Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 86
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, στο πλαίσιο άσκησης των αρμοδιοτήτων της, προχώρησε σε συντονισμένη δράση ελέγχων σε εταιρείες για τις οποίες είχε λάβει μεγάλο αριθμό παραπόνων αναφορικά με μη ζητηθείσες τηλεφωνικές κλήσεις, με σκοπό την προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών.

    Ειδικότερα, ελέγχθηκε η δραστηριότητα των εταιρειών Wind, Vodafone, OTE και Cosmote με επιτόπιο έλεγχο τόσο στις εγκαταστάσεις των ίδιων των εταιρειών όσο και στις εγκαταστάσεις συνεργαζόμενων με αυτές εταιρειών πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων.

    Η Αρχή συνέλεξε πλήρη αρχεία των κλήσεων που διενεργήθηκαν, τα οποία και αντιπαρέβαλε με τα μητρώα του άρθρου 11 του ν. 3471/2006 (μητρώα «opt-out»), που τηρούν οι πάροχοι υπηρεσίας τηλεφωνίας. Από την εν λόγω αντιπαραβολή προέκυψε, για τις εταιρείες Wind, Vodafone, OTE και Cosmote μεγάλος αριθμός μη νόμιμων κλήσεων.

    Παράλληλα, η Αρχή εξέτασε τις διαδικασίες που εφαρμόζoυν οι εν λόγω εταιρείες και έκρινε ότι, αν και έχουν βελτιώσει κάποιες από αυτές, δεν εφαρμόζουν στην πράξη κατάλληλα τεχνικά και οργανωτικά μέτρα για την πλήρη νομιμότητα της δράσης τους, ενώ είχαν στη διάθεσή τους ικανό χρονικό διάστημα από την έκδοση και κοινοποίηση των Αποφάσεων 66, 65, 63 και 64/2016, αντίστοιχα για κάθε εταιρεία, οι οποίες είχαν πραγματευθεί το ίδιο ζήτημα.

    Η Αρχή, για το σύνολο των ανωτέρω παραβάσεων, επέβαλε στην κάθε εταιρεία (Wind, Vodafone, OTE και Cοsmote) πρόστιμο 150.000 ευρώ, το οποίο αποτελεί το μέγιστο δυνατό πρόστιμο σύμφωνα με την προ Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων νομοθεσία, με δεδομένο ότι οι συγκεκριμένες παραβάσεις ανάγονται στην περίοδο πριν την εφαρμογή του. Οι σχετικές Αποφάσεις (60, 61, 62 και 63/2018) είναι διαθέσιμες στo www.dpa.gr ( «Αποφάσεις»).

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    wind ηρθε η ωρα σου. καθε πρωι τηλεφωνο 10:30 εν ωρα δουλειας για 3 μηνες σερί? παμε τωρα να δουμε ποσο μαγκες του μαρκετινγκ ειστε

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τώρα τους πόνεσε γιατί τα 150.000 ευρώ είναι αξιοσέβαστο ποσό...
    άργησε βέβαια η ΑΠΠΔΧ βέβαια τώρα έχουμε το GDPR...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα τους πόνεσε γιατί τα 150.000 ευρώ είναι αξιοσέβαστο ποσό...
    άργησε βέβαια η ΑΠΠΔΧ βέβαια τώρα έχουμε το GDPR...
    Δεν έχει να κάνει αυτό κάτι με το GDPR, εδώ έχει πληροφορίες για τις σχετικές αποφάσεις.

    Αν ήταν μέσω GDPR θα έπρεπε να πέσει μεγαλύτερο πρόστιμο, αλλά όχι για τις κλήσεις

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει να κάνει αυτό κάτι με το GDPR, εδώ έχει πληροφορίες για τις σχετικές αποφάσεις.

    Αν ήταν μέσω GDPR θα έπρεπε να πέσει μεγαλύτερο πρόστιμο, αλλά όχι για τις κλήσεις
    για το GDPR η ΑΠΠΔΧ έχει βγάλει την σχετική απόφαση

    29-06-2018-ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡ. 52/2018 για το ζήτημα της αρμοδιότητας της Αρχής, σύμφωνα με τον (GDPR) Γενικό Κανονισμό για την Προστασία Δεδομένων, να επιλαμβάνεται επί ερωτημάτων και αιτήσεων υπευθύνων επεξεργασίας, των υποκειμένων των δεδομένων ή/και τρίτων σχετικά με ζητήματα επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων.
    Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο εδώ

    το ξέρω ότι δεν έχει να κάνει με το GDPR το λένε στην ΑΠΠΔΧ

    απλά από εδώ και πέρα ισχύει το GDPR και το φοβούνται οι εταιρείες γιατί .... μεγαλύτερα πρόστιμα

    - - - Updated - - -

    τα αρχεία θα τα βρείτε παρακάτω

    09-10-2018-ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡ. 60/2018 - Επιβολή προστίμου σε υπεύθυνο επεξεργασίας για την πραγματοποίηση μη νόμιμων τηλεφωνικών κλήσεων.
    Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο εδώ

    09-10-2018-ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡ. 61/2018 - Επιβολή προστίμου σε υπεύθυνο επεξεργασίας για την πραγματοποίηση μη νόμιμων τηλεφωνικών κλήσεων.
    Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο εδώ

    09-10-2018-ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡ. 63/2018 - Επιβολή προστίμου σε υπεύθυνο επεξεργασίας για την πραγματοποίηση μη νόμιμων τηλεφωνικών κλήσεων.
    Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο εδώ

    09-10-2018-ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡ. 62/2018 - Επιβολή προστίμου σε υπεύθυνο επεξεργασίας για την πραγματοποίηση μη νόμιμων τηλεφωνικών κλήσεων.
    Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο εδώ

  6. #6
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Τώρα εμένα γιατί τα 150 χιλ. Μου φαίνεται αστείο πρόστιμο?

    Έχουμε πανω απο 10 χρόνια που μας πρήζουν καθημερινά όλοι αυτοί και τους ρίξανε ένα πρόστιμο που το βγάζουν σε 10 μέρες.

    Σε 10 χρόνια ισως ριξουν κανα αστειο πρόστιμο και στις εταιρείες ενέργειας...

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα εμένα γιατί τα 150 χιλ. Μου φαίνεται αστείο πρόστιμο?

    Έχουμε πανω απο 10 χρόνια που μας πρήζουν καθημερινά όλοι αυτοί και τους ρίξανε ένα πρόστιμο που το βγάζουν σε 10 μέρες.

    Σε 10 χρόνια ισως ριξουν κανα αστειο πρόστιμο και στις εταιρείες ενέργειας...
    ναι αλλά μετά για σκέψου να τους ρίξουν 150.000 ευρώ σε κάθε μια εταιρεία ενέργειας? πόσο θα τους πονέσει...

    πάντως όπως λέει και η ΑΠΠΔΧ τα 150.000 ευρώ είναι το μέγιστο δυνατό πρόστιμο που μπορεί να ρίξει στις εταιρείες που δεν σέβονται την νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα (Μητρώο του άρθρου 11 "Μη ζητηθείσα επικοινωνία")

    πάντως από τις αποφάσεις του 2016 που έριξαν όντως γελοία πρόστιμα

    τώρα το πρόστιμο τους πονάει γιατί πως να το κάνουμε 150.000 ευρώ Χ 4 = 600.000 ευρώ στο σύνολο
    τσούζει...δεν λέω ότι δεν θα τα βγάλουν...

    αλλά σίγουρα θα λειτουργήσει αποτρεπτικά για άλλους....π.χ ενέργεια που αναφέρεις φίλε μου

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έλα μπράβο να βλέπουμε πρόστιμα! Το ποσόν είναι μικρό, αλλά σε υποτροπή θα τσούξει, οπότε θα πρέπει να σταματήσουν.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα μπράβο να βλέπουμε πρόστιμα! Το ποσόν είναι μικρό, αλλά σε υποτροπή θα τσούξει, οπότε θα πρέπει να σταματήσουν.
    εγώ προσωπικά θα ήθελα να τους έδινε πρόστιμο βάση του οικονομικού τους μεγέθους/κερδών και πόσες φορές έχουν παραβιάσει το νόμο ενοχλώντας τους πολίτες/καταναλωτές

    έτσι θα έβλεπες π.χ εταιρείες όπως η COSMOTE / VODAFONE να πληρώνουν 500.000 ευρώ ή 1.000.000 ευρώ πρόστιμο και την WIND π.χ 250.000 ευρώ να δεις τότε θα ξανά ενοχλούσαν....

    αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει έτσι παραμένει στο όνειρο μου και στα όνειρα μας

    δεν ξέρω αν κάποιος προσφύγει στα δικαστήρια τι μπορεί να κερδίσει (εκκρεμεί πάντως εκδίκαση πολίτη σε δικαστήριο εναντίων εταιρείας) έχει ζητήσει αποζημίωση για ηθική βλάβη 3.000 ευρώ.

    δεν μπορεί να δώσει μεγαλύτερο από τις 150.000 ευρώ η ΑΠΠΔΧ (είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει)

  10. #10
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Mην ξεχάσετε να μπείτε στο άρθρο 11 στον πάροχό σας.

    Π.χ. για Cosmote https://www.adslgr.com/forum/threads...BF%CF%8D%CF%82
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Όταν εισαι στο μητρώο 9 και σε καλούν, ναι να πέσουν πρόστιμα και φυσικα ειναι λίγα τα ευρω αυτα Για τις εταιριες.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-08-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Router
    Netfaster IAD2
    SNR / Attn
    23(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο Vodafone τηλεφωνο παντα 3-4η ωρα πριν απο κανα 1-2 μηνες το τρελο της ιστοριας ειναι οτι πηρα την αδερφη μου τηλ μετα απο κανα μισαωρο και ειπα τι εγινε και της ειπα αν ξαναπαρουν θα πεταψω την sim δεν ξερω δεν ξαναπηραν απο τοτε, μαλλον ακουνε και τα τηλεφωνα που κανουμε ?

  13. #13
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ προσωπικά θα ήθελα να τους έδινε πρόστιμο βάση του οικονομικού τους μεγέθους/κερδών και πόσες φορές έχουν παραβιάσει το νόμο ενοχλώντας τους πολίτες/καταναλωτές

    έτσι θα έβλεπες π.χ εταιρείες όπως η COSMOTE / VODAFONE να πληρώνουν 500.000 ευρώ ή 1.000.000 ευρώ πρόστιμο και την WIND π.χ 250.000 ευρώ να δεις τότε θα ξανά ενοχλούσαν....

    αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει έτσι παραμένει στο όνειρο μου και στα όνειρα μας

    δεν ξέρω αν κάποιος προσφύγει στα δικαστήρια τι μπορεί να κερδίσει (εκκρεμεί πάντως εκδίκαση πολίτη σε δικαστήριο εναντίων εταιρείας) έχει ζητήσει αποζημίωση για ηθική βλάβη 3.000 ευρώ.

    δεν μπορεί να δώσει μεγαλύτερο από τις 150.000 ευρώ η ΑΠΠΔΧ (είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει)
    Εγώ θεωρώ ότι οι ποινές είναι χάδι στα όρια του στημένου!!! Και απορώ που κάποιοι πανηγυρίζουν!
    150.000 ευρώ σε εταιρείες με 2.500.000 και βαλε Συνδρομητές ειναι σαν να χρέωσαν εφάπαξ 5 λεπτά κάθε συνδρομητή τους! Π.χ. Όσο κοστίζει 1 sms!!!
    Αστείο πόσο!
    Άσε που θα τα γράψουν στα έξοδα τους οπότε κι απο εκεί θα γλιτώσουν φόρο κλπ.
    Για μένα έπρεπε να ρίχνουν 150.000 για κάθε μήνα που μας πρήζουν!!

  14. #14
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θεωρώ ότι οι ποινές είναι χάδι στα όρια του στημένου!!! Και απορώ που κάποιοι πανηγυρίζουν!
    150.000 ευρώ σε εταιρείες με 2.500.000 και βαλε Συνδρομητές ειναι σαν να χρέωσαν εφάπαξ 5 λεπτά κάθε συνδρομητή τους! Π.χ. Όσο κοστίζει 1 sms!!!
    Αστείο πόσο!
    Άσε που θα τα γράψουν στα έξοδα τους οπότε κι απο εκεί θα γλιτώσουν φόρο κλπ.
    Για μένα έπρεπε να ρίχνουν 150.000 για κάθε μήνα που μας πρήζουν!!
    Όπως είπα και μένα θα μου άρεσε το πρόστιμο να είναι 250.000 , 500.000 , 1.000.000 ευρώ αλλά όταν η αρμόδια αρχή λέει το μέγιστο που μπορεί να δώσει είναι 150.000 ευρώ συμβιβάζομαι αρκεί να μην διστάσει να τους το ξανά επιβάλλει αν ξανά υποπέσουν στην ίδια παράβαση του νόμου.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-06-2011
    Περιοχή
    Quahog
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    25.0(dB) / 4,0(dB)
    Συμφωνω με ολες τις παραπανω απαντησεις και μεσα στους παραπονουμενους ειμαι και εγω...ομως κανεις δεν σκεφτεται οτι σε αυτες τις τριτες εταιριες δουλευει κοσμος και οτι μετα απο αυτην την σωστη δε κινηση με το προστιμο θα σταματησει η θα μειωθει αισθητα το ολο σκηνικο με τις κλησεις...θα μεινουν και εκατονταδες εργαζομενοι ανεργοι..ειναι οπως και με τα Lidl που καθε λιγο και λιγακι τρωνε κραξιμο απο διαφορους και αρχιζουν να λενε να μην ξαναπατησει κανεις, να κλεισουν κτλ.. αγνοωντας τους 5000 Ελληνες εργαζομενους και τις οικογενειες τους οτι αν γινει κατι τετοιο θα μεινουν ολοι ανεργοι..εγω εχω εφαρμοσει το συστημα οταν με παιρνουν τηλ.. γεια σας ειμαι απο wind..και απαντω .. και εγω εκει δουλευω..κλεινουν κ πολλες φορες δεν ξαναπαιρνουν για μηνες η ποτε ξανα...Δυστηχως ομως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavrosmp : 19-10-18 στις 09:38.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-18, 04:23
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-18, 11:30
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 20:16
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 13:32
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας