Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Εντυπώσεις από την υπηρεσία e-mail της yandex.com
    =================================
    Ναι μεν κατά την δημιουργία λογαριασμού ΔΕΝ ζητάει αριθμό κινητού, όμως μετά από κάποιο διάστημα μπλοκάρει το account με την δικαιολογία:
    "Access to your account has been temporarily restricted as Yandex suspects it may have been hacked ..." κλπ.
    Για να το ξεμπλοκάρεις χρειάζεται να δώσεις αριθμό κινητού.
    Η πιθανότητα για hacked είναι μηδαμινή, login γίνεται μόνον από 1 άτομο και από 1 υπολογιστή που τρέχει όλα τα αντι-κάτι και με νόμιμα windows και χωρίς σπασμένα προγράμματα και περίεργα add-ons και το e-mail password είναι 12+ χαρακτήρες και με μκρά, κεφαλαία, αριθμούς και στίξη.

    Επίσης αν πληκτρολογείς γρήγορα σε θεωρεί bot και μπλοκάρει τα εξερχόμενα, πάλι καλά που επιτρέπει το login για να διαβάσεις τα ληφθέντα.
    Το μπλοκ στα εξερχόμενα λέει ότι είναι για 24h μόνον αλλά διαρκεί πολύ περισσότερο, 3 μέρες ή παραπάνω. Κάποια στιγμή, ευτυχώς, επανέρχεται.
    Γενικά (μέχρι νεωτέρας) είναι καλύτερο από το yahoo!

    Τελικά hotmail και gmail δεν είναι και τόσο άσχημα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί δεν βάζεις το yandex.key; είναι εκεί για αυτή την δουλεία ώστε να έχεις 2factor auth χωρίς να δώσεις κινητό

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις το yandex.key; ...
    δεν το ήξερα, θα το ψάξω, ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Post
    Πω-πω, το διάβασα, θυμήθηκα όσα πέρασα, και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.
    Οι δικαιολογίες των Ρώσων είναι προσχηματικές. Για τις ~10 μέρες που δούλεψε ήταν άψογο. Με το που εμφανίστηκε "login failure" και πλασαρίστηκε το παραμυθάκι της *ασφάλειας* είπα «αρκετά».
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "yandex.key" και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ είχα setάρει τον λογαριασμό στον e-mail client του desktop computer, η πρόσβαση μέσω smartphone μου είναι αδιάφορη.
    Αν δουλεύει αυτό το μαραφέτι και σε PC (όχι web based), να μου το πείτε...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  5. #5
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    δυστυχώς το key είναι μόνον για android. https://yandex.com/support/passport/.../twofa-on.html
    Πάμε για protonmail https://protonmail.com/





    - - - Updated - - -

    Το yandex είναι απάτη, μετά από λίγο καιρό σου ζητάει mobile, αλλιώς δεν σε αφήνει να κάνεις login.

    Τελικά οι e-mail providers είναι πραγματικά ευφυέστατοι, αν δεν τους δώσεις το κινητό σου με το καλό θα τους το δώσεις με το άγριο, μπράβο παιδιά.

    Η καλύτερη απ'όλες είναι μακράν η yahoo!, σατανικότατη.

    Εδώ έχει κάτι παρουσιάσεις-συγκρίσεις e-mail https://www.techradar.com/news/best-email-provider

  6. #6
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    νεώτερα από το μέτωπο των e-mail:

    η yahoo! είναι αξεπέραστη, δεν σταματά να εκπλήσσει, αν έχεις καιρό να κάνεις log-in βρίσκεις το inbox σου άδειο!
    Οι άνθρωποι είναι χρόνια μπροστά, μεγαλοφυίες, security by deletion, η απόλυτη και foolproof invulnerable μέθοδος για data security. (και inaccessible, ακόμα και για τον δυστυχή χρήστη)
    Ενα άλλο φοβερό και μοναδικό στην yahoo! είναι ότι τις περισσότερες φορές τα εισερχόμενα e-mail κάνουν 5 min (ή και παραπάνω) να εμφανιστούν στο inbox.
    Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε web mail, pioneering feature.

    Το mail.com είναι και αυτό πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό, κάποια στιγμή σου μπλοκάρει το login, βγάζει μήνυμα για 'illegal activity, contact us' κλπ.
    Δεν έχω καταλάβει γιατί και πως και τι είναι που τους πειράζει ούτε πόσες μέρες ή μήνες inactivity ανέχονται.
    Εστελνα το πολύ 2-3 μηνύματα την βδομάδα και για λίγο καιρό και σε 4-5 users μονον και ο χώρος που έπιαναν στο δίσκο ήταν <1MB, ούτε φωτογραφίες, ούτε συνημμένα ούτε τίποτα.
    Συναγωνίζεται την Yahoo! στο security. (μέχρι αηδίας)

    Η yandex, μπορεί κάποια στιγμή να ζητήσει κινητό, δεν έχω καταλάβει πότε και πως και γιατί. Πάντως αν τους δώσεις αριθμό όλα λειτουργούν και δεν σε ξαναενοχλούν. Το e-mail τους είναι καλό, εύκολο, εύχρηστο και έχει πολλά καλούδια.

    Η γνώμη μου είναι ότι τα καλύτερα και απλούστερα και χωρίς λαχτάρες e-mail είναι protonmail και google. Το protonmail είναι όπως ήταν το e-mail μια φορά και έναν καιρό, εύχρηστο, απλούστατο, τέλειο. Μιλάω για το free.
    Με hotmail, outlook κλπ δεν έχω ψάξει πολύ, πάντως αυτά είναι πολύ περισσότερο από e-mail.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    protonmail σκέτο fuck Google
    https://www.lifewire.com/best-secure...rvices-4136763
    Encryption is the Future

  8. #8
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ναι, συμφωνούμε, το protonmail κάνει πολλά και μοναδικά.
    1st choice για προσωπικό e-mail και για security account για άλλα e-mail accounts, Πρώτοmail έπρεπε να το έλεγαν.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα άλλο φοβερό και μοναδικό στην yahoo! είναι ότι τις περισσότερες φορές τα εισερχόμενα e-mail κάνουν 5 min (ή και παραπάνω) να εμφανιστούν στο inbox. Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε web mail, pioneering feature.
    Greylisting κάνει για να αποτρέψει το spam. Περισσότερες πληροφορίες:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Greylisting

  10. #10
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ήξερα.

    Greylisting από την yahoo!, τέλειο.
    Ομως θεωρεί τους υπόλοιπους e-mail servers των πχ. hotmail, gmail που στέλνουν κωδικούς επαλήθευσης για άλλα e-mail σαν spam.

    Μπορεί greylisting να κάνουν και άλλοι ή όλοι, εγώ το παρατήρησα μόνον στη yahoo!, στούς άλλους τo e-mail λειτουργεί σαν instant messaging.

    Ολα στη yahoo! για τον α ή ω λόγο είναι πιο δύσκολα και όλο και κάτι γίνεται, σιγά-σιγά να φεύγουμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Όλοι οι mail providers έχουν δυνατά και αδύνατα σημεία.

    Για παράδειγμα στο Gmail μη διαφημιστικά και σημαντικά μηνύματα μπορεί να καταλήγουν στo tab των Promotions.

    Σε Hotmail πατάς να μεταφέρεις πολλά μηνύματα από ένα φάκελο σε άλλο ή να διαγράψεις μαζικά μηνύματα και τα διαγράφει με το "πάσοοοοο του".

    Στο Yahoo μου έχει τύχει να στέλνω από τον ίδιο server μήνυμα και να μην παραλαμβάνεται καθόλου (χωρίς να στέλνεται πίσω αναφορά μη παράδοσης), ενώ αλλάζοντας τον τίτλο του μηνύματος να στέλνεται κανονικά (σε δοκιμή μετά από μέρες με τον "προβληματικό" τίτλο παραλαμβανόταν κανονικά).

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι mail providers έχουν δυνατά και αδύνατα σημεία.

    Για παράδειγμα στο Gmail μη διαφημιστικά και σημαντικά μηνύματα μπορεί να καταλήγουν στo tab των Promotions.

    Σε Hotmail πατάς να μεταφέρεις πολλά μηνύματα από ένα φάκελο σε άλλο ή να διαγράψεις μαζικά μηνύματα και τα διαγράφει με το "πάσοοοοο του".

    Στο Yahoo μου έχει τύχει να στέλνω από τον ίδιο server μήνυμα και να μην παραλαμβάνεται καθόλου (χωρίς να στέλνεται πίσω αναφορά μη παράδοσης), ενώ αλλάζοντας τον τίτλο του μηνύματος να στέλνεται κανονικά (σε δοκιμή μετά από μέρες με τον "προβληματικό" τίτλο παραλαμβανόταν κανονικά).
    Μπορεί να στο γυρνούσε πίσω αλλά να το μπλόκαρε ο server και να το γυρνούσε πίσω ξανά και ξανά, όποτε δεν μπορούσε να σου στείλει την ενημέρωση οτι το μπλόκαρε η άλλη πλευρά

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να στο γυρνούσε πίσω αλλά να το μπλόκαρε ο server και να το γυρνούσε πίσω ξανά και ξανά, όποτε δεν μπορούσε να σου στείλει την ενημέρωση οτι το μπλόκαρε η άλλη πλευρά
    Μπα καμία σχέση, κοιτούσα παράλληλα τα logs του mail server

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα καμία σχέση, κοιτούσα παράλληλα τα logs του mail server
    sorry νόμιζα πως μιλούσες και για τις δυο περιπτώσεις για server της yahoo

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις από Cyta Vdsl
    Από nnn στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 997
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-19, 19:07
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-18, 19:21
  3. Κομμένα καλώδιο κατανεμητή πολυκατοικίας απο σκάψιμο στο πεζοδρόμιο
    Από Nikiforos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-18, 21:41
  4. Εντυπώσεις από την αναβάθμιση σε Fiber 100L
    Από maravegias στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 20:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας