Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σε ολους σας

    Τελευταια αντιμετωπιζω καποια προβληματα σχετικα με τον υπολογιστη μου. Αρχικα οταν ανοιγε ακουγονταν ενα μπιπ μακροχρονο ξανα και ξανα και ο υπολογιστης ανοιγε αλλα λιγο καθυστερημενα.. Μετα ανοιγε και ολα ηταν μια χαρα.. Η ιδια κατασταση συνεχιστηκε για μερες. Εχθες εκει που ανοιξε και ολα δουλευαν μια χαρα, ξαφνικα σταματησε να λειτουργει το ποντικι και το πληκτρολογιο, σαν να μην ηταν καν συνδεδεμενα στον υπολογιστη. Κλεινω τον υπολογιστη αναγκαστικα απο το κουμπι και τον ξανα ανοιγω, ηταν ολα παλι μια χαρα. Σημερα προσπαθησα να τον ανοιξω αλλα δεν στελνει καν σημα στην οθονη, ουτε στο πληκτρολογιο, ουτε στο ποντικι. Και παλι ακουγεται το ιδιο μακροχρονο μπιπ ξανα και ξανα. Επισης για να κλεισει πρεπει να κραταω το κουμπι πατημενο. Η μητρικη motherboard gigabyte ga p55 usb3 εχει αναμμενα 4 λαμπακια που δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η οχι και αν ηταν ετσι απο πριν, απλα το αναφερω μηπως βοηθαει καπου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  44339374_2488031467890476_700639032903729152_n.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  44,3 KB 
ID: 198097
    τα οποια λαμπακια στην φωτογραφια φαινονται σαν ενα.. το πανω πανω λαμπακι ειναι κοκκινο, το ακριβως απο κατω κιτρινο και τα δυο κατω πρασινα.. σε αυτα τα λαμπακια διπλα υπαρχουν και καποιοι αριθμοι στο κοκκινο 4, στο κιτρινο 3 και στα πρασινα 2 και 1..

    συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για αρχή ξεκίνα με το να αποκωδικοποιήσεις τι σημαίνει το Beep που ακούς. Γράψε ποιο είναι για να σου πούμε τι μπορείς να κάνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. πιστευω πως ειναι το Continuous long beep, γιατι ακουγεται ενα μακρυ μπιπ ξανα και ξανα.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Continuous long beep για τα bioses της award, σημαινει προβλημα μνημης. Για δοκιμασε να βγαλεις και να ξαναβαλεις τις μνημες. Με σβηστο υπολογιστη και εκτος ρευματος εννοειται.

    Καθαρισε τις επαφες των μνημων με λιγο οινοπνευμα και φυσα καλα τις υποδοχες.

    Επισης δοκιμασε και τις δευτερες υποδοχες μνημων.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Αρα φταινε οι μνημες σου [Continuous long beep] σε πρωτη φαση δες αν πατανε καλα... [βγαλτες και ξαναβαλτες] και αν εξακολουθησεις να εχεις προβλημα τρεξε memory test

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Question
    Υπολογιστης εχει μπει σε automatic repair loop,μετα απο 3 ανεπιτυχεις επανεκκινησεις να φορτωσει τα win 10 pro 1809,συμπτωματα που εχει εμφανισει,low battery cmos,χανει ρυθμισεις του first boot device που ειναι ο ssd,του ahci που γυρναει σε ide και επειτα πεταει ειτε set proper boot device ειτε inaccesible boot device.Μετα απο επαναφορα απο ειδωλο,παλι τα ιδια.Παλιο μηχανημα με διπυρηνο core duo2,4giga ram και παλιο hdd ως δευτερο δισκο.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν σου βρίσκεται μια μπαταρία μητρικής, δοκίμασε να την αλλάξεις. (Μικρή σαν αυτή που βάζουμε σε μικροσυσκευές στο σπίτι, κομπιουτεράκια, ζυγαριές κτλ.)
    Γκομπιούντερ.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Η μπαταρια ειναι σχετικα καινουρια,ουτε 2 χρονια ας πουμε,μετα οταν πατουσα το power ξεκινουσε το fan της μητρικης 2-3 sec και εσβηνε,εμπαινε σε restart loop απο μονο του,αποσυνδεσα τους δισκους,εβγαλα τη μπαταρια εκανα clear cmos,μειωσα απο το τροφοδοτικο πισω την ενταση στον ανεμιστηρα,το εβαλα στο μισο,να μην ειναι στο H.Δεν ξερω γιατι το παθαινει αυτο,οταν υπαρχει χαμηλη θερμοκρασια εντος δωματιου,γιατι τοτε ειναι παρατηρημενο οτι συμβαινει αυτο,πρωινες ωρες με κρυες θερμοκρασιες.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    DOU η μικρή μου πείρα με το pc μου έχει δίξει ότι για αρχή αν ασχοληθώ με 2-3 φθηνά και εύκολα πράγματα όπως μια μπαταρία BIOS (που στην περίπτωση του pc μου είναι η CR2032), βγάζω γρήγορα από την λίστα ελέγχου αυτά τα πραγματάκια. Το ότι είναι καινούρια η μπαταρία δεν λέει τίποτα γιατί μπορεί να είναι ελαττωματική ή να έχει μείνει πολύ καιρό στο ράφι. Το καλύτερο είναι να δεις αν βγάζει τα βολτ που λέει με ένα πολύμετρο.
    Γκομπιούντερ.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Ξανθη - Καβαλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedtouch 585(i)v6
    Εχω την ιδια μητρική και την χρησημοποιω ακομα πανω σε i-5 760 , gtx 1060 , xms3 8gb.Μετα απο πολλες ωρες ενος προβληματος που ειχα πριν λιγες μερες εχω ανεβασει και θεμα εδω λογο ποιο κατω αν θες δες το μπας και βοηθησει (επαναλαμβανομενα restart).Ειδα οτι τα 4 λαμπακια αναβουν παντα κατα την εκκίνηση μεχρι να περασει το boot του bios αρα μην τα δινεις σημασια.Τον ηχο που λες μου τον εκανε και εμενα καποτε αλλα σταματησε οταν εβγαλα και εβαλα τις μνημες ξανα.Οσο για το πρωτο restart που κανει και κολαει ειναι τουλάχιστον σε εμενα οταν εβαζα ενα νεο περιφερειακο ειτε μνημη ειτε σκληρο κτλπ που δεν το ειχε στο προηγουμενο boot πιθανόν γτ προσπαθουσε να το αναγνώριση και ειτε κόλλαγε ειτε εκανε restart.Παμε τωρα στην οθονη πιθανον στο κάνει γτ βγαινει off η pci σου ,μου εκανε το ιδιο οταν αλλαξα καρτα και εβαλα την 1060.Δοκιμασε να βαλεις τη καρτα στην δευτερη εισοδο.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarcng Εμφάνιση μηνυμάτων
    DOU η μικρή μου πείρα με το pc μου έχει δίξει ότι για αρχή αν ασχοληθώ με 2-3 φθηνά και εύκολα πράγματα όπως μια μπαταρία BIOS (που στην περίπτωση του pc μου είναι η CR2032), βγάζω γρήγορα από την λίστα ελέγχου αυτά τα πραγματάκια. Το ότι είναι καινούρια η μπαταρία δεν λέει τίποτα γιατί μπορεί να είναι ελαττωματική ή να έχει μείνει πολύ καιρό στο ράφι. Το καλύτερο είναι να δεις αν βγάζει τα βολτ που λέει με ένα πολύμετρο.
    Κοιταξε,αλλαξα μπαταρια με ολοκαινουρια,πεταξε μηνυμα για low battery,overoclocking failed,wrong cmos settings στο πρωτο restart,μετα παλι τα ιδια που περιεγραψα πιο πανω,χανει τις ρυθμισεις για τον ssd,το γυρναει σε IDE απο AHCHI,πεταει select proper boot device, τα αλλαζω παλι τα settings μεσα απο το bios,μπαινει σε loop αυτοματης επιδιορθωσης μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες να bootαρει στα win10, κανω μεσα απο τις επιλογες επαναφορα σε προηγουμενο σημειο,ειναι επιτυχης αρχικα,κανει restart,πεταει inaccessible boot device και αναγκαστικα πρεπει να κανω ολικη επαναφορα για να αποφυγω το format.

    Εχω κανει clear cmos,εχω βγαλει τη μπαταρια για καποια λεπτα,εχω αποσυνδεσει τους δισκους,εχω βγαλει το καλωδιο τροφοδοσιας για καποια λεπτα επισης αλλα δεν αλλαξε κατι,μηπως ειναι το προβλημα του controller απο τον 850 evo η καποιο sata2 καλωδιο η προβλημα τροφοδοτικου?

    Το μηχανακι ειναι για πεταμα ουτως η αλλως απλα θελω να βγαλω 1-2 μηνες ακομα,εχει θεμα με usb θυρες που οτι συνδεσω επανω κανει διακοπες,συνδεεται και αποσυνδεεται σε seconds,εδω και 2 χρονια πεταει dicompilation or dissasembly prohibited χωρις να εχω βρει ακρη τι φταιει για αυτο.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Τωρα κανει το αλλο,δεν ξεκιναει καθολου με τις ram επανω,πατωντας το power button,γυρνανε τα fan 2-3 sec και μπαινει σε αυτο το loop restart απο μονο του,οταν βγαλω τις ram παιρνει μπροστα,εχω δοκιμασει ολα τα σλοτς και με διαφορετικες ram ιδιας συχνοτητας αλλα τιποτα.

    Δεν κανει beep η αλλη ειδοποιηση που να "δειχνει" που ειναι το προβλημα,τα εφτυσε το socket 775?,ledακι motherboard πρασινο,να βραχυκυκλωνει απο τι,τα εχω αποσυνδεσει ολα,τα εχω δοκιμασει ξεχωριστα,οταν εχω κουμπωμενες τις ram δεν παιρνει μπρος το σαραβαλιασμενο.

    Τουλαχιστον να βρω τι φταιει,να ξερω τι εχει χαλασει,αν εχει καει κατι ας πουμε.Τι ελεγχο βλαβων να κανω αλλο.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα κανει το αλλο,δεν ξεκιναει καθολου με τις ram επανω,πατωντας το power button,γυρνανε τα fan 2-3 sec και μπαινει σε αυτο το loop restart απο μονο του,οταν βγαλω τις ram παιρνει μπροστα,εχω δοκιμασει ολα τα σλοτς και με διαφορετικες ram ιδιας συχνοτητας αλλα τιποτα.

    Δεν κανει beep η αλλη ειδοποιηση που να "δειχνει" που ειναι το προβλημα,τα εφτυσε το socket 775?,ledακι motherboard πρασινο,να βραχυκυκλωνει απο τι,τα εχω αποσυνδεσει ολα,τα εχω δοκιμασει ξεχωριστα,οταν εχω κουμπωμενες τις ram δεν παιρνει μπρος το σαραβαλιασμενο.

    Τουλαχιστον να βρω τι φταιει,να ξερω τι εχει χαλασει,αν εχει καει κατι ας πουμε.Τι ελεγχο βλαβων να κανω αλλο.
    Στη θέση σου θα δοκίμαζα άλλο τροφοδοτικό.Μπορεί να στα κάνει αυτά το motherboard επειδή δεν παίρνει σωστά ρεύματα.
    Τι τροφοδοτικό έχεις τώρα?
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  14. #14
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Το τροφοδοτικο ειναι ενα enermax 550 watt με ρυθμιστη στροφων,αυτο εχω σκεφτει,οτι ισως τα φτυνει το τροφοδοτικο,μπορει μετα απο 10 προσπαθειες να καταφερω να το βαλω μπροστα,αλλα αν το κλεισω δεν ξανα ανοιγει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με την εκκινηση PC
    Από van62 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-18, 00:49
  2. προβλημα με την οθονη του υπολογιστη μου
    Από georgios στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-18, 19:49
  3. Σβήσιμο laptop κατά την εκκίνηση των Windows
    Από m.kals στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-18, 17:42
  4. Προβλημα με την οθονη του λαπτοπ
    Από Κostas kor στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 00:00
  5. Πρόβλημα κατά την υπαναχώρηση
    Από Aalxnd στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 14:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας