Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλημέρα σε όλους,

    θα αγοράσω σύντομα νέο κινητό και θα ήθελα να δω αν θα μπορούσε να μου κάνει και το android. Σε γενικές γραμμές είμαι apple fan για λόγους που δεν είναι της παρούσης. Τα ακριβά android κινητά τα αποκλείω γιατί δε θεωρώ ότι προσφέρουν κάτι αρκούντως καλό για να σπάσω τα @@ και να κάνω τη μετάβαση σε android.

    Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές mid-range συσκευές που είναι μια χαρά (και δεν έχουν δα και τόση διαφορά από τα flagships) που θα μπορούσαν να είναι μια επιλογή. Δε με νοιάζουν παιχνίδια και τα πολλά μπλιπλίκια. Θέλω να έχω ένα up-to-date σύστημα (και στο OS αλλά και με security updates) και να βλέπω τα mail μου, internet, messanging, gps, document sharing κλπ

    Αυτό που με "ξενερώνει" στα android είναι τα security updates και το διάστημα που παίρνει os updates μια συσκευή (2 χρόνια σε αντίθεση με 5 στην apple).
    Το android one δείγνει μια καλή περίπτωση επειδή δηλώνει ότι είναι stock android με 3 χρόνια υποστήριξη στις συσκευές.

    Και το ερώτημα εδώ είναι, πόσο stock είναι.
    Π.χ. αν πάρω το Xiaomi Mi A2 ποιος αναλαμβάνει το software και τα updates; Η google ή η Xiaomi.
    Δλδ αν εγώ δεν εμπιστεύομαι τα δεδομένα μου στον κινέζο, μπορώ να ξέρω ότι έχω να κάνω μόνο με την google ή μπορεί να βάλει και η Xiaomi directly ή indirectly χέρι (απομακρυσμένα) στο κινητό μου;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?
    VAMOS ARIS

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Εννοείς για το Xiaomi, για το android one; Κάτι άλλο;
    Σε γενικές γραμμές η βασική ιδέα είναι ότι θεωρώ γελοίες τις τιμές των κινητών στα 800-1000 ευρώ ενώ συνεχίζουμε να κάνουμε τα πράγματα που κάναμε 5 χρόνια πριν απλά λίγο καλύτερα (αν και αυτό είναι συζητήσιμο).

    Δλδ τα 300, βαριά 500 είναι πολύ λογική τιμή για μένα (και τα 500 τα βρίσκω ελαφρώς πολύ).
    Την ίδια στιγμή όλες οι κινεζοσυσκευές (και όχι μόνο) mid-range ανταγωνίζονται ισάξια τις κορυφαίες περσινές ή προπέρσινες.

    Αν καταφέρουν να δώσουν και μια ασφάλεια, σοβαρότητα και αξιοπιστία, γιατί να μην τις προτιμήσω.
    Θα σπάσω τα @@ στη μετάβαση μια που θα πρέπει να βρω τρόπους να συγχρονίζω τα πάντα που τώρα γίνονται αυτόματα στο μήλο (από notes μέχρι μουσική σε itunes) αλλά ίσως αξίζει.

    Το θέμα είναι ότι δε νομίζω ότι θα βρω συσκευή χωρίς ψεγάδι. Π.χ. το Xiaomi θα το απορρίψω επειδή δεν θέλω να κάνει ο X κινέζος το packaging των πακέτων και τα security updates. Το Nokia 7.1 που έδειχνε καλό λαγκάρει τρελά όταν αλλάζεις εφαρμογές (αν θέλω να λαγκάρει κρατάω και το iphone 5 6ετίας που έχω, που λαγκάρει και λιγότερο), η Moto άκουσα ότι είναι κακή στα updates κλπ

    - - - Updated - - -

    υγ: το iphone 5 μου σταμάτησε να παίρνει updates μετά τα 5 χρόνια...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OnePlus από εμένα.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Nokia (AndroidOne) με κλειστά μάτια.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nokia (AndroidOne) με κλειστά μάτια.
    +1000 (κατοχος του 6.1)

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    OK, σας ευχαριστώ παιδιά. Θα κοιτάξω να δω τουλάχιστον το nokia από κοντά πριν πάρω τις τελικές μου αποφάσεις.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Για μένα δεν υπάρχει καλύτερο από το oneplus και ας είναι ελαφρώς τσιμπημένο. Πολύ συχνά updates και όλα δουλεύουν

    Αυτό που είπα πριν το ανέφερα γιατί είναι μεγάλο βήμα από ιός τόσα χρόνια να πας σε Android.

    Εγώ θα κοιτούσα κάτι πιο παλιό σε ios για να μη ξεφύγεις στα χρήματα

    Αλλά αν είσαι αποφασισμένος, oneplus
    VAMOS ARIS

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ έχω OnePlus (3T) και είμαι ευχαριστημένος από πλευράς υποστήριξης· παίρνει αρκετά συχνά security updates και οσονούπω αναμένεται και Android Pie. Όμως του χρόνου που (μάλλον...) θα αλλάξω συσκευή, δε νομίζω να πάω ξανά σε OnePlus λόγω της τιμολογιακής πολιτικής, καθώς αρχίζει και ανεβαίνει αρκετά. Γλυκοκοιτάω τα Nokia, οπότε θα δω τι θα υπάρχει εκείνη την περίοδο και μάλλον κατά κει θα οδεύσω.
    Ανυπόγραφος

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Είδα χθες το Nokia και σαν πρώτη επαφή μου άρεσε πολύ.
    Με τη μνήμη σε android τι γίνεται; Θα ήθελα να βάλω 256GB σε external flash που να είναι αξιόπιστη και γρήγορη σαν εσωτερική.
    Τι τύπο και μάρκα κοιτάζω; Σε τι τιμές;

    Επιπλέον:
    - Τι γίνεται με offline backup; Δεν έχω καμία όρεξη να τα στέλνω όλα στο cloud.
    - Τι κάνετε με τη μουσική; Μπορείς να μεταφέρεις εύκολα και να συμπιέσεις αυτόματα τη μουσική συλλογή σου (από flac πολλών GB σε 128mp3)?
    - Πόσο μπορώ να λειτουργήσω τη συσκευή χωρίς να βάλω google account; Τη google την εμπιστεύομαι πολύ λιγότερο από την apple σε διαχείριση προσωπικών δεδομένων οπότε αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να δουλέψε η συσκευή χωρίς να βάλεις έναν τέτοιο account. Π.χ. ορισμένα google services είναι προφανές ότι δε θα δουλέψουν (gmail, gdrive κλπ). Κάποια λογικά θα δουλεύουν (π.χ. google maps). Τα υπόλοιπα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είπα πριν το ανέφερα γιατί είναι μεγάλο βήμα από ιός τόσα χρόνια να πας σε Android.
    Εγώ θα κοιτούσα κάτι πιο παλιό σε ios για να μη ξεφύγεις στα χρήματα
    Βασικά το καταλαβαίνω και συμφωνώ γι'αύτο δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Θα πάρω τις επόμενες μέρες/βδομάδες την τελική μου απόφαση που θα παίξω λίγο και με το iPhone XR.

    Πάντως αν είναι apple, θα είναι φετινό μοντέλο. Ένα από τα μεγάλα ατού της είναι ότι δίνουν updates (os & security) για 5 χρόνια.
    Με το να παίρνεις παλιότερη συσκευή αυτόματα ακυρώνεις αυτό το advantage
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μια που το ρώτησα, άρχισα να το χαζεύω λίγο το θέμα

    Google Is Collecting Your Data—Even When Your Phone Isn’t in Use
    https://www.adweek.com/digital/googl...e-isnt-in-use/
    The researchers also found that the anonymous identifier codes used to communicate certain types of data to Google included potentially personally identifiable information like Gmail IDs and the serial numbers of the device used. The data, the researchers suggested, could be used to personally tie various forms of data, like browsing histories, to users.

    Using an iPhone instead of a device using Android significantly cut down on the amount of data Google was able to collect. A stationary and idle iPhone sent about 50 times less data to Google compared to the Android phone, the researchers found. Google did not collect any user location from the iPhone user in the 24-hour period, the researchers found, and iPhone devices shared 10 times less data with Apple than Android devices shared data with Google.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Χωρις να σκαλισεις (root/custom recovery/rom) και κρατωντας τη συσκευη ως εχει, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα νεο gmail account που δεν χρησιμοποεις γενικα, και να αποφευγεις να χρησιμοποιεις εφαρμογες που κανουν auto-login (youtube, chrome) χρησιμοποιωντας εναλλακτικες (πχ webtube,firefox).

    Αν κανεις το μεγαλο βημα (δυσκολο ομως μια και δε χρησιμοποιουσες android ως τωρα) και προχωρησεις σε ξεκλειδωμα/εγκατασταση custom recovery/εγκατασταση rom (lineageOS πχ) τοτε ανοιγονται νεοι δρομοι σε ζητηματα οπως offline backup, privacy, customization) και μπορεις να διαλεξεις αν θα εχεις google σε διαφορα σταδια:
    α) Καθολου google, σκετο opensource android (πχ lineageOS) και fdroid για open source apps
    β) Light google χωρις λογαριασμο (microG.lineageOS) για να τρεχουν εφαρμογες που χρειαζονται τα google play services χωρις ομως να τα εχεις (microG) και χωρις google λογαριασμο
    γ) google με λογαριασμο (lineageOS + gapps)

    Σε περιπτωση που σκεφτεις εστω και θεωρητικα το planB, δες για συσκευη οπως πχ redmi note 5 που δεχεται ξεκλειδωμα και εχει επισημο lineageOS (edit: εννοειται και τα oneplus, αν σε παιρνει οικονομικα ειναι καλυτερα και ξεκλειδωνουν ευκολοτερα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ch2 : 23-10-18 στις 11:07.
    MeetUpDroid: Δωρεάν εφαρμογή για ανταλλαγή τοποθεσίας και μηνυμάτων σε Αndroid

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ναι αυτό που αναφέρεις το σκεφτόμουν και εγώ (δλδ να έχω άλλο google λογαριασμό για την συσκευή) αλλά είναι sub-optimal λύση. Δλδ κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Ακόμα καταλαβαίνω ότι native offline backup που να λαμβάνεται αυτόματα ή manually στον υπολογιστή, δεν υπάρχει.
    Π.χ. στο iphone παίρνει μόνο του backup μόλις το βάλεις για φόρτιση και βρει itunes που έχει συνδεθεί στο ίδιο wifi. Δλδ με το που το συνδέεις σε οποιοδήποτε φορτιστή σπίτι σου αρχίζει το backup.

    Από εκεί και πέρα, ναι καλά το κατάλαβες. Μπορώ να κάνω ότι ταρζανιά θες (να βάλω custom rom, να δοκιμάσω διάφορες μέχρι να δω ότι όλα δουλεύουν, να πάρω Χ αποτυχημένα χειροκίνητα backup μέχρι να καταλάβω πως γίνεται και τι αρχεία πρέπει να κρατήσω κλπ). Έχω σίγουρα τις γνώσεις για αυτά αλλά και για πολλά παραπάνω. Αλλά προτιμώ να πληρώσω κάποιον να τα κάνει για μένα και να ασχοληθώ με τη δουλειά μου (ή την ξεκούρασή μου, ή την καλοπέρασή μου). Οπότε αν μιλάμε για 60 ευρώ το χρόνο για να αποφύγω τα παραπάνω και άλλα ακόμα, μάλλον θα τα δώσω με χαρά.

    Και ίσως αυτό να είναι και το conclusion. Θα κάνω λίγη υπομονή πάντως να δω άλλη μια φορά το nokia επειδή είναι πραγματικά μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 23-10-18 στις 15:40.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #14
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Για τη χρήση κι αυτό που θες γενικότερα, το iOS είναι άψογο. Γιατί να μπλέξεις με android; Δεν περίμενα ότι θα πρότεινα iPhone ποτέ, αλλά για σένα μοιάζει ιδανικό. Ο μόνος λόγος να πας σε android είναι οι αστείες τιμές των iPhone. Αν παρόλα αυτά πας σε android, θα αγοράσεις κάτι κορυφαίο. Δεν γίνεται να συγκρίνεις το XR με το Mi A2 π.χ. Θα πρότεινα κι εγώ oneplus όπως οι παραπάνω και αν πήγαινα σε iPhone θα έπαιρνα XS κι όχι XR.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    οι τιμες τους δυστυχως ειναι ενα αστειο.μακαρι να ηταν πιο χαμηλες να υπηρχαν και αμεσες συγκρισεις

    εγω θα περιμενω να μας πεις τι επελεξες τελικα!
    VAMOS ARIS

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-18, 13:17
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-18, 11:30
  3. Xamarin android με Sqlite database, με το πατημα κουμπιου να φορτωνουν τα δεδομενα σε αλλη οθονη
    Από zaranero στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 01:02
  4. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  5. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 16:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας