Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Αγαπητά μέλη του ADSL.gr, γεια σας

    Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιο πρόβλημα που προέκυψε πρόσφατα εις βάρος μου, εκ μέρους της Cosmote. Ζητώ βοήθεια σχετικά με την διερεύνηση & αναζήτηση συγκεκριμένων πηγών, σχετικά με καταγγελία που σκέφτομαι να υποβάλω προς την συγκεκριμένη εταιρία.

    Θα προσπαθήσω να αναπτύξω το θέμα αυτό, με όσο το δυνατόν πιο απλό τρόπο μπορέσω. Το πρόβλημα έχει ως εξής :

    Έχω έναν ανεξόφλητο λογ/σμό στην Cosmote (του προηγούμενου 2μήνου, αξίας 70 €), με όριο εξόφλησης τις 27/09, όπου λόγω οικονομικής δυσχέρειας δεν έχω μπορέσει μέχρι σήμερα να αποπληρώσω & πιθανότατα δεν θα μπορέσω μέχρι το τέλος του μηνός, όπου θα έχει βεβαίως εκδοθεί και ο λογ/σμός του νέου 2μήνου.
    Την προηγούμενη βδομάδα είχα τηλ/κή ενημέρωση εκ μέρους τους σχετικά με τον ανεξόφλητο αυτό λογ/σμό (αν και δεν μίλησα εγώ μαζί τους, αλλά η μητέρα μου), χωρίς να γνωρίζω αν αναφέρθηκαν σε τυχόν επιπτώσεις αυτής της οφειλής κι αν ναι, σε τι ενδεχομένως βάθος χρόνου.

    Σήμερα λοιπόν διαπίστωσα πως έχει γίνει φραγή εξερχομένων κλήσεων, κίνηση την οποία & αναφέρω ως ανάρμοστη συμπεριφορά.

    Παρένθεση : Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα “Cosmote Home Double Play 24L” με τρέχον πάγιο αξίας 52 € (χωρίς λοιπές χρεώσεις, ΦΠΑ κλπ), πάνω από 4 χρόνια τώρα όπου & δεν είχε προκύψει πρόβλημα ανεξόφλητου λογ/σμού, παρά μόνο το περασμένο 2μηνο, θέλοντας έτσι να πω πως είμαι συνεπής (σε σχέση με πληρωμές μου) απέναντι τους όλο αυτό το διάστημα (χωρίς βεβαίως ν’ αναφερθώ στην απαράδεκτη ταχύτητα που έχω στο Internet). Μετά λοιπόν απ’ όλα αυτά προχωρούν στην εν λόγο φραγή.
    Αυτό λοιπόν που ζητώ, είναι πως μπορώ να μάθω για το συγκεκριμένο αυτό δικαίωμα τους καθώς & τυχόν ανάλογα δικαιώματα του καταναλωτή, για την υποβολή καταγγελίας απέναντι τους. Με ποιά έννοια όμως ;

    1) Πρώτα απ’ όλα, θεωρώ πως θα έπρεπε ο πελάτης να ενημερώνεται εγγράφως για υπάρχουσες οφειλές του, συμπεριλαμβάνοντας και τις πιθανές συνέπειες που μπορούν να προκύψουν εις βάρος του (όπου θα φαίνεται η ημερομηνία που εκδόθηκε το εν λόγω έγγραφο), ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πιθανό δικαστικό ή άλλου τύπου διακανονισμό, απ’ τον οφειλέτη. Και αυτό, γιατί με απλή τηλ/κή ενημέρωση, δεν μπορεί ν’ αναφερθεί σε κάποιο χρονικό περιθώριο που ενδεχομένως του δόθηκε (αν βεβαίως συνέβη κάτι τέτοιο) για την εξόφληση των οφειλών αυτών.

    2) Θα θεωρούσα αυτονόητο «για παράδειγμα», να μου πουν ότι αν δεν διευθετηθεί η οφειλή μου εντός του τάδε χρονικού διαστήματος (5 ως 10 πχ ημερών), μπορούν να προβούν σε διακοπή της σύνδεσης καθώς και οποιουδήποτε είδους απαίτηση της οφειλής. Εκτός αν αυτό αναφέρεται ήδη στο συμβόλαιο που έχω υπογράψει, αλλά μετά από 4 χρόνια συνδρομής δεν υπάρχει περίπτωση να θυμηθώ που μπορεί να βρίσκεται ώστε να το ψάξω μόνος μου χωρίς να χρειάζεται να πρήζω όλους εσάς.

    3) Το κυριότερο όμως όλων είναι (κατά την προσωπική μου άποψη φυσικά) το εξής απλό. Ok, έχουν δίκιο & μου παρέχονται απλήρωτες εκ μέρους μου υπηρεσίες. Αλλά αφαιρώντας μου την δυνατότητα επικοινωνίας (χωρίς μάλιστα κάποιο χρονικό περιθώριο διευθέτησης της εν λόγω οφειλής), δημιουργούνται πολλαπλά «σοβαρά» μάλιστα προβλήματα.
    - Δεν μπορώ καταρχάς να έρθω σε επαφή με κάποιον αρμόδιο φορέα ώστε να ενημερωθώ για πιθανούς τρόπους επίλυσης της οφειλής μου & αποφυγή τυχόν επιπτώσεων στην σύνδεση μου.
    - Μπορεί πχ να χρειαστεί να μιλήσω με δικηγόρο ή ενδεχομένως κάποιο γνωστό μου για πιθανή εκ μέρους του οικονομική βοήθεια.
    - Και το κυριότερο όλων. Αν τυχόν προκύψει κάποιο σημαντικό πρόβλημα, δεν είμαι σε θέση να καλέσω κανενός είδους «έκτακτη βοήθεια». Μπορεί να χρειαστεί πχ να επικοινωνήσω με την «Αστυνομία» για κάποιο σημαντικό πρόβλημα ή την «Πυροσβεστική». Και το χειρότερο όλων; Κάποιο «Ασθενοφόρο» για σοβαρό πιθανόν πρόβλημα υγείας.

    Με απλά λόγια, θέτουν σε κίνδυνο ένα σορό από τόσα διαφορετικά πράγματα με άμεσο αντίκτυπο ακόμα και για την ίδια την ζωή μου (τρόπος του λέγειν).

    Τουλάχιστον ας ενημερώνουν (δίνοντας και κάποιο έστω και μικρό χρονικό περιθώριο), για την διευθέτηση της οφειλής και την πιθανή διακοπή της σύνδεσης, αλλά μέχρι τότε μην προχωρούν σ’ αυτού του είδους τους άμεσους «εκβιασμούς» του καταναλωτή. Με λίγα λόγια, 4 χρόνια τώρα καλά σας τα τρώγαμε (με τις χάλια μάλιστα ταχύτητες που σας προσφέραμε), αλλά με έναν μόλις απλήρωτο λογ/σμό, τηλ/νο καπούτ & άμα δεν σας αρέσει βρείτε άλλο τηλ/νο για να μας καλέσετε. Ευχαριστούμε πολύ & fuck you.

    Ειλικρινά συγνώμη για την μακρηγορία μου, αλλά όπως αντιλαμβάνεστε δεν έχω αυτή την στιγμή κανέναν άλλο τρόπο επικοινωνίας ώστε να ενημερωθώ σχετικά με πιθανές λύσεις ή τρόπους καταγγελίας γι’ αυτή την εξευτελιστική εκ μέρους τους συμπεριφορά.

    Με εκτίμηση Blackened…

    Υ.Γ. Λόγω έλλειψης χρόνου, πρέπει να αποσυνδεθώ και θα επανέλθω σύντομα (αν βεβαίως μέχρι τότε δεν διακόψουν και την σύνδεση στο internet)
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν βλέπω κάτι ανάρμοστο, το αναφέρει πως ο λογαριασμός είναι ειδοποίηση οφειλής, σου αφήνουν και 15 ημέρες μετά την λήξη


    1) σε έχουν ενημερώσει εγγράφως με τον λογαριασμό
    2) Σου αφήσαν και 15 ημέρες απο την λήξη + 30 τουλάχιστον απο την έκδοση του λογαριασμού
    3) Τα νούμερα ανάγκης μπορείς να τα καλέσεις, ο δικηγόρος δεν είναι νούμερο ανάγκης, τα υπόλοιπα συγνώμη αλλά είναι δικαιολογίες.

    Αναφέρονται όλα αυτά στο συμβόλαιο

  3. #3
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Αγαπητέ sdikr, χαίρεται

    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

    Οφείλω να ομολογήσω πως ήμουν λίγο υπερβολικός σε ορισμένες απ’ τις εκφράσεις που χρησιμοποίησα, αλλά δεν έγινε εσκεμμένα. Απλά επειδή το τελευταίο 4μηνο είμαι ιδιαίτερα ζορισμένος με τα οικονομικά μου και έχω αρκετούς ανεξόφλητους λογ/σμούς, βρίσκομαι σε υπερένταση και γι’ αυτό και ξέφυγα λίγο στην τοποθέτηση μου.

    Μετά από πιο προσεκτική μελέτη του λογ/σμού διαπίστωσα πως όντως αναφέρονται στα θέματα οφειλών και τις επιπτώσεις που αυτές επιφέρουν (διακοπή σύνδεσης, χρεώσεις επαναφοράς κλπ). Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 4+ έτη συνεπούς εξόφλησης των λογ/σμών μου, δεν είχε τύχει να προσέξω τις πληροφορίες αυτές. (δικό μου βέβαια λάθος)

    Επίσης δεν γνώριζα ότι παρά την φραγή εξερχομένων, δεν υπάρχει πρόβλημα με τα νούμερα ανάγκης γιατί ευτυχώς δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα να τα χρειαστώ.

    Όπως και να ‘χει, ευχαριστώ γι’ αυτές τις πληροφορίες

    Τέλος θα ήθελα εάν μπορείς να βοηθήσεις σε κάποια extra ερωτήματα που έχω.

    1) Υπάρχει κάποιος τρόπος ή ενδεχομένως αρμόδιος φορέας όπου μπορώ να υποβάλω παράπονα (αν αυτό θα είχε κάποιο όφελος) σχετικά με την ταχύτητα σύνδεσης που μου παρέχεται; Γιατί πληρώνω πάγιο για 24άρα Adsl, αλλά με το ζόρι να πιάσω 1000 Kbps. Δηλαδή ήμαρτον.
    Εντάξει, υπήρξα ασυνεπής στην εξόφληση της οφειλής μου, αλλά κι αυτοί δεν παρέχουν τις ανάλογες υπηρεσίες (και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος) για τις οποίες χρεώνομαι εδώ και 4 χρόνια τώρα. Τουλάχιστον αυτό, επέτρεψε μου να το θεωρήσω ανάρμοστο.

    2) Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποιος τρόπος αναζήτησης του συμβολαίου που έχω κάνει ώστε να μπορέσω να μελετήσω εκτενέστερα τους όρους που αναφέρονται σ’ αυτό (ώστε να είμαι και πιο προσεκτικός σε μελλοντικές μου τοποθετήσεις); Μήπως δλδ μπορούν να εκδώσουν οι ίδιοι κάποιο αντίγραφο; Γιατί όπως αναφέρω και στο αρχικό μου μνμ έχουν ήδη περάσει πάνω από 4 χρόνια χρήσης του συγκεκριμένου προγράμματος, διάστημα στο οποίο ενδεχομένως (αν όχι σίγουρα) έχουν υπάρξει αλλαγές στους όρους παροχής του.
    Και προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να θυμηθώ που μπορεί να βρίσκεται το πρωτότυπο (δικό μου επίσης λάθος).

    Και πάλι ευχαριστώ. Blackened

    Υ.Γ.(of topic) - Σχετικά με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ξαφνικές επανεκκινήσεις του PC, πoιό είναι το κατάλληλο σημείο του Forum για αναζήτηση βοήθειας από άλλα μέλη;
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    1) Κακός πληρώνεις πάγιο για 24αρα, αλλά αν δεις το συμβόλαιο αναφέρει πως η ταχύτητα είναι εως, θα μπορούσες να επιλέξεις να πληρώνεις για 4αρα, σύμφωνα πάντα με το συμβόλαιο, την στιγμή της σύνδεσης μπορείς να δείς την ταχύτητα και να επιλέξεις αν θα πας στην αμέσως μικρότερη αν υπάρχει ή αν θα επιλέξεις να διακόψεις.
    Απο την στιγμή που το έχεις δηλώσει βλάβη και σου έχουν απαντήσει πως δεν γίνεται κάτι και ότι είναι λόγο απόστασης, δεν υπάρχει κάποιος φορέας που να τους "μαλώσει" για αυτό.

    2) Οι βασικοί όροι παραμένουν ίδιοι (πχ η διακοπή μετα απο 15 ημέρες απο την λήξη του λογαριασμού, το οτι η ταχύτητα είναι εως κλπ), μπορείς όμως να ζητήσεις μέσω του 13888 λογικά το συμβόλαιο τους όρους που αφορούν εσένα.


    Καταλαβαίνω πως σου κακοφαίνεται το ότι σου κάνανε φραγή όπως θα κακοφαινόταν σε όλους μας, αλλά αυτοί είναι οι όροι που σου παρέχεται μια υπηρεσία, δεν ξεχωρίζει ο πάροχος τον κάθε χρήστη ξεχωριστά, ααα αυτός πλήρωνε τόσο καιρό ας του αφήσουμε 10 ημέρες παραπάνω, αυτον όχι, μπορείς να πας σε ενα κατάστημα να κάνεις διακανονισμό αν υπάρχει θέμα.

    Φόρουμ υπάρχει για hardware και software

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Μέχρι πρόσφατα ξερω ότι ο ότε δεν έκοβε το σταθερό για οφειλη κατω απο 59 ευρω. Δε ξερω αν άλλαξε κατι αλλα αν είχες παρει τηλέφωνο στους λογαριασμούς πιστευω θα στο λεγανε.. Θα πληρωνες πχ 15 ευρω και δε θα στο κοβανε..
    Από κει και πέρα και εγω δεν ειμαι ευχαριστημένος με ότε, αλλα μη τα βγάζουμε ολα αναρμοστα..Ταχύτητες , φραγες μετα απο μη πληρωμή κλπ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-18, 17:02
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-18, 02:01
  3. Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-18, 18:11
  4. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ - ΚΟΡΟΪΔΙΑ σε Λογαριασμό COSMOTE!
    Από Epitaph6663 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 14:50
  5. Μηνύματα: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 17:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας