Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Αγαπητά μέλη του Forum, χαίρεται.

    Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με κάποιο «κόλλημα» που παρουσιάζει ο υπολογιστής μου.

    Το τελευταίο 15ήμερο άρχισε το PC να κάνει ξαφνικά επανεκκινήσεις απ’ το πουθενά. Πρώτη φορά που εμφανίστηκε το πρόβλημα ήταν σε αρχική εκκίνηση όπου δεν είχα εικόνα. Δεν εμφάνιζε δλδ τις ρυθμίσεις του bios (εύρεση σκληρών, μνήμη, επιλογές για είσοδο στο bios, F8 κλπ), τα κλασικά στοιχεία της εκκίνησης. Ταυτόχρονα εμφάνιζε τον σκληρό να δουλεύει κανονικά, σαν να προχωρούσε δλδ με την φόρτωση του λειτουργικού, αλλά και πάλι χωρίς εικόνα (μαύρη οθόνη). Περίμενα για λίγο ('κανα 5λεπτο) μήπως εμφανιστεί κάτι και στην συνέχεια του έκανα επανεκκίνηση απ’ το κουμπί του κουτιού, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οπότε και τον έκλεισα κρατώντας το κουμπί της εκκίνησης. Ανοιγόκλεισα το κουμπί του τροφοδοτικού, έκανα ξανά εκκίνηση και πάλι τίποτα. Τελικά, μετά από ‘κανα 10λεπτο (έχοντας κάνει τις ίδιες κινήσεις 3-4 φορές) πήρε μπρός κανονικά.

    Να σημειώσω εδώ, ότι όλο αυτό το διάστημα (των προσπαθειών επανεκκίνησης) ακουγόταν extra θόρυβος απ’ το κουτί σαν κάποιος ανεμιστήρας να δουλεύει πιο έντονα, κάτι που δεν συμβαίνει όταν ξεκινά κανονικά. Τέλος πάντων, συνέχισα με την χρήση του PC κανονικά χωρίς να προκύψει κάποιο θέμα στην πορεία.

    Μετά από ‘κανα 2 μέρες και ενώ δούλευα κανονικά, ξαφνικά έγινε επανεκκίνηση και παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα (μαύρη οθόνη, extra θόρυβος κλπ). Τελικά μετά από ‘κανα 2 προσπάθειες πήρε και πάλι μπρός.

    Ένα άλλο κουλό πάλι ! Κάποια απ’ αυτές τις μέρες όπου παρουσίασε το πρόβλημα στην εκκίνηση, δεν ξέρω πως έφαγα το flash, και αφού περίμενα μερικά λεπτά (χωρίς εικόνα) δοκίμασα πατώντας Alt+F4 (σαν να κλείνω το PC μέσα απ’ τα Windows) και έκανε shut down κανονικά. Βασικά πήγα να δοκιμάσω για restart, αλλά τελικά έκλεισε. Και αυτό γιατί ενώ δεν έχω εικόνα στην εκκίνηση ο δίσκος δείχνει να αναβοσβήνει κανονικά όπως προανέφερα. Και σκέφτηκα μήπως παρά την έλλειψη εικόνας, το λειτουργικό φορτώνει κανονικά; Κι αυτό έχει πετύχει 2-3 φορές που το έχω δοκιμάσει (χωρίς δλδ να πατήσω το κουμπί του κουτιού). Οέο ?

    Αυτό το πρόβλημα λοιπόν συνεχίζεται εδώ και 2 βδομάδες. Είτε στην αρχική εκκίνηση του PC, είτε δουλεύοντας στα Windows, γεγονός που μ’ έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα όπως αντιλαμβάνεστε, ακόμα και για την ίδια την ζωή του υπολογιστή.

    Το τελευταίο 2ήμερο π.χ. δούλευε μια χαρά και σήμερα πηγαίνοντας ν’ ανοίξω το Winamp (χωρίς δλδ να δουλεύει κάποια άλλη εφαρμογή), πάλι επανεκκίνηση. Αυτή την στιγμή που γράφω είναι ήδη ανοιχτός 6 ώρες χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής.

    Στο μεσοδιάστημα (του 15ημέρου), έχω ανοίξει το κουτί να τσεκάρω τους ανεμιστήρες, άλλαξα καλώδιο στο τροφοδοτικό, τσέκαρα δίσκους και μνήμη (με τα ενσωματωμένα προγράμματα των Windows), χωρίς αποτέλεσμα.
    Πρόκειται για PC 5ετίας (χωρίς αλλαγές στο Hardware), το οποίο μέχρι σήμερα δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και συγνώμη για την μακρηγορία.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    για κανε μια αναλυση τι εχεις πανω;

    - - - Updated - - -

    Hardware i mean
    αν και πιο πολυ για θεμα γραφικων η τροφοδοτικου μου κανει αλλα λογο οτι του φαν τρεχει σαν τρελο λες...χμμμ
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  3. #3
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    M/B - Asus M4A79XTD EVO (Chipset - AMD 790X / SB750)

    CPU - AMD Phenom II X4 965

    Memory - 4x 2GB DDR3

    Hard Drive - 3 HDD (για backup) + 1 SSD (Win7)

    GPU - AMD Radeon HD 5800 Series (PCI Express 2.0, 1giga μνήμη GDDR5)

    Τροφοδοτικό 650W (Thermatake νομίζω)

    Εάν χρειάζεσαι κάτι ακόμα, αναμένω
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δοκιμασε να βγαλεις/βαλεις την καρτα γραφικων, επισης ενα αλλο καλωδιο οθονης δεν θα ηταν κακο να το δοκιμασεις.

    θερμοκρασιες εισαι οκ?
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Θα τσεκάρω το θέμα της κάρτας & το καλώδιο της οθόνης (μιας και δεν μου πέρασε απ' το μυαλό).

    Απλά μου κάνει εντύπωση το ότι σε κανονική εκκίνηση και λειτουργία του PC, η εικόνα της οθόνης δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Όλα φαίνονται εντάξει (χρώμα, φωτεινότητα κλπ)

    Οι θερμοκρασίες δείχνουν εντάξει, σε σχέση τουλάχιστον με τα επιτρεπτά όρια. Λίγο ανεβασμένα το καλοκαίρι βέβαια, αλλά τώρα νορμάλ.

    Θα εγκαταλείψω για 'κανα 2ωρο, γιατί προέκυψαν εξωτερικές εργασίες. See you later και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

    - - - Updated - - -

    @ tripkaos

    Μετά από πιο προσεκτικές ακροάσεις που είχα κάνει κατά την διάρκεια που δεν έκανε εκκίνηση, σε συνδυασμό με τον extra θόρυβο, είχα κι εγώ την εντύπωση ότι προερχόταν από το fan της κάρτας. Του τροφοδοτικού δεν ακουγόταν έντονα.

    Στις νορμάλ εκκινήσεις όμως, δεν ακούγεται κάτι έντονο και όλα τα fan λειτουργούν κανονικά, μαζί με της κάρτας γραφικών. Γι' αυτό και μου κάνει εντύπωση που ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν δεν μπουτάρει κανονικά.

    Παρεπιπτόντως, απ' το καλοκαίρι που είχα καθαρίσει το εσωτερικό του PC από σκόνες και διάφορες βρωμιές, μαζί και τους ανεμιστήρες (κάτι που κάνω 'κανα 2 φορές τον χρόνο για ασφάλεια), το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 2,5 (τουλάχιστον) μήνες κανονικής λειτουργίας.

    Γι' αυτό και προβληματίζομαι σχετικά με την πιθανή πηγή του προβλήματος, διότι δεν παρουσιάζεται σε καθημερινή βάση αλλά συχνά. Μπορεί δλδ να δουλεύει για 2 μέρες σερί κανονικά και την 3η μέρα να κάνει επανεκκίνηση ενδιάμεσα (μετά από 2-3 ώρες λειτουργίας), έχοντας μπουτάρει κανονικά. Ενώ δλδ όλα λειτουργούν σωστά, τρώει το flash απ' το πουθενά. Έχει συμβεί βέβαια να το κάνει και 2 φορές σε μια μέρα. Σήμερα ας πούμε, μετά το πρωϊνό flash, μέχρι τώρα όλα ok!

    Και όλο αυτό, γιατί άρχισε να παρουσιάζεται το τελευταίο 15ήμερο και ανησυχώ περισσότερο για μητρική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 18-10-18 στις 22:03.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  6. #6
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    https://www.hwinfo.com/download.php κατεβασε και τρεξε αυτο αν βγαλει καποιο σφαλμα παρε screenshot και post it [HWiNFO v5.90 Installer]

    αν δεν βγαλει πας απο κατω

    Δοκιμασε το εξης αν και χρονοβορο αλλα αν εχεις καποιο λαπτοπ να κανεις την δουλεια σου η ενα αλλο pc αξιζει...
    1>παρε το ποντικι και το keyboard και δοκιμασετα σε καποιο αλλο πισι/λαπτοπ για λιγη ωρα
    2>φτιαξε ενα linux live usb-stick
    3>ξηλωνεις τα παντα απο πανω
    4>αφηνεις gpu/mobo/cpu/psu και μια ram μαζι με το mouse/keyboard εφοσον εχει βγει το <1> οκ
    5>τρεχεις το linux live usb-stick και κανε μερικα βασικα πραγματα για 1-2 μερες ΣΚ ερχετε ετσι κιαλλιως αν δεν κολλησει παει να πει οτι η αυτα ειναι οκ αν κολλησει ενα απο αυτα ειναι για τον καδο
    δεν ξερω αν εχεις καποιο λιγο πιο παλιο πισι η καποιο φιλο με πισι που να μπορεις να δοκιμασεις τα δικα σου πραγματα αλλιως να παρεις με την σειρα να αγοραζεις πραγματα δεν το προτεινω,καλητερα να παρεις νεο συστημα παρα να ασχολησε πλεων με αυτο,εκτος αν εχει καποιος αλλος καποια αλλη λυση να προτεινει αστην δικια μου για τελευταια.

    - - - Updated - - -

    παραδειγμα λαθους στον σκληρο μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  error.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  579,5 KB 
ID: 198070
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    απο απλο ενδιαφερον,λεω εγω τωρα κανα νεο εχουμε η σου καηκε τελικα;
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

Παρόμοια Θέματα

  1. Επανεκκινήσεις εν ώρα gaming
    Από kostas king στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-18, 13:45
  2. διπλό πρόβλημα σε υπολογιστή . . .
    Από johnyb98 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 14:39
  3. ξαφνικές επανεκκινήσεις...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 12:06
  4. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 01:14
  5. Επανεκκινήσεις υπολογιστη
    Από Zounds στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 12:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας