Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ...αλλά κολλάει μόνο σε online gaming και πιο συγκεκριμένα στο Guild Wars 2.
    Ενώ παίζω και όλα είναι μια χαρά ξαφνικά η οθόνη παγώνει κι ακούγεται ένας μηχανικός ήχος επαναλαμβανόμενος (looping sound). Σ' αυτή τη φάση ο υπολογιστής δεν ανταποκρίνεται, ούτε το πληκτρολόγιο, ούτε το ποντίκι, τίποτα. Δεν μπορώ καν να κάνω reboot, μόνη λύση είναι να κλείσω τον διακόπτη της κεντρικής μονάδας.

    Το πρόβλημα ξεκίνησε εδώ και μια εβδομάδα. Στην αρχή το έκανε μόνο στο World vs World, όπου υπάρχουν πολλοί παίκτες, η κίνηση είνα μεγάλη, και γίνεται μια κόλαση από οπτικά εφέ, αλλά από χθες άρχισε να το κάνει και σε περιβάλλον PvE όπου τα πράγματα είναι πιο ήσυχα και χαλαρά. Επίσης, δεν μεσολαβεί συγκεκριμένο διάστημα μεταξύ log in και παγώματος. Μπορεί να συμβεί στη μισή ώρα ή στις δυο ώρες. Την πρώτη πρώτη φορά που το έκανε, και πριν κάνω ενημέρωση στους οδηγούς της κάρτας γραφικών, είχε πετάξει μια μπλε οθόνη μετά από το πάγωμα της εικόνας (αλλά η αναφορά του συστήματος δεν έγραψε τίποτα διαφωτιστικό), και όταν πήγα στον Task Manger είδα με φρίκη τη CPU να έχει ανέβει στο 100%

    Καθάρισα το εσωτερικό του υπολογιστή και την κάρτα γραφικών, έλεγξα τις συνδέσεις, δεν βλέπω τίποτα να λείπει από τη θέση του.

    Στον Event Viewer υπάρχει η εξής προειδοποίηση,

    Spoiler:
    Log Name: System
    Source: e1dexpress
    Date: 10/20/2018 1:54:53 PM
    Event ID: 27
    Task Category: None
    Level: Warning
    Keywords: Classic
    User: N/A
    Computer: BlackKanda
    Description:
    The description for Event ID 27 from source e1dexpress cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

    If the event originated on another computer, the display information had to be saved with the event.

    The following information was included with the event:

    Intel(R) Ethernet Connection (2) I219-V

    The locale specific resource for the desired message is not present

    Event Xml:
    <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
    <System>
    <Provider Name="e1dexpress" />
    <EventID Qualifiers="40964">27</EventID>
    <Level>3</Level>
    <Task>0</Task>
    <Keywords>0x80000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2018-10-20T10:54:53.418400600Z" />
    <EventRecordID>180390</EventRecordID>
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>BlackKanda</Computer>
    <Security />
    </System>
    <EventData>
    <Data>
    </Data>
    <Data>Intel(R) Ethernet Connection (2) I219-V</Data>
    <Binary>0000040002003000000000001B0004A00000000000000000000000000000000000000000000000001B0004A0</Binary>
    </EventData>
    </Event>


    Έψαξα στο system -> Device Manager -> Network Adapters για Intel(R) Ethernet Connection (2) I219-V και πήγα σε Properties -> Link speed -> Diagnostics. Τα τεστ που έτρεξα σε Cable & Hardware ήταν εντάξει (passed). Όταν δοκίμασα το Connection μου έβγαλε

    Connection status: Passed
    Successfully pinged gateway address 192.168.1.1.
    Cable Link Status: Failed
    Link speed: 100Mbps. The link partner is not capable of higher speed

    Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει και γιατί εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα ξαφνικά. Σχετίζεται με hardware; Έχει σχέση με τη σύνδεσή μου, την Cosmote και τους εργολάβους που χρησιμοποιεί; Έχει κάνει κάποια μ@λ@κία η Arena Net με το παιχνίδι της; [Όλο το καλοκαίρι έπαιζα Final Fantasy XIV και δεν είχα προβλήματα.]

    Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι μπορεί να φταίει θα το εκτιμούσα αφάνταστα!

    - - - Updated - - -

    Μόλις το ξανάκανε, κι αυτή τη φορά πέρασε σε μπλε οθόνη αναφέροντας ότι τα Win έκλεισαν για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στον υπολογιστή, και πως κάποια εντολή δεν εκτελέστηκε από τον δεύτερο πυρήνα του επεξεργαστή. Συνημμένο αρχείο.
    Attached Files Attached Files


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Σε παλιότερο επιτραπέζιο υπολογιστή μου είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (πάγωμα εικόνας και ήχου, υποχρεωτικά hard reset). Υποπτεύθηκα την κάρτα γραφικών, έτρεξα μερικές φορές κάποιο GPU stress test, κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα, άλλαξα την κάρτα γραφικών και ησύχασα.
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Θα εκανα μερικα stress tests και εγω, συμφωνω.

    Ξεχωριστα για επεξεργαστη και καρτα γραφικων αλλα και τα combined των 3D mark benchmarks.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παιδιά ευχαριστώ *θερμά* για τις πρώτες εκτιμήσεις. Τώρα χρειάζομαι μερικές διευκρινήσεις:
    1. Για την κάρτα τρέχω το GPU-Z
    2. Για CPU, θερμοκρασίες και γενικότερη συμπεριφορά τρέχω HWMonitor_x64 & Prime95
    Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο ή/και πιο σαφές διαγνωστικό εργαλείο;

    @Euri: στην αρχή υποπτεύθηκα κι εγώ την κάρτα γραφικών -GTX770- αλλά όταν σήμερα είδα το μήνυμα περί μη εκτέλεσης εντολής στον δεύτερο πυρήνα του επεξεργαστή έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό. Επίσης, η μέχρι τώρα εμπειρία μου με προβλήματα στην κάρτα γραφικών έχει να κάνει με "τερατάκια" και διάφορες "ζωγραφιές" στην οθόνη. Αυτό το πράγμα δεν μου έχει ξανασυμβεί.

    @Psolord: ξέρω ότι κάνεις πολλά τεστ για παιχνίδια, οπότε περιμένω να μου πεις τι, κατά τη γνώμη σου, θεωρείς καλό για τα εν λόγω stress tests.

    Και μια απορία: Γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται στο GW2, το οποίο κάνει απελπιστική χρήση, σχεδόν κατάχρηση, των πόρων της CPU, αλλά όχι στα offline παιχνίδια τα οποία κάνουν μεγαλύτερη χρήση της GPU;
    Επίσης, το Final Fantasy XIV online, που έπαιζα το καλοκαίρι, σε αντίθεση με το GW2, χρησιμοποιούσε πόρους της κάρτας γραφικών αντί του επεξεργαστή, και δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα... Καταλαβαίνω ότι αυτά συμβαίνουν, αλλά μου φαίνεται περίεργο, γι αυτό ρωτώ.

    - - - Updated - - -

    Πήρα ένα screenshot του GPU-Z ενώ ήμουν στο World vs World σε φυσιολογικές συνθήκες (δεν έχει εμφανιστεί "στρατός" ακόμη) και η θερμοκρασία της CPU είναι πολύ υψηλή για το 1/4 της χρήσης της...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CPUTempHigh.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  220,6 KB 
ID: 198113


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ενδεχομενως να εχεις προβλημα με την καρτα γραφικων ή τους drivers

    Δοκιμασε και το OCCT : http://www.ocbase.com/index.php/download

    Μη τρεξεις το linpack για cpu test. Διαλεξε το δικο του (1η tab) cpu stability test.

    Επιδη εχω haswell, ι7-4790Κ οταν ετρεχα Prime95 και OCCT με linpack (ειδικα με AVX) θερμαινoταν τρελα (κοντα 100 C) και το TDP εφτανε και ξεπερνουσε τα 100W. Ο μονος τροπος για να τρεξω με ασφαλεια αυτα τα test και εχω θερμοκρασιες μεχρι 70 C, ειναι να βαλω κοφτη με βαση αυτο: https://communities.intel.com/docs/DOC-23517

    Προτιμησα να βαλω τον κοφτη μεσα απο το BIOS (αφου πρωτα τεσταρα τις ρυθμισεις με το το XTU). Βεβαια οταν ζορίζεται ο κοφτης (Power Throttling) τον αναγκαζει να τρεχει στα 4GHz, αλλα ειναι σχετικα κρυος (θυμαμαι το καλοκαιρι με τις ζεστες πηγαινε στα 70-73 το πολυ - max στιγμιαιες τιμες στους Cores 0 και 1).

  6. #6
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Bhaal, το χειροτερο παιχνιδι που εχω δει τελευταια, απο θεμα βαρων, ειναι το Assassin's Creed Origins. Ενδεχομενως το Odyssey να ειναι ακομα βαρυτερο. Αν εχεις καποια προσβαση σε αυτα, μερικα runs θα κρασαρουν το συστημα αμεσα.

    Το θεμα ειναι να δεις απο που ερχεται το κρασαρισμα.

    Περα απο το OCCT θα δοκιμαζα και το Prime95 και memtest φυσικα, γιατι και οι μνημες υποπτες ειναι.

    Οπως σωστα ειπες, προβληματα στις καρτες γραφικων, συνηθως συνοδευονται και απο artifacts κλπ. Απλα το προβλημα σου ειναι ιδιαιτερο. Μπορει να ειναι μνημες, τροφοδοτικο, μητρικη, επεξεργαστης, καρτα, κλπ, αλλα αν επρεπε να τα βαλω σε μια σειρα προτεραιότητας, θα ηταν αυτη που τα εγραψα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα ένα screenshot του GPU-Z ενώ ήμουν στο World vs World σε φυσιολογικές συνθήκες (δεν έχει εμφανιστεί "στρατός" ακόμη) και η θερμοκρασία της CPU είναι πολύ υψηλή για το 1/4 της χρήσης της...
    Τρέξε το HeavyLoad για να τσεκάρεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    @Sweet dreams:
    Κατά τη διάρκεια του τεστ με HeavyLoad η θερμοκρασία του επεξεργαστή ανέβηκε στους 100C -συνημμένα 2 screenshots- αλλά ο υπολογιστής δεν πάγωσε. Έτρεξα το τεστ για 30 λεπτά, τα screenshots πάρθηκαν 20 λεπτά αφότου είχα ξεκινήσει. Κάτι πάει στραβά με τον επεξεργαστή; Ούτε ο παλιός επεξεργαστής της AMD, που ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες και ο ανεμιστήρας του ακουγόταν σαν αεροπλάνο έτοιμο για απογείωση, δεν είχε φτάσει ποτέ σε τέτοιες θερμοκρασίες.

    @Psolord:
    Prime95 & Memtest: θα χρειαστεί να τα τρέξω όλο το βράδυ, οπότε θα αναφέρω αποτελέσματα αύριο.
    Όσον αφορά στο AC: Origins, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα "πάγωνε" το σύστημά μου, αλλά το θέμα είναι να βρω γιατί συμβαίνει αυτό και τι ακριβώς φταίει. Αυτό, πάντως, με τις υψηλές θερμοκρασίες τού επεξεργαστή δεν μου κάθεται καθόλου καλά.

    @masterfaster:
    Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο. Κατέβασα το OCCT, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DuringHeavyLoadTest1.jpg  

    DuringHeavyLoadTest2.jpg  



    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα και νέα θερμοαγώγιμη πάστα;; δεν είναι φυσιολογικές τέτοιες θερμοκρασίες και κυρίως μην περιμένεις να σβήσει μόνος του από θερμοκρασία, κλείσ τον εσύ και ψάξε τι φταίει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Καθάρισα το εσωτερικό του υπολογιστή πριν από 4 ημέρες. Αυτό με την αλλαγή της θερμοαγώγιμης πάστας δεν μου κάθεται καλά - δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα βάλω όση ποσότητα χρειάζεται ακριβώς δίχως να το παρακάνω... (Γιατί να μου συμβαίνουν αυτά; )


    Edit: Arctic Silver 5 κάνει;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά πάστα είναι.

    Κοίταξε στο YouTube πως να την βάλεις, δεν είναι δύσκολο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Η μητρική είναι GA-Z170XP-SLI, και θέλω να κάνω update το BIOS. Από αυτή τη σελίδα την τελευταία έκδοση (F22f) κατεβάζω - σωστά; https://www.gigabyte.com/Motherboard...upport-dl-bios


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν ξεκινά ο υπολογιστής
    Από johnmayson2 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-18, 18:49
  2. Ο υπολογιστής αργεί να φορτώσει.
    Από varant στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 11:32
  3. Ανοίγει ο υπολογιστής ενώ τον κλείνω το βράδυ.
    Από stathopon στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 12:47
  4. Δεν σβήνει ο Υπολογιστής
    Από PaokiKilkis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 12:43
  5. Freepbx 12 πρόβλημα με τον ήχο σε extension μεσω vpn
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 21:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας