν αυτό σε επηρεάζει με τους απόδημους έλληνες και εκεί πρέπει να σε επηρεάζει;
    Μήπως επειδή ίσως μπορείς;
    Δεν είναι αυτό μια μορφή φασισμού;
    Αντε λοιπόν, την επομένη, στις κάλπες, πρώτα τεστ IQ, και όποιος περνά το τεστ, ψηφίζει.

    ΥΓ. Προσωπικά θα το ήθελα το τεστ αυτό, με ηλεκτρονική μορφή παρακαλώ CBT, σε δημόσια θέα, για τους πολιτικούς. Είμαι σίγουρος ότι το συντριπτικό ποσοστό εξ αυτών θα αποτύγχαναν! Μουρχεται στο μυαλό πρώτα απο όλα ΓΑΠ αλλά και Κούλης....

  13. #463
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και ουγκανά... Μήπως στην Ελλάδα δεν έχει; Θαλεγα περισσότερους, και μάλιστα δεν θαπρεπε γιατί ζούν ΕΛλάδα! Ομως δυστυχώς η Ελλάδα βρίθει απο ηλίθιους. Δεν είδα πουθενά να λέγεται ότι πρέπει να επιτρέπουμε ψήφο επειδή είναι ξύπνιοι, έχουν IQ > 150 και έχουν μελετήσει όλες τις οικονομικές θεωρίες πρώτα πριν πάνε να ψηφίσουν. Πουθενά λοιπόν, και ειδικά μέσα στην χώρα, δεν βάζεις αυτό το κριτήριο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το βάλεις, επειδή έτσι πρέπει ναναι η δημοκρατία.
    Γιατί λοιπόν αυτό σε επηρεάζει με τους απόδημους έλληνες και εκεί πρέπει να σε επηρεάζει;
    Μήπως επειδή ίσως μπορείς;
    Δεν είναι αυτό μια μορφή φασισμού;
    Αντε λοιπόν, την επομένη, στις κάλπες, πρώτα τεστ IQ, και όποιος περνά το τεστ, ψηφίζει.
    ωραίο strawman arguiment. πάμε παρακάτω. παλιά μπορούσες και καλύτερα. νομίζω ακόμα μπορείς.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #464
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Βρε παιδιά, έχετε διαβάσει καθόλου την συναινετική πρόταση που έχουμε στο τραπέζι για ψήφους Ελλήνων εκτός επικρατείας; Κάντε έναν κόπο και μετά να τα ξαναπούμε επειδή απλά θεωρητικολογείτε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #465
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο strawman arguiment. πάμε παρακάτω. παλιά μπορούσες και καλύτερα. νομίζω ακόμα μπορείς.
    Strawman argument? really?????
    Σου λέω κάτι απλό.
    Στηρίζεις την επιχειρηματολογία σου ότι οι αποδημοι έλληνες δεν γνωρίζουν τα τεκτενόμενα στην Ελλάδα και δεν τους επηρεάζουν οι επιλογές της κυβέρνησης και αυτό μπορεί να τους οδηγήσει σε λάθος πολιτικές επιλογές, και γιαυτό πρέπει να αποκλειστούν απο την εκλογική διαδικασία. Παράδειγμα τα ξαδέρφια σου στην Αυστραλία.
    Και σου λέω, ομοίως στην Ελλάδα, και με μεγάλο ποσοστό έχουμε το ίδιο χειραγωγημένους, πρόβατα, που τρώνε κουτόχορτο απο τα σάπια ΜΜΕ και έχουν κάψει εγκέφαλο, μα τελείως, αρα ποιά η διαφορά; Εντάξει, στην Ελλάδα θα πούνε εμείς το επιλέξαμε εμείς φταίμε;
    Μα πάντα, ΠΑΝΤΑ, κάτι άλλο κάποιος άλλος φταίει, ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ ο έλληνας ψηφοφόρος.
    Μια απο τα ίδια.
    Η επιχειρηματολογία σου πάσχει.

Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-20, 12:12
  3. καμερα εξωτερικου χωρου
    Από CHRISWOOL στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 13:08
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας