Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας και με συγχωρείτε για την ενόχληση. Θα ήθελα την βοήθεια σας εάν τούτο είναι εφικτό. Έχω έναν σκληρό δίσκο χωρητικότητας 1ΤΒ γεμάτο με αρχεία μιας ζωής. Χρησιμοποίησα τον λιγοστό άδειο του χώρο για να κατεβάσω τα windows επειδή ήθελα να κάνω format τον υπολογιστή μου. Δυστυχώς έκανε μόνο του νέο partition χωρητικότητας όσο τα windows και το άλλο δεν το εμφανίζει καν!!! Από τη διαχείριση και διαμόρφωση δίσκων μου βγάζει το δεύτερο partition με μαύρο χρώμα χωρητικότητας 899gb αλλά δεν έχω πρόσβαση σε αυτόν. Μου βγάζει δεν έχει εκχωρηθεί. Εχω χάσει συνεπώς όλα μου τα αρχεία. Αναμνήσεις και εργασίες μιας ζωής. Πως μπορώ να κάνω ανάκτηση των αρχείων μου;;;; Γίνεται;;;; Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση εκ των προτέρων. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  433,4 KB 
ID: 198044Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  433,4 KB 
ID: 198044

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην κάνεις οτιδήποτε στον δίσκο, ούτε εγγραφές, ούτε άλλες δοκιμές.

    Τα περισσότερα Free προγράμματα έχουν περιορισμό GB στην ανάκτηση των αρχείων ενώ άλλα μπορεί να σου εμφανίσουν τα αρχεία σκόρπια, δοκίμασε με κάποιο Free, αλλιώς πας σε κάποιο καλό επί πληρωμή, γιατί το Free έχει περιορισμό, η επόμενη κίνηση είναι οι εταιρίες ανάκτησης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνεις οτιδήποτε στον δίσκο, ούτε εγγραφές, ούτε άλλες δοκιμές.

    Τα περισσότερα Free προγράμματα έχουν περιορισμό GB στην ανάκτηση των αρχείων ενώ άλλα μπορεί να σου εμφανίσουν τα αρχεία σκόρπια, δοκίμασε με κάποιο Free, αλλιώς πας σε κάποιο καλό επί πληρωμή, γιατί το Free έχει περιορισμό, η επόμενη κίνηση είναι οι εταιρίες ανάκτησης.
    Το free δεν αναγνωρίζει καθόλου τον μη εκχωρημένο δίσκο. Δεν τον βλέπει. Προσπάθησα δυο φορές με το Minitool partition wizzard αλλά πάτησα ακύρωση. την πρώτη φορά σε full scan σκανάριζε πολύ αργά και τη δεύτερη πάλι σε full scan πολύ γρήγορα. Σε καμία περίπτωση δεν ολοκλήρωσα την διαδικασία. Φοβήθηκα για μεγαλύτερη ζημιά. Δεν τον πειράζω πλέον. Τώρα η επόμενη επιλογή μου είναι να πληρώσω ένα πολύ ακριβό πρόγραμμα για να κάνω την δουλειά μου. To θέμα είναι αξίζει τα λεφτά του; Θέλω να πω το έχετε δοκιμάσει; Θα έχω αποτελέσματα επιθυμητά;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polideukis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το free δεν αναγνωρίζει καθόλου τον μη εκχωρημένο δίσκο. Δεν τον βλέπει. Προσπάθησα δυο φορές με το Minitool partition wizzard αλλά πάτησα ακύρωση. την πρώτη φορά σε full scan σκανάριζε πολύ αργά και τη δεύτερη πάλι σε full scan πολύ γρήγορα. Σε καμία περίπτωση δεν ολοκλήρωσα την διαδικασία. Φοβήθηκα για μεγαλύτερη ζημιά. Δεν τον πειράζω πλέον. Τώρα η επόμενη επιλογή μου είναι να πληρώσω ένα πολύ ακριβό πρόγραμμα για να κάνω την δουλειά μου. To θέμα είναι αξίζει τα λεφτά του; Θέλω να πω το έχετε δοκιμάσει; Θα έχω αποτελέσματα επιθυμητά;
    Αυτό που λες πιο πάνω δεν είναι πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων αλλά διαχείρισης δίσκων.

    Αυτό που σου έχω στο Link το έχω χρόνια με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, δοκίμασε την free έκδοση και αν μείνεις ευχαριστημένος το αγοράζεις, απλά θα πρέπει να αγοράσεις ένα σκληρό πολύ μεγαλύτερο για να κάνεις την ανάκτηση γιατί θα σου βρει αρχεία που έχουν διαγραφεί πριν από χρόνια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ελπίζω να μη θεωρηθώ χαζός εννοείς το recuva. Δεν βλέπει καθόλου τον μη εκχωρημένο δίσκο για να ξεκινήσει να τον σκανάρει!

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δοκίμασε το photorec
    https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Πως ακριβως κάτι κάνει μόνο του partition σε ένα δίσκο, χωρίς να πάρει εντολή από τον χρήστη;

    Τέλος πάντων αν απλά έχουν διαγραφεί τα partitions χωρίς να έχεις γράψει δεδομένα σε κανένα, έχεις αρκετές πιθανότητες να πάρεις τα δεδομενα σου πίσω.

    Πρέπει να διαγράψεις το νέο partition και να κάνεις ένα καινούριο με όλη τη χωρητικότητα του δίσκου. Θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο file system που είχε και πριν. Όταν κάνεις δημιουργία, το σύστημα θα κάνει ένα quick format. Δε θα γράψει δηλαδή μηδενικά σε όλη την επιφάνεια του δίσκου ώστε να καταστραφούν τα δεδομένα σου. Θέλει ειδικές εντολές για να γίνει αυτό η να γράψεις οτιδήποτε άλλο. Οι πληροφορίες δηλαδή προς το παρόν υπαρχουν αν και αλλοιωμένες.

    Μόλις δημιουργήσεις ένα εννιαίο partition, με όλο το χώρο διαθεσιμο, τότε θα κάνεις ένα deep scan με ενα πρόγραμμα αποκατάστασης. Προσωπικά προτιμώ το getdata back for ntfs. Αφού τελειώσει το scan και βρει ότι σώζεται, θα τα κάνεις copy σε έναν εντελώς άσχετο δίσκο.

    ΥΓ νομίζω ότι το getdata back σε αφήνει απλά να επιλέξεις το φυσικό δίσκο και να κάνει scan, δηλαδή δε θα χρειαστει να σβησωγραψεις partitions.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polideukis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μη θεωρηθώ χαζός εννοείς το recuva. Δεν βλέπει καθόλου τον μη εκχωρημένο δίσκο για να ξεκινήσει να τον σκανάρει!
    Εννοώ το EaseUS Data Recovery(free και επί πληρωμή).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έχασες τα δεδομένα σου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο τμήμα του δίσκου που έγινε απλά διαμόρφωση χωρίς να έχει γραφτεί κάτι πάνω του δεν έχει χαθεί τίποτα, έχω βρει αρχεία με το EaseUS Data Recovery που είχαν διαγραφεί πριν πολλά χρόνια, από δίσκο 1TB είχα ανακτήσει αρχεία σχεδόν 2.5ΤΒ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μαλλον κατι αλλο ηθελες να γραψεις, γιατι οπως καταλαβαινεις να παρεις 2.5ΤΒ απο 1ΤΒ φυσικου δισκου, δε γινεται.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο όγκος των αρχείων ήταν αυτός που έγραψα πιο πάνω, μάλιστα αναγκάστηκα να πάρω δίσκο 3TB γιατί δεν μπορούσαν να μεταφερθούν σε ίδιο δίσκο, δεν ήταν όλα τα αρχεία σωστά και υπήρχαν αρχεία που είχαν διαγραφεί πριν από χρόνια(το έγραψα και πιο πάνω).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό
    Από giwrgosth στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1160
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-24, 19:08
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-18, 21:20
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 13:31
  4. Αγορά εξωτερικού σκληρού- case HDD ή NAS;;;
    Από vasiliou στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 11:49
  5. μεταβιβαση αυτοκινητου που δεν εχει τελη
    Από gregluffy στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 01:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας