Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι προφανες οτι το δουλεμα παει συννεφο.
    Εικονικο το speedtest, εικονικος ο συγχρονισμος, εικονικο το upload (που ειναι ευκολοτερο να δοκιμαστει)
    Και προφανως το dslam συνδεεται με οπτικη ινα. Ετσι ειναι ολα τα dslam στους δρομους.
    Αν ειχες οπτικη ινα στο χωρο σου θα το ηξερες. Εκτος αν το καλωδιο ειναι και αυτο εικονικη οπτικη ινα.

  2. #32
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ένα μικρό recap για το τι συμβαίνει.

    Εκείνοι ξέρουν και τους βγάζει το σύστημα οτι είμαι από vpu. Αρα καμπίνα και οχι Α/Κ. Το ξέρω και εγώ και αυτοί.

    Το συμβόλαιο που συμφωνήσαμε ήτανε για 35 Down. Μου εκτυπώσανε και από υποκατάστημα είναι Double Play 35 με 22.58 το μήνα. Το γιατί με έχουνε συγχρονίσει σε 50αρι μάλλον είναι επειδή όπως είπατε δεν υπάρχει 35 από καμπίνα. Αρα θα έχουμε βάλει κάποιο cap στην ταχύτητα φαντάζομαι. Αλλιώς αν με χρεώσουνε 50αρι θα έχουμε πρόβλημα.

    Το Fast path που ζητάω δεν μου έχει δωθεί αναλυτική δικαιολογία για το ΓΙΑΤΙ δεν το κάνουν. Αυτά που έχω ακούσει είναι τα εξής.

    1.Επειδή είναι VPU δεν γίνεται η αλλαγή.
    2.Επειδή είναι οπτική ίνα δεν επιδέχεται αλλαγή η τεχνολογία.
    3.Επειδή είναι οπτική ίνα δεν έχει η Cyta profile Fast path και δεν μπορεί να το κάνει.
    4.Δεν χρειάζεται Fast path η οπτική ίνα και πως έχω ήδη Fast Path στο Upload(με πιάσανε δαιμόνια όταν το είπαν αυτό).

    Μόνο ένας τεχνικός είπε κάποια παραπάνω πράγματα οτι δηλαδή δεν θα υπάρχει σωστή επικοινωνία λόγο "ασυμβατότητας".

  3. #33
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προσθεσε.
    5.Cap δεν υπαρχει, η γραμμη παιζει 50/5
    τα 1,2,3,4 ειναι ακυρα ως επιχειρηματα
    6. ΔΕΝ εχεις οπτικη ινα

    Μονο και μονο απο το 4 ειναι σαφες οτι σε δουλευουν ψιλο γαζι.
    Η οπτικη ινα δεν εχει vdsl modulation, vectoring, ουτε profile 17a. Γελανε και τα φρεατια των kv.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Να ρωτήσω ρε παίδες. Υπάρχει κανένας εδώ να παίρνει από καμπίνα και να είναι σε Fast path? Γιατί μίλησα και με έναν τεχνικό του ΟΤΕ που πέρασε από την δουλειά να φτιάξει κάτι και μου είπε να το διασταυρώσω και με κανέναν χρήστη που να έχει αυτό που ζητάω εγώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    133082/31769
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    λοιπον φιλε μου

    πετρουπολη που εμενα, adsl 8 mbps, ειχα ping 50 (οτε)
    με το που ενεργοποιηθηκε η καμπινα εβαλα το 100αρι....ping....50
    παντα με fastpath

    ταυρο τωρα που μενω, με οτε, adsl 6 mbps ping 40
    τωρα που εβαλα wind, παλι 50 ping

    με λιγα λογια, οτι ναναι

  6. #36
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εδω χρονια σε καμπινα ote με vodafone. Καποια στιγμη που κανανε upgrade σε vectoring, γυρισε παλι σε interleave.
    Ενα απλο τηλεφωνο, και σε μερικες ωρες εκανε νεο resync και ειναι απο τοτε σε fast path. Μονιμα 5/50
    next hop ping 4ms

  7. #37
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Αν έχεις καμπίνα ΟΤΕ στέλνει η cyta αίτημα στο ΟΤΕ και ενεργοποιεί το fastpath στη γραμμή σου. Η Cyta δεν κάνει τίποτα άλλο. Τώρα γιατί δεν το κάνουνε δεν ξέρω. Δήλωσε βλάβη για υψηλό ping και φύγε.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις καμπίνα ΟΤΕ στέλνει η cyta αίτημα στο ΟΤΕ και ενεργοποιεί το fastpath στη γραμμή σου. Η Cyta δεν κάνει τίποτα άλλο. Τώρα γιατί δεν το κάνουνε δεν ξέρω.
    Γιατί προφανώς δεν μπορούν να στείλουν αίτημα στον ΟΤΕ ρε παιδιά για αλλαγή σε fastpath. Εκεί έγκειται η "τεχνική ανεφικτότητα" που δήλωσαν. Δεν μπορεί να σταλεί το αίτημα (γιατί δεν το υποστηρίζει το crm της cyta) και όχι στην υλοποίηση από τον ΟΤΕ. Είναι κατανοητό φαντάζομαι ότι όλες αυτές οι διαδικασίες είναι "συστημικές" και πλήρως αυτοματοποιημένες. Δεν σηκώνει το τηλέφωνο ο υπάλληλος της Cyta να καλέσει τον υπάλληλο του ΟΤΕ και να του πει "γύρνα τον Rogn σε fastpath".

  9. #39
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μαζι σου, αλλα δεν γινεται να λενε παραμυθια στο πελατη τους. Υπομονη. Μολις γινουν εντελως vodafone το θεμα σου θα λυθει.

  10. #40
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλά δεν το λες και κατανοητό αυτό. Κατανοητό θα ήταν αν μου λέγανε οτι το σύστημα μας έχει το ταδε πρόβλημα ή οτι δεν μπορεί να υλοποιηθεί επειδή δεν τους εμφανίζεται σαν επιλογή.

    Εχώ ακούσει άπειρες δικαιολογίες και ειλικρινά δεν μου άρεσε καμία.

    Αυτό το crm τι είναι ? Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα για την διαχείρηση αιτημάτων? Από αατοχία λογισμικού δεν στέλνουν το αίτημα δηλαδή? :P

  11. #41
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rogn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το crm τι είναι ? Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα για την διαχείρηση αιτημάτων? Από αατοχία λογισμικού δεν στέλνουν το αίτημα δηλαδή? :P
    Ναι. Επειδή η Cyta χρησιμοποιούσε ανέκαθεν voip τηλεφωνία και δεν έδινε δυνατότητα για αλλαγή σε fastpath για να μην την επηρεάζει -εικάζω- ότι δεν είχε προβλεφθεί κάτι τέτοιο. Ο εκάστοτε υπάλληλος του support πάλι με τον οποίο μιλάς δεν μπορεί, ενδεχομένως δεν ξέρει (και δεν χρειάζεται) να μπει στη διαδικασία να σου εξηγήσει περισσότερα. Το "τεχνικό πρόβλημα" εξάλλου δεν είναι λάθος απάντηση.

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα έχει αναφέρει ότι είναι χρόνια στην Cyta με ADSL και ενεργό fastpath. Και αναρωτιέται ποιο είναι το πρόβλημά της τώρα σε VDSL από καμπίνα του ΟΤΕ (που ο ίδιος το υποστηρίζει).

  13. #43
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν ξέρω τι τακτική ακολουθούσε η Cyta στις VDSL συνδέσεις. Ίσως εκεί να μην έδινε fastpath. Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρόκειται για θέμα επικοινωνίας των συστημάτων Cyta με αυτών του ΟΤΕ και δεν είναι τεχνική αδυναμία του ΟΤΕ (εφόσον δίνει fastpath σε όλους τους άλλους παρόχους από τις καμπίνες του). Επίσης δεν βλέπω το λόγο να τον κοροϊδεύουν χωρίς να υπάρχει λόγος και να ρισκάρουν να χάσουν πελάτη.

  14. #44
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έδινε τουλάχιστον μέχρι πέρυσι fastpath από A/K σε VDSL. Το ανεξήγητο ερώτημα είναι ποια η διαφορά από καμπίνα του ΟΤΕ και το συζητάμε διότι οι δικαιολογίες που προβάλουν στον φίλο δεν έχουν πουθενά πάτημα.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Νομίζω πως είναι ξεκάθαρα αυτό που είπε ο theopan. Η Cyta απλά δεν προνόησε ή δεν φαντάστηκε οτι κάποιος που θα συνδεθεί με καμπίνα και θα έχει αυτομάτος λίγο καλύτερο ping και σαφώς καλύτερη ποιότητα σύνδεσης, θα θελήσει να μπεί σε fast path. Αυτά με τα voip δεν τα ξέρω άλλα δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί και από Α/Κ δίνει voip και fast path χωρίς πρόβλημα.

    Δεν έχει σημασία πλέον. Με ενοχλεί το γεγονός οτι είπαν πως γίνεται πριν κάνω την σύνδεση. Επίσης το γεγονός οτι βρήκα πιο λογική απάντηση εδώ που δεν χρωστάει κανείς τίποτα σε κανέναν παρά στην τεχνική υποστήριξη.

    Πλέον περιμένω να έρθει ο λογαριασμός του Νοεμβρίου για να δω τι πακέτο θα με χρεώσουνε γιατί αν ενώ συμφωνήθηκε για πάγιο 35αρας σύνδεσης και με χρεώσουνε για 50αρα τότε με έχουνε κοροιδέψει και για κάτι ακόμα.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 12:35
  2. Cyta VDSL απο καμπινα
    Από InVADeR στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 09:30
  3. Αδυναμία σύνδεσης σε καμπίνα (;)
    Από silverblue στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 18:30
  4. Vdsl και αποσταση απο την καμπινα .
    Από dennisgr στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-18, 16:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας