Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2006
    Περιοχή
    κρυπτον
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone
    Καλησπερα σε ολους....

    μου ηρθε χρεος να πληρωσω τελη διακοπης συνδεσης 208,47 ευρω στη νοβα για διακοπη συμβολαιου που εκανα ενα μηνα πριν....

    δεν ψηφιστηκε νομος οπου καταργειτε αυτο το τελος διακοπης συνδεσης, προσφατα?

    http://www.ipaideia.gr/eidiseis/ti-a...KEKAFIsfmlGXMA

    γνωριζει κανεις τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι θέλουν γράφουν τα ΜΜΕ χωρίς να καταλαβαίνουν τι έλεγε η επίσημη ανακοίνωση. Μάλιστα δημιουργήθηκε τόσος ντόρος που αναγκάστηκε η ΕΕΤΤ να εκδώσει 2 μέρες αργότερα διευκρινιστικό ενημερωτικό με παραδείγματα.

    Υπάρχουν σχετικά θέματα εδώ κι εδώ. Με απλά λόγια πληρώνεις κανονικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι θέλουν γράφουν τα ΜΜΕ χωρίς να καταλαβαίνουν τι έλεγε η επίσημη ανακοίνωση. Μάλιστα δημιουργήθηκε τόσος ντόρος που αναγκάστηκε η ΕΕΤΤ να εκδώσει 2 μέρες αργότερα διευκρινιστικό ενημερωτικό με παραδείγματα.

    Υπάρχουν σχετικά θέματα εδώ κι εδώ. Με απλά λόγια πληρώνεις κανονικά.
    Μιά χαρά το γράφουν, απλά όλοι επιλέγουν να καταλάβουν αυτό που τους βολεύει.

    Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας είτε σύμβασης αορίστου χρόνου είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας. Επίσης, απαγορεύεται να επιβάλει τέλος ανανέωσης για νέα σύμβαση ορισμένου χρόνου σε υφιστάμενο συνδρομητή με σύμβαση αορίστου χρόνου.
    Δεν μιλάει για Πέναλτυ Διακοπής Σύνδεσης.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά χαρά το γράφουν, απλά όλοι επιλέγουν να καταλάβουν αυτό που τους βολεύει.



    Δεν μιλάει για Πέναλτυ Διακοπής Σύνδεσης.
    Αν το γράφανε μια χαρά δεν θα χρειαζόταν να βγάλει διευκρινιστική ανακοίνωση η ΕΕΤΤ
    Πραγματικά μέχρι τότε βγαίνανε μεγάλες εφημερίδες και λέγανε το ότι δεν θα πληρώσεις ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο

  5. #5
    Εγγραφή
    24-02-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,
    Στο πατρικό μου είχαμε Nova εδω και εναμιση χρόνο αορίστου χωρίς καμία δέσμευση και αναμέναμε κάποια προσφορά ώστε να μείνουμε ή να φύγουμε απο τη Nova. Εν τελει, ήρθε η Wind Vision με προσφορά και 35 ευρω το μήνα να έχουμε τηλεόραση και ιντερνετ.
    Οι γονείς μου πήγαν σε κατάστημα της Wind και εκαναν την αλλαγή με τη Wind. Έπειτα ξαναπήρε η Νοβα για καλύτερη προσφορά αλλά λόγω του ότι δεν μπορούσαμε να κοψουμε την ενεργοποίηση της Wind (λογω συμφωνίας με κατάστημα) η Nova δεν προχώρησε.
    Μας έστειλε λοιπόν ενα λογαρισμό ο οποίος πάνω έχει "Χρεωση λογω αθέτησης δέσμευσης" το ποσό των 239,99 ευρω!!
    Η ημερομηνίες ειναι απο 15/10/2018 εως 27/10/2018!
    Στις 15 εγινε και αλλαγή με τη Wind. Διορθώνω, εγινε στις 25 η αλλαγή με τη Wind
    Υπάρχει κάποιος να έχει υποστεί κάτι αντίστοιχο; τι είναι αυτα τα χρήματα που ζητάνε και για πιο λόγο;
    Μπορώ να απευθυνθώ στον ΕΕΤΤ;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Demetr1s : 19-11-18 στις 17:47.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εσείς λέτε ότι είχατε 1,5 χρόνο αορίστου, αλλά η Nova υποστηρίζει ότι είχατε δέσμευση που την διακόψατε πριν την ολοκλήρωση, εξού και το χρέος (πρόωρη διακοπή της σύμβασης).

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, του αοριστου χρονου πως προκυπτει? εχετε κανει καποια συμφωνια? εστω τηλεφωνικα?
    γιατι και από το τηλ όταν συνενεσεις σε κατι γινεται τηλεφωνικο συμβολαιο ασχέτως ότι δεν εχεις χαρτια στα χερια σου.
    Πχ μπορει να σε παρουν τηλ να σου πουν θα σου δωσουμε τα novacinema για 12μηνη ανανενωση κτλ. με το μπλα μπλα κατι δεν πιασαμε καλα και βρισκόμαστε με ανανεωση αλλους 12μηνες.
    Κατι τετοιο πρεπει να εχει γινει.

    Οσο για το ποσο διακοπης εμενα τοσο ο ΟΤΕ οσο και η NOVA μου λεγανε ότι δεν πληρωνω είναι παρανομο κτλ.
    Και τα λενε ο καθενας για τον αλλον, είναι καλη η αντιπολιτευση….
    Φυσικα γιαυτο προσεχουμε να ειμαστε σωστοι γιατι μετα σιγουρα θα μας κυνηγάνε!

    Εγω ας πουμε ειχα συμβολαιο μεχρι 1η ΝΟΕ. Με πηραν για ανανεωση και τους λεω ερχεται η INALAN FTTH 100/100 και δεν θελω δεσμευση και ζητησα να γινω αοριστου, εξηγησα και τον λογο. Και δεχτηκαν να μεινω με την τιμη και ότι ειχα.
    Αν μου κανουν στραβη δεν πληρωνω τιποτα απλα….το ειπα ποσες φορες στο τηλ που με καλουσαν και από το support https://www.adslgr.com/forum/threads...ήξη-του
    Αλλα δεν εχω κατι χειροπιαστο.

    Επισης στα μυνηματα prive καποιος μου ειπε ότι η συνδεσεις ολες είναι αοριστου χρονου απλα δινουν προσφορες και όταν αυτές ληξουν και δεν παρουμε άλλη τοτε διαμορφώνονται οι τιμες αναλογα τον εκάστοτε τιμοκαταλογο.
    Δλδ νομιζω ότι παιζουν με τις λεξεις….όταν υπαρχει συμβολαιο που εχει μια ληξη δεν μπορεις να λες είναι αοριστου χρονου. Η' εχει μια ληξη ή δεν εχει!!!

    το παρακατω κειμενο είναι από εκπροσωπο που μου ειχε στειλει με PM.
    Κώδικας:
    Είναι σημαντικό να γνωρίζεις πως η παροχή των υπηρεσιών μας είναι αορίστου χρόνου, ωστόσο με τη λήξη της εκάστοτε ορισμένου χρόνου προσφοράς, η τιμή διαμορφώνεται σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-11-18 στις 08:55.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, του αοριστου χρονου πως προκυπτει? εχετε κανει καποια συμφωνια? εστω τηλεφωνικα?
    γιατι και από το τηλ όταν συνενεσεις σε κατι γινεται τηλεφωνικο συμβολαιο ασχέτως ότι δεν εχεις χαρτια στα χερια σου.
    Πχ μπορει να σε παρουν τηλ να σου πουν θα σου δωσουμε τα novacinema για 12μηνη ανανενωση κτλ. με το μπλα μπλα κατι δεν πιασαμε καλα και βρισκόμαστε με ανανεωση αλλους 12μηνες.
    Κατι τετοιο πρεπει να εχει γινει.

    Οσο για το ποσο διακοπης εμενα τοσο ο ΟΤΕ οσο και η NOVA μου λεγανε ότι δεν πληρωνω είναι παρανομο κτλ.
    Και τα λενε ο καθενας για τον αλλον, είναι καλη η αντιπολιτευση….
    Φυσικα γιαυτο προσεχουμε να ειμαστε σωστοι γιατι μετα σιγουρα θα μας κυνηγάνε!

    Εγω ας πουμε ειχα συμβολαιο μεχρι 1η ΝΟΕ. Με πηραν για ανανεωση και τους λεω ερχεται η INALAN FTTH 100/100 και δεν θελω δεσμευση και ζητησα να γινω αοριστου, εξηγησα και τον λογο. Και δεχτηκαν να μεινω με την τιμη και ότι ειχα.
    Αν μου κανουν στραβη δεν πληρωνω τιποτα απλα….το ειπα ποσες φορες στο τηλ που με καλουσαν και από το support https://www.adslgr.com/forum/threads...ήξη-του
    Αλλα δεν εχω κατι χειροπιαστο.

    Επισης στα μυνηματα prive καποιος μου ειπε ότι η συνδεσεις ολες είναι αοριστου χρονου απλα δινουν προσφορες και όταν αυτές ληξουν και δεν παρουμε άλλη τοτε διαμορφώνονται οι τιμες αναλογα τον εκάστοτε τιμοκαταλογο.
    Δλδ νομιζω ότι παιζουν με τις λεξεις….όταν υπαρχει συμβολαιο που εχει μια ληξη δεν μπορεις να λες είναι αοριστου χρονου. Η' εχει μια ληξη ή δεν εχει!!!

    το παρακατω κειμενο είναι από εκπροσωπο που μου ειχε στειλει με PM.
    Κώδικας:
    Είναι σημαντικό να γνωρίζεις πως η παροχή των υπηρεσιών μας είναι αορίστου χρόνου, ωστόσο με τη λήξη της εκάστοτε ορισμένου χρόνου προσφοράς, η τιμή διαμορφώνεται σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.
    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυριο δεν θα σου ερθει μπιλιετακι οτι χρωστας και εσυ.


    Demetr1s
    ζητα να σου στειλουν το συμβαολαιο που εχεις και τους ορους αυτου.(υπογεγραμμενο ή μαγνητοφωνημενο)

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αορίστου εννοώντας οτι το συμβόλαιο δεν ειχει ανανεωθεί στους όρους/ τιμες που εδινε η Nova/Forthnet πριν 1.5 χρονο και ετσι έμεινε ανοιχτό με το ποσό των 49ευρω αν θυμάμαι καλά χωρίς δέσμευση. Δεν ειχει προηγηθεί καμία απολύτως ανανέωση ή δεσμευση. Μάλιστα θυμάμαι που συζήταγα με τους γονείς μου το ότι αν ερθει πρόταση απο αλλού φεύγεις χωρίς καποια αποζημίωση στη Nova.
    Ανοιχτό ας πουμε ήταν. Θα ψάξω όλα τα χαρτιά να δώ αν αναφέρει κάτι το τελευταιο συμβόλαιο/ λογαριασμός και θα σας ενημερώσω.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δυστυχως μπορουν να κανουν ότι θελουν….
    αντε να βγαλεις ακρη μετα.
    Αν εχει ληξει και δεν εχει ανανεωθει δεν υπαρχει τοτε συμβολαιο απλα.
    Το θεμα είναι το ειχες διευκρινυσει καπως?
    εγω τους το εχω πει και εδώ με PM και από το τηλ τουλάχιστον σε αλλα 3 ατομα, γιατι με καλουσαν για προσφορες και ανανεωσεις κτλ κτλ.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-01-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Athens
    Η Νόβα/forthnet δεν έχει πια σταρ,άλφα .
    Έχασε το μισό Ελληνικό πρωτάθλημα.
    Εχασε/έδωσε το κύπελλο Αγγλίας.
    Ανακοίνωσε αύξηση σε σύντομους κωδικούς στις 6/12/2018. Μετά απ'όλα αυτά έφυγα στις 19/12/2018 και στις 25/12 μου έστειλαν λογαριασμό με πέναλτι 232€ + 46€ το πακέτο που ήδη είχα προπληρώσει τον Δεκέμβριο , αφού Ιανουαρίο δεν χρησιμοποίησα τις υπηρεσίες τους.Τι να περιμενω,έκανα και αναφορά στην ΕΕΤΤ,έχεις κάνεις εμπειρία επί του θέματος ; Ευχαριστώ !

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, εγω ξερω ότι και αυτοι προτειναν να φυγω από ΟΤΕ να παω σε αυτους και να μην πληρωσω ποινη, ότι δεν μου κανουν τιποτα, είναι παρανομα αυτά και μπλααα μπλααα μπλαααα.
    κανε καταγγελιες και βλέπεις αν θα γινει κατι. Είναι μεγαλο το ποσο και πεταμενα χρηματα.
    Και κανονικα εφόσον κοβουν κατι που ειχες επρεπε να εχει μειωσεις, όχι ότι μας συμφερει….
    Εγω παντως περιμενα στην ληξη για να μην εχω ιστοριες, πιθανως να τα δωσουν σε εταιριες και να σε παιρνουν δικηγοροι τηλεφωνα. Μετα δεν ξερω αν θα κανουν κατι, μαλλον μαζευουν πολλους όπως εχω διαβασει και τα δινουν όλα μαζι.
    Όμως εχω και ατομα που ξερω που περασαν 3-4 χρονια και δεν εγινε ποτε κατι και με nova και με wind. και δεν πληρωσαν ουτε 1 ευρω.
    Η αποφαση είναι στα χερια σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Περίμενε την απόφαση της ΕΕΤΤ.
    Για τις αυξήσεις στους σύντομου κωδικούς, σίγουρα δεν μπορείς να το έχεις ως δικαιολογία για αζημίως διακοπή της σύνδεσης.
    Για την διακοπή των 2 καναλιών, δεν τρέφω ελπίδες αλλά τουλάχιστον είναι μαχητό.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-01-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Athens
    Για ελεύθερα που δεν παρέχουν το αναφέρω μόνο και μόνο γτ θα αναγκαζομουν να βάλω κεραία έξτρα , για σύντομους κωδικούς το εβαλα γτ λόγο αυτής της αλλαγής έδωσαν ένα μήνα προθεσμία αποχωρήσεις χωρίς ποινή , δεν ξέρω καν αν με αφορούσε. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν ότι έχασαν το μισό περιεχόμενο τους και δεν μπαίναμε καν στον κόπο να μου απαντήσουν όταν τους έλεγα θέλω νέο συμβόλαιο καθως έχετε αλλάξει τα πάντα . Νόβα έβαλα για να βλέπω την ομάδα μου καθως ηταν σε αποκλειστικότητα , τώρα που παίζει στην ΕΡΤ ή μου κάνεις αναπροσαρμογή ή φεύγω και μην μου ζητάς τα ρέστα . Θα ενημερώσω για την κατάληξη της καταγγελίας .

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει περίπτωση να σου έδωσε για τους σύντομους κωδικούς δικαίωμα διακοπής. Κάτι άλλο θα είχε ταυτόχρονα και δεν το κατάλαβες. Υπάρχει ρητή αναφορά στον κανονισμό της ΕΕΤΤ που τους εξαιρεί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-19, 21:01
  2. Nova: Ανανέωση συνεργασίας με την HBO
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-18, 15:19
  3. Προβλήματα VDSL στη Nova/Forthnet
    Από Lnds500 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 20:48
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 14:27
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 19:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας