Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Τι το θελετε το τοσο χαμηλο ping ρε σαταναδες?

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με πήρανε τηλέφωνο μόνοι τους να μου πούνε οτι υπάρχει θέμα ασυμβατότητας και οτι εν τέλει δεν γίνεται γιατί δεν θα μπορέσει η καμπίνα να επικοινωνήσει σωστά με το δικό τους κέντρο μέσω fast path. Εγώ πρώτη φορά τα ακούω όλα αυτά οπότε ή πάλι λένε οτι ναναι ή είμαι ο απόλυτος γκαντέμης.
    τι σχεση μπορει να εχει το fast path που αρχιζει και τελειωνει μεταξυ dslam και cpe, και η συνδεση με το pppoe και τα ethernet που παραλαμβανουν το traffic η cyta, δεν καταλαβαινω.
    Καποια ομορφια εχει γινει. Εχουν δωσει και voip ε?... Μαλλον φοβουνται μην αρχισει και βαζει λαθη και την πληρωσει η φωνη, οποτε interleave ναμαστε σιγουροι.. Δεν ξερω, προσπαθω να σκεφτω ενα λογο.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καμιά απολύτος ιδέα φίλε μου. Όταν τον ρώτησα αν γίνεται να κάνουν μια δοκιμή επειδή δεν με ενδιαφέρει καν το τηλέφωνο μου είπε οχι. Δεν ξέρω. Μήπως τα συστήματα τους στο Α/Κ δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με την καμπίνα σωστά?

    Σκέφτομαι να το γυρίσω πάλι σε Adsl μετά από λίγο. Μεγάλη απογοήτευση πάντως η όλη διαδικασία. Κρίμα γιατί έχω και μονοψήφιο attenuation σε Up/Down.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι το θελετε το τοσο χαμηλο ping ρε σαταναδες?
    Για gaming φίλε μου Εμένα προσωπικά δεν με πολυενδιέφερε ποτέ το download. Το πάθος μου ήταν και είναι ένα ωραίο και σταθερά χαμηλό latency. Ο μόνος λόγος που άλλαξα πρόγραμμα ήταν επειδή με διαβεβαίωσαν για το fast path, διαφορετικά δεν θα είχα μπεί καν στην διαδικασία.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οσο δεν μιλαμε με τεχνικους ορους, πραγματικα δεν μπορει να σου πει κανεις κατι.

    http://www.otewholesale.gr/Portals/0...igrafi_VPU.pdf
    Εδω περιγραφονται ολοι οι τροποι διασυνδεσης.
    Μιλαει ξεκαθαρα για pppoe σε ptm. Ισως θα μπορουσε η cyta να μας εξηγησει πως εμπλεκεται το fastpath στη διασυνδεση vpu.
    Περιγραφονται διαφοροι τροποι διασυνδεσης. Αμφιβαλλω οτι το support ξερει ποια εφαρμοζεται στη περιπτωση σου.
    Οσο δεν δινεται αναλυτικη τεχνικη εξηγηση εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις οτι σε δουλευουν, αγνωστο γιατι.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Φανερά εκνευρισμένος ο τεχνικός το πρωί μου είπε οτι δεν έχει η Cyta fast path προφιλ για αυτού του είδους την γραμμή που έχω εγώ.

    Μάλιστα με ρώτηαε και τι ακριβώς δεν μου είναι σαφές μετά από τόσα τηλεφωνήματα :P

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα τρελαθουμε τελειως.
    Απο kv οτε στο δρομο δεν περνεις vdsl?
    Τι profile ψαχνει ο τεχνικος της cyta ακριβως?

    Εκτος αν ο οτε δεν εχει περασει fast path profile στο συγκεκριμενο dslam και φαγαν ακυρο.
    Αλλα α. γιατι δεν το λενε, και β. δεν ειναι και τοοοσο δυσκολο, αντε να παρει λιγο χρονο.

    Πες τους οτι επειδη θελεις να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ και να φυγεις αζημιως να σου περιγραψουν ακριβως το ειδος της γραμμης
    και τα στοιχεια της (αριθμος βρογχου) καθως και τους τεχνικους λογους που δεν γινεται. (εγγραφως).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 19-10-18 στις 09:46.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Είναι λίγο niche αυτό που ζητάω για να κάνω και καταγγελία. Μου είπανε οτι θα το κανάνε ευχαρίστως αν γινότανε οπότε δεν ξέρω τι άλλο να τους πω.

    Μου είναι λίγο δύσκολο να τους πω οτι θέλω να φύγω αζημίως όταν η γραμμή μου ώρες ώρες συγχρονίζει πάνω από τα 35 ενώ πληρώνω για 35. Αν είχα πρόβλημα ποιότητας τότε θα το κυνηγούσα περισσότερο, τώρα να τους απειλήσω με καταγγελία επειδή δεν με βάζουν σε fast path...πιο πολύ θα ταραχθώ παρά θα πετύχω κάτι.

    Χθες μου είπαν πως αυτό μπορεί να αλλάξει στο μέλλον(μήπως εννοούσε όταν αποροφηθεί πλήρως από την Vodafone?).

    Με κόβω να το γυρνάω σε Adsl και όταν γίνει Vodafone να κάνω αναβάθμιση πάλι αν και εφόσον με βάλουν σε fast path.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rogn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο niche αυτό που ζητάω για να κάνω και καταγγελία. Μου είπανε οτι θα το κανάνε ευχαρίστως αν γινότανε οπότε δεν ξέρω τι άλλο να τους πω.

    Μου είναι λίγο δύσκολο να τους πω οτι θέλω να φύγω αζημίως όταν η γραμμή μου ώρες ώρες συγχρονίζει πάνω από τα 35 ενώ πληρώνω για 35. Αν είχα πρόβλημα ποιότητας τότε θα το κυνηγούσα περισσότερο, τώρα να τους απειλήσω με καταγγελία επειδή δεν με βάζουν σε fast path...πιο πολύ θα ταραχθώ παρά θα πετύχω κάτι.

    Χθες μου είπαν πως αυτό μπορεί να αλλάξει στο μέλλον(μήπως εννοούσε όταν αποροφηθεί πλήρως από την Vodafone?).

    Με κόβω να το γυρνάω σε Adsl και όταν γίνει Vodafone να κάνω αναβάθμιση πάλι αν και εφόσον με βάλουν σε fast path.
    35 δίνουν απο ΑΚ και όχι απο καμπίνα, μήπως σε έχουν βάλει απο το Κέντρο; Τι Up έχεις;

  9. #24
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Δεν παίζει σενάριο Α/Κ. Είμαι στα 1500 μέτρα. Επίσης το line attenuation που είδα εχθές ήταν μονοψηφίο και στο Up και στο Down. Εξάλλου κατά αυτούς αν ήμουνα από Α/Κ θα μπορούσαν να μου το κάνουν Fast path.

    To Up παίζει μεταξύ 4-5 Mbps. Είμαι ξεκάθαρα από καμπίνα δεν παίζει να συγχρόνιζα τόσο πολύ στα 1500 μέτρα.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    35? huh? δεν μας τα λες καλα... 35 ΔΕΝ μπορεις να εχεις απο καμπινα σε εναλλακτικο παροχο.
    30/3 μονο με cosmote.
    Θελω photo απο το router με τα στοιχεια συγχρονισμου.
    Κατι μεγαλο σου εχει ξεφυγει και γραφουμε ασκοπα.

    Επισης, περιοχη, και φωτογραφια της καμπινας που πιστευεις οτι συνδεεσαι

  11. #26
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδιά οτι μου λένε σας λέω. Το ρουτερ μου δείχνει από εχθές που το σύνδεσα 4.999/49.999. Δεν ξέρω σε τι με έχουνε βάλει Έγω έχω συμβόλαιο για 35 με 22.58 τελική τιμή. Μπορεί να με έχουνε βάλει σε 50αρι προφίλ με λοκάρισμα στα 35.

    Αν μου έρθει λογαριασμός Νοεμβρίου με κόστος 50 τότε θα τα δω αλλιώς το θέμα.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το speedtest τι βγαζει, με καλωδιο στο router?
    Απο οτι βλεπω το 35 δινεται μονο σε επαγγελματικες συνδεσεις.
    Λοκαρισμα δεν υπαρχει, υπαρχει traffic shaping ομως που μπορουν να σου κανουν μετα το dslam.

    Παντως εαν σου εταξαν fastpath και τωρα δεν μπορουν, συζητησε να σε μετατρεψουν σε 50ρι/5 με τα ιδια λεφτα (αντε και κανα δυο ευρω παραπανω, ετσι για να πουν οτι κατι κανανε)
    Μπορουν σιγουρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 19-10-18 στις 10:52.

  13. #28
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ebsite/page125 Η καμπίνα.

    - - - Updated - - -

    To speedtest βγάζει μετρήσεις σε όλο το φάσμα.

    Πρώτη μέτρηση με το καινούριο ρουτερ εχθές.

    Και τορρεντ έπιασα μέχρι 5.7 μέγιστο κάποια στιγμή.

    Δεν ξέρω παιδιά. Ψέματα δεν σας λέω πάντως. Οτι συμβόλαιο έκανα αυτό σας λέω. Αν με έχουνε βάλει σε 50αρι προφιλ δεν το ζήτησα εγώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20181018-141751.png  

    Screenshot_20181018-121346.png  

    IMG_20181018_210714.jpg  


  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.803
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κσραμπινατο 50/5. Μεσω dslam οτε.
    Βρε μπας και στα στοιχεια τους φαινεται οτι περνεις απο α/κ και σου λενε φιδια?
    Ποιο 35? Ποιο 3?

    Για πες τους αυτο, και βλεπουμε.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μα άμα τους έβγαινε από Α/Κ θα με βάζανε Fast path κάτα τα λεγόμενα τους. Δεν νομίζω όλο για οπτική ίνα μου λένε. Όταν τους είπα για τον συγχρονισμό μου είπαν οτι είναι "εικόνικα τα νούμερα αυτά".

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 12:35
  2. Cyta VDSL απο καμπινα
    Από InVADeR στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 09:30
  3. Αδυναμία σύνδεσης σε καμπίνα (;)
    Από silverblue στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 18:30
  4. Vdsl και αποσταση απο την καμπινα .
    Από dennisgr στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-18, 16:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας